اگر شما جای مشتریان خود بودید، محصولات خود را خریداری می‌کردید؟ آیا انگیزه و دلیل خرید خود را می‌دانید؟ CTA یا اقدام به عمل در واقع تفکر و برنامه ریزی برای انتخاب روش مناسب برای ایجاد انگیزه خرید و یا مشارکت در مشتریان است. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را در مورد ایجاد یک CTA مناسب و موثر در فرایند بازاریابی با شما در میان بگذاریم.

 هنگام ایجاد هر استراتژی یا تاکتیک در بازاریابی، هدف نهایی این است که مشتریان احتمالی شما  به نوعی مشارکت خود را اعلام نمایند. این مقاله درباره بهبود مشارکت مشتریان در کسب و کارها و در نتیجه افزایش نرخ تبدیل مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر کسب و کار کوچکی دارید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

 

 

اقدام به عمل یا CTA چیست؟

CTA مخفف عبارت Call To Action به معنای فراخوانی برای انجام یک عمل است. در دنیای امروزه بسیاری از کارها به صورت اینترنتی انجام می‌شود و می‌توان گفت تمام سایت‌ها اعم از فروشگاهی و ... در پی داشتن مخاطبانی هستند که پس از بازدید صفحه، اقدام مورد انتظار مدیر سایت را عملی کنند.

یک سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید. یکی از انتظارات مدیر سایت این است که کاربر پس از بازدید از صفحه محصول، روی دکمه افزودن به سبد خرید کلیک کند، اما در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود کاربران زیادی پس از مطالعه صفحه محصول بدون زدن دکمه خرید صفحه را ترک می‌کنند. در این حالت کاربر فقط یک بازدید کننده است که هیچ عملی در سایت انجام نداده است. یک استراتژی مناسب برای استفاده از دکمه CTA است که باعث می‌شود کاربر پس از مطالعه صفحه فرود (Landing page)، اقدام مورد انتظار مدیر کسب و کار را عملی کند.

CALL TO ACTION

اگر دوست دارید کاربران بیشتری در باشگاه مشتریان سایت شما عضو شوند و یا اگر می‌خواهید لیست کاملی از ایمیل مخاطبان خود داشته باشید، باید بگوییم که بدون داشتن استراتژی مناسب در جهت طراحی CTA، مناسب این کارها غیر ممکن است. اگرچه این فرایند معمولاً زمان بسیار کمی از مخاطبان می‌گیرد، اما داشتن برنامه ریزی برای آن بسیار مهم است و حرکت بسیار مثبتی در جهت تحقق اهداف کسب و کار شماست. فراخوانی برای اقدام در کسب و کار شما باید حاوی پیامی باشد که مخاطب شما را برای خرید محصولات و خدمات ترغیب کند.

دکمه‌هایی که در انتهای یک مطلب برای ارائه اطلاعات بیشتر وجود دارد نمونه‌ای از دکمه CTA است که باعث  مشارکت بیشتر کاربران درصفحه و نزدیک شدن به اقدام مورد نظر می‌شود. در واقع می‌توان گفت اگر از CTA به طور هوشمندانه استفاده شود کاربر به انجام عمل مورد انتظار ما ترغیب می‌شود. اما اقدام به عمل یا CTA  چه اهمیت‌های دیگری در یک کسب و کار آنلاین دارد؟

 

چرا CTA برای کسب و کارها مهم است؟

فرآیند اقدام به عمل در هر کسب و کاری در واقع تلاش برای جذب مشتری و افزایش نرخ تبدیل است. تدوین استراتژی برای CTA در هر کسب و کار به معنای مشخص کردن گام های بعدی برای مخاطبان است. اگر به مخاطب خود نگویید که مرحله بعدی چیست، این احتمال وجود دارد که او هیچ کاری انجام ندهد. در نتیجه به نوعی می توان گفت بی‌توجهی به ایجاد CTA مناسب در واقع به معنای از دست دادن برخی پتانسیل‌ها است.

کسب و کاری را تصور کنید که هیچ درآمدی ندارد. درست است؛ همچین کسب و کاری اصلاً وجود ندارد. بنابراین اگر درآمد نداشته باشید به زودی از چرخه کسب و کارها حذف خواهید شد. اما دعوت به عمل موثر منجر به افزایش درآمد و موفقیت اقتصادی کسب و کار خواهد شد. از طرفی اقدام به عمل تا حد بسیار زیادی سردرگمی را از مخاطبان شما می گیرد و کاربران می‌توانند به راحتی هر آنچه را که در سایت شما می‌خواهند با چند کلیک ساده پیدا کنند.

اقدام به عمل

 

به احتمال زیاد به عنوان یک مدیر تلاش زیادی برای جذب ترافیک به سایت خود انجام داده اید. علاوه بر این هزینه کردن برای تبلیغات و توجه به سئو سایت و ... را نیز همواره در نظر داشته باشید. با همه این‌ها به جرأت می‌توانیم به شما بگوییم که بدون ایجاد CTA موثر تمامی تلاش‌های شما به هدر خواهد رفت.

از طرف دیگر شما می توانید با طراحی یک اقدام به عمل خوب اطلاعات مفیدی را درباره الگوی رفتاری کاربران و علاقه های آنان به دست بیاورید. برای مثال کلیک کردن آنها بر روی دکمه مورد نظر شما می‌تواند به معنای علاقه آ‌نها به محصول و یا رضایت از قیمت باشد.

 

مزایای طراحی CTA مناسب

دعوت کاربران به اقدام باعث می‌شود تا آن‌ها در راستای تحقق اهداف بازاریابی کسب و کار شما گام‌های مثبتی بردارند. بدیهی است که با عدم برنامه ریزی برای طراحی CTA مناسب، علاوه بر اتلاف وقت برای بازاریابی، مزایای زیاد دیگری را نیز از دست خواهید داد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

CTA کاربران را مستقیماً به اصل مطلب می رساند. همانطور که گفتیم با یک اقدام به عمل مناسب می‌توانید سردرگمی کاربر را در سایت خود به حداقل برسانید.

فراخوانی به عمل شما را به اهداف بازاریابی کسب و کارتان نزدیک‌تر می‌کند. به عبارتی افزایش بازده و فروش با تدوین استراتژی مناسب در این زمینه تا حد بسیار زیادی میسر خواهد شد. روند خرید مشتری را آسان تر خواهد کرد و در نتیجه احتمال خرید افزایش می‌یابد.

ایجاد فراخوان به عمل در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند باعث افزایش ترافیک سایت شما و ایجاد کاربران جدید شود.

 

۳ مرحله برای طراحی استراتژی CTA در کسب و کارها

اگر خواهان رشد مداوم کسب و کار خود هستید و افزایش درآمد از اهداف مهم برای شماست، هرگز نباید CTA را فراموش کنید. کاربر در هر مرحله از قیف فروش که باشد شما باید او را به کار خاصی دعوت کنید. معمولا در همه مراحل فروش تدوین استراتژی CTA از قاعده خاصی پیروی می‌کند. در ادامه این قواعد و مراحل را مطالعه کنید.

۱- اهداف مشخصی برای خود تعریف کنید

با داشتن اهداف مشخص می‌توانید به بهترین شکل، تلاش‌های بازاریابی خود را جهت مند کنید. فراخوانی به عمل، ممکن است با اهداف مختلفی انجام شود برای مثال تشویق مشتری به خرید محصول، عضویت در خبرنامه سایت  و یا عضویت در باشگاه مشتریان و ... شما باید بتوانید با توجه به اهدافی که از ایجاد CTA در سایت خود دارید، اقدامات خود را نظم ببخشید. در این صورت بیشترین تاثیر و بازدهی را تجربه خواهید کرد.

۲- استراتژی محتوایی داشته باشید

در ایجاد CTA، محتوا را جدی بگیرید. انتحاب جملات و کلمات مناسب برای تشویق مشتریان تاثیر به سزایی در افزایش نرخ تبدیل دارد. اگر دوست دارید درباره دیگر عوامل تاثیرگذار بر افزایش نرخ تبدیل بدانید، روی لینک کلیک کنید. چند توصیه برای تدوین استراتژی محتوایی در ایجاد دعوت به عمل (CTA):

 1. داستان محصولات و برند خود را با مخاطبان در میان بگذارید.
 2. محتوای CTA را مستقیما به مخاطبان بگویید و آنان را طرف صحبت خود قرار دهید.
 3. جملات دستوری را در CTA به کار ببرید.
 4. طراحی دکمه اقدام به عمل را با فضای سایت خود هماهنگ کنید.

 

شما ترجیح می‌دهید چه محتوایی را در دکمه CTA خود قرار دهید؟ به نظر شما کدام یک از راهبردهای بالا موثرتر است؟

۳- نتایج را تحلیل کنید

با تحلیل نتایج استراتژی CTA به راحتی می‌توانید میزان کارآمدی و یا عدم کارآمدی راهبردهای استفاده شده را بسنجید. از این طریق نقاط ضعف و قوت را تشخیص خواهید داد، موثرترین روش را پیدا خواهید کرد. علاوه بر این با گذشت زمان شناخت شما نسبت به کاربران بیشتر می‌شود و در نتیجه می‌توانید با توجه به شناختی که دارید اقدامات خود را بهینه کنید.

CTA اقدام به عمل یا

 

توصیه هایی برای بهینه سازی CTA در کسب و کارها

همانطور که گفتیم هرگونه اقدام در جهت پیشبرد اهداف بازاریابی بدون داشتن اقدام به عمل عالی، منجر به شکست خواهد بود. چرا که در هر عمل بازاریابی اگر نتوانید مخاطب خود را برای خرید و یا حداقل مشارکت قانع کنید، به نوعی شکست خورده‌اید. در این میان CTA خوب به اقناع مخاطب در جهت پیشبرد اهداف بازاریابی شما کمک می‌کند.

اما چگونه می‌شود تاثیرات فراخوانی به اقدام را در هر کسب و کار به حداکثر رساند؟ این مسئله تا حد زیادی می‌تواند به ماهیت کسب و کار و تصمیم مدیران نیز بستگی داشته باشد. اما در نهایت برای ایجاد یک استراتژی CTA کاملا مطمئن و موثر انجام اقدامات زیر می‌تواند مفید باشد:

 

تست A/B را جدی بگیرید. با انجام این تست می‌توانید به راحتی دکمه‌های CTA خود را بهینه کنید. تست A/B بهترین و آسان‌ترین روش برای تعیین اثربخشی دعوت به عمل است شما می‌توانید به سادگی دو CTA متفاوت را به صورت همزمان ایجاد و امتحان کنید و بهترین نسخه ممکن را تشخیص دهید.

 

CTA را بیش از هر چیز برجسته کنید. ممکن است این جمله کمی ابهام برانگیز باشد. اما در مفهوم بسیار ساده است. منظور از برجسته سازی دکمه CTA این است که طراحی آن را به گونه‌ای قرار دهیم که در چشم مخاطب قرار بگیرد. برای مثال استفاده از رنگ‌های متضاد، بولد سازی مطالب، استفاده از فونت مناسب و خوانا و توجه به شکل دکمه از جمله این موارد است. تصور کنید دکمه اقدام به عمل را در کسب و کار خود، به رنگ سبز در آورده‌اید‌‌. اگر این دکمه را در صفحه قرار دهید که پس زمینه سبز رنگ دارد به احتمال زیاد، مورد توجه کاربر واقع نخواهید شد.

 

جای درستی را برای بیان اقدام به عمل انتخاب کنید. واضح هست؛ شما باید زمانی مخاطب را برای خرید و مشارکت دعوت کنید که همه چیز را به خوبی به او معرفی کرده باشید. برای مثال تصور کنید مدیر یک شرکت هاستینگ هستید و در یک مطلب به معرفی سرور مجازی پرداخته‌اید. اگر بخواهید مخاطبان را به خرید سرور مجازی از شرکت خود تشویق کنید نباید دکمه فراخوانی به اقدام را در ابتدای متن قرار دهید. بلکه باید پس از معرفی کامل انواع سرورها درباره مزایای استفاده از سرورهای مجازی در شرکت خود به کاربر توضیح دهید و او را به خرید تشویق کنید.

 

 

پیام و محتوای فراخوانی به اقدام را در کسب و کار خود مستقیماً به کاربر بگویید. مطمئن باشید که تمامی کاربران سایت شما به دنبال رفع نیاز خود هستند و به نوعی آن نیاز از هر چیز دیگر مهم‌تر است. شما باید بتوانید پیام خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مخاطب از رفع نیاز خود توسط محصولات شما مطمئن شود. در این صورت می‌توانید تاثیر فرآیند call to action را در کسب و کار خود چند برابر کنید. در یک مثال ساده می‌توانید به جای استفاده از عبارت «خریداری شود» از عبارت «با خرید این محصول مشکل خود را حل کنید» استفاده کنید و سپس تاثیر آن را مشاهده کنید.

نحوه بهینه سازی اقدام به عمل

 

از طرف دیگر بهینه سازی محتوای CTA به گونه‌ای که بتواند احساسات مخاطب را تحریک کند، بسیار موثر خواهد بود. عبارت «با این خرید ۵۰ درصد تخفیف بگیرید» به احتمال زیاد هر مشتری را برای خرید قانع خواهد کرد. و یا در مثال دیگر عبارت «هرچه زودتر تعطیلات رویایی خود را برنامه ریزی کنید» برای فردی که به دنبال مسافرت است، می‌تواند اشتیاق برانگیز باشد.

 

انواع مختلفی از  CTA

CTA ها به صورت‌های مختلف می‌توانند طراحی و استفاده شوند. گاهی ممکن است رنگ یک دکمه یا تغییر وضعیت یک دکمه کاربر را ترغیب به انجام کار کند. در انتخاب محتوا و موقعیت قرارگیری و حتی دکمه فراخوانی به عمل حتما باید هدف خود را در نظر داشته باشید. در ادامه مثال هایی از CTA که اهداف مختلفی دارند آورده‌ایم.

۱- ثبت نام کنید

این نوع از CTA ها اغلب با ارائه خدماتی رایگان مانند فایل کتاب رایگان، موسیقی رایگان و... کاربر را به فرم ثبت نام هدایت کرده و کاربر با ورد اطلاعات ثبت نام خود را انجام می‌دهد.

۲- تماس بگیرید

گاهی با فراهم ساختن امکان تماشای یک فیلم یا موسیقی از کاربر خواسته می‌شود با شرکت تماس گرفته و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهد. علاوه بر این می‌توانید برای ارائه خدمات رایگان به مشتریان آن‌ها را به برقراری تماس با خود تشویق کنید.

۳- رزور کنید یا سفارش دهید

حتما شما نیز با صفحاتی برخورد کرده اید که پس از یک توضیح جامع در رابطه با یک محصول یا خدماتی خاص دکمه ای با عنوان اکنون رزرو کنید قرار گرفته است که از نظر روانی باعث می‌شود در چند دقیقه‌ای که ذهن کاربر بر موضوع خاص متمرکز است اقدام به رزرو و ثبت اطلاعات نماید. می‌توان گفت این مورد پیاده سازی نرم افزاری یکی از قانون‌های فروش در بازار است!

بهینه سازی اقدام به عمل

 

۴-  ارائه اطلاعات بیشتر

گاهی پس از معرفی یک محصول  با قرار دادن لینکی تحت عنوان آیا محصولات ما را دوست دارید؟ کاربر را تشویق به مطالعه و بازدید از دیگر صفحه‌ها و محصولات می‌کنیم. از این طریق با ارائه اطلاعات ببیشتر به مشتری می‌توانید احتمال خرید و مشارکت آنان را افزایش دهید.

در ادامه نیز با چند نمونه دیگر از فراخوانی به افدام آشنا خواهید شد.

 

نمونه هایی از بهترین CTA ها در دنیای کسب و کارهای آنلاین

به عنوان مدیر یک کسب و کار چه اهدافی از انجام اقدامات بازاریابی در کسب و کار خود دارید؟ به نظر شما بزرگ‌ترین کسب و کارهای جهان چگونه استراتژی call to action خود را مدیریت می‌کنند؟ به دلیل ارتباط تنگاتنگ مفهوم CTA با بازاریابی آنلاین در ادامه به بررسی برخی از موفق‌ترین بیزینس‌های جهان و CTAهای آنان خواهیم پرداخت.

 

 • آمازون (Amazon)

آمازون توانسته است با قرار دادن محتوای ۳ ماه استفاده رایگان در دکمه CTA  در صفحه اصلی سایت خود بهترین نتیجه را به دست بیاورد.  با این دعوت به عمل آمازون به جای ایجاد لیستی از محصولات برای فروش بیشتر، به معرفی بهینه یکی از محصولات پرداخته است. این CTA با یک طراحی ساده اهداف بزرگی را محقق می‌کند.

 • اسپاتیفای (Spotify)

اسپاتیفای با محتوای نسخه پرمیوم را خریداری کنید و رایگان بازی کنید، توانسته مشتریان زیادی را برای خرید قانع کند. البته در این مورد فقط عنوان و محتوای دکمه موثر نیست. رنگ دکمه CTA (سبز) نیز بسیار موثر است.

 • شبکه اجتماعی اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام با دکمه CTA مشکی رنگ و بزرگ از کاربران می‌خواهد برای دانلود به app store و google play مراجعه کنند. همچنین اگر کاربری از قبل اینستاگرام داشته باشد می‌توانید با کلیک بر روی دکمه ورود به سیستم از طریق سایت به اکانت خود دسترسی پیدا کند. 

 • دراپ باکس (Dropbox)

دراپ‌باکس همواره از طراحی‌های ساده استفاده کرده است. حتی گرافیک صفحه اصلی این سایت نیز بسیار ساده طراحی شده است. به لطف این طراحی ساده دکمه آبی رنگ ثبت نام رایگان بیش از هر چیز دیگری نظر مخاطب را جلب می‌کند. این یک اقدام به عمل موثر است.

 • اوبر (Uber)

اوبر که اپلیکیشنی در جهت رفع نیاز مسافران است با دکمه اقدام به عمل سبز رنگ و محتوایی جالب علاوه بر جذب راننده به دنبال جذب مسافر نیز هست. محتوای دکمه CTA این کسب و کار عبارت است از : برای رانندگی و سواری ثبت نام کنید. علاوه بر این فیلم در پس زمینه سایت نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد رانندگان و مسافرانی که در اوبر هستند معمولا اوقات خوبی را سپری می‌کند.

 • پینترست (Pinterest)

در پینترست برای ورود و ایجاد اکانت می‌توانید از دو طریق اقدام کنید که برای هر دو روش دکمه اقدام به عمل جداگانه‌ای طراحی شده است. از نظر طراحی و زیبایی شناختی ثبت نام دکمه مربوط به ثبت نام از طریق فیسبوک طراحی بهتری دارد و  بیشتر در معرض توجه مخاطبان قرار می‌گیرد.

 • کوییک اسپروت (Quick Sprout)

در Quick Sprout محتوای دکمه فراخوانی برای اقدام عبارت است از: آیا در سئو اشتباه کرده‌اید؟ کافیست URL خود را وارد کنید.  این محتوا می‌تواند به راحتی بازدیدکنندگان را فریب دهد در نتیجه نرخ کلیک تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این استفاده از طراحی مدرن و کشویی در نمایش CTA در جذب بیشتر مخاطب موثر واقع شده است.

آیا شما می‌توانید چند نمونه ایرانی از CTA های موفق را به معرفی کنید.

 

نتیجه‌گیری: انتخاب یک فرآیند دعوت به عمل (CTA)موثر و بهینه برای هدایت ترافیک

همانطور که تا به اینجا فهمیدید call to action روش موثر در جهت هدایت بازدیدکنندگان سایت به سمت اقدام مورد نظر شماست. بهترین استراتژی CTA از ترکیب ایجاد یک موقعیت مناسب و بیان پیشنهاد خوب به مخاطبان در آن موقعیت ایجاد می‌شود. از طرف دیگر ماهیت و نوع کسب و کار شما در نحوه بیان اقدام به عمل به مشتریان موثر خواهد بود.

در همین متن مثال‌هایی در این باره مطالعه کردید. به شما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی به بهترین شکل کسب و کار خود را بشناسید و با علوم جدید در آن حوزه آشنایی کامل را داشته باشید. نه تنها CTA بلکه موفقیت در  ‌تمامی اقدامات بازاریابی به شناخت دقیق کسب و کار منوط می‌شود. 

در پایان، با مطالعه این مطلب همه چیز را درباره اقدام به عمل متوجه شدید. حالا می‌توانید با خیال راحت راهبردهای متفاوتی را در این زمینه امتحان کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. شما تا کنون از چه راهبردهایی برای بهینه سازی دعوت به عمل در کسب و کار آنلاین خود استفاده می‌کردید؟ لطفاً با ما در میان بگذارید. اگر همچنان درباره بهینه سازی call to action در کسب و کار خود،  مشکل دارید، توصیه می‌کنیم سوالات خود را با متخصصان بلاگ گرندیما در میان بگذارید و از خدمات عالی آنان بهره مند شوید.

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید