عمر اطلاعات در حرفه سئو (بهینه‌سازی سایت) بسیار کوتاه است به همین دلیل تکنیک‌هایی که در یک مقطع زمانی می‌توانند بسیار راه‌گشا باشند در زمانی دیگر می‌توانند تاثیر مخربی بر کار داشته باشند. 

در این مطلب به چند تکنیک سئو اشاره می‌شود که استفاده (یا استفاده نادرست) از آن‌ها می‌تواند نتیجه نامطلوبی بر رتبه وب‌سایت داشته باشد.

 

برجسته (Bold) کردن کلیدواژه‌ها به عنوان انکرتکست (Anchor Text)

یکی از روش‌هایی که معمولا برای برجسته کردن کلیدواژه در متن به کاربرده می‌شود، استفاده از کلمه یا عبارت کلیدی برای برقراری لینک است. 

این روش از سال‌ها پیش یکی از نخستین توصیه‌های متخصصین سئو برای برجسته کردن کلیدواژه بوده است. ولی با به روزرسانی نسخه ۳ الگوریتم پنگوئن، به نظر می‌رسد که این تکنیک نیز از بین رفته است.

هدف الگوریتم پنگوئن بررسی لینک‌های هر وب‌سایت است و شواهد نشان می‌دهد استفاده از کلیدواژه به عنوان متن لنگر می‌تواند باعث ایجاد حساسیت گوگل شود. 

 

بک لینک بیشتر یعنی رتبه بهتر

تعداد بک لینک‌ها هنوز هم یکی از عامل‌های تعیین کننده رتبه سایت است. ولی این روزها دیگر تعداد بیشتر بک لینک الزاماً به معنی رتبه بالاتر نیست. 

خیلی وقت‌ها سایت‌هایی جدید با تعداد انگشت شمار بک لینک رتبه‌ای بالاتر از سایت‌هایی قدیمی با تعداد بسیار زیادی بک لینک کسب می‌کنند. چرا؟!

زیرا بعد از بروزرسانی الگوریتم پنگوئن، ارتباط موضوعی لینک‌ها اهمیت بسیار بیشتری نسبت به تعداد بک لینک‌ها پیدا کرده است.

به یاد داشته باشیم در سئوی مدرن نیازی به تمرکز برای ساختن تعداد زیادی بک لینک نیست، بلکه باید بر روی کیفیت لینک‌ها تمرکز داشت.

تلاش نکنید برای وب سایت خود تعداد انبوهی لینک بسازید. در عوض بر روی ساختن لینک‌هایی تمرکز داشته باشید که ارتباط موضوعی زیادی با محتوای سایت شما دارند.

 

لینک سازی یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه باید است اما استراتژی لینک سازی بسیار مهم است زیرا ریسک بالایی دارد. در لینک زیر میتوانید راهنمای کامل لینک سازی را مشاهده کنید.

راهنمای جامع برای ایجاد لینک خارجی برای سایت (Link Building)

 

سئو یعنی نوشتن متن‌هایی پر از کلمه کلیدی

اگر بخواهیم که سایت ما برای کلیدواژه‌ای مثل دبستان رتبه خوبی به دست آورد باید این کلیدواژه را در صفحه سایت خود داشته باشیم، درست است؟ 

در گذشته این روش به خوبی نتیجه می‌داد ولی امروزه گوگل برای تعیین میزان ارتباط هر وب‌سایت با موضوع مورد جستجوی کاربران، از نمایه‌سازی معنایی نهان یا Latent Semantic Indexing) LSI) استفاده می‌کند. 

در این روش ایندکس‌گذاری و بازیابی اطلاعات از تکنیک‌های ریاضی برای تشخیص الگوها در ارتباط بین کلمات و مفاهیم درون متن استفاده می‌شود.

به این ترتیب با تحلیل روابط بین کلمات تشکیل دهنده متن، مفاهیم بیان شده در متن تشخیص داده می‌شود. بنابراین کلمات و عبارات به تنهایی و به طور مستقل، مهم‌ترین عامل تعیین کننده مفاهیم متن نیستند.

به جای این که در متن‌های خود کلمات کلیدی را تکرار کنید، مطلب را برای مطالعه کاربران و با ساختاری کاربرپسند بنویسید. زیرا اگر شما کاربران را در اولویت قرار دهید و برای آن‌ها بنویسید، گوگل به طور طبیعی تشخیص خواهد داد که وب‌سایت شما بهتر است برای چه کلیدواژه‌هایی رتبه بالاتری داشته باشد.

به علاوه هیچ کس دوست ندارد مطلبی را مطالعه کند که تعداد زیادی کلیدواژه مشخص در آن بارها تکرار شده است. به یاد داشته باشید مطالب باید طوری تدوین شود که کاربران واقعی را جذب و ترغیب به مطالعه کند. تنها در این صورت است که گوگل نیز امتیاز خوبی به آن مطلب و سایت شما می‌دهد.

حتما بخوانید: ۵ راه برای حفظ رتبه سایت در نتایج جستجو گوگل

 

 

سئو تنها لینک، کد و محتوا است

تا پنج سال پیش سئو همین طور هم بود. سایت‌هایی با محتوایی متوسط، تعداد زیادی لینک، و بهینه سازی On-page خوب، رتبه خوبی در فهرست نتایج جستجو کسب می‌کردند.

در سئوی مدرن علاوه بر این موارد، باید وب‌سایت در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی داشته باشد. هر قدر که سایت شما در شبکه‌های اجتماعی از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد، افراد بیشتری سایت شما را می‌بینند و شما بک لینک‌های بیشتری کسب خواهید کرد.

بنابراین اگر به دنبال کسب رتبه بهتری در فهرست نتایج جستجو هستید تنها به افزایش تعداد بک‌لینک‌ها فکر نکنید، سعی کنید حضور بیشتری و فعال‌تری در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید.

 

ردیابی مستمر رتبه سایت در فهرست نتایج جستجو

یک روش قدیمی برای ارزیابی میزان موفقیت عملیات سئو، ردیابی رتبه سایت است. قطعا رتبه بهتر برای وب سایت مهم است ولی مهم‌ترین شاخص تعیین کننده موفقیت سئوی وب‌سایت نیست. 

بهتر است به جای پیگیری مداوم رتبه وب‌سایت برای کلیدواژه‌های تک‌کلمه‌ای، برنامه‌ریزی و اقدامات سئو برای ارتقای رتبه وب‌سایت در عبارت‌های کلیدی چند کلمه‌ای انجام گیرد. زیرا سایت‌هایی که به درستی مخاطبان خود را شناسایی نموده‌اند، بیشترین درصد ترافیک خود را از طریق عبارت‌های کلیدی به دست می‌آورند نه کلیدواژه‌های تک کلمه‌ای.

به دنبال ارتقای ترافیک و رتبه سایت وردپرسی خود هستید؟

تیم دیجیتال مارکتینگ گرندیما شما را برای رسیدن به این هدف همراهی میکند. برای بررسی پلن ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید.

سئو وردپرس

 

صفحات بیشتر برابر است با ترافیک بیشتر

درست است که تعداد صفحات بیشتر می‌تواند ترافیک بیشتری دریافت کند. ولی چنانچه این صفحات از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، نه تنها فایده‌ای نخواهد داشت بلکه تعداد زیادی صفحه با محتوایی ضعیف می‌تواند وب‌سایت را با خطراتی مثل تنزل رتبه در فهرست نتایج جستجوی گوگل مواجه کند.

بعد از به روز رسانی الگوریتم پاندا در سال ۲۰۱۳ بسیاری از سایت‌های با محتوای ضعیف، شاهد افت شدیدی در ترافیک خود بودند. بنابراین باید به جای تولید تعداد صفحات زیاد برای وب‌سایت، بر روی تولید محتوای با کیفیت و قوی تمرکز داشته باشید.

 

برای کسب رتبه خوب، انبوهی از متن مورد نیاز است

محتوا از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رتبه وب‌سایت است. در گذشته مهم‌ترین نوع محتوا، محتوای متنی بود. 

امروزه محتوای متنی تنها نوع تاثیرگذار محتوا نیست بلکه انواع مختلف محتوا مثل فیلم، پادکست، اینفوگراف‌ها و تصاویر تاثیر بسزایی در ارتقای رتبه وب‌سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو دارند.

بنابراین برای تامین محتوای وب‌سایت خود برخلاف باورهای قدیمی تنها محتوای متنی تولید نکنید بلکه از انواع مختلف محتواهای چندرسانه‌ای استفاده کنید.

 

رتبه بالاتر برابر است با ترافیک بیشتر است

”رتبه بالاتر یعنی ترافیک بیشتر برای وب‌سایت“ این هم یکی دیگر از تصورهای نادرستی که وجود دارد.

در این که افراد بیشتری وب‌سایت‌های دارای رتبه بالاتر را در فهرست نتایج موتورهای جستجو مشاهده می‌کنند تردیدی نیست. ولی این بدین معنا نیست که تعداد بیشتری هم از این وب‌‌سایت‌ها بازدید خواهند کرد.

چرا؟! شاید در متاتگ description متن مناسب و جذابی برای کاربران استفاده نکرده‌اید. شاید هم در نتایج جستجو برای کلید واژه مناسبی ظاهر نشده‌اید.

 
نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید