دیجیتال مارکتینگ چیست؟ امروزه با توجه به دسترسی بیش از حد افراد به اینترنت، همچنان تعداد کسانی که روزانه  برای اولین بار وارد این دنیای هیجان انگیز می‌شوند، رو به افزایش است!

طبق تحقیقات سال‌های اخیر، تعداد بزرگسالانی که از اینترنت استفاده می‌کنند ۵٪ افزایش یافته‌است.

همانطور که می‌دانید، با استفاده هرچه بیشتر از اینترنت، شیوه خرید مردم هم کاملا فرق کرده است. به این معنا که فروشگاه های فیزیکی و آفلاین دیگر آنچنان تاثیرگذار و شلوغ نیستند. 

بازاریابی همیشه به معنای ارتباط با مشتری در زمان و مکان درست بوده است. امروزه جایی باید به سراغ مشتری رفت که بیشترین زمان خود را در آنجا سپری می‌کند: یعنی در اینترنت! در حال حاضر تعداد زیادی آژانس دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که که اهداف بیزنسی هر شرکت در قسمت مارکتینک پیش میبرد. در این مقاله می‌خواهیم درباره دیجیتال مارکتینگ و روش های آن صحبت کنیم در این مطلب همراه ما باشید.

 

سرفصل این مطلب

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ شامل تمام تلاش‌های بازاریابی با استفاده از وسایل الکترونیکی و یا اینترنتی است. 

نفوذ کسب و کارها برای ارتباط با مخاطبان و مشتریان فعلی و آینده خود، از طریق راههای دیجیتالی مانند شبکه‌های اجتماعی، موتورهای جستجو، ایمیل و دیگر وبسایت‌ها صورت می‌گیرد. 

 

دیجیتال مارکتینگ چه نقشی در کسب و کار شما دارد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه نقشی در کسب و کار شما دارد؟ با وجود اینکه هنوز هم ممکن است شیوه های سنتی بازاریابی همچون بازاریابی تلفنی و حضوری وجود داشته باشد، دیجیتال مارکتینگ هم به صورت آنلاین و الکترونیکی برقرار است. 

به این معنا که شرکت ها می‌توانند از امکانات نامحدودی همچون ایمیل، ویدیو، شبکه‌های اجتماعی و یا بکارگیری سایر گزینه‌های مارکتینگ در وب سایت کسب و کار خود بهره‌مند شوند.

اینجاست که دیجیتال مارکتینگ نقش مهمی در کسب و کار شما ایفا می‌کند.

به نظر می‌آید همه برندها، یک وبسایت دارند. اگر هم ندارند، لااقل در شبکه های اجتماعی فعال‌اند و یا استراتژی دیجیتال مارکتینگ را پیش گرفته اند.

این روزها محتوا و بازاریابی دیجیتال آنچنان مرسوم شده که حتی مشتریان هم بر آن تکیه می‌کنند و انتظار دارند برندها را از این طریق بشناسند. از این رو، به دلیل رقابت میان صاحبان بیزینس باید برخی جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ بکار گرفته شود. چرا که گزینه‌ها و استراتژی‌های متنوعی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که دست شما را برای استفاده از تاکتیک‌های خلاق و امتحان روش‌های مختلف بازاریابی با بودجه محدود باز می‌گذارد. 

به کمک دیجیتال مارکتینگ می‌توانید با بکارگیری ابزارهایی چون داشبوردهای تحلیل و بررسی، موفقیت و نرخ بازگشت سرمایه کمپین های خود را مشاهده و بررسی کنید.  این نوع بازاریابی بهتر از روشهای تبلیغاتی سنتی مانند بیلبورد و یا تبلیغات چاپی، به برند شما کمک خواهد کرد. 

 

چگونه استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را تشخیص دهید؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، با دیجیتال مارکتینگ و استفاده از تکنیک های دیجیتالی و راههای ارتباطی بیشمار، می‌توانید با مشتریان خود دقیقا جایی که بیشترین زمان خود را در آن جا می گذرانند، ارتباط برقرار کنید؛ یعنی فضای آنلاین.

از خود وب سایت گرفته تا موارد مربوط به برندسازی آنلاین کسب و کار (برای مثال، تبلیغات دیجیتالی، ایمیل مارکتینگ، بروشورهای آنلاین و هزاران روش دیگر) همه و همه تاکتیک هایی هستند که زیر چتر "دیجیتال مارکتینگ" قرار می‌گیرند.

بهترین بازاریاب‌های دیجیتال، تصویر شفافی از این دارند که هر کمپین تبلیغاتی چطور می‌تواند به اهداف بیزینس کمک کند و با توجه به آن اهداف بتوانند کمپین‌های بزرگ رایگان و پولی برگزار کنند.

digital marketing strategy

بر فرض مثال، یک بازاریاب محتوا می‌تواند یک سری پست های وبلاگ ایجاد کند که از طریق آن‌ها بتواند سرنخ یا lead هایی برای کتاب الکترونیکی جدید شرکت که به تازگی نوشته شده، تولید کند. 

همینطور، بازاریاب سوشیال مدیا نیز می‌تواند با ترویج این پست ها (چه پولی و چه ارگانیک ) در شبکه های اجتماعی شرکت، در راستای این اهداف گام بردارد. 

شاید بازاریاب ایمیل مارکتینگ هم به نوبه خود بتواند با ایجاد یک کمپین ایمیل مارکتینگ، اطلاعات جامع تری در مورد شرکت به افرادی که این کتاب را دانلود کرده‌اند، ارسال کند. 

 

انواع روش های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در ادامه به طور خلاصه به رایج ترین شیوه‌ها می پردازیم.

 

بهینه سازی موتورهای جستجو

با بهینه سازی وب سایت خود می‌توانید رتبه بالاتری در نتایج موتورهای جستجو کسب کنید و در نتیجه میزان بیشتری ترافیک ارگانیک (به طور رایگان) دریافت کنید.

می توان گفت که سئو به طور مستقیم بر کسب و کار شما تاثیر گذار است چرا که هدف سئو جذب ترافیک برای کسب و کار شماست و نیازی به پرداخت هزینه تبلیغات ندارید.

وبسایت‌ها، وبلاگ ها و اینفوگرافی ها از جمله مواردی هستند که می‌توانند بهینه شوند. لازم است پیش از شروع بهینه سازی سایت با استراتژی های سئو آشنا باشید. 

در اینجا به چند روش مهم در سئو که منجر به افزایش میزان ترافیک سایت شما می گردد، اشاره می کنیم:

 

۱- سئو داخلی (On page seo):

این نوع سئو بر کل محتوای موجود در صفحه تمرکز می‌کند. با تحقیق در مورد میزان جستجوی کلمه کلیدی و منظور و مفهوم آن، می‌توانید به سوالات خوانندگان پاسخ دهید و رنکینگ بهتری در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) بیاورید. 

 

۲- سئو خارجی یا (Off page seo):

تمامی فعالیت‌هایی است که خارج از صفحه وبسایت به منظور بهینه سازی سایت شما صورت می‌گیرد. 

شاید از خود بپرسید، چه فعالیت‌هایی در خارج از سایت می‌تواند بر رنکینگ سایت شما تاثیر بگذارد؟ 

جواب بک لینک های ورودی یا همان "بک لینک" هاست. با توجه به تعداد افرادی که به شما لینک می‌دهند و نیز اعتبار سایت آن‌ها، رنکینگ سایت شما برای کلمه کلیدی مورد نظرتان متغیر است.

از طریق برقراری ارتباط با سایر ناشران و نوشتن پست مهمان در سایت آن‌ها (و لینک دادن به سایت خود)، و در نهایت جلب توجه کاربران خارج از سایت شما، می‌توانید لینک‌هایی بدست آورید که موجب ارتقاء جایگاه شما در نتایج جستجو شود.

 

۳- سئو فنی (Technical seo):

این نوع سئو به بک اند سایت و کد نویسی آن مربوط می‌شود. حجم عکس ها، داده های ساختاری یافته، بهینه سازی فایل های CSS از جمله موارد سئو فنی است که می‌تواند بر سرعت بارگذاری صفحه سایت شما تاثیر بسزایی داشته باشد که نکته بسیار مهمی در رنکینگ موتورهای جستجو مانند گوگل محسوب می‌شود. 

 

بازاریابی محتوا

این اصطلاح در واقع به تولید و تبلیغ محتوا با هدف آگاهی از برند، افزایش ترافیک، تولید سرنخ فروش و تبدیل شدن آن ها به مشتری اشاره دارد. 

محتوای بی‌کیفیت نه تنها تاثیر مثبتی ندارد بلکه ممکن است منافع و اهداف شما را هم تهدید کند داشتن یک استراتژی محتوا می تواند به کمک شما بیاید. یادتان باشد که داشتن یک برنامه منظم و منسجم مثل تقویم محتوایی اولین قدم برای استراتژی محتوای شماست.

روش هایی که می‌تواند در بازاریابی محتوا به کار گرفته شود شامل:

۱- بلاگ پست ها

ایجاد و انتشار مقاله در وبلاگ شرکت می‌تواند تخصص کسب و کار و صنعت شما را به نمایش بگذارد و نیز می‌تواند ترافیک سرچ ارگانیک بیشتری را برایتان به همراه داشته باشد که در نهایت فرصت‌های بهتری فراهم می‌آورد تا بازدیدکنندگان سایت شما تبدیل به مشتری شوند.

۲- کتاب‌های الکترونیکی و ارائه راه حل

محتواهای طولانی تر می‌تواند به بازدیدکنندگان سایت شما کمک کند تا اطلاعات بیشتری کسب  کنند. 

با این متون می‌توان داده‌هایی چون اطلاعات تماس خوانندگان، تولید سرنخ برای شرکت و هدایت آنان به سمت فرایند خرید بدست آورد.

۳- اینفوگرافی ها

بیشتر مواقع خوانندگان انتظار عمل دارند؛ نه فقط کلام! اینفوگرافی شامل محتوای تصویری است که به وسیله آن بازدیدکنندگان سایت شما یک تصور کلی از برند شما بدست می آورند.

 

{ آژانس گرندیما با ارائه بهترین خدمات در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد.  در صورتی که نیاز به آموزش بازاریابی محتوا برای بیزینس خود دارید می‌توانید به صفحه آموزش دیجیتال مارکتینگ مراجعه کنید.}

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

نقش بازریابی شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با این روش قادر به ترویج برند و محتوای خود در شبکه های اجتماعی به منظور آگاهی از برند، دریافت ترافیک و تولید لید برای بیزینس تان هستید. 

به این منظور می‌توانید از شبکه های اجتماعی زیر استفاده کنید:

 • فیسبوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • اسنپ چت
 • پینترست

 

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

PPC یک روش برای افزایش ترافیک سایت می‌باشد؛ شما به ازای هر کلیک روی تبلیغ تان به ناشران مختلف مبلغی پرداخت خواهید کرد.

گوگل ادز:

یکی از معروف ترین تبلیغات PPC است که به شما اجازه می‌دهد با پرداخت به ازای هر کلیک برروی لینک تبلیغاتی شما، در جایگاه اول نتایج گوگل نشان داده شوید.

روش‌های دیگری که می‌توانید با پرداخت به ازای هر کلیک وجود دارد:

تبلیغات هزینه دار در فیسبوک 

در فیسبوک کاربران می‌توانند با پرداخت هزینه نسبت به سفارشی کردن ویدیو، پست عکس و یا اسلاید‌شو اقدام کنند که فیسبوک آن را در تازه‌ترین موضوعات کاربرانی با ویژگی‌های مخاطبان شما نمایش می‌دهد. 

کمپین‌های تبلیغاتی توییتر

با پرداخت به توییتر می‌توانید یک سری پست یا پروفایل برند خود را در پست های اخیر بینندگان خاص ارائه دهید تا به هدف ویژه بیزینس خود دست یابید. این اهداف می‌تواند افزایش ترافیک سایت، جذب فالوور های بیشتر در توییتر، تعامل کاربران در توئیت شما و یا حتی دانلود نرم افزار باشد. 

پیام‌های اسپانسر شده در لینکدین

در لینکدین می‌توان با پرداخت هزینه پیام مستقیم به کاربران ویژه ی لینکدین بر اساس صنعت و سابقه آن ها ارسال نمود.

افیلیت مارکتینگ یک نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که با معرفی محصولات یا خدمات دیگران در وبسایت خود، کمیسیون دریافت می‌کنید. 

 

برای انجام این کار می‌توانید:

 • میزبان تبلیغات ویدیویی با برنامه همکار یوتیوب شوید.
 • لینک های افیلیت در اکانت شبکه اجتماعی خود بگذارید.

 

تبلیغات همسان

تبلیغاتی است رایگان که اغلب از محتوای متنی برخوردار است و متناسب با ظاهر صفحه در کنار یا داخل متن قرار می‌گیرد؛ به صورتی که کاربر اذیت نشود. 

پست‌های اسپانسری BuzzFeed نمونه بارزی از این نوع تبلیغات است. خیلی ها تبلیغات سوشیال مدیا مانند فیسبوک و اینستاگرام را تبلیغات همسان تلقی می‌کنند.

 

اتوماسیون بازاریابی 

این روش با استفاده از نرم افزارهایی صورت می‌گیرد که عملیات اولیه مارکتینگ کسب و کار شما را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد. بسیاری از بخش‌های مارکتینگ قادر به انجام اتوماتیک کارهای تکراری هستند؛ وگرنه باید به صورت دستی انجام شوند، از جمله این وظایف شامل:

 

ارسال ایمیل های خبری

 شما علاوه بر ارسال اتوماتیک ایمیل به سابسکرایبرهایتان، می‌توانید لیستی تنظیم نمایید و خبرنامه ها را تنها به افرادی ارسال کنید که تمایل به دریافت چنین ایمیل‌هایی دارند.

 

زمان بندی انتشار پست‌های شبکه اجتماعی

برای حضور بیشتر در شبکه‌های اجتماعی باید به طور مرتب پست بگذارید. اما انجام دستی این کار کمی دشوار است. ابزار برنامه ریزی اشتراک گذاری پست‌ها به شما در انتشار محتوا کمک می‌کند. پس، زمان بیشتری می‌توانید به استراتژی محتوای خود اختصاص دهید.  

 

مشخص کردن وظایف هر فرد در پرورش لید

تولید لید و تبدیل آن به مشتری یک پروسه طولانی است. اما به کمک اتوماسیون کردن این فرایند می‌توانید به سرنخ‌ها ایمیل و محتوایی ویژه متناسب با معیارهایشان (مثلا، وقتی که کتاب الکترونیک را دانلود و بازمی‌کنند) ارسال کنید.

 

پیگیری و گزارش کمپین‌های تبلیغاتی

کمپین‌های بازاریابی شامل افراد، ایمیل، محتوا، صفحات وب، تماس های تلفنی بسیار زیادی است که اتوماسیون بازاریابی به شما در این راستا کمک می کند؛ کمپین تبلیغاتی شما را به پایان می رساند و سپس، نتایج را بر اساس پیشرفت موارد مذکور در زمان‌های مختلف تحلیل و بررسی می کند. 

 

ایمیل مارکتینگ

کمپین‌های تبلیغاتی از ایمیل برای ارتباط با مخاطبان خویش استفاده می‌کند. از ایمیل معمولا برای تبلیغ محتوا، تخفیف، رویدادها و همچنین هدایت کاربران به صفحه اصلی سایت استفاده می‌شود. 

ایمیل‌هایی که در این کمپین ارسال می‌شوند، شامل: 

 • خبرنامه های سابسکریپت شده در وبلاگ.
 • ایمیل های پیگیری (فالوآپ) برای کاربرانی که از سایت بازدید و محتوایی دانلود کرده‌اند.
 • ایمیل های خوش آمدگویی به مشتریان.
 • پروموشن های تعطیلات برای مشتریان وفادار.
 • ارائه نکات آموزشی برای مشتریان.

 

ایمیل مارکتینگ شیوه‌ای تقریبا قدیمی و موثر در بازاریابی آنلاین است که با وجود گذشت زمان و پیشرفت عظیم تکنولوژی‌های ارتباطی همچنان کارآمد واقع می‌شود. بد نیست با اتوماسیون ایمیل مارکتینگ هم آشنا شوید، اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به نوعی یک استراتژی است که برنامه خاصی را برای ارسال خودکار ایمیل به مخاطبان  ایجاد می‌کند. در واقع می‌توان گفت اتوماسیون سازی این روش از مارکتینگ، ساختن راهی برای‌ بازاریابی خودکار است. این فرایند به بازاریابان آنلاین کمک می‌کند که هر زمان، علاقه و میلی را از سمت مشتریان دریافت کردند، پیام‌ها و ایمیل‌ها به صورت خودکار برای آنها ارسال شود.

 

روابط عمومی آنلاین

نقش روابط عمومی آنلاین در دیجیتال مارکتینگ چیست؟ از این روش، با انتشار دیجیتال، وبلاگ، وبسایت محتوایی و بکارگیری تکنیک‌های آنلاین برای جذب مخاطب استفاده می‌شود. در واقع نوعی از روابط عمومی سنتی در فضای آنلاین می‌باشد. 

راههایی برای گسترش روابط عمومی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد:

 

ارتباط با یک گزارشگر از طریق شبکه های اجتماعی

برای مثال، صحبت با یک گزارشگر در توییتر یک راه عالی برای ایجاد ارتباط با مطبوعاتی است که این فرصت را برای شرکت شما فراهم می‌سازد. 

ایجاد نظرات آنلاین در مورد برندتان

وقتی افراد در مورد شرکت شما نظر می‌دهند (چه نظرات مثبت و چه نظرات منفی) ممکن است به صورت ناخودآگاه به آن بی اعتنایی کنید. اما بکارگیری این نظرات کمک به حقیقی بودن برند شما می‌کند و نمایانگر شهرت برند شماست. 

ایجاد کامنت و نظرات در وبلاگ یا سایت خود

همانند پاسخگویی به نظرات و کامنت‌ها، پاسخ افرادی که محتوای شما را می‌خوانند، بدهید. این بهترین روش برای مکالمه سودمند در حرفه خود می‌باشد. 

 

اینباند مارکتینگ

با این روش می‌توانید مشتری را در هر مرحله از پروسه خرید، جذب و درگیر کنید و او را خشنود نگه دارید. شما می‌توانید از تمام تکنیک‌های اینباند مارکتینگ سازگار با تجربه مشتری خود استفاده کنید تا مشتری را راضی و خوشحال نگه دارید.

در اینجا به چند نمونه از اینباند مارکتینگ کلاسیک و سنتی می پردازیم:

 • تبلیغات بلاگ در مقابل تبلیغات پاپ آپ
 • بازاریابی ویدیویی در مقابل تبلیغات بازرگانی
 • لیست ایمیل مخاطبین در مقابل ایمیل اسپم

 

محتوای اسپانسر شده

با این روش شما به عنوان یک برند با پرداخت هزینه به شرکت یا فرد دیگر، خواستار تولید و تبلیغ محتوایی می‌شوید که به نحوی از برند یا خدمات شما صحبت  می‌کند. 

یکی از روشهای معروف آن، بازاریابی اینفلوئنسری است. در این روش، یک برند اسپانسر یک اینفلوئنسر در صنعت خود می‌شود تا ویدیو و پست های مربوط به آن شرکت را در شبکه اجتماعی خود منتشر کند. 

از روش های دیگر این بازاریابی، می‌توان به بلاگ پست یا مقاله‌ای اشاره کرد که برای تاکید بر موضوع، سرویس و یا برند خاصی منتشر می‌شود. 

 

 بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

بازاریابی ویروسی یکی از جدیدترین متدهای بازاریابی آنلاین است و شاید به نظر معنای منفی داشته باشد اما بیشتر به بازاریابی دهان به دهان معروف است. برای ایجاد بازاریابی ویروسی در واقع باید محتوای شما به قدری جذاب باشد که مردم برایشان انتشار آن مطلب خوشایند باشد تا بتوانند برای دوستان و آشنایان خود فرستاده و درباره آن صحبت کنند. در واقع هدف این بازاریابی انتشار آن مطلب در بازه زمانی کوتاه است به قدری که محصول یا خدمات شما را به حجم قابل توجهی از افراد معرفی کند. برای این کار باید مشتریان جدید و قبلی شما را کاملا ترغیب کند تا محتوایتان را دست به دست بچرخانند.

نیازی نیست حتما در تمامی شبکه‌های اجتماعی یا حتی تمامی بازار منتشر شود، کافیست از قدرت زیادی برخوردار باشد تا توسط افراد بیشتر دیده شود. از مزایای بازاریابی ویروسی جلب اعتماد بیشتر توسط مشتریان شماست، همچنین می‌توان گفت کم‌هزینه‌ترین راه برای تبلیغات است که تا کنون شناخته شده است.

 

بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ 

بازاریابی موبایلی امروزه افراد زیادی را مبتلا کرده، چون بیشتر از ۵۰ درصد جستجوها در گوگل توسط موبایل انجام می‌شود. نفوذ موبایل در زندگی روزمره خیلی از افراد کاملا برای همه ما روشن است و بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت پیدا کرده است.

پس عمده‌ترین نوع بازاریابی می‌تواند همین انتخاب یعنی موبایل مارکتینگ باشد چرا چون شانس موفقیت زیادی را به همراه دارد. درست است که در حال حاضر کسب و کارهایی هستند که هیچ فعالیتی در حوزه موبایل ندارند اما نتیجه خوبی هم می‌گیرند اما دیگر وقت آن است که روی موبایل مارکتینگ نیز کار کرده تا بتوانند سهم بازار بیشتری را از آن خود کنند. 

 

 اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

از اینفلوئنسر مارکتینگ چه می‌دانید؟ در واقع راهی پرسود برای معرفی کسب و کارهاست با این تفاوت که توسط افراد تاثیر گذار در زمینه کاری شما معرفی می‌گردد. البته که اینفلوئنسر مارکتینگ طرفدارهای خاص خودش را دارد و گاها برخی از مدیران کسب و کار ترجیح می‌دهند از آن استفاده نکنند اما از مزایای آن تاثیرگذاری وسیع آن و جذب مخاطبین زیاد است. 

اگر می‌خواهید به طور سریع و خیلی موثر تبلیغات انجام دهید استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ را در اولویت خود قرار دهید. این کار با شناخت مخاطبین هدف شما خیلی ارتباط دارد اینکه شما بدانید باید دقیقا چه نوع محتوایی را تولید کنید که منجر به ایجاد تاثیرگذاری زیادی شود خود مهم‌ترین جنبه‌های اینفلوئنسر مارکتینگ است. استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ برای کسب و کارهایی است که تلاش می‌کنند که با کاربران محبوبی کار کنند که به هدف خودشان که فروش محصول یا برندینگ توسط آن مخاطبان محبوب برسند.

 

بازاریاب دیجیتال چه وظایفی دارد؟

وظیفه بازاریاب دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتر، استفاده از راههای مختلف دیجیتال (هم به صورت رایگان و هم به صورت پولی) به منظور آگاهی از برند و تولید لید می‌باشد؛ راه هایی که کمپانی به آن دسترسی داشته باشد که شامل شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ، وب‌سایت خود شرکت، رتبه بندی در موتورهای جستجو، ایمیل و تبلیغات نمایشی می‌باشد. 

دیجیتال مارکتر معمولا با در نظر گرفتن شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) دیجیتال مارکتینگ  مختلف در هر روش، می‌تواند میزان عملکرد یک شرکت را به درستی ارزیابی کند. 

برای مثال، دیجیتال مارکتری که مسئول سئو باشد، می‌تواند ترافیک ارگانیک وب‌سایت شما را اندازه‌گیری کند (ترافیک بازدید کنندگانی که از طریق جستجوی گوگل وارد سایت شما شده اند). 

امروزه دیجیتال مارکتینگ توسط نقش های مختلف بازاریابی صورت می‌گیرد. در شرکت‌های کوچک، یک نفر مسئول تمام وظایف مذکور است. 

اما شرکت‌های بزرگ برای هر بخش، افراد متخصص در آن حوزه را استخدام می‌کنند که تنها بر یک یا دو روش دیجیتال نظارت دارند و به صورت تیمی با هم کار می‌کنند.

در ادامه به نمونه هایی از تخصص های متخصص دیجیتال مارکتینگ اشاره می‌کنیم:

 

مدیر سئو:

 KPI اصلی: ترافیک ارگانیک

یکی از مهم ترین kpi های  سئو، ترافیک ارگانیک وب سایت می باشد.  مدیر سئو با استفاده از روش های مختلف بهینه سازی به رنکینگ سایت در گوگل کمک می‌کند. این افراد مستقیما با تولیدکنندگان محتوا در ارتباط اند تا مطمئن شوند محتوای ارائه شده عملکرد بالایی در گوگل دارد (بهتر آنکه این محتواها در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شود).

 

متخصص محتوای بازاریابی:

 KPI اصلی: مدت زمان کاربر در صفحه، ترافیک کلی وبلاگ، سابسکرایب های کانال یوتیوب

متخصصان محتوای بازاریابی همان تولیدکنندگان محتوای دیجیتال هستند. آن‌ها تقویم محتوایی یک شرکت را دنبال می‌کنند. استراتژی‌های محتوایی مانند تولید ویدیو از جمله وظایف آن هاست. 

این افراد با سایر بخش‌های شرکت در ارتباط اند تا مطمئن شوند که محتوای هر نوع تبلیغات دیجیتال، از محصولات و کمپین‌های بیزینس  حمایت می‌کند.

 

مدیر شبکه‌های اجتماعی:

 KPI اصلی: follow، impression و share

نقش مدیر شبکه های اجتماعی همانطور که از اسمش پیدا است، تشخیص و استفاده از شبکه اجتماعی متناسب با صنعت و حرفه شرکت می‌باشد. علاوه بر آن، وظیفه مدیر شبکه‌های اجتماعی، برنامه ریزی پست‌های محتوایی و ویدیویی است. او حتی ممکن است با کارشناس محتوای بازاریابی هم در ارتباط باشد تا قادر به انتخاب بهترین استراتژی محتوایی و پست مناسب برای هر شبکه اجتماعی باشد.

نکته: در KPI های بالا منظور از "impression" تعداد دفعاتی است که پست شرکت در تازه ترین خبرهای یک کاربر دیده می‌شود. 

 

هماهنگ کننده اتوماسیون بازاریابی:

 KPI اصلی: نرخ باز شدن ایمیل ها، نرخ کلیک برای کمپین ها، نرخ تولید لید (تبدیل شدن آنان)

مسئول اتوماسیون بازاریابی انتخاب و مدیریت نرم افزارهایی را به عهده دارد که به تیم مارکتینگ کمک می‌کند رفتار مشتریان خود را زیر نظر داشته باشند و میزان رشد برند را ارزیابی کنند.

از آنجایی که اکثر عملیات مارکتینگ که در بالا به آن اشاره کردیم، به صورت مجزا انجام می‌شود، یک سمت شغلی نیاز است تا میان تمام این فعالیت‌ها برای هر کمپین و نیز تحلیل و بررسی عملکرد آن‌ها، هماهنگی ایجاد کند.

 

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دستیابی به اهداف بزرگ در طراحی استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ مهم‌ترین دستاوردهای یک سازمان است. به طور کلی می‌توان گفت که داشتن یک برنامه مدون و سازمان یافته برای دستیابی به اهداف یک کسب و کار آنلاین ایجاد کمپین‌ دیجیتال مارکتینگ است. از قضا موفق‌ترین راه ممکن برای رسیدن به تعداد مشتریان بالقوه در یک مقیاس گسترده است.

کمپین دیجیتال مارکتینگ در واقع طرح بازاریابی آنلاین است که هدف آن افزایش مخاطب، ایجاد ارتباط موثر با آنها و یا سایر اهداف از قبیل افزایش فروش و ترافیک است که در نهایت منجر به بالا رفتن CTR و از آن مهم‌تر ROI یا افزایش نرخ بازگشت سرمایه شود. یک کمپین دیجیتال مارکتینگ اجزای متفاوتی دارد که می‌توان به ایمیل مارکتینگ، تبلیغات آنلاین، موبایل مارکتینگ یا حتی بازاریابی محتوایی اشاره کرد که همگی با یک هدف در یک راستا حرکت می‌کنند.

 

 

تفاوت اینباند مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در نگاه اول بسیار شبیه اند. هر دو فعالیت آنلاین هستند که برای مخاطب تولید محتوای دیجیتال می‌کند. 

 

اما تفاوتشان در چیست؟

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ تمایزی بین روشهای مارکتینگ push و pull قائل نمی‌شود (و یا متدهای inbound و outbound که پیش تر به آن اشاره شد). در واقع هر دو زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شوند.

 

هدف بازاریابی outbound این است که پیام بازاریابی را به طور مستقیم به بیشترین افراد ممکن در فضای آنلاین برساند؛ بدون در نظر گرفتن خوش آمدگویی و مرتبط بودن.  مثلا، بنرهای تبلیغاتی که بالای خیلی از سایت ها دیده می‌شود، محصول یا تبلیغ را برای کاربرانی که تمایلی به آن ندارند هم نشان می‌دهد. 

در حالی که بازاریاب‌هایی که از تکنیک‌های اینباند استفاده می‌کنند، با بکارگیری امکاناتی سودمند، محتوای آنلاین خود را طوری ایجاد می‌کنند که بتواند مشتریان مورد نظر را به وب‌سایت هدایت کند. 

یکی از ساده ترین و درعین حال بارزترین نمونه اینباند مارکتینگ، وبلاگ است که به سایت شما این امکان را می‌دهد تا روی عبارات و اصطلاحاتی که مشتریان ایده آل شما آن را جستجو می‌کنند مانور دهد. نهایتا، اینباند مارکتینگ روشی است که با دیجیتال مارکتینگ امکان جذب، تعامل و رضایت مشتری را به صورت آنلاین فراهم می‌کند. 

از طرف دیگر، انواع تکنیک‌های آنلاین مارکتینگ (بدون در نظر گرفتن inbound یا outbound بودن آن ها) زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید.

 

آیا تمام کسب و کارها باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنند؟

دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب و کاری مفید است. بدون درنظر گرفتن محصولی که می‌فروشید، دیجیتال مارکتینگ می‌تواند پرسونای شما را مشخص کند. بنابراین، با شناسایی نیازهای مخاطب خود، می‌توانید محتوای ارزشمندتری در این خصوص ارائه دهید. 

اما این به آن معنا نیست که همه بیزینس‌ها از یک استراتژی بازاریابی دیجیتال استفاده کنند.

 

دیجیتال مارکتینگ B2B

اگر استراتژی شرکت شما "بیزینس با بیزینس" یا "B2B" است، تمام فعالیت هایتان باید حول محور جذب لید به صورت آنلاین و در نهایت صحبت با فروشندگان باشد.

از این رو، نقش استراتژی بازاریابی شما باید  به گونه ای باشد که از طریق سایت و راههای دیجیتالی پشتیبانی شده، جذب و تبدیل سرنخ‌های با کیفیت را به همراه داشته باشد. 

 

دیجیتال مارکتینگ B2C

اگر استراتژی شرکت شما "بیزینس با مشتری" یا "B2C" است، با توجه به قیمت محصولات و بدون هیچگونه تعامل با فروشنده، هدف کمپانی باید جذب مشتری و هدایت شان به وب سایت خود و تبدیل آن‌ها به مشتری وفادار باشد.

به همین دلیل، شاید نیاز کمتری به "سرنخ‌ها" به معنای سنتی خود باشد؛ هدف اصلی سرعت خرید و کوتاه کردن مسیر و پروسه خرید از زمان ورود کاربر به سایت شما تا لحظه پایانی فرایند خرید، می‌باشد.

 در این صورت، محصولات شما بیشتر شناخته می‌شود و لازم است CTA (اقدام به عمل) قوی تری اتخاذ کنید.  بنابراین، ویژگی محصول شما باید بالای قیف فروش قرار بگیرد (در مقایسه با بیزینس B2B) و شاید نیاز به استفاده از  CTA های قوی تر باشد.  در شرکت های B2C، اینستاگرام و پینترست از اهمیت بیشتری نسبت به پلتفرم لینکدین برخوردار است.

 

در یک کمپانی نقش دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بر خلاف روش‌های آفلاین بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ نتایج دقیق تری را در زمان وقوع در اختیار بازاریاب قرار می‌دهد. 

اگر در یک روزنامه تبلیغ کرده باشید، قطعا متوجه این موضوع هستید که تخمین تعداد کسانی که آن صفحه از روزنامه را باز و به تبلیغ شما دقت کنند، بسیار سخت است و هیچ جواب قطعی از اینکه آیا این تبلیغ، فروشی هم به دنبال داشته، وجود ندارد.

در حالی که، با استفاده از دیجیتال مارکتینگ قادر به اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در اکثر جنبه های بیزینس خود هستید.

به عنوان مثال:

 

ترافیک سایت

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ و به وسیله نرم افزارهای تجزیه و تحلیل دیجیتال (موجود در پلتفورم‌های مارکتینگ مانند هاب اسپات) می‌توانید تعداد دقیق کسانی که همان لحظه از صفحه اصلی سایت شما بازدید کرده‌اند را مشاهده کنید.

در میان این اطلاعات می‌توانید مواردی چون تعداد صفحات بازدید شده توسط کاربر و یا اینکه با چه دستگاهی و از کجا وارد سایت شده‌ را نیز بررسی کرد.

 

با استفاده از چنین اطلاعات هوشمندی می‌توانید تصمیم بگیرید که بیشترین یا کمترین فعالیت و زمان خود را صرف کدام شبکه اجتماعی کنید؛ شبکه ای که بیشترین یا کمترین میزان ورودی برای سایت شما را دارد. 

برای مثال، درصورتی‌که میزان ترافیک سایت شما از جستجوی ارگانیک تنها 10% باشد، باید وقت بیشتری برای بهینه سازی سایت خود سپری کنید تا این میزان افزایش یابد. 

 

در بازاریابی آفلاین، تعامل کمپانی با مشتری و یا ارتباط خریدار با فروشنده قبل از فرایند خرید امکان پذیر نیست.

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ می‌توانید علایق و الگوهای رفتار مشتری خود را قبل از رسیدن به مرحله نهایی خرید شناسایی کنید. بنابراین، می‌توانید در مورد نحوه جذب و هدایت آن‌ها به سایت خود آگاهانه تصمیم بگیرید و آن را در بالای قیف (funnel) قرار دهید.

 

عملکرد محتوایی و جذب سرنخ یا لید

فرض کنید بروشور محصول خود را تهیه و در صندوق پستی در خان‌های مردم انداختید (این بروشور هرچند آفلاین اما محتوا محسوب می شود). مشکل اصلی این است که شما نمی‌دانید چند نفر بروشور شما را دیده‌اند و یا اینکه حتی بدون نگاه، آن را دور انداخته‌اند. 

حالا تصور کنید این بروشور را در وب‌سایت خود قرار داده‌اید. در این صورت، می‌توانید محاسبه‌ای دقیق از تعداد کاربرانی که به این  صفحه مراجعه و آن را مشاهده کرده اند، داشته باشید. حتی به وسیله فرم نیز می‌توانید اطلاعات تماس کسانی که آن را دانلود کرده‌اند، جمع آوری کنید.

شما با این کار نه تنها تعداد افرادی را که با محتوای شما در تعامل بودند، می سنجید، بلکه سرنخ های با کیفیت و ارزشمندی هنگام دانلود جمع آوری می‌کنید.

 

مدل انتساب یا اتربیوشن مدل

 استراتژی موثر دیجیتال مارکتینگ و تکنولوژی و ابزار مناسب، این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید تمام مسیر فروش را از اولین برخورد مشتری با برند تا مرحله خرید دنبال کنید. 

به کمک این روش که مدل انتساب نام دارد، می‌توانید علایق مشتری خود را از جستجوی آن‌ها و خرید محصول تشخیص دهید. این مدل به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مورد اینکه کدام بخش از استراتژی بازاریابی شما نیاز به توجه بیشتری دارد و یا اینکه کدام بخش از چرخه فروش شما نیاز به تغییر دارد،

ی درست و آگاهانه بگیرید. 

درک ارتباط بین مارکتینگ و فروش بسیار مهم است. شرکت‌های پرفروش با تراز بازاریابی قوی، 20% از نرخ رشد سالانه خود را کسب می‌کنند، درحالیکه شرکت‌های با تراز ضعیف، 4% کاهش در درآمدشان دارند. 

درصورتی‌که بتوانید با تکنولوژی های دیجیتال به مسیر خرید مشتری خود بهبود ببخشید، سود چشمگیری برای بیزینس شما به همراه خواهد داشت.  

 

محتوای مناسب برای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نوع محتوایی که ارائه می‌شود بستگی به نیازهای مشتری در مراحل مختلف پروسه خرید دارد. در ابتدای امر باید تعریفی از خریدار و پرسونای خود داشته باشید (می‌توانید از تمپلیت رایگان هاب اسپات یا makemypersona.com استفاده کنید) تا اهداف و چالش‌های آن‌ها برای شما مشخص شود. 

در وهله اول، هدف اصلی بیزینس از تولید یک محتوا باید متناسب با هدف مشتری و غلبه بر چالش های او باشد.

سپس باید نقشه محتوا بکشید؛ بدانید مشتری شما کجای پروسه خرید قرار دارد و زمان مناسب برای ارائه محصول خود درست هنگامی که مشتری آماده خرید آن باشد، چه زمانی است. 

 

اهداف محتوا اشکال مختلفی دارد

در نقشه محتوایی، هدف محتوا براساس موارد زیر تعیین می‌شود:

 • خصوصیات خریداران محصول (پرسونای خریدار)
 • خریدار کجای مسیر فرایند خرید قرار دارد

محتوا در اشکال مختلفی ارائه می‌شود. در اینجا به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:

 

مرحله آگاهی

بلاگ پست ها: 

روش بسیار خوبی برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت شما است، خصوصاً زمانی که با استراتژی درست کلمات کلیدی و سئوی قوی همراه باشد.

اینفوگرافی ها: 

قابلیت اشتراک گذاری بالا؛ به این معنا که شانس دیده شدن و حضور شما در شبکه‌های اجتماعی زیاد می‌شود. هنگامی که دیگران محتوای شما را به اشتراک می‌گذارند، فرصت دیده شدن شما بالا می‌رود. 

ویدیو کوتاه: 

مجدداً قابلیت اشتراک گذاری بالایی دارد و به دیده شدن برند شما کمک زیادی می‌کند؛ خصوصاً با گذاشتن آن در پلتفرمی مانند یوتیوب که امکان افزایش بازدید کنندگان جدید را می‌دهد.

 

مرحله توجه

کتاب الکترونیک: 

محتوای مناسبی برای جذب لید می‌باشد که نسبت به بلاگ پست و اینفوگرافی کامل‌تر است؛ به گونه ای که افراد برای دریافت آن، اطلاعاتشان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

گزارشات تحقیقات: 

این محتوا نیز برای جذب سرنخ بسیار ارزشمند است. گزارشات تحقیقات و اطلاعات جدید در صنعت کاری شما، هم در مرحله قبلی بکار می‌آید و هم مورد انتخاب اغلب رسانه‌ها و مطبوعات آن صنعت واقع می‌شود.

وبینارها: 

در این روش جزییات بیشتری ارائه می‌شود که به شکل ویدیوی تعاملی است. وبینار یکی از فرم‌های موثر مرحله توجه است. در آن، محتوای کامل تری نسبت به بلاگ پست‌ها یا ویدیوهای کوتاه ارائه می‌شود. 

 

مرحله تصمیم

مطالعه موردی: 

با قراردادن مطالعه موردی به صورت کامل در سایت خود، یک محتوای تاثیرگذار برای کسانی تولید می‌کنید که قصد خرید از شما را دارند. چنین محتوایی تاثیر مثبتی بر تصمیم گیری این افراد می‌گذارد.

هدف محتوا از دیجیتال مارکتینگ

توصیه مشتری (تستیمونیال): 

اگر مطالعه موردی در بیزنس شما کاربردی ندارد، پس تستیمونیال های کوتاه در وب‌سایت شما جایگزین مناسبی خواهد بود. 

شرکت‌های B2C باید توجه زیادی به تستیمونیال کنند. مثلا اگر شما یک برند لباس هستید، زمانی که یک نفر عکسی از یک لباس با هشتگ  برند شما را به اشتراک می‌گذارد، بسیار مفید خواهد بود.

 

چه قدر طول می‌کشد با توجه به محتوای تولید شده به نتیجه مطلوب رسید؟

با استفاده از دیجیتال مارکتینگ و اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه، به نظر می‌آید که با این روش نسبت به بازاریابی آفلاین و سنتی زودتر به نتیجه می‌رسید. اگرچه در نهایت به مقیاس و تاثیر استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما بستگی دارد.

اگر شما زمان خود را صرف یافتن پرسونای خود کردید تا نیازهای مشتری خود را شناسایی کنید و تولید محتوای با کیفیت را در اولویت قرار دهید، نهایتا تا شش ماه بعد به نتایج موفقیت آمیزی خواهید رسید.

اگر تبلیغات پولی نیز بخشی از استراتژی دیجیتال شماست، این نتایج بسیار سریعتر از انتظارتان پدیدار می ‌شود. 

اما پیشنهاد می‌کنم برای موفقیتهای چشمگیر و طولانی، ابتدا به تولید محتوای با کیفیت، بهینه سازی سایت و شبکه‌های اجتماعی برای دریافت ترافیک ارگانیک (یا رایگان) بپردازید. 

 

آیا بودجه زیادی برای دیجیتال مارکتینگ نیاز است؟

مانند سایر موارد، این نیز بستگی به عوامل متفاوتی دارد. این عوامل شامل نوع بازاریابی است که برای استراتژی خود انتخاب می کنید. 

خبر خوب این است که تمرکز بر اینباند مارکتینگ از جمله سئو، شبکه های اجتماعی و تولید محتوا برای سایت از قبل ساخته شده، به بودجه چندانی نیاز ندارید.

با استفاده از این روش می‌توانید بر تولید محتوای با کیفیتی که مخاطب تمایل به خرید آن را دارد، متمرکز شوید؛ در غیر اینصورت مجبور می‌شوید در جای دیگری آن را انجام دهید. در این روش تنها سرمایه‌ای که لازم است زمان شماست.

با تکنیک های outbound مانند تبلیغات آنلاین و یا خرید لیست ایمیل (مسلما نیاز به کمی هزینه دارد)، میزان هزینه آن بستگی به این دارد که با تبلیغات چقدر می‌خواهید دیده شوید. 

بر فرض مثال، هزینه تبلیغات PPC در گوگل ادز، نسبت به حضور رقیبان تان در این صنعت و قرار گرفتن در جایگاه برتر نتایج گوگل به ازای کلیدواژه‌ی مرتبط با بیزینس خود برآورد می‌شود. 

این هزینه نسبت به میزان رقابتی بودن کلمه کلیدی منتخب متفاوت است. از این رو بهتر است بر ترافیک ارگانیک تمرکز کنید.

 

چطور بازاریابی موبایل متناسب با استراتژی بازاریابی دیجیتال می‌باشد؟

یکی دیگر از اجزای مهم دیجیتال مارکتینگ بازاریابی موبایل است. با توجه به میزان استفاده مردم از گوشی‌های هوشمند و کمتر شدن استفاده از دسکتاپ، توجه به این پلتفرم به موفقیت شما کمک شایانی خواهد کرد.

 • پس ضروری است که تبلیغات دیجیتال، صفحات وب، عکس های شبکه های اجتماعی و دیگر بخشهای دیجیتال خود را برای دستگاه موبایل بهینه کنید. 
 • اگر برند شما اپلیکیشن مخصوص موبایل به منظور تعامل با شما یا خرید محصول دارد؛ این اپلیکیشن نیز جزو دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.
 • افرادی که با شما از طریق موبایل ارتباط برقرار می‌کنند باید به اندازه کاربرانی که  از طریق لپ تاپ تعامل می‌کنند، رضایت داشته باشند.

 

استراتژی بازاریابی دیجیتال

 

این به آن معناست که سایت شما باید سازگار با موبایل باشد و یا دارای طراحی سایت ریسپانسیو و سازگار با تجربه کاربری (UX) برای کاربرانی که از گوشی استفاده می‌کنند، باشد. معمولا باید به اندازه عکس‌ها و  نوع محتوا برای استفاده در پلتفرم‌های موبایل اهمیت دهید. 

مثلا، ایجاد فرم کوتاه و بی دردسر برای جذب لید و کاربرانی که می‌خواهند محتوای مورد نظر را دانلود کنند. و یا عکس های شبکه اجتماعی تان؛ باید سایز تصاویر را برای کاربران موبایل هم در نظر بگیرید؛ چرا که اندازه تصاویر در موبایل کوچکتر است و ممکن است قسمتی از متن نشان داده نشود. بنابراین، باید اندازه آن ها را طوری تنظیم کرد که متناسب با موبایل هم باشد.

راههای مختلفی برای بهینه سازی موارد دیجیتال مارکتینگ برای کاربران موبایل وجود دارد که هنگام بکارگیری هر استراتژی باید این نکته مهم را در نظر گرفت.

فراموش نکنید که شما محتوای مخاطب محور و متناسب با نیاز مشتری تولید می‌کنید، پس باید برای بیننده مفید باشد و در نهایت نتایج مورد انتظار شما را به دنبال داشته باشد. 

 

اکنون برای انجام این کار آماده هستید، قدم بعدی چیست؟

اگر تاکنون دیجیتال مارکتینگ می‌کردید، با خواندن این مقاله دید وسیعی نسبت به مخاطبان آنلاین خود پیدا کردید. اکنون بدون شک می‌توانید به اصلاح بخش های دیگر استراتژی بیزینس خود بپردازید. 

این مقاله با هدف کمک به کسب و کار شما و آموزش دیجیتال مارکتینگ به صورت  گام به گام هم برای افراد مبتدی و هم کسانی که در این مسیر تجربه دارند، ایجاد شده است. در این مقاله به تعریف و ساخت استراتژی های موثر بازاریابی دیجیتالی پرداختیم به این امید که موجب رونق در کسب و کار شما شود.

 نظرات کاربران

ندا یاوری

چهارشنبه, 21 آبان 99


خیلی خوبه که هنوز هم بازاریابانی هستند که درک درستی از بازاریابی و مارکتینگ دارند. این فشاری که امروزه بسیاری از مردم دارن کمیت به کیفیت ترجیح میدن. و ما شرکت هایی رو میبینیم که واقعاً برای ارزیابی نیاز مشتری و برای تولید محصول وقت نمیذارن

محمدعلی

چهارشنبه, 21 آبان 99


به نظرم خیلی مهمه مه بخش مارکتینگ رو به فرد یا آژانسی واگذار بشه که تجربه کافی رو در این مورد داشته باشه

مینا سهرابی

چهارشنبه, 21 آبان 99


من در مورد بازاریابی است نمیخوام نظر بدم چون به طور کامل تو این مطلب بهش پرداخته شده. من فقط میخوام یه چیزی رو اضافه کنم به این مطلب که بنظرم باید مارکترها باید خیلی بهش توجه داشته باشن. "مارکتینگ باید به مخاطبان کمک کند و به آنها احترام بگذارد."

مهدی

چهارشنبه, 21 آبان 99


سلام من فکر می کنم بازاریابی میتونه هرچی باشه که باعث فروش بیشتر شما می شود.

نظر تازه ای ثبت کنید