در دهه اخیر بیشتر کسب و کارها اهمیت استفاده از استراتژی دیجیتال مارکتینگ و حضور در فضای دیجیتال و بازاریابی دیجیتالی را دریافته‌‌اند. استفاده از وسایل الکترونیکی برای بازاریابی کالاها و خدمات، معمولاً تحت عنوان دیجیتال مارکتینگ به کسب و کارها معرفی می‌شود. تدوین یک استراتژی عالی برای دیجیتال مارکتینگ هنوز هم یک چالش بزرگ برای صاحبان مشاغل است. آمارها همچنان نشان‌دهنده این است که بیش از نیمی از مشاغل، هنوز استراتژی مشخصی برای بازاریابی دیجیتالی خود ندارند.

شما به عنوان یک آژانس دیجیتال مارکتینگ و یا مدیر یک کسب و کار تا به حال چه گام‌هایی برای اجرای بازاریابی دیجیتالی خود، برداشته‌اید؟ در این مقاله از بلاگ گرندیما بهترین روش‌های اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق را می‌خوانید. همچنین مهارت‌های لازم برای مدیریت بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید.

 

چرا به دیجیتال مارکتینگ نیاز داریم؟

یک استراتژی بازاریابی موفق به شما کمک می‌کند تا برای موفقیت کسب و کار خود بهترین تصمیمات ممکن را اتخاذ کنید. تدوین و اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگ، به مرور زمان نقاط قوت و ضعف کسب و کار را به شما نشان می‌دهد. در نتیجه می‌توانید برای تقویت ضعف‌ها اقدام کنید و نقاط قوت را نیز قوی تر کنید.

فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را از یک چشم‌انداز آگاهانه و ساختاریافته بررسی کنید. در نتیجه تمامی ‌فعالیت‌های شما در راستای رسیدن به هدف مشخصی، نظم و ترتیب می‌یابد. در واقع استراتژی مارکتینگ همانند یک نقشه، راه‌های رسیدن به هدف را برای شما مشخص می‌کند.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ محدودیت‌های جغرافیایی مانعی برای شما ایجاد نخواهند کرد. می‌توانید در سرتاسر کشور و حتی خارج از مرزهای ایران، مشتریان خود را داشته باشید و و روز به روز تعامل خود را با آنان افزایش دهید. 

دیجیتال مارکتینگ استراتژی

 

باور کنید که تنها عامل تاثیرگذار بر خرید مشتری، قیمت محصول نیست. اگر بتوانید مشتری را در لحظه‌ای که نیاز دارد، برای خرید قانع کنید، برنده خواهید شد. دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند تا همواره در دسترس باشید و از این طریق اعتماد مشتریان را جلب کنید. اگر یک کسب و کار کوچک و در حال توسعه دارید در ادامه این متن راهبردهای خوبی را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

چطور یک استراتژی بازاریابی دیجیتال بسازیم؟

لازمه موفقیت در دیجیتال مارکتینگ به عنوان فعالیتی که حیات کسب و کار شما را بهبود می‌بخشد، داشتن یک برنامه و استراتژی مشخص است. برای ایجاد یک استراتژی عالی، بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • در ابتدایی‌ترین گام لازم است، نتایج فعالیت‌های فعلی خود را بررسی کنید. تجزیه و تحلیل این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا بهتر برنامه ریزی کنید.
  • در دومین گام لازم است برترین روش‌های بازاریابی آنلاین را که به افزایش ترافیک سایت شما کمک می‌کند در برنامه خود در نظر بگیرید.
  • برای سومین گام تلاش کنید تعاملات خود را در رسانه‌های اجتماعی با سایر کسب و کارها افزایش دهید. این کار با کمک به برندینگ شما، راهی را برای رشد بیشتر ایجاد می‌کند.
  • در چهارمین گام لازم است بهینه سازی نرخ تبدیل و ترغیب مخاطبان برای خرید را در تدوین استراتژی خود در نظر بگیرید. شما علاوه بر نیاز به جذب مخاطب جدید، باید بتوانید مشتریان سابق خود را برای خرید دوباره قانع کنید.

محتوا را دست کم نگیرید!

هر آنچه که مردم در فضای وب یا در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند و می‌خوانند، نوعی محتواست. به جرات می‌‌توان گفت بزرگترین وسیله‌ای که می‌توانید با آن، مشتریان بالقوه را برای خرید محصولات و خدمات خود قانع کنید، تولید محتوای باکیفیت است. 

 

در ادامه تمامی این موارد را بررسی خواهیم کرد.

استراتژی های موفق دیجیتال مارکتینگ

راهبردهای یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق

برای موفقیت در یک کسب و کار در حال توسعه اقدامات زیر می‌تواند راهگشا باشد:

۱- سئوی سایت را بهبود ببخشید

سئو شاخه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک می‌کند رتبه سایت خود را بهبود ببخشید. راهبردهای ارائه‌شده در سئو برای هر کسب و کاری متفاوت است. برای مثال ممکن است راهبردی که کسب و کار شما را بهبود می‌بخشد برای سایت دیگری راهگشا نباشد. شما می‌توانید برای آشنایی با KPI‌ سئو مقاله مربوطه را بخوانید و اصول بنیادی سئو را بیاموزید.

۲- کلمات کلیدی را بررسی کنید

بررسی و شناخت کلمات کلیدی حوزه کسب و کارتان یکی از گام‌های مهم در اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ است. اگرچه مطابق الگوریتم‌های گوگل، از اهمیت کلمات کلیدی کاسته شده است، اما اهمیت این مسئله در سئو همچنان انکارناپذیر است.

۳- در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تعامل شما را با مخاطبین‌تان افزایش می‌دهد و شناخت شما را نسبت به آنان بیشتر می‌کند. از این طریق با بررسی نیازهای مخاطبین، بهترین خدمات و محصولات را به آنان ارائه خواهید داد. همچنین با بررسی وضعیت رقبای خود در این فضا می‌توانید برای خود مزیت رقابتی ایجاد کنید.

سوشال مدیا در دیجیتال مارکتینگ

۴- ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید

مطابق آمار ایمیل‌ها بیشتر از پست‌های شبکه اجتماعی خوانده می‌شود. ایمیل مارکتینگ یکی از برترین روش‌ها در افزایش نرخ بازگشت سرمایه است. این یعنی با گنجاندن ایمیل مارکتینگ در فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ خود، یک برگ برنده بزرگ نسبت به رقبا خواهید داشت.

۵- بازاریابی محتوایی را فراموش نکنید

مطابق آمارهای به دست آمده از وردپرس، ماهانه بیش از ۲۳ میلیارد پست بلاگ در این سیستم مدیریت محتوا یا CRM منتشر می‌شود. وبلاگ‌ها پنجمین منبع آنلاین مورد اعتماد برای کاربران هستند. تولید محتوای با کیفیت در وبلاگ‌ها، مزایای زیادی همچون کمک به برندینگ و جلب اعتماد مخاطبان دارد. به انواع محتوا توجه کنید. معمولا محتوای بصری برای مخاطبان جذاب‌تر است و تاثیرگذاری بیشتری دارد.

۶- برند خود را داشته باشید

برندی که دارید در واقع هویت شما و کسب و کارتان است. مخاطبان با نام خاص برندتان شما را می‌شناسند. با داشتن یک برند معتبر و نام‌آشنا، اعتماد مشتریان را جلب کنید. در یک مثال مشهود در جامعه خودمان می‌بینیم که طرفداران برند سامسونگ بیشتر از افرادی هستند که برای خرید محصولات الکترونیکی به دیگر برندها مراجعه می‌کنند. این در واقع مثال تاثیر یک برندینگ عالی است.

 توجه کنید که برندینگ یک فرایند کوتاه مدت نیست و باید در طول زمان انجام شود. 

۷- تبلیغات کنید

برای انجام تبلیغات جامعه هدف خود را مشخص کنید. از مخاطبان خود نظر خواهی کنید و مطمئن باشید که این کار در بهبود کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهید به شدت موثر است. تبلیغات علاوه بر کمک به برندینگ، مزایای زیاد دیگری از جمله قانع شدن مخاطب برای خرید و کمک به افزایش نرخ تبدیل دارد. توصیه می‌کنیم تبلیغات را در تدوین استراتژی بازاریابی خود جدی بگیرید. 

 

بهترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک

هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ در واقع از سه بخش اصلی تشکیل شده است. کسب و کارهای کوچک پس از تعیین اهداف خود، با توجه به این سه بخش اصلی باید فعالیت خود را آغاز کنند:

  1. ابتدا باید چالش‌های کسب و کار تشخیص داده شود
  2. سپس سیاستی برای مقابله با چالش‌ها در نظر گرفته شود
  3. در گام سوم باید مجموعه اقدامات هدفمندی، برای اجرا شدن سیاست‌ها انجام شود

چالش های دیجیتال مارکتینگ

اگر شما هم در ابتدای راه هستید، انجام راهبردهای ارائه شده در بالا، تضمین کننده اهداف شماست و علاوه بر موارد بالا لازم است تکنیک‌های خاصی را به کار بگیرید که در ادامه برای شما آورده‌ایم،‌ همراه ما باشید.

 

تکنیک‌های موثر در دیجیتال مارکتینگ

نحوه اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ، با توجه به نوع کسب و کار در هر حوزه‌ای متفاوت است. به عبارتی هر کسب و کاری نیاز دارد از تکنیک‌های خاصی برای موفقیت در بازاریابی دیجیتالی خود، استفاده کند. ما در ادامه مهمترین تکنیک‌هایی را که برای همه کسب و کارها کارآمد خواهد بود به شما معرفی می‌کنیم.

SWOT آنالیز

 

یک استراتژی موفق همواره باید بهینه شود و کارآمد باشد.

همانطور که می‌دانید الگوریتم‌های گوگل همواره به روز رسانی می‌شوند. علاوه بر این با توجه به تغییرات زندگی در قرن اخیر، نیازهای مردم متفاوت است. شما به عنوان مدیر یک کسب و کار موظفید همواره یک گام جلوتر از مشتریان خود باشید. کسب و کاری را در نظر بگیرید که تا چند وقت پیش به دنبال فروش بیشتر بوده است و حالا می‌خواهد روی برندینگ خود کار کند. تغییر اهداف کسب و کار یکی دیگر از دلایل بهینه سازی استراتژی است.

 

مشتریان خود را بشناسید و درک درستی از نیاز آن‌ها داشته باشید. بدون داشتن یک درک صحیح از آنچه که مخاطب به آن نیاز دارد، سردرگم خواهید بود. در واقع شناخت مشتری مهم ترین عامل در تعیین هدف شماست. تصور کنید یک فروشگاه آنلاین لباس دارید و برای خرید محصولات به مشکل برخورده اید. اگر بتوانید با توجه به شناختی که از مشتریان خود دارید، الگوی خرید آن‌‌ها را حدس بزنید، این مشکل به راحتی حل خواهد شد.

 

دیجیتال مارکتینگ استراتژی

اهداف بازاریابی و تجاری خود را خیلی دقیق مشخص کنید. برای خودتان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کنید تا یک چشم انداز روشن از آنچه که می‌خواهید در طول زمان به آن برسید داشته باشید. اگر حوزه ای که در آن فعالیت می‌کنید بزرگ است، توصیه می‌ کنیم در یکی از زیر شاخه‌های آن تخصص پیدا کنید. برای مثال اگر در زمینه تولید وسایل گرمایشی فعالیت دارید، سرمایه‌گذاری روی تولید شوفاژ می‌تواند عالی باشد؛ چرا که مشتریان خاصی را به سمت شما جذب می‌کند.

با مطالعه ادامه این متن چالش‌های بزرگی را که در اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ با آن‌ها روبرو خواهید شد بشناسید.

 

چالش‌های دیجیتال مارکتینگ

چالش برانگیزترین نقطه یک پروژه بازاریابی دیجیتال شروع آن است. تصور کنید به تازگی در اینستاگرام شروع به کار کرده اید و هیچ فالوئری ندارید. طول می‌کشد تا بتوانید اعتماد کاربران را جلب کنید. به احتمال زیاد اولین محتوایی که برای وبلاگ خود تولید می‌کنید، بسیار ضعیف خواهد بود. ویدیوهایی که برای اولین بار در فضای شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، خیلی تماشا نمی‌شوند. اما نگران نباشید!

در طول مدت زمان یاد می‌گیرید که باید چه کار کنید. دیجیتال مارکتینگ فضای آزمون و خطا در این زمینه‌ها را برای شما فراهم می‌کند. به مرور زمان با شناختی که روی کاربران و محیط کسب و کار خود در فضای وب پیدا می‌کنید، راه خود را پیدا خواهید کرد.

 

خواندن مقالات زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

۱-  بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟ چگونه باید اجرا شود؟

۲- بازاریابی محتوا چیست؟ چطور یک استراتژی محتوا موفق ایجاد کنیم؟

۳- ۱۴ ایده محتوا خلاقانه و جذاب برای کسب و کار شما

 

پس از استقرار در یک راه درست با آزمون و خطاهای انجام شده در فرایند دیجیتال مارکتینگ، چالش بعدی داشتن ثبات در مسیر است. باید راه پیشرفت را برای خود هموار کنید و از مسیر درست خارج نشوید. 

 

نحوه مدیریت دیجیتال مارکتینگ

همانطور که احتمالا تا اینجا متوجه شدید، دیجیتال مارکتینگ حوزه بسیار گسترده‌ای است. سئو، محتوا، برندینگ و سوشال مدیا تنها بخشی از این حوزه بزرگ است. اما در نهایت چه باید کرد؟ چگونه می‌توان به بهترین شکل برای بازاریابی دیجیتال برنامه ریزی کرد؟

گاهی صاحبان کسب و کارها خود مدیریت بازاریابی دیجیتالی را انجام می‌دهند. شما نیز می‌توانید به عنوان یک مدیر، در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی دیجیتالی خود تلاش کنید. اما همانطور که گفتیم لازمه این کار، تخصص در اجزای این فرایند است.

 

اینکه شما بدانید یک استراتژی موفق دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار چه می‌تواند باشد خود مسیری را برای شما مشخص می‌کند، اما یک مدیر دیجیتال مارکتینگ موفق چه کسی است؟ شما در صورتی در این حوزه می‌توانید موفقیت مطلوبی کسب کنید که حرفه خود را به درستی دنبال کنید. مهارتی که برای مدیریت تیم دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید به سال‌ها تجربه و کسب مهارت‌های زیادی احتیاج دارد.

 

اما اگر به دنبال کسب چنین مهارت‌هایی هستید و می‌خواهید در مدیریت مارکتینگ خود بهترین باشید و در این مسیر چالش برانگیز قدم بردارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

مدیریت دیجیتال مارکتینگ

 

وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ

مدیر دیجیتال مارکتینگ کسی است که تمامی زیر شاخه‌ها و اجزای بازاریابی دیجیتال را به خوبی بشناسد و بتواند با شناختی که دارد، رشد و پیشرفت کسب و کارها را در فضای آنلاین تضمین کند.

یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید به خوبی درباره اهداف کسب و کار خود شناخت داشته باشد. تنها در این صورت می‌تواند بهترین برنامه ریزی را انجام دهد. مدیر دیجیتال مارکتینگ باید بتواند با توجه به دورخیزهای مشخص شده یک استراتژی عالی طراحی کند تا مسیر رسیدن به اهداف روشن و دقیق باشد. اما در نهایت انجام تمامی این فرایند چه مزایایی دارد؟

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ

اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگ اهداف شما را رشد می‌ دهد. برای آنکه تجربه بیشتری کسب کنید لازم دارید از فضای سطح وب استفاده کنید و به آنالیز رقبای خود بپردازید، در این صورت می‌توانید تجربه خوبی کسب کنید و به اهداف کسب و کار خود اشراف داشته باشید. مزایای طراحی یک استراتژی بازاریابی دیجیتال عبارت است از:

۱- افزایش ترافیک ارگانیک سایت

یکی از زیر شاخه‌هایی که دیجیتال مارکتینگ بر آن تمرکز دارد، سئو و بهبود رتبه سایت است. اگر دوست دارید همه چیز را درباره تاثیر سئو بر کسب و کارتان بدانید مقاله مربوط به آن را در بلاگ گرندیما بخوانید.

با بهبود رتبه سایت شما، به طور طبیعی بازدیدکنندگان سایت افزایش می‌یابد. هر بازدیدکننده یک مشتری بالقوه است که به خدمات و محصولات شما نیاز دارد. فراموش نکنید که افزایش ترافیک کافی نیست. شما باید به بازدیدکنندگان دلیلی برای ترک نکردن سایت ارائه دهید.

 ۲- رشد برند شما

با افزایش طبیعی ترافیک سایت، برند شما بیشتر از همیشه در معرض دید مخاطبان قرار می‌‌گیرد. مخاطبان وجه تمایز شما را با رقبا خواهند فهمید. در صورتی که توانسته باشید یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید، به برند محبوب مخاطبین تبدیل خواهید شد.

برند در دیجیتال مارکتینگ

۳- بهبود نرخ تبدیل و افزایش درآمد

همانطور که گفتیم هر کاربر یک مشتری است. اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ با تاثیر محسوسی که روی افزایش بازدیدکنندگان دارد، مشتریان بالقوه شما را افزایش می‌دهد. حالا که با تدوین یک استراتژی عالی، توانسته اید مخاطبان بیشتری جلب کنید، باید برای تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی هم برنامه ریزی کنید. شما به عنوان مدیر کسب و کار باید تمام این موارد را در استراتژی خود در نظر بگیرید.


بهترین استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار شما چیست؟

شما نیز می‌توانید با طی کردن یک مسیر درست، از تمامی مزایای بالا بهره‌مند شوید. اما مسیر درست کدام است؟ برای رسیدن به موفقیت راه‌های زیادی وجود دارد. اما آیا همه راه‌ها برای شما مناسب و راهگشاست؟

پاسخ سوالات بالا خیر است. هر کسب و کاری در فضای آنلاین، باید برای موفقیت مسیر خاصی را طی کند و گام‌های متفاوتی بردارد. به نظر شما همه این تفاوت‌ها از کجا ناشی می‌شود؟ درست حدس زدید. تفاوت اهدافی که کسب و کارها دارند، نحوه اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ را برای آنان متفاوت می‌کند. برای مثال کسب و کاری که برندینگ را هدف خود قرار داده است، به احتمال زیاد استراتژی متفاوتی نسبت به کسب و کاری که هدف آن کسب درآمد است، در پیش می‌گیرد.

در این شرایط موثرترین اقدام برای شما، شناخت اهداف خودتان است. باید بدانید که چه می‌خواهید و چرا. تنها پس از دانستن این نکات می‌توانید فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال خود را مدیریت کنید.

یکی از مهم ترین مسائلی که در فروش محصولات و خدمات با آن مواجه می‌شوید، تشخیص الگوی خرید مشتریان در طول زمان است. در ادامه با تشریح قیف فروش رفتار کلی مخاطبان را ارزیابی خواهیم کرد.

 

 قیف فروش و بازاریابی دیجیتال

در هر مرحله از استراتژی  خود باید رفتار مخاطبان را در نظر داشته باشید. قیف فروش در بازاریابی از سه مرحله مهم تشکیل شده است که در هر مرحله، می‌توانید به بهترین شکل رفتار کاربر را با توجه به آن مراحل ارزیابی کنید:

  • در مرحله اول مخاطب باید خدمات و محصولات شما را بشناسد و به نوعی نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کند. شما باید به بهترین و موثرترین روش خودتان را به مخاطب معرفی کنید. تلاش کنید روی احساسات افراد تمرکز کنید.
  • در مرحله دوم اگر توانسته باشید توجه کاربر را جلب کنید، کاربر به شما علاقه مند می‌شود. کم کم به شما توجه می‌کند و به خرید تمایل پیدا می‌کند.
  • در آخرین مرحله کاربر با سنجش نیازهای خود و ارزیابی محصولات و خدمات شما با رقبایتان برای خرید اقدام می‌کند.

 

قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

این مراحل جزئیات زیادی دارد. اما شما به عنوان مدیر کسب و کار نیازی به دانستن آن‌ها ندارید. به احتمال زیاد با همین توضیحات جزئی، می‌توانید رفتار مخاطب را بررسی کنید.

 

نتیجه گیری: در نهایت روی نتایج تمرکز کنید

گاهی ممکن است در فعالیت‌های مربوط به بازاریابی دیجیتالی آنقدر بر سود به دست آمده و نرخ ROI تمرکز کنیم که اهداف اصلی فراموش شود. در تمامی مراحل اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ، رفع نیازهای مخاطب را در نظر داشته باشید.در صورتی که خواهان دستیابی به اهداف تجاری و بازاریابی خود هستید، دیجیتال مارکتینگ یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به آن است. پس آن جدی بگیرید.

در آخر...

در نظر داشته باشید که تمام عواملی که در دیجیتال مارکتینگ کنار هم جمع می‌ شوند، مهم هستند. شما نمی‌توانید فقط بر روی برندینگ تمرکز کنید و سئو را فراموش کنید. نمی‌توانید بازاریابی محتوایی را بدون در نظر داشتن انواع محتوا انجام دهید.

 در این مقاله تمام مواردی که برای انجام فعالیت‌های بازاریابی در فضای آنلاین لازم است بدانید را برای شما جمع آوری کردیم. امیدواریم که این متن سوالات شما در زمینه دیجیتال مارکتینگ پاسخ داده باشد. اگر همچنان سوالی دارید، متخصصان بلاگ گرندیما در بخش نظرات، پاسخگوی شما خواهند بود.

 نظرات کاربران

سولماز

سه شنبه, 12 اسفند 99


من به مبحث قیف فروش خیلی علاقمندم و ازونجایی که برای ریتارگت خیلی مهم هست دنبال این مقاله گشتم و پیداش کردم. من مدیر یه بخش از مارکتینگ یه شرکت هستم و یه مقدار در رابطه با اینکه بدونم چطور مشتری رو تبدیل به مشتری واقعی کنم مشکل داشتم. و اینکه خواستم بگم استراتژی های دیجیتال مارکتینگ تو هر شرکت به نوع متفاوتی اجرا میشه و وابسته به اینکه تو چه حوزه ای کار میکنن اینایی که نام بردید میتونه استفاده بشه اما به طور کلی روش ها و استراتژی هایی رو نام بردید که میتونه توی تمامی حوزه های کسب و کار مفید باشه. ممنون

نظر تازه ای ثبت کنید