بحث سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه (Black Hat & white hat SEO) از کجا به وجود آمده است؟ مانند هر صنعت دیگری به بزرگی سئو، شما با نظرات و دیدگاه های مختلفی در مورد موثرترین روش های موجود برای رسیدن به بهینه سازی سایت مواجه خواهید شد.

اگرچه بسیاری از این تکنیک ها می توانند کارساز بوده و این که کدام روش، "بهترین" است تا حد زیادی می تواند مربوط به نظر شخصی باشد، اما یک تمایز وجود دارد که باید از آن آگاه باشید: سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه.

اگرچه برخی از سئوکاران ممکن است این دو را به عنوان دو مکتب فکری متفاوت ترسیم کنند، اما آنها دسته بندی های یکسانی به عنوان روش درست و غلط برای انجام سئو نیستند.

بنابراین در این صفحه، ما به تفاوت های سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، استراتژی های موجود در هر یک و چند نمونه از سئو کلاه سفید خواهیم پرداخت.

ما همچنین در مورد یک دسته بندی ​​کمتر رایج نیز بحث کرده و به سوالات "سئو کلاه خاکستری چیست؟" پاسخ خواهیم داد.

بنابراین اگر می خواهید بیشتر بدانید، به مطالعه ادامه دهید تا با رویکردهای مختلف بهینه سازی موتور جستجو آشنا شوید و چگونگی ایجاد استراتژی ای که کسب و کار شما را در معرض خطر قرار ندهد را بیاموزید.

 

سئو کلاه سفید چیست؟

ابتدا، بیایید نگاهی به اصطلاح سئو کلاه سفید بیندازیم.

به طور خلاصه ، این عبارت به روش صحیح و اخلاقی برای بهینه سازی سایت اشاره دارد.

اما برای اینکه شما درک دقیق تری از معنای آن داشته باشید ، یک استراتژی کلاه سفید دارای سه معیار زیر است:

1. از دستورالعمل های موتور جستجو پیروی می کند

مشهورترین و قابل قبول ترین تعریف سئو کلاه سفید این است که از دستورالعمل های وب مستر گوگل پیروی می کند.
این ها قوانینی هستند که گوگل برای تعریف روش مناسب بهینه سازی سایت وضع کرده است.
اگرچه آنها جزئیات مربوط به یک استراتژی سئو "اخلاقی" را توضیح می دهند، اما در اصل می توان آنها را با یک ایده ساده خلاصه کرد: دستکاری نکنید.
بنابراین، به طور کلی، اگر نمی خواهید رتبه بندی را دستکاری کنید و یا الگوریتم گوگل را فریب دهید ، احتمالاً از دستورالعمل های وی پیروی کرده و از سئو کلاه سفید بهره گرفته اید.

2. بر مخاطب انسانی تمرکز دارد

سئو کلاه سفید شامل تغییراتی است که برای بازدید کنندگان یک سایت مفید است.

هنگامی که شما در نظر بگیرید که اولویت اصلی گوگل ارائه بهترین نتیجه ممکن به کاربرانش است، منطقی است که این موضوع یکی از مولفه های اساسی روش "صحیح" انجام سئو یا همان سئو کلاه سفید باشد.

خوشبختانه، بسیاری از موثرترین استراتژی های سئو در حال حاضر در جهت بهبود تجربه ای که یک سایت به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد، گام بر می‌دارند.

تاکتیک هایی مانند انتشار محتوای با کیفیت و بهتر کردن زمان بارگیری صفحه، ارزشی را که کاربران از یک سایت در یافت می کنند را بهبود می بخشند و پیمایش (حرکت در سایت، navigation) در سایت را آسان می کنند (که سبب می شود به استراتژی های معتبر و مورد تایید گوگل تبدیل گردند).

3.  رویکردی طولانی مدت است

استراتژی هایی که از دستورالعمل های گوگل پیروی کرده و تجربه کاربری مثبتی را ایجاد می کنند، اغلب از روش های سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) وقت گیرتر و پر کارتر هستند.

این به این معنی است که دیدن نتایج مورد نظر شما زمان می برد.

اما از طرف دیگر، سئو کلاه سفید نیز تأثیر بسیار ماندگارتری دارد. به این دلیل که، وقتی از استراتژی هایی استفاده می کنید که برای بهبود تجربه کلی سایت شما طراحی شده اند، می توانید برای کلمات کلیدی مورد نظر خود رتبه بندی ثابت داشته باشید.

از آنجایی که در این کار بر محتوایی سرمایه گذاری می شود که می تواند در سال های آینده نتیجه دهد و همچنین از تاکتیک هایی استفاده می شود که شما را در معرض خطر عواقب ناشی از گوگل قرار ندهد ، سئو کلاه سفید روش بلند مدت تری به حساب می آید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه در اصل دقیقاً برعکس سئو کلاه سفید است.

اگر یک تکنیک با معیارهای زیر مطابقت داشته باشد، می توان آن را به عنوان سئو کلاه سیاه طبقه بندی کرد.

1.  دستورالعمل های موتور جستجو را نقض می کند

تاکتیک های سئو کلاه سیاه(Black Hat SEO) دستورالعمل های گوگل را نقض می کند و در بسیاری از موارد، مستقیماً به عنوان روش هایی که نباید از آن ها استفاده کرد، ذکر می شوند.

2.  بر تکنیک های دستکاری کننده (فریبنده) متکی است

در حالی که سئو کلاه سفید(White Hat SEO) شامل جستجوی راه هایی برای بهبود تجربه کاربر است، سئو کلاه سیاه به دستکاری الگوریتم گوگل برای بهبود رتبه بندی متکی است.

به بیان ساده، اگر تاکتیکی طراحی شده باشد که گوگل فکر کند سایتی بیش از آنچه که در واقعیت وجود دارد برای کاربران خود ارزش قائل می شود، فریبنده است و سئو کلاه سیاه به حساب می آید.

3.  بر "بردهای سریع" تمرکز دارد

بسیاری از استراتژی های مربوط به سئو کلاه سیاه بر بهره گیری از نقاط ضعف الگوریتم گوگل متمرکز است که می تواند بدون کار زیادی منجر به بهبود رتبه بندی شود.

اگرچه از برخی از این تکنیک ها می توانند نتیجه گرفت، اما تقریباً همیشه کوتاه مدت هستند.

این موضوع به این دلیل است که گوگل دائماً الگوریتم خود را بهبود می بخشد تا بهترین نتیجه را برای جستجوگران فراهم کند و از رتبه بندی صاحبان سایت هایی که تجربه سایتی (site experience) خوبی را ارائه نمی دهند، جلوگیری کند.

این بدان معناست که سایت هایی که از استراتژی های کلاه سیاه استفاده می کنند، هر زمان که یک بروزرسانی جدید در الگوریتم گوگل اتفاق بیفتد، در معرض از دست دادن رتبه خود خواهند بود. به همین دلیل این راه کار، روشی کوتاه مدت تر از سئو کلاه سفید است.

سئو کلاه سیاه در مقابل سئو کلاه سفید: تفاوت چیست؟

بزرگترین تفاوت بین این دو روش این است که سئو کلاه سفید از دستورالعمل های گوگل پیروی می کند و تجربه کاربر را بهبود می بخشد، در حالی که سئو کلاه سیاه این دستورالعمل ها را نقض می کند و معمولاً با بی توجهی کامل به کاربران انسانی انجام می شود.

مثال ها

با توجه به اینکه اهداف اصلی سئو کلاه سفید و کلاه سیاه بسیار متفاوت می باشد، تعجب آور نیست که همبستگی و اشتراک بسیار کمی در تکنیک های خاص هر یک وجود داشته باشد.

 

سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

دستورالعمل های وب مستر گوگل برای سئو کلاه سفید، چند اصل اساسی که باید هنگام بهینه سازی سایت رعایت کرد را شرح می دهد:

 • در ابتدا صفحات را برای کاربران ایجاد کنید، نه برای موتورهای جستجو.
 • کاربران خود را فریب ندهید.
 • از حیله هایی که برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو استفاده می شود خودداری کنید. یک قانون خوب این است که آیا شما با خیال راحت می توانید در مورد کارهایی که در ارتباط وب سایت رقیب انجام داده اید، توضیح دهید و با کارمند گوگل در این باره صحبت کنید یا خیر. تست مفید دیگر این است که بپرسید ، "آیا این کار به کاربران من کمک می کند؟ آیا اگر موتورهای جستجو وجود نداشت ، این کار را باز هم انجام می دادن؟"
 • به این فکر کنید که چه چیزی وب سایت شما را منحصر به فرد، ارزشمند و یا تعاملی می کند. وب سایتتان را در زمینه فعالیت خود از دیگران متمایز و برجسته کنید.

گوگل همچنین توضیح می دهد که صاحبان سایت هایی که "اصول اولیه و اساسی" را رعایت می کنند، رتبه بندی بهتری نسبت به افرادی که از اقدامات فریبکارانه استفاده می کنند، کسب خواهند کرد.

بنابراین تا زمانی که علاوه بر کار بر روی سایتتان، به بازدیدکنندگان خود توجه کرده و تغییراتی را با هدف ارائه تجربه browsing بهتر به آنها ایجاد می کنید، می توانید مطمئن باشید که استراتژی سئو شما با دستورالعمل های گوگل مطابقت دارد.

این بدان معنی است که روش هایی مانند نوشتن محتوای مفید، با کیفیت بالا، افزایش سرعت صفحه، بهبود تجربه کاربر و تلاش برای سازگاری با موبایل همگی سئو کلاه سفید محسوب می شوند. این ها همه تغییراتی هستند که تأثیر مثبت و ماندگاری بر رتبه شما خواهند داشت .

سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)

اگرچه توصیه های گوگل در ارتباط با انواع استراتژی هایی که می توان استفاده کرد، کمی کلی می باشد و به "ذات و ماهیت" آن تغییرات اشاره دارد، اما در مورد تاکتیک هایی که نباید استفاده کرد بسیار ساده تر است.

در حقیقت ، آنها به طور خاص می گویند که اقدامات زیر می تواند عواقبی داشته باشد:

 • تولید محتوا به صورت خودکار
 • تخلف در لینک دهی (Link Schemes)
 • ایجاد صفحات بدون و یا با محتوای اصلی و معتبر کم
 • تکنیک کلوکینگ (Clocking)
 • ریدایرکت های دزدکی و مخفیانه (Sneaky redirects)
 • متون و یا لینک های پنهان
 • صفحات دروازه (Doorway pages)
 • محتوای دزدیده شده (Scraped)
 • برنامه های وابسته (Affiliate programs) بدون افزودن ارزش کافی و مناسب
 • بارگیری صفحات با کلمات کلیدی غیر مرتبط
 • ایجاد صفحاتی با رفتارهای مخرب (Malicious behavior)، مانند فیشینگ یا نصب ویروس ها، تروجان ها و یا بدافزارهای (Badware) دیگر
 • سو استفاده از نشانه گذاری ریچ اسنیپت ها (Rich snippets)
 • ارسال درخواست های خودکار به گوگل

اگر از هر یک از این تکنیک ها استفاده می کنید، در واقع در حال انجام سئو کلاه سیاه هستید.

با این حال، لازم به ذکر است که موارد بالا لزوما یک لیست جامع و کامل نیست. بنابراین، این که تکنیکی در اینجا ذکر نشده باشد، به این معنی نیست که استفاده از آن ایمن است.

 

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO) چیست؟

اگرچه این اصطلاح کمتر متداول است، اما بعضی اوقات خواهید شنید که سئوکاران به تکنیک های "کلاه خاکستری (Gray Hat)" اشاره کنند.

همانطور که حدس زده اید، این اصطلاح برای توصیف استراتژی هایی استفاده می شود که در جایی بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار دارند.

اگرچه در بیشتر موارد، می توان آنها را فریب دهنده در نظر گرفت، اما گوگل ذکر نکرده است که باید از آنها دوری کرد.

بنابراین، اگرچه ممکن است خطر کمتری نسبت به تکنیک هایی که گوگل صراحتاً از آن ها به بدی یاد می کند، داشته باشد، اما هنوز هم احتمال داشتن عواقبی در پی آن وجود دارد.

به عنوان مثال، تکنیک هایی مانند ایجاد صفحات دروازه (Doorway)، ساختن میکرو سایت ها (Microsites) و ارسال به دایرکتوری های لینک (Link directories) همه "کلاه خاکستری" در نظر گرفته می شوند. شما گاهی اوقات با بحث هایی روبرو خواهید شد که آیا استفاده از این موارد بی خطر است و یا اینکه ارزش ریسک کردن را ندارد.

خطرات استفاده از تکنیک های کلاه سیاه و یا کلاه خاکستری

استفاده از تکنیک هایی که سعی در دستکاری الگوریتم گوگل دارند، دو پیامد ممکن است داشته باشد. سایت شما به دلیل به روزرسانی الگوریتم می تواند دچار تنزل رتبه شده و یا توسط گوگل جریمه شود.

به روز رسانی های الگوریتم

گوگل با هدف بهبود نتایجی که به کاربران ارائه می دهد، مرتباً الگوریتم خود را به روز می کند. بسیاری از این به روزرسانی ها به منظور جلوگیری از سئو کلاه سیاه طراحی شده اند.

به عنوان مثال، یکی از قابل توجه ترین تغییرات، به روزرسانی "پنگوئن" 2012 بود که به منظور هدف قرار دادن سایت هایی لینک هایی را خریداری کرده و یا از لینک های اسپم استفاده می کنند، طراحی شد.

وقتی این به روزرسانی منتشر شد، هزاران مالک سایت که از لینک های فریبنده استفاده می کردند، شاهد کاهش رتبه خود شدند و تمام نتایجی را که از طریق این روش ها بدست آورده بودند را از دست دادند.

از آن زمان، گوگل به روزرسانی های بی شماری را به منظور هدف گیری روش های دستکاری سئو، منتشر کرده است. بنابراین، اگرچه این به روزرسانی ها صاحبان سایت خاصی را هدف قرار نمی دهد و یا آنها را از نتایج جستجو "منع" نمی کند، اما می تواند بر روی رتبه بندی سایت هایی که از تاکتیک های کلاه سیاه استفاده می کنند، تأثیر جدی داشته باشد.

مجازات های دستی  (Manual penalties)

سایت هایی که از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند نیز در معرض خطر جریمه دستی (Manual action) از طرف گوگل قرار دارند.

این مجازات ها توسط بازرسان انسانی از تیم گوگل داده می شود و نشان می دهد که سایتی را به دلیل نقض دستورالعمل هایشان نشانه گذاری کرده اند.

برخلاف به روزرسانی های الگوریتم ، جریمه های دستی می توانند مانع از نمایش کامل سایت ها در نتایج جستجو شوند.

در این حالت ، تکنیک های کلاه سیاه می توانند نتیجه ای کاملاً معکوس از آنچه که سئوکاران قصدش را دارند، داشته باشند.

آیا Link Building سئو کلاه سیاه است؟

یکی از نگرانی های مشترک در بین صاحبان سایت ها این است که آیا Link building به عنوان سئو کلاه سیاه به حساب می آید؟

از این گذشته، اکثر صاحبان سایت ها تنها با هدف بهبود رتبه بندی، عمل link building را انجام می دهند. آنها تجربه کاربر را تحت تاثیر قرار نمی دهند و هدف اصلیشان بهبود اعتبار سایت توسط موتورهای جستجو است.

بنابراین ، آیا این بدان معنی است که شما نباید سعی کنید که لینک هایی را به سمت سایت خود بدست آورید؟

خوشبختانه ، پاسخ منفی است، اما باید مراقب تکنیک هایی که استفاده می کنید باشید.

همانطور که گوگل در دستورالعمل های خود آورده است، شما نباید اقدام به Link schemes و برنامه های وابسته (Affiliate programs) کنید که هیچ ارزش افزوده ای ارائه نمی دهند و هرگز نیز نباید اقدام به خرید لینک کنید.

اما تا زمانی که سعی به دستکاری در الگوریتم گوگل با لینک های اسپم و غیرطبیعی نداشته باشید، قدم برداشتن در این مسیر، یک عمل کلاه سیاه محسوب نمی شود.

ختم کلام: به تکنیک های کلاه سفید پایبند باشید

سئو کلاه سفید به زمان نیاز دارد.

برای دستیابی به نتایج چشمگیر ، به مقدار قابل توجهی از زمان ، تلاش و اغلب هزینه نیاز است.

در نتیجه ، ممکن است وسوسه شوید که به دنبال میانبرهایی مانند کلاه سیاه برای سرعت بخشیدن به روند کار بروید.

اما وقتی که به آن بپردازیم، متوجه می شویم که خطرات و ریسک های موجود، ارزش پاداش های احتمالی را ندارد.

اگر روی یک استراتژی کلاه سفید سرمایه گذاری کنید، بدون اینکه نگران به روزرسانی الگوریتم و یا مجازات های احتمالی باشید، در طولانی مدت بسیار موفق تر خواهید بود

 

نتیجه گیری

هر چه در دنیای بازاریابی دیجیتال و موضوع بهترین روش های موجود برای بهینه سازی سایت بیشتر عمیق شویم ، بحث بین سئو کلاه سیاه و کلاه سفید (‌Black Hat SEO & White Hat SEO) چیزی است که شما اغلب با آن روبرو می شوید.

وقتی این کار را انجام می دهید، فقط بخاطر داشته باشید که این بحثی نیست که ارزش وقت شما را داشته باشد.

سئو کلاه سفید، خیلی رک و بی پرده، رویکرد بهتری است و شما نباید به حرف کسی که سعی می کند خلاف آن را به شما بگوید، گوش دهید.

اگرچه سئو کلاه سیاه ممکن است برخی از صاحبان سایت ها را قادر به دستیابی سریع به پیروزی ها کند، اما این امر مستقیماً دستورالعمل های گوگل را نقض می کند، به تکنیک های فریبنده متکی است و در نهایت احتمال دارد که به جای دستیابی به نتایج مورد نظر، منجر به مجازات شود.

از طرف دیگر، سئو کلاه سفید از دستورالعمل های موتور جستجو پیروی می کند، بر مخاطبان انسانی را متمرکز است و رویکردی طولانی مدت را در پیش می گیرد که همه اینها برای ایجاد تأثیر مثبت و ماندگار بر قابلیت جستجوی (Search visibility) شما ضروری است.

بنابراین، با در نظر گرفتن این موضوع ، ممکن است از خود بپرسید که دقیقاً چه کاری می توانید انجام دهید تا سایت خود را به روشی بهینه کنید که تأثیر مثبتی داشته باشد.

اگر چنین است، می توانید استراتژی های مشخصی که به دنبال آن ها هستید را در دستورالعمل ها و راهنمایی های ما برای سئو داخلی (On-page) و خارجی (Off-page) پیدا کنید.

 

 نظرات کاربران

الهه نوروزی

یکشنبه, 04 آبان 99


مطلب مفید و کاملی بود. برای من جالبه که انگار در فضاهای تکنولوژیکی، روبات ها و هوش مصنوعی هم جایی برای تقلب و دروغ نیست. درست مثل جوامع انسانی. نقطه اشتراک علوم انسانی با کامپیوتر رو خیلی دوست دارم.

نظر تازه ای ثبت کنید