اگر مدیر یک کسب و کار هستید و با مشکلات زیادی در بازاریابی دست و پنجه نرم می‌کنید، به احتمال زیاد به دنبال یافتن راهکارهایی برای اتوماسیون بازاریابی هستید. در این مقاله نیز ما قرار است به همین موضوع بپردازیم. با مطالعه این مطلب پاسخ سوالات زیر را پیدا خواهید کرد:

 • اتوماسیون بازاریابی چیست و چه مزایایی دارد؟
 • بهترین روش‌های اتوماسیون بازاریابی کدامند؟
 • بهترین ابزارهای اتوماسیون بازاریابی کدامند؟

در این مقاله گام‌های موثر برای بهینه‌سازی اتوماسیون بازاریابی به بهترین شکل برای شما توضیح داده شده است. کافیست تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا آشنایی کاملی با این مفهوم پیدا کنید.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی فناوری است که با آن فرآیند بازاریابی به صورت خودکار انجام خواهد شد. به عبارتی این فرآیند روشی برای خود کار کردن امور مربوط به بازاریابی دیجیتال است تا با صرفه جویی در زمان، به شما کمک کند تا بر روی اهداف بزرگ‌تری تمرکز کنید.

فرآیند اتوماسیون بازاریابی مدرن به شما امکان می‌دهد تا با یک روش نوین با کاربران خود در ارتباط باشید. همچنین امکان بروز خطاهای انسانی با استفاده از اتوماسیون بازاریابی کاهش می‌یابد. در ادامه لیستی از دیگر مزایای اتوماسیون دیجیتال بخوانید:

 

اتوماسیون بازاریابی باعث صرفه‌جویی در  زمان می ‌شود

اطلاعات مفیدی که از طریق اتوماسیون بازاریابی به دست می‌آورید به مرور الگوهای خاصی را درباره رفتار مخاطبان به شما ارائه می‌دهد.

این فرایند سطح کسب و کار شما را ارتقا می‌دهد و اعتماد مخاطب را به کسب و کار شما بیشتر می‌کند.

marketing automation

هنگامی که اتوماسیون برای انجام کارهای تکراری و مداوم استفاده شود، کارکنان شما برای مقابله با مشکلات بزرگ‌تر در فرآیند کسب و کار آزاد تر خواهند بود.

به نظر شما این فرایند چه مزایای دیگری دارد؟   اگر بخواهیم فرایند اتوماسیون دیجیتال را در یک تعریف کلی به شما معرفی کنیم می‌توانیم بگوییم:

اتوماسیون بازاریابی فرایند استفاده از نرم افزارهای خاصی برای خودکار کردن فعالیت‌های مربوط به بازاریابی می‌باشد که در تمامی مراحل فروش (از تعاملات اولیه مشتری تا خدمات پشتیبانی) را در بر می‌گیرد. 

در ادامه به شما خواهیم گفت که فرایند اتوماسیون بازاریابی دیجیتال چگونه کار می‌کند.

 

نحوه عملکرد اتوماسیون بازاریابی چگونه است؟

بازاریابی اتوماتیک در ابتدایی‌ترین شکل خود، استفاده از مجموعه‌ای از ابزارهاست که برای ساده سازی و مدرن سازی مسئولیت‌های مربوط به بخش بازاریابی است. زمانی‌ که بازاریابی کسب و کار خود را  به صورت اتوماسیون مدیریت کنید، تمامی کارهای خود به خود انجام خواهد شد. 

 

شناخت نیاز مخاطبان، تقسیم‌‌بندی آن‌ها با توجه به اهداف و نیازها و بهینه سازی محتواها و پیام‌ها به صورت خودکار انجام خواهد شد. کافیست با استفاده از برنامه‌ها و نرم افزارهای خاصی، بتوانید بازاریابی خود را اتوماسیون کنید.

 

اما  بعد از اتوماتیک شدن فعالیت‌های بخش بازاریابی فرایندها چگونه خواهد بود؟

اتوماسیون بازاریابی تا حد زیادی به اطلاعات تعامل مخاطب با شما بستگی دارد.

اقداماتی که شما در سایت خود انجام می‌دهید، نحوه تعامل با مخاطبان با ایمیل‌ها و پست‌های شما در شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات ورود و خروج کاربران به سایت شما و ثبت نام آنان در خبرنامه‌ها همه و همه اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد. ابزارهای اتوماسیون چنین اطلاعاتی را جمع‌آوری و پردازش می‌کنند.

 

۴ گام موثر در اتوماسیون بازاریابی

برای تجربه یک فرایند بازاریابی موفق باید، اهداف و چشم‌اندازهای شما به صورت واضح و کامل مشخص شده باشند. به لطف فناوری اتوماسیون حتی تیم‌های کوچک‌تر نیز می‌توانند فعالیت‌های خود را بدون نیاز به منابع مالی و انسانی بسیار زیاد،  به بهترین شکل مدیریت و مقیاس بندی کنند. اما فرآیند اتوماسیون بازاریابی برای موفقیت گام‌های مختلفی دارد. در ادامه این گام‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

۱- گستره فعالیت بازاریابی خود را مشخص کنید

کسب و کارهای مختلف روش‌های متمایزی برای انجام فعالیت‌های بازاریابی دارند. بعضی مشاغل به طور اختصاصی بر ایمیل مارکتینگ تمرکز دارند؛ در حالی که برخی دیگر حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی را موثرتر می‌دانند.

شما نیز به عنوان مدیر یک کسب و کار ابتدا باید درک جامعی از روند فعلی فعالیت‌های بازاریابی خود داشته باشید. علاوه بر این باید الگوهای رفتاری مخاطبان خود را هنگام خرید تحلیل و بررسی کنید. سپس یک گزارش کلی درباره هر آنچه که تا کنون انجام داده‌اید تهیه کنید و بر آن اساس دامنه کار خود را تعریف کنید.

 

۲- استراتژی خاصی برای اتوماسیون خود طراحی کنید

در مرحله دوم ممکن است برای انتخاب راه‌حل‌های اتوماسیون بازاریابی وسوسه شده باشید. به شما توصیه می‌کنیم که عجله نکنید. پس از مشخص شدن محدوده فعالیت‌ها حالا باید در مورد اهدافی که می‌خواهید با کمک اتوماسیون بازاریابی به آنها دست یابید تصمیم بگیرید.

با توجه به اهداف خود، برای خود و اهداف خود نقشه راه ایجاد کنید و مطابق با آن عمل کنید.

 

اتوماسیون دیجیتال

نکاتی را که باید در تدوین یک استراتژی موفق برای اتوماسیون بازاریابی به آن توجه کنید، در ادامه بخوانید.

 1. انتخاب فضای مناسب برای بازاریابی دیجیتال
 2. انتخاب روش مناسب برای اتوماسیون کردن بازاریابی
 3. در نظر گرفتن اصول و روش‌هایی برای ارزیابی نتایج اتوماسیون
 4. تحلیل رفتار کاربران قبل و بعد از اتوماسیون بازاریابی

 

۳- استراتژی خود را عملی کنید

رویکردهای مختلفی برای پیاده سازی استراتژی اتوماسیون بازاریابی در فضای کسب و کار وجود دارد. شما نیز به عنوان مدیر عامل یک کسب و کار آنلاین باید رویکرد خاصی را در اجرای استراتژی خود در نظر بگیرید. دو رویکرد استراتژیک مختلف را در ادامه همین مطلب بخوانید.

 • رویکرد پرورش: در این رویکرد مدیر ایمیل مارکتینگ کسب و کار، با ارسال دوره‌ای ایمیل به مخاطبان و کاربران، آن‌ها را با چشم‌اندازهای برند آشنا می‌کند. از این طریق برای جذب مشتریان پایدار در بازاریابی تلاش می‌شود.
 • رویکرد چند کاناله: در این رویکرد استفاده از یک کانال بازاریابی متوقف می شود و صاحبان کسب و کارها تلاش می کنند از طرق مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها، ایمیل و تبلیغات با مخاطبان ارتباط بیشتری برقرار کنند.

 

قطعاً رویکرد‌های بیشتری برای عملی کردن استراتژی بازاریابی اتوماسیون وجود دارد که در قالب این مقاله نمی‌گنجد. شما باید با توجه به نیازها و اهداف کسب و کار خود بهترین رویکرد را انتخاب کنید.

 

۴- بهینه سازی را فراموش نکنید

شما باید به صورت مداوم عملکرد پروژه اتوماسیون بازاریابی خود را ارزیابی کنید و راه‌حل‌هایی برای افزایش کارایی آن در نظر بگیرید. راهکارهایی مانند تمرکز بر فعالیت‌های جمعی و ایجاد کمپین‌ها و همچنین ارائه راه حل‌های متنوع برای اتوماسیون، از جمله این روش‌‌هاست. در ادامه این ۳ روش مهم برای بهینه سازی اتوماسیون بازاریابی کسب و کار خود بخوانید.

 

۳ روش بهینه‌ سازی اتوماسیون دیجیتال

تصور کنید مدتی است فرایند بازاریابی کسب و کار خود را اتوماسیون کرده‌اید. با این حال نتوانستید نتیجه دلخواه خود را به دست آورید. در این مرحله، لازم است که شما پس از ارزیابی نتایج در یک دوره زمانی مشخص، راهکارهایی را برای بهینه سازی اتوماسیون به کار ببرید. در ادامه پنج استراتژی پیشرفته را برای کمک به شما معرفی کرده‌ایم که می‌تواند مفید باشد.

 

۱- پیام خود را به صورت واضح بیان کنید

شروع هر فرآیندی مانند یک مبارزه است و شما به عنوان آغاز کننده مبارزه باید بدانید که پس از پایان آن دقیقاً چه نتیجه‌ای را می‌خواهید به دست بیاورید. در نهایت هدف شما هر چیزی که باشد از جذب بازدید کننده بیشتر تا افزایش فروش و حتی افزایش سهم بازار، اتوماسیون کمک کننده شما خواهد بود.

کافیست بدانید چه می‌خواهید و در همان راستا تلاش کنید‌.

 

۲- از  A/B تست استفاده کنید

 A/B تست یک روش موثر در رفتار شناسی مخاطبان و کاربران در اینترنت است چه اطلاعات و داده‌های موثری را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این روش با ایجاد تغییراتی در آنچه که به مخاطب ارائه می‌دهید، عملکرد و واکنش را ارزیابی می‌کنید. سپس نسخه‌ای که موثرتر بوده و واکنش کاربران بیشتری را برانگیخته است برای ارائه همیشگی انتخاب ‌کنید. به همین سادگی!

 

۳- روی تجربه کاربری تمرکز کنید

موفقیت اتوماسیون به نحوه واکنش مشتریان در برابر آن بستگی دارد. شما می‌توانید با توجه به تجربه کاربری (UX) مخاطبان در سایت خود، اطلاعات مفیدی را جمع‌آوری کنید و از  این طریق می‌توانید گام‌های بعدی خود را به بهترین شکل برنامه ریزی کنید. همچنین می‌توانید اصلاحاتی را در روش خود ایجاد کنید تا اتوماسیون را به بهترین شکل بهینه شود.

تجربه کاربری در اتوماسیون دیجیتال

در صورتی که نحوه برخورد مخاطبان را در هنگام اتوماسیون تجزیه و تحلیل نکنید، این فرایند کاملاً بدون نتیجه خواهد بود. 

 

بهترین روش های اتوماسیون بازاریابی

در قسمت‌های بالاتر چندین رویکرد مختلف که در هنگام انجام اتوماسیون بازاریابی ممکن بود مفید باشد را برای شما جمع آوری کردیم. در ادامه نیز چندین نکته مختلف را که در فرایند بازاریابی دیجیتال به کسب و کارها کمک می کند بیان کرده‌ایم. با مطالعه این بخش نکات خوبی را خواهید آموخت.

همکاری با تیم‌های دیگر را فراموش نکنید. قطعاً استراتژی اتوماسیون بازاریابی شما چندین تیم را در کسب و کار تحت تاثیر قرار خواهد داد. حتماً قبل از شروع این فرآیند افراد تیم کسب و کار خود را ارزیابی کنید. همچنین تلاش کنید از ابتدای فرآیند مربوط به بازاریابی دیجیتال از اطلاعات و داده های دقیق در گردش کار خود استفاده کنید تا از این طریق تصویر واضحی از اهداف خود را به کلیه افراد (شامل گروه خود و حتی رقبا) نشان داده باشید.

استراتژی محتوای خاصی را برای خود طراحی کنید. تلاش برای ارتباط موثر و جذاب با مخاطبان، بدون ارائه محتوای جذاب تقریباً غیر ممکن خواهد بود. تلاش کنید از ابتدا تا انتهای فرایند فروش به یک مشتری محتوای شما بهینه باشد. علاوه بر این تلاش برای شناخت مخاطب هدف نیز بسیار موثر می‌باشد. از این طریق بهینه سازی محتوا نیز متناسب با نیازهای آن مخاطب برای شما آسان‌تر خواهد بود.

برای شناخت مخاطب هدف به این فکر کنید که دوست دارید چه کسی را با خدمات و محصولات خود درگیر کنید.

اتوماسیون دیجیتال مارکتینگ

به عنوان آخرین توصیه:

برای عرضه سریع محصولات و خدمات خود برنامه ریزی داشته باشید. تحلیل و بررسی فرآیند اتوماسیون دیجیتال را به آینده موکول نکنید.

عواملی که بعد از اتوماسیون کردن فرایند بازاریابی به رونق تجارت شما کمک کرده است را بشناسید. همچنین برای به دست آوردن بیشترین موفقیت، راه‌های مختلف را امتحان کنید و بهترین راه ممکن را انتخاب کنید. این کار ممکن است کمی وقت‌گیر باشد اما در نهایت منافع کسب‌ و کار شما را تامین خواهد کرد. 

در ادامه با برخی ابزارهای اتوماسیون بازاریابی آشنا می‌شوید.

 

ابزارهای اتوماسیون بازاریابی

در این بخش از مقاله پنج مورد از برترین ابزارهای اتوماسیون بازاریابی را برای شما معرفی خواهیم کرد. استفاده از این ابزار معمولاً برای کسب و کارهای کوچکی که تازه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند توصیه می‌شود.

 

۱- ابزار OptinMonster

انعطاف پذیرترین و کاربرپسندترین نرم افزار برای ایجاد یک کمپین قدرتمند اتوماسیون بازاریابی OptionMonster می‌باشد که به شما امکان می‌دهد تا استراتژی بازاریابی خود را بهترین شکل آزمایش و تنظیم کنید. این نرم افزار بهترین وسیله برای افزایش نرخ تبدیل در یک ‌سایت است. استفاده از این ابزار رشد گسترده و مداوم کسب و کار شما را تضمین می‌کند.

از جمله قابلیت‌هایی که با  استفاده از OptionMonster برای شما فراهم می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این برنامه به صورت رایگان به کاربران ارائه نمی‌شود. افراد برای استفاده از این نرم‌افزار ماهانه ۹ الی ۴۹ دلار باید بپردازند.

 

۲- نرم افزار Constant Contact 

نرم افزار constant contact یک ابزار قدرتمند در اتوماسیون سازی ایمیل مارکتینگ است. با استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی برای انجام خودکار کمپین ایمیل مارکتینگ خود برنامه ریزی کنید. از این طریق می‌توانید تمرکز بیشتری بر روی رشد دیگر جوانب به کسب و کار خود داشته باشید.

Constant contact به شما این امکان را می‌دهد که ایمیل‌ها را بر اساس رفتار و عملکرد کاربر در سایت خود فعال کنید. امکان ارسال پیام‌های سفارشی به کاربران خاص و یا به عبارت دیگر امکان تقسیم بندی کاربران در این برنامه برای شما فراهم می‌شود.

علاوه بر این نظرسنجی‌های فعال موجود در این برنامه امکان گردآوری اطلاعات مفیدی درباره کاربران و اهداف جستجوی آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

۳- Sendinblue

Sendinblue چندین ابزار بازاریابی دیجیتال را به صورت همزمان در اختیار شما قرار میدهد. به عبارت دیگر این نرم‌افزار یک جعبه ابزار قدرتمند است که می‌تواند مخاطبان شما را درگیر کند و منجر به تولید مشتری شود. این برنامه علاوه بر اینکه یکی از بهترین ابزارهای اتوماسیون ایمیل مارکتینگ است امکان گفت و گوی زنده و همچنین بازاریابی از طریق پیامک را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

از جمله امکانات مختلفی که برای کاربران فراهم می‌کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ادغام بهینه ابزارها و افزونه‌ها
 • زمان بندی برای ارسال ایمیل و پیامک به مخاطب
 • ارائه فرم‌های ثبت نام سفارشی برای توسعه لیست ایمیل‌های مشتریان

برخی از امکانات این برنامه به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد و برای استفاده از دیگر امکانات باید هزینه بپردازید که حدودا ۲۵ الی ۶۶ دلار در ماه تخمین زده شده است.

 

۴- ابزار Drip

Drip ابزاری برای اتوماسیون بازاریابی در تجارت‌ الکترونیکی است که به شما امکان می‌دهد در هر مرحله از قیف فروش بتوانید فعالیت‌های بازاریابی خود را به صورت شخصی خودکار کنید و با توجه به عملکرد آنان، فعالیت‌های بازاریابی خود را سفارشی کنید. این نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را برای فروشگاه‌های آنلاین بهینه سازی می‌کند و با جمع آوری داده‌های مفید درباره مخاطبان به شما امکان می‌دهد که یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ خودکار ایجاد کنید که واقعاً کارساز و مفید باشد.

درباره هزینه استفاده Drip؛ شما می‌توانید یک دوره ۱۴ روزه رایگان به صورت آزمایشی از این برنامه استفاده کنید اما در صورت رضایت و تداوم استفاده باید هزینه بپردازید.

 

۵- نرم افزار HobSpot

HubSpot یک نرم‌افزار مدیریت بازاریابی دیجیتال می‌باشد که منابع قدرتمندی برای یادگیری اتوماسیون بازاریابی در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این با گذراندن دوره‌های موجود در این نرم افزار می‌توانید گواهی‌های معتبری در این زمینه دریافت کنید. ابزارهایی پیشرفته برای نظارت بر فرایندی که کاربر از زمان حضور در سایت شما تا خرید محصولات انجام می‌دهند، در این نرم‌افزار وجود دارد. بنابراین می‌توان گفت با استفاده از این برنامه اطلاعاتی مفید درباره عملکرد مشتریان خود به دست خواهید آورد.

شما می‌توانید برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی دیجیتالی قوی، به راحتی از هاب اسپات (HubSpot) استفاده کنید. اگر بخواهیم برخی از دلایل محبوبیت این اپلیکیشن را با هم مرور کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ابزاری رایگان برای بازاریابی از طریق ایمیل است.
 • عملکرد مشتریان بالقوه را به خوبی پیگیری می‌کند.
 • قابلیت امتیاز دهی خودکار را برای کاربران شما فراهم می ‌کند.
 • اطلاعات آماری مربوط به کمپین بازاریابی شما را به صورت خودکار تجزیه و تحلیل می‌کند.

 

نتیجه گیری: فعالیت های بازاریابی خود را اتوماسیون کنید

حالا دیگر در تمامی مزایا و معایب اتوماسیون سازی فرایند بازاریابی دیجیتال را می‌دانید. علاوه بر تمامی مواردی که پیشتر در بالای متن خواندید، اتوماسیون به کسب و کار شما کمک می‌‌کند و از این طریق می‌توانید مراحل مربوط به بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش (به طور کلی سفر مشتری) را به بهترین شکل مدیریت کنید.

همچنین این فرایند هویت یکسانی را از تمامی تیم‌های فعال در کسب و کار شما، به مشتریان نشان می‌دهد که این به معنای کمک موثر به برندینگ شما می‌باشد. بنا بر این توصیه ما به شما این است که با توجه به مزایای فراوان اتوماسیون دیجیتال هرگز آن را فراموش نکنید.

 در پایان باید بگوییم که در این مقاله تلاش کردیم شما را با مفهوم اتوماسیون دیجیتال و مزایای آن در بازاریابی فروش آشنا کنیم. همانطور که گفتیم ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که قابلیت‌های فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر پیشرفت کسب و کار خود را می‌خواهید، حتماً برای اتوماسیون کردن بازاریابی خود گام‌های مختلفی را در نظر بگیرید. اگر همچنان سوالی در این زمینه دارید با متخصصان گرندیما در تماس باشید.

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید