استراتژی شما برای رشد کسب و کارتان چیست؟ آیا از استراتژی متمایزی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما در دنیای امروز تجارت و کسب و کار مهم‌ترین عامل برای رسیدن به موفقیت چیست؟ آیا تمرکز بر اهداف کوتاه مدت کافی خواهد بود؟ آیا صرف هزینه بسیار زیاد بدون در نظر گرفتن نرخ بازگشت و سود حاصل شده درست است؟ قطعاً اینطور نیست. 

اگر در پی حل مشکلات کسب و کار خود و تلاش برای بهبود وضعیت و پیشبرد اهداف خود هستید، به یک استراتژی کسب و کار دقیق و حساب شده احتیاج دارید تا بتوانید با در نظر گرفتن تمامی اهداف خود، برای عملی شدن آن‌ها تلاش کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا دقیقا متوجه شوید که استراتژی کسب و کاری چیست و چگونه می‌توانید یک استراتژی موثر طراحی کنید.

 

سرفصل‌های این مطلب

 

استراتژی کسب و کار چیست؟

استراتژی کسب و کار اینترنتی چیست؟ استراتژی کسب و کار شما یک نقشه راه برای دستیابی به اهداف خاصی است که در نظر دارید. یک استراتژی موفق مجموعه‌ای از  اصول را ایجاد می‌کند که این اصول به تمامی تصمیمات اقدامات و اولویت‌های کسب و کار شما شکل می‌دهد.

طراحی یک استراتژی کسب و کار عالی را می‌توان به رانندگی تشبیه کرد. معمولا تمامی افراد معتقدند که رانندگی عالی دارند، اما حقیقت زمانی مشخص می‌شود، که فرد مدعی پشت فرمان بنشیند. در تدوین استراتژی کسب و کار نیز وضعیت به همین شکل است. معمولاً افراد این کار را ساده تصور می‌کنند. اما حقیقت این است که طراحی استراتژی کسب و کار به معنای برنامه ریزی برای آینده یک کسب و کار است.

به عبارتی تدوین یک استراتژی، به معنای به تصویر کشیدن آینده یک کسب و کار در زمان حال است.

استراتژی کسب و کار برنامه کاری یک شرکت برای دستیابی به چشم اندازها است. این فرآیند با اولویت بندی اهداف، رقابت‌های موفقیت آمیز و بهینه‌سازی عملکرد مالی و بازاریابی به وقوع می‌پیوندد. استراتژی کسب و کار ارائه راهبردهایی برای موفقیت در طول زمان است. این استراتژی به صورت عملی توضیح می‌دهد که:

 • یک کسب و کار چگونه از رقبای خود متمایز خواهد شد؟ 
 • چگونه درآمد خواهد داشت؟
 • چگونه برندینگ خواهد کرد؟
 • چه کانال‌های ارتباطی را برای تعامل با افراد انتخاب خواهد کرد؟ 

 

اهمیت داشتن استراتژی کسب و کار

یک استراتژی خوب نقاط ضعف و قوت کسب و کار را در طول زمان به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این میزان آسیب‌پذیری، منابع مالی، فرصت‌ها و تهدیدات پیش‌ روی کسب و کار را منعکس می‌کند. تمامی این فواید به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای گام‌های بعدی خود برنامه بهتری داشته باشید.

اگرچه تعیین اهداف کسب و کار به عنوان مهم‌ترین گام پیش از تدوین استراتژی، به شمار می‌رود اما جالب است بدانید که برخورداری از یک استراتژی واحد، ممکن است جهت اهداف یک شرکت را تغییر دهد. استراتژی کمک می‌کند تا افراد درون یک شرکت اهداف مشخصی داشته باشند و از اصول خاصی برای رسیدن به آن‌ها پیروی کنند. به عبارتی تدوین استراتژی مانع مهمی برای جلوگیری از کاهش اهمیت اهداف خواهد بود.‌

اما چگونه می‌شود یک استراتژی موفق طراحی کرد؟ آیا همه کسب و کارها باید برای تدوین استراتژی کسب و کار مسیر یکسانی را طی کنند؟ در ادامه این متن اصول کلی را برای آغاز فرایند ایجاد یک استراتژی به شما معرفی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

 

نحوه ایجاد یک استراتژی نوین برای پیشرفت در کسب و کار

یک استراتژی بازاریابی موفق به شما کمک می‌کند تا دید گسترده‌ای در مورد آنچه که می‌خواهید به انجام برسانید و زمان و نحوه انجام آن را به دست آورید. حتی اگر استراتژی اولیه شما با گذشت زمان تغییر کند، تمرکز شما برای رسیدن به هدف از دست نخواهد رفت. در آغاز طراحی یک استراتژی شما باید به نکات مهمی توجه کنید. در ادامه برخی از این نکات را به شما توضیح خواهیم داد. 

marketing strategy

اگرچه این راهکارها کلی هستند و ممکن است برای تمامی کسب و کارها کاربرد نداشته باشند، اما مطالعه این نکات ممکن است ایده‌های جدیدی را در شما ایجاد کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که مطالعه این بخش را از دست ندهید.

۱- اهداف خود را تعیین کنید

نقطه‌ای که با طراحی یک استراتژی بازاریابی خاص، در پی رسیدن به آن هستید و دقیقا کجاست؟ آیا می‌خواهید جایگاه جدیدی در بازار کسب و کار خود پیدا کنید؟ در پی تقویت برند خود هستید؟ آیا می‌خواهید ایجاد وفاداری در مشتریان به درآمد پایدار برسید؟

یک برنامه‌ بازاریابی  موفق بر پایه مجموعه‌ای از اهداف مشخص و واضح ایجاد می‌شود. 

marketing strategies

حال کسب و کار می‌تواند اهداف خاصی را دنبال کند. اما آنچه که لازم است شما به عنوان مدیر یک کسب و کار در نظر داشته باشید این است که اهداف دقیقا مانند قطب‌نما عمل می‌کنند.

به عبارتی آنچه که خواستار رسیدن به آن هستید، ادامه مسیر کسب و کار شما را تعیین می‌کند.

 

۲- مخاطب هدف را شناسایی کنید

ممکن است شما به عنوان مدیر یک کسب و کار بیش از یک هدف را در ذهن خود داشته باشید. در نهایت آنچه موفقیت رسیدن به اهداف را برای شما تضمین می‌کند، شناخت مخاطبین هدف می‌باشد.

برای شناخت مخاطبین هدف باید درک درستی از ماهیت کسب و کار خود داشته باشید. برای مثال اگر فروشنده لوازم آرایش هستید، باید بدانید که عمده طرفداران محصولات شما بانوان هستند. بنابراین باید سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های کسب و کار را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بانوان را هدف قرار داده باشد.

استراتژی کسب و کار و تعیین هدف

مثال بالا تنها یک مثال جزئی بود که اهمیت جنسیت را در شناخت مخاطب هدف نشان می‌داد. موارد دیگری مانند سن مخاطبین، جمعیت و موقعیت جغرافیایی آنان تاثیر به سزایی در این مسئله دارد.

 

۳- وضعیت رقبا را در نظر بگیرید

اگر به دنبال پیشرفت کسب و کارتان هستید، توصیه ما به شما این است که در مرحله اول با خودتان رقابت کنید و به دنبال جلو زدن از کسی نباشید. البته این مسئله به معنای خودداری از آنالیز رقبا نیست.  بررسی وضعیتی که رقبای شما دارند مزایای زیادی را به همراه دارد. برای مثال:

اگر بتوانید نقاط قوت رقبا را شناسایی کنید، می‌توانید از مسیر درستی که آنها طی کرده‌اند برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

همچنین با فهم نقاط ضعف آن‌ها، می‌توانید از اتلاف هزینه‌های اضافی و بی‌نتیجه جلوگیری کنید و به نحوی صرفه جویی کنید.

استراتژی کسب و کارهای آنلاین

درک مسیری که رقبا طی کرده‌اند به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای خودتان مزیت ایجاد کنید.

 

۴- بودجه مالی مناسب داشته باشید

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های رسیدن به هدف، صرف هزینه با توجه به منابع مالی است. اینکه شما  تا چه حد به این منبع دسترسی دارید چندان مهم نیست. آنچه اهمیت دارد این است که برنامه‌ریزی شما برای صرف منابع در هر مرحله از استراتژی بازاریابی چگونه خواهد بود.

استراتژی کسب و کارها

توصیه می‌کنیم همیشه بودجه مالی خود را بیشتر از آنچه تخمین می‌زنید در نظر بگیرید. در جریان کسب و کار هر اتفاقی ممکن است پیش بیاید و بسته به نحوه کارکرد استراتژی شما نیازهای مالی افزایش یا کاهش پیدا خواهد کرد.

 

۵- کانال ارتباطی مناسب را انتخاب کنید

در قرن ۲۱ با افزایش حضور مردم در کانال های بازاریابی آنلاین، به تدریج از کسب و کارهای سنتی جایگاه خود را از دست خواهند داد. شما نیز برای ارتباط با مخاطبین خود نباید کانال‌های ارتباطی آنلاین را نادیده بگیرید. تنوع این کانال‌ها روز به روز در حال افزایش است. 

یکی از اهمیت‌های شناخت مخاطبان در این مرحله از تدوین استراتژی کسب و کار مشخص می‌شود. مشتریان شما بیشتر در چه فضایی آنلاین هستند و معمولاً در هنگام حضور در فضای اینترنت چه کاری انجام می‌دهند؟ با شناخت مخاطبین می‌توانید بهترین کانال ارتباطی را انتخاب کنید.

online marketing strategy

البته برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است در ابتدای فرایند طراحی استراتژی بازاریابی منابع خود را روی چندین کانال ارتباطی متمرکز کنید و با آزمون و خطا، بهترین فضا را برای تعامل با مخاطبین انتخاب کنید.

 

۶- مطابق استراتژی عمل کنید

حالا دیگر تقریباً تمامی مراحلی که برای تدوین یک استراتژی بازاریابی موفق در نظر داشتید را انجام دادید. استراتژی شما به بهترین شکل طراحی شده است، اما در مرحله عمل داستان متفاوت خواهد بود.

برنامه ریزی انجام شده چگونه و توسط چه کسانی اجرا خواهد شد؟ آیا همه افراد تیم شما مسئولیت پذیری لازم را در قبال اجرای استراتژی خواهند داشت؟ مهم نیست که یک تیم پنج نفره دارید یا یک گروه ۵۰ نفره؛ آنچه اهمیت دارد این است که هر فرد مسئولیت مربوط به بخش خود را به بهترین شکل انجام دهد تا نتیجه به دست آمده مطلوب باشد.

 

۷-پیشرفت خود را کنترل کنید

طبیعتاً رسیدن به اهداف بزرگ یک کسب و کار مدت زمان زیادی را می‌طلبد. اما شما می‌توانید با تقسیم کردن اهداف بزرگ به هدف‌های کوچک‌تر، راه رسیدن به آن‌ها را هموارتر کنید. علاوه بر این باید معیارهایی را برای سنجش موفقیت پروژه در طول مسیر رسیدن به اهداف بزرگ در نظر داشته باشید.

استراتژی کسب و کار آنلاین

هنگام طراحی استراتژی باید راهی برای نظارت بر مسیر انجام آن در نظر بگیرید. استفاده از ابزارهای مختلف که داده‌های آماری لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد، روش مناسبی برای این کار است. از این طریق اگر نیازی به تغییری در مسیر استراتژی داشته باشید، به راحتی این کار را انجام خواهید داد.

 

بهبود استراتژی کسب و کار

اجرای یک برنامه جامع مدیریت کسب و کار به شما کمک می‌کند تا برای رشد بیشتر روشی داشته باشید که قابل کنترل و پایدار باشد. در این بین استراتژی کسب و کار مسئله‌ای است که همواره باید بهینه شود. تصور کنید یک کسب و کار اینترنتی با وجود به روز رسانی الگوریتم‌ها، ایده و روشی برای همگام شدن با آن‌ها نداشته باشد. چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در ادامه این بخش، راهکارهایی برای بهبود استراتژی کسب و کار برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. 

 

۱- یک تیم قوی تشکیل دهید

برای بهبود وضعیت کسب و کار وجود افراد قوی و با انگیزه‌ای که در حوزه کسب و کار شما تخصص داشته باشند، یکی از واجبات است.  از این طریق با شنیدن ایده‌های مختلف می‌توانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

به شما توصیه می‌کنیم که افراد تیم خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که در حوزه کسب و کار خود بهترین باشند. برای مثال اگر در پی استخدام یک متخصص سئو هستید، بهترین شخص را انتخاب کنید. این کار ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری برای شما ایجاد کند، اما نتایجی که در طولانی مدت  به دست می‌آورید شما را شگفت زده خواهد کرد.

گردآوری یک تیم قوی و متخصص در کنار هم به تامین اهداف کسب و کار شما کمک می‌کند.

 

 

۲- ۳ فاکتور مهم در تدوین استراتژی کسب و کار

سه فاکتور زیر در تمامی مراحل استراتژی کسب و کار از تدوین تا اجرا مهم هستند و هرگز نباید نادیده گرفته شوند. توجه به این سه عامل به معنای توجه به منافع کسب و کار خواهد بود:

 • زمان: مدیریت بهینه زمان در هر فرایندی بسیار مهم و حیاتی است. در تمامی اقداماتی که انجام می‌دهید همواره زمان را در نظر بگیرید.
 • کیفیت: کیفیت عامل مهمی است که رضایت و عدم رضایت مخاطبان و مشتریان شما را کنترل می‌کند. اگر در پی جذب مشتریان ثابت و پایدار هستید هرگز از اهمیت حفظ و ارتقای کیفیت محصولات و خدمات غافل نشوید.
 • هزینه: بودجه بندی مالی درست به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری خوبی داشته باشید. به این معنا که با کمترین ورودی بیشترین خروجی ممکن را دریافت کنید که خود به نوعی صرفه‌جویی در منابع است.

۳- در فضای آنلاین حضور فعال داشته باشید

در قرن اخیر مهم‌ترین گامی که برای پیشرفت کسب و کار می‌توانید بردارید حضور در فضای آنلاین است. افزایش تعامل با مخاطبان، شناخت بیشتر رقبا و برندینگ از معدود مزایای حضور در فضای آنلاین می‌باشد. 

فرایند حضور فعال در فضای کسب و کارهای آنلاین در دنیای امروز تحت عنوان دیجیتال مارکتینگ به افراد معرفی می‌شود. شما می‌توانید برای داشتن یک استراتژی موفق در این زمینه مقاله طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ را در بلاگ گرندیما بخوانید و آشنایی بیشتری با این فضا پیدا کنید.

 

۴- از اهمیت سئو غافل نشوید

با ورود به حوزه دیجیتال مارکتینگ یکی از اصطلاحات جدیدی که مجبور هستید با آن آشنا شوید سئو خواهد بود. بهینه سازی برای موتورهای جستجو عبارتی است که مفهوم سئو را تعریف می‌کند. اگر دوست دارید آشنایی بیشتری با این مفهوم داشته باشید و از تاثیر و اهمیت آن بر کسب و کار خود مطلع شوید، مطالعه مقاله تاثیر سئو بر کسب و کارها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اهمیت سئو در کسب و کارها

 

۵- سوشال مدیا را دست کم نگیرید

سوشال مدیا یا رسانه‌های اجتماعی به عنوان فضایی که عموم مردم جامعه در آن حضور دارند، می تواند بهترین کانال ارتباطی شما با مخاطبین و رقبا باشد.

جالب است بدانید که حضور در این فضا نیز به استراتژی‌های خاصی احتیاج دارد. به بیان دیگر حضور بدون برنامه‌ریزی در این شبکه‌ها نه تنها رشد و پیشرفت کسب و کار شما را تضمین نمی‌کند بلکه باعث به خطر افتادن منافع شما نیز خواهد شد.

 

۶- تبلیغات کنید

تبلیغات خوب تاثیر شگفت‌آوری بر بهبود کسب و کار شما خواهند داشت. افزایش شناخت مخاطبین نسبت به برند شما و ایجاد یک تصویر خوب در ذهن آن‌ها از جمله مزیت‌های تبلیغات است. علاوه بر این زمانی که مشتریان شما را بشناسند، تبلیغات دهان به دهان توسط آنها به صورت خود‌ به‌ خود انجام خواهد شد.

طراحی یک استراتژی تبلیغاتی مناسب و ایجاد یک کمپین در این زمینه به پیشبرد اهداف کسب و کار شما کمک می‌کند.

 

CRM و بهبود وضعیت کسب و کار

CRM مخفف عبارت Customer Relationship Management می‌باشد و به معنی مدیریت رابطه با مشتریان است. کسب و کارهای مختلف تعاریف متفاوتی از این مفهوم دارند که شما نیازی به به دانستن آن تعاریف ندارید. شما باید بدانید که بهینه کردن روابط با مشتریان چه تاثیری در بهبود کسب و کار و افزایش کارکرد استراتژی دارد.

فراموش نکنید که مشتریان مهره اصلی تامین منافع مالی کسب و کار شما هستند. در صورتی که مشتریان از شما ناراضی باشند و به عبارتی شما نتوانید رابطه بین خودتان و آن‌ها را به بهترین شکل مدیریت کنید، مشتریان نیز به راحتی محصولات و خدمات شما را فراموش خواهند کرد. پس توصیه می‌کنیم که بهبود روابط با مشتریان را در تدوین استراتژی خود جدی بگیرید.

 

CRM

در صورتی که مدیر یک کسب و کار اینترنتی و آنلاین هستید، CRM به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی الگوی رفتاری مخاطبان را در خرید محصولات جمع آوری کنید و برای گام‌های بعدی خود مطابق با آنها برنامه‌ریزی کنید. بهبود روابط با مشتریان باعث افزایش شناخت شما نسبت به آنان خواهد شد. به گونه‌ای که می‌توانید مخاطبان خود را بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید تفکیک کنید‌. از این طریق می‌توانید به هر مخاطب آن چه را که دقیقا نیاز دارد ارائه دهید. 

در مورد کسب و کارهای سنتی نیز، با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح می‌دهیم. به احتمال زیاد برای شما نیز پیش آمده است که به دلیل رفتار مناسب یک فروشنده قانع شده‌اید که باز هم از او خرید کنید؛ حتی اگر نیاز واجبی به محصولات او نداشته‌اید. این موضوع نشان دهنده اهمیت CRM است. 

شما از چه راهکارهایی برای بهبود این مسئله در کسب و کارتان استفاده می‌کنید؟

 

ارزیابی موفقیت استراتژی اعمال شده

به نظر شما راهی برای سنجش موفقیت یک پروژه طراحی استراتژی کسب و کار وجود دارد؟ راه واحدی که همه کسب و کارها بتوانند از آن برای ارزیابی موفقیت اقدامات خود استفاده کنند. طبیعتا ارائه یک راهکار واحد برای تمامی مشاغل امری غیرحرفه‌ای است. اما در نهایت می‌توانیم به شما بگویم که اگر پروژه تدوین استراتژی کسب و کار شما ویژگی‌های زیر را داراست، در مسیر درستی قرار دارید:

 • یک پروژه موفق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را توأم با هم در نظر می‌گیرد.
 • استراتژی کسب و کار باید به گونه ای طراحی شود که انعطاف پذیر باشد. به این معنا که تغییر پذیر باشد و بتواند با علوم جدید حوزه کسب و کار همگام شود.
 • در یک استراتژی موفق جزئیات نادیده گرفته نمی‌شوند. تمامی برنامه‌های مالی، عملیاتی، بازاریابی و پرسنلی باید در نظر گرفته شود.

در طراحی استراتژی بازاریابی باید ریسک‌ها را تا حد امکان کاهش داد. اگرچه بدون ریسک کردن امکان پیشرفت وجود ندارد اما باید تا جای امکان از انجام اقداماتی که منافع کسب و کار را تهدید می‌کند، خودداری کرد.

ارزیابی استراتژی کسب و کار

استراتژی شما باید از رقبا متمایز باشد. اگر عنصر خلاقیت را نادیده بگیرید، سریع‌تر از آنچه فکر کنید برای مخاطبان تکراری خواهید شد و از چرخه بازار حذف خواهید شد.

به نظر شما یک استراتژی موفق به چه ویژگی‌های دیگری احتیاج دارد تا بتواند تامین‌کننده اهداف کسب و کار باشد؟

یکی از راه‌های درک موفقیت استراتژی تعامل با مشتریان است. شما می‌توانید با نظرخواهی از آنان به راحتی نقاط ضعف و قوت فعالیت‌های خود را بفهمید. در این راستا باید تلاش کنید انتقاد پذیر باشید و از دید یک مشتری به محصولات و خدمات خود نگاه کنید.

 

بهبود فروش و کسب درآمد بیشتر با یک استراتژی کسب و کار موفق

فروش به عنوان یکی از مراحل مهم در هر کسب و کار قاعده و قوانین خاصی دارد. افراد معمولاً کالا را نمی‌خرند بلکه با توجه به کاربردی که یک کالا و یا خدمات دارد آن را انتخاب می‌کنند. برای بهبود فروش راهکارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱- مزیت رقابتی خود را توسعه دهید

تلاش برای ارائه محصولات و خدمات نوین به مخاطبان در جذب مخاطبان به شدت موثر است. شما می‌توانید با تحقیق درباره رقبا و وضعیت آنان، تمرکز خود را بر تولید و ارائه آنچه که آنان ارائه نمی‌دهند بگذارید.

۲- مشتریان تخفیف و حراج را دوست دارند

شما هم با دیدن کلمه حراج و تخفیف در ویترین یک مغازه به احتمال زیاد جذب شده‌اید. این واژه‌ها و مفاهیم در جذب مشتریان موثر است. افراد معمولاً در هنگام خرید در زمان تخفیف احساس می کنند که سود کرده‌اند. دقیقاً به همین دلیل است که این مفاهیم جذاب هستند.

sales for business strategy

۳- از محتوا و بازاریابی در رسانه ‌های اجتماعی استفاده کنید

ورود کسب و کارها به حوزه آنلاین اگر مطابق با اصول و در مسیر درست اتفاق بیفتد، تامین منافع کسب و کار را در پی دارد. اگر دوست دارید با تکنیک‌های جذب مشتری(لید جنریشن) در دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید مقاله ذکر شده را مطالعه کنید. شما از چه راهکارهایی برای جذب مخاطب در کسب و کار خود استفاده می‌کنید؟ در صورتی که تجربه موثری در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

نتیجه گیری: استراتژی کسب و کار شما باید ویژه خودتان باشد

داشتن یک استراتژی تجاری موفق به توسعه کسب و کار شما کمک می‌کند. این مسئله تا حد بسیار زیادی بر روی گردش مالی شما تاثیر دارد و فرصت‌های بازار را برای شما به حداکثر می‌رساند. اما همه این مزایا به قرار گرفتن در یک مسیر درست بستگی دارد. 

شما باید برای رشد و توسعه کسب و کار خود  یک استراتژی واقع‌بینانه طراحی کنید که تمامی جوانب کسب و کار شما را دربرگیرد. همانطور که متوجه شدید برای تدوین یک استراتژی روش‌های مختلفی وجود دارد. اما روش مناسب برای شما و کسب و کارتان کدام است؟ مسلماً با توجه به اینکه در چه مرحله ای از کسب و کار قرار دارید، مراحل تدوین استراتژی کمی متفاوت خواهد بود.

توصیه ما به شما این است که اگر در ابتدای مسیر کسب و کار خود هستید هر چه سریع‌تر اقدامات مربوط به تدوین استراتژی کسب و کار را انجام دهید. چرا که:

 • هر چقدر این کار را دیرتر انجام دهید، سخت‌تر خواهد بود
 • بدون داشتن یک استراتژی مدون و دقیق، مسیر کسب و کار شما تاریک و موفقیت غیر ممکن خواهد بود

در نهایت شما بهتر از هر کسی می‌دانید که کسب و کارتان برای رشد و بهبود به چه چیزی احتیاج دارد. تلاش کنید سهم خود را در بازار کسب و کار افزایش دهید و با افزایش رقابت‌ها رشد در فعالیت‌های اشباع شده را برای خود ممکن سازید.

تمامی راه‌های عقلانی و حرفه‌ای را برای جذب مشتری به کار بگیرید و بر روی برندینگ نیز تمرکز داشته باشید. 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید