لینک بیلدینگ چیست و چرا مهم است؟

صرف نظر از اینکه شما با مفهوم لینک بیلدینگ تازه آشنا شده اید و یا مدتی است که این کار را انجام می دهید، مطمئن هستیم که در این راهنما، موارد مفیدی پیدا خواهید کرد.
سئو و لینک سازی همیشه در حال تغییر هستند و امروزه اهمیت ساختن لینک های با کیفیت بالا زیاد شده است.
اگر می خواهید به صورت آنلاین رقابت و پیشرفت کنید، درک و پیاده سازی کمپین های با کیفیت بسیار مهم است. این راهنما به گونه ای طراحی شده است که شما را به سرعت و در جهت صحیح حرکت بدهد.
کارهای زیادی می توان انجام دادکه ما همه این موارد را به بخش های قابل فهم و آسان دسته بندی کرده ایم و مثال های زیادی را در آن ها گنجانده ایم.
امیدواریم که از این راهنمای ساده و ابتدایی لینک بیلدینگ یا به عبارت دیگر گرفتن بک لینک لذت ببرید!

 

لینک سازی یا Link Building به چه معناست ؟

لینک بیلدینگ فرایند دستیابی به هایپرلینک ها از وب سایت های دیگر به وب سایت شما است. هایپرلینک، راهی است که امکان حرکت بین صفحات در اینترنت را برای کاربران فراهم می کند.
موتورهای جستجو از لینک ها برای خزیدن وب (دنبال کردن لینک ها) استفاده می کنند. آنها لینک های بین صفحات جداگانه در وب سایت شما و سپس کل وب سایت ها را دنبال می کنند. تکنیک های بسیاری برای ایجاد لینک وجود دارد که به دلیل مشکلات و سختی هایی که هر یک از آن ها دارد، متخصصان سئو معتقدند که لینک سازی یکی از سخت ترین قسمت های کار آنها است. بسیاری از آنها بیشتر وقت خود را صرف انجام این کار می کنند. به همین دلیل،

چرا لینک بیلدینگ برای سئو مهم است؟

اگر بتوانید در هنر ساختن لینک های باکیفیت ماهر شوید، این عمل می تواند شما را از متخصصان سئوی دیگر در رقابت پیش بیاندازد.

ساختار هایپرلینک

برای درک اهمیت لینک بیلدینگ، باید ابتدا اصول اولیه چگونگی ایجاد یک لینک، نحوه مشاهده لینک ها توسط موتورهای جستجو و آنچه را که می توانند از آنها تفسیر کنند را درک کنیم.

ابتدای تگ لینک: تگ انکر ("a") نامیده می شود. این بخش، تگ لینک را باز می کند و به موتورهای جستجو می گوید که لینکی باید دنبال شود.

مکان ارجاع لینک: "href" مخفف "ارجاع هایپرلینک" است و متن داخل علامت های نقل قول، URL ای را نشان می دهد که لینک به آن اشاره می کند. این URL همیشه لازم نیست که یک صفحه وب باشد به عبارت دیگر، می تواند آدرس یک تصویر یا یک فایل برای دانلود نیز باشد. گاهی اوقات، چیزی غیر از URL را مشاهده خواهید کرد که با یک علامت # شروع می شود. این ها لینک های محلی هستند که شما را به بخش دیگری از صفحه ای که در حال حاضر در آن قرار دارید، منتقل می کند.

انکرتکست لینک (Anchor text): این متنی است که کاربران در صفحه مشاهده و در صورت تمایل به باز کردن لینک، روی آن کلیک می کنند. این متن معمولاً به شکلی ایجاد می شود تا از متون موجود دیگر، متمایز باشد (غالباً به رنگ آبی بوده و زیر آن خط کشیده می شود) و به کاربران علامت می دهد که این یک لینک قابل کلیک است.

انتهای تگ لینک: این بخش نشانگر پایان تگ لینک به موتورهای جستجو است.

لینک ها چه معنایی برای موتورهای جستجو دارند؟

دو روش بنیادی وجود دارد که موتورهای جستجو از لینک ها استفاده می کنند:

  • کشف صفحات وب جدید
  • کمک به تعیین رتبه صفحه (رتبه بندی) در نتایج آن ها

هنگامی که موتورهای جستجو صفحات را در وب crawl یا اصطلاحا دنبال می کنند، می توانند محتوای آن صفحات را استخراج کرده و به ایندکس های خود اضافه کنند.
به این ترتیب، آنها می توانند تصمیم بگیرند که آیا یک صفحه از کیفیت کافی به منظور رتبه بندی در رده مناسب برای کلیدواژه های مرتبط، برخوردار است و یا خیر.
هنگامی که آنها در این باره تصمیم می گیرند، موتورهای جستجو فقط به محتوای صفحه نگاه نمی کنند.
آنها تعداد لینک هایی را که از وب سایتهای خارجی به آن صفحه اشاره می کنند را به همراه کیفیت آن وب سایت ها، مورد بررسی قرار می دهند.
به طور کلی، هرچه وب سایتهای باکیفیت تر به شما لینک دهند، احتمال این که در نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کنید، بیشتر است.

لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی، همان چیزی هستند که به گوگل اجازه داد تا در اواخر دهه 1990 بر بازار موتور جستجو مسلط شود. یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج (Larry Page)، پیج رنک (PageRank) را اختراع کرد که گوگل از آن برای اندازه گیری کیفیت یک صفحه بر اساس تعداد لینک هایی که به آن اشاره می کنند، استفاده کرد.
سپس این پارامتر به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی کلی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد چرا که روش بسیار مناسبی برای تعیین کیفیت یک صفحه بود.

این روش بسیار مؤثر بود، زیرا از این ایده ناشی می شد كه می توان یک لینک را به عنوان رأی اعتماد در مورد صفحه به حساب آورد.
یعنی اگر این صفحه شایستگی نداشت، لینکی هم دریافت نمی کرد. تئوری پیج رنک این است که وقتی شخصی به وب سایت دیگری لینک می زند، نشان میدهد که این منبع خوبی است، چرا که در غیر این صورت، چه دلیلی داشت تا به یک صفحه لینک بزنند.

با این روش، متخصصان سئو به خیلی زود کشف کردند که چگونه از پیج رنک برای نتایج جستجو برای کلمات کلیدی موردنظرشان استفاده کنند. و گوگل نیز در مقابل راه های جدیدی با هدف فیلتر کردن سایت هایی که شایستگی ندارند را به کار گرفت.

این امر همچنین باعث شد كه گوگل تعدادی از روش های لینک بیلدینگ را كه قبلاً خوب تلقی می کرد، کنار بگذارد.
به عنوان مثال، سابمیت کردن وب سایت شما در دایرکتوری های وب و دریافت بک لینک از این طریق تکنیکی بود که گوگل در یک مقطع توصیه می کرد، اما زمانی که توسط متخصصان سئو مورد سوء استفاده قرار گرفت و بیش از حد استفاده شد، برای گوگل هم ارزش این روش از بین رفت.

ما الگوریتم کاملی را که گوگل برای تعیین نتایج جستجوی خود استفاده می کند را نمی دانیم.
با وجود این واقعیت، اتفاق نظر عمومی در بین جامعه سئوکارها (طبق بررسی عوامل رتبه بندی جستجوی MOZ 2015) این است که لینک ها هنوز هم نقش بزرگی دارند. آنها نمایانگر بزرگترین دو برش از نمودار دایره ای زیر هستند.

اهمیت عوامل رتبه بندی در گوگل

به طور کلی پذیرفته شده است که اگر همه عوامل دیگر برابر باشند، حجم و کیفیت لینک هایی که به یک صفحه وارد می شوند، سبب اختلاف در رتبه بندی ها می شود. با حرکت اخیر گوگل، از جمله به روزرسانی های الگوریتم پنگوئن ،گمانه زنی هایی مبنی بر کاهش تأثیر لینک ها و جایگزینیشان با سیگنال های اجتماعی مانند توییت ها نیز وجود دارد.

مواردی که باید درباره ی لینک های نوفالو (nofollow) بدانید

بعضی اوقات یک ویژگی را میتوان در لینک ها بکار برد که " نوفالو " نام دارد. وقتی این ویژگی اضافه می شود، شما به عنوان کاربر هیچ تغییری را مشاهده نخواهید کرد اما، اگر به کد لینک نگاه کنید ، کمی متفاوت به نظر خواهد رسید.

Example

به عبارت افزوده شده ی rel="nofollow" توجه کنید.این عبارت به گوگل می گوید که هیچ PageRank را از طریق این لینک به URL هدف منتقل نکند. در واقع ، شما به گوگل می گویید که به این لینک اعتماد نکند و آن را مورد رسیدگی قرار ندهد. بنابراین نباید به بهتر شدن رتبه URL کمکی بکند.

دلیل اصلی استفاده یک سایت از نوفالو این است که آن سایت نمی تواند بر روی تمامی لینک هایی که قرار می دهد نظارت داشته باشد و همین مورد منجر می شود تا اعتبار سایت از نظر گوگل زیر سوال برود. به عنوان مثال در نظر بگیرید که همه کاربران بتوانند به راحتی در قسمت های زیر لینک گذاری کنند.

  • نظرات وبلاگ ها
  • پست های انجمن
  • نظرات کاربران مهمان
  • صفحات قابل ویرایش ویکی پدیا

اگر هر کاربری بتواند به طور آزاد لینک هایی را به هر یک از این بخش ها اضافه کند، اندازه گیری تک تک آن لینک ها برای سایت اصلی واقعاً عملی نیست. به همین دلیل ، به منظور جلوگیری از استفاده اسپم کنندگان این گونه سایت ها از ویژگی نوفالو برای کلیه لینک هایی که توسط کاربران دیگر ارسال می شود، استفاده می کنند.

یکی دیگر از کاربردهای ویژگی نوفالو برای تبلیغ کنندگان است که می توانند از لینک هایی که برای آن ها پرداختی داشته اند، استفاده کنند. بنابراین ، اگر یک بنر تبلیغاتی را در وب سایتی خریداری کرده اید که به صفحه ی شما لینک می دهد، گوگل اعتقاد دارد که باید لینک نوفالو به آن اضافه شود تا الگوریتم PageRank را در مورد آن اعمال نکند. چون که نظر گوگل این است که شما نباید با خرید تبلیغاتی که شامل لینک هایی در وب سایت های دیگر است، بخواهید از نتایج آن ها به نفع خود استفاده کنید.

اخیراً ، گوگل این مفهوم را گسترش داده است تا لینک های بهینه شده در مطبوعات، فهرست های مقاله و تبلیغات نیز با این روش اعمال شود. این ها مثالهایی است که استفاده از نوفالو در آن ها کاملاً مناسب است.

از نظر کاربردی، شما باید بدانید لینک هایی که از ویژگی نوفالو استفاده می کنند، احتمالاً مانند لینک های فالو شده به رتبه بندی در صفحه سرچ گوگل، به طور مستقیم کمک نمی کنند اما این به این معنی نیست که ارزشی ندارند. از این گذشته، کاربران معمولی متوجه نمی شوند که آیا لینک شما از ویژگی نوفالو استفاده کرده است یا خیر، و ممکن است در واقع حتی اگر اینگونه باشد، آن را کلیک کنند و به وب سایت شما برسند، و این یک نکته مهم در خرید تبلیغات آنلاین است. گفته می شود که برای رسیدن به هدف لینک بیلدینگ، شما نیاز دارید تا لینک هایتان توسط گوگل شمارش و دنبال شود.

لینک بیلدینگ چگونه به کسب و کار من سود می رساند؟

همانطور که قبلا گفتیم ، لینک ها سیگنال بسیار مهمی هستند که موتورهای جستجو برای تعیین رتبه بندی از آن استفاده می کنند.
بنابراین ، ما می دانیم که افزایش تعداد لینک های با کیفیت بالا که به وب سایت شما ارجاع می شوند، می توانند شانس شما را برای رتبه بندی خوب افزایش دهند.

با این حال ، لینک بیلدینگ مزایای دیگری نیز دارد، که ممکن است بلافاصه نتیجه ی آن را نبینیم اما هنوز هم قابل توجه هستند.

ایجاد روابط

لینک بیلدینگ غالبا میتواند شما را با وب سایت ها و وبلاگ های حوزه ی کاریتان مربوط سازد.
این دسترسی مربوط به ترویج چیزی است که شما ایجاد کرده اید که میتواند یک قطعه محتوایی یا اینفوگرافیک باشد.
هدف متداول این دسترسی، دستیابی به لینک است، اما هدفی بیش از این نیز وجود دارد: دستیابی به این ارتباطات می تواند به شما در ایجاد روابط بلند مدت و تأثیرگذار در کسب و کارتان کمک کند، و این روابط می تواند به معنای این باشد که کسب و کار شما مورد توجه و اعتماد قرار می گیرد.
این امر به خودی خود ارزشمند است، حتی اگر لینک بیلدینگ را برای لحظه ای فراموش کنیم، زیرا ما در حال ایجاد مبدلین واقعی و طرفداران کسب وکار خود هستیم.

ارسال ترافیک ارجاعی

ما در مورد تأثیر لینک ها در رتبه بندی شما صحبت کرده ایم، اما تأثیر این لینک ها در ترافیک ارجاعی چیست؟ یک لینک خوب از یک وب سایت پر بازدید می تواند منجر به افزایش ترافیک نیز شود. اگر یک وب سایت به حوزه کاریتان مربوط باشد، محتمل است که به ترافیک نیز مرتبط باشد و به همین طریق ممکن است منجر به افزایش فروش شود.
باز هم، در این شرایط ارزش یک لینک فقط به سئو مربوط نمی شود بلکه مربوط به مشتریان است.
مثال مهمی از این اقدام در عمل، این پست مهمان است که توسط مایکل الاسبرگ در وبلاگ تیم فرس(Tim Ferriss) نوشته شده است.
او همچنین یک مطالعه موردی را در فوربز(Forbes) نوشت که در آن توضیح داد که این پست مهمان برای وی چقدر ارزشمند است.
او گفت: " تفاوت زیادی بین قرار گرفتن در معرض مخاطبان بزرگ و قرار گرفتن در معرض مخاطبی نسبتاً کوچکتر (اما هنوز هم بزرگ) که مشتاق هستند، وجود دارد".
به عبارت دیگر مخاطبان مشتاق یک وبلاگ به احتمال زیاد به توصیه های این بلاگر بیشتر توجه میکنند تا بینندگان CNN، حتی اگر تعداد گروه دوم از اولی خیلی بیشتر باشد.

برند سازی

یک لینک بیلدینگ خوب می تواند به ساخت برند شما کمک کند و شما را به عنوان یک قدرت در حوزه کسب و کارتان تثبیت کند.
لینک بیلدینگ تکنیک هایی دارد مثل تولید محتوا که میتواند به کاربر تخصص و خبرگی کار شما را نشان دهد و به شما برای طی کردن مسیر طولانی برندسازی کمک بسیار حائز اهمیتی کند.
به عنوان مثال، اگر شما یک قطعه محتوا را بر اساس داده های اصلی یک صنعت ایجاد کرده و آن را منتشر کنید، شانس این را دارید که در صنعت خود به خوبی شناخته شوید.
هنگامی که اطلاعات را به دست می آورید و سعی می کنید به محتوا پیوند دهید، تخصص خود را نشان می دهید و از افراد دیگر در صنعت خود می خواهید تا به گسترش این محتوا کمک کنند و به دیگران هم نشان دهند.

یک نکته مهم در مورد لینک بیلدینگ در مقابل کسب کردن لینک

برای لینک بیلدینگ به چیزی با ارزش به منظور ایجاد لینک ها نیاز دارید که آن هم اغلب صفحه اصلی وب سایت شما است. هرچند اغلب میتوانید لینک هایی با منابع تخصصی مانند پست وبلاگ ها ، ابزارها ، مطالعه تحقیقاتی یا گرافیکی ایجاد کنید. بعضی اوقات این منابع مدتها قبل از اینکه شما شروع به لینک بیلدینگ کنید وجود داشته اند اما بعضی وقت ها نیز شما این منابع را بطور خاص با هدف لینک بیلدینگ در ذهنتان ایجاد می کنید.

برای دریافت یک استراتژی لینک بیلدینگ مناسب سایتتان می توانید از خدمات سئو سایت در گرندیما استفاده کنید.نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید