آیا می خواهید گوگل آنالیتیکس را در وردپرس نصب کنید؟ اطلاع داشتن از اینکه مخاطبان و کاربران چطور با سایت شما در ارتباط هستند برای موفقیتتان در آینده بسیار مهم است. این ابزار برای دیجیتال مارکتینگ خیلی ضروری و مهم است.

بهترین راه شناخت مخاطبان از طریق آمار ترافیک سایت می باشد و این همان چیزی است که گوگل آنالیتیکس به صورت رایگان ارائه می دهد.

در این مقاله، ما اهمیت Google Analytics و اینکه چگونه می توانید سایت وردپرس خود را به گوگل آنالیتیکس وصل کنید را به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد.

ابتدا توضیح خواهیم داد که چرا این ابزار مهم است و چگونه می تواند به شما در رشد وب سایت کمک کند.

پس از آن، نحوه ثبت نام برای یک حساب Google Analytics و روش های مختلف نصب آن در سایت وردپرسی را به شما نشان خواهیم داد.

و در انتها با طریقه مشاهده و تحلیل گزارش های ترافیک در آنالیتیکس با شما همراه خواهیم بود.

به دنبال ارتقای ترافیک و رتبه سایت وردپرسی خود هستید؟

تیم دیجیتال مارکتینگ گرندیما شما را برای رسیدن به این هدف همراهی میکند. برای بررسی پلن ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید.

سئو وردپرس

در اینجا یک نگاه اجمالی به آنچه که در این مقاله خواهید آموخت، آورده شده است.

 • چرا Google Analytics مهم است
 • نحوه ثبت نام در گوگل آنالیتیکسنحوه نصب Google Analytics با استفاده از MonsterInsights (توصیه می شود)
 • نحوه نصب Google Analytics با استفاده از پلاگین Insert Headers & Footers
 • نحوه نصب گوگل آنالیتیکس در قالب وردپرس (پیشرفته)
 • مشاهده گزارشات در Google Analytics
 • کسب بیشترین بهره را از گوگل آنالیتیکس

برای شروع آماده اید؟

چرا Google Analytics برای کسانی که بلاگ دارند مهم است؟

به محض راه اندازی یک بلاگ، هدف شماره یک شما جذب ترافیک و کاربران بیشتر خواهد بود. Google Analytics با نشان دادن آمار مهم به شما کمک می کند تا شما تصمیمات خود را به صورت داده محور (Data-driven) بگیرید. 
شما می توانید در گوگل آنالیتیکس موارد زیر را مشاهده کنید:

چه کسی از سایت شما بازدید می کند؟

این قسمت از analytics در واقع به شما می گوید که موقعیت جغرافیایی مخاطبان شما چیست و کاربر از کدام مرورگر برای بازدید از سایت شما و سایر اطلاعات مهم مانند وضوح صفحه، پشتیبانی جاوا اسکریپت ، پشتیبانی Flash ، زبان و ... استفاده کرده است.

این داده ها خیلی مفید هستند و می تواند از راه های مختلفی به شما کمک کند. هنگام دریافت اطلاعات دیزاین، می توانید از داده های کاربر استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که سایت شما با مخاطبانتان سازگار است.

اگر اکثر کاربران شما از پشتیبانی Flash برخوردار نیستند ، بنابراین باید از افزودن عنصر flash در سایت خود جلوگیری کنید. اگر بیشتر کاربران شما از وضوح صفحه 1280 استفاده می کنند ، مطمئن شوید که طراحی شما با آن وضوح و یا کمتر سازگار می باشد.

وقتی افراد در وب سایت شما هستند چه کاری انجام می دهند؟

می توانید مکان کاربران، مدت زمان حضورشان و نرخ پرش (Bounce rate، درصد کاربرانی که در اولین بازدید، از سایت شما خارج می شوند) در سایتتان را بررسی کنید.

با استفاده از این اطلاعات، می توانید Bounce Rate را کاهش داده و بازدیدهای صفحه (pageview) خود را افزایش دهید.

همچنین می توانید محبوب ترین مقالات خود را پیدا کنید، مقالاتی که عملکرد چندان خوبی ندارند را شناسایی کنید و به اینکه کاربران شما به دنبال چه نوع محتوایی هستند نیز پی ببرید.

چه زمانی افراد از وب سایت شما بازدید می کنند؟

با پیدا کردن پربازدیدترین ساعت روز برای سایتتان، می توانید زمان انتشار پست خود را انتخاب کنید. اگر آن منطقه زمانی با منطقه زمانی شما سازگار نیست ، انتشار پست خود را با آن ساعات خاص هماهنگ کنید. 

چگونه افراد وب سایت شما را پیدا می کنند؟

این بخش از آنالیتیکس به شما نشان می دهد که کاربران از کجا آمده اند (به عنوان مثال: موتورهای جستجو (Search Engines)، لینک های مستقیم(Direct Links)، لینک های ارجاعی از سایت دیگر(Referral links from another site) ).

همچنین به شما نشان می دهد که چند درصد از بازدیدکنندگان شما از این منابع بوده اند. آیا سئو برای سایت شما کارآمد بوده است؟

Google Analytics تفکیک هر یک از این دسته ها را به شما نشان می دهد.

اگر از طریق موتورهای جستجو باشد، به شما نشان می دهد که کدام موتور جستجو بیشترین بازدید را برای شما جذب کرده است (گوگل، یاهو ، بینگ و ...).

تفکیک منابع ارجاعی به شما نشان می دهد که با کدام سایت ها باید بیشتر کار کنید. اگر منبع ارجاعی اصلی شما فیسبوک است ، پس باید محتوا اختصاصی برای فیسبوک داشته باشید تا مخاطبان فیس بوکتان احساس خاص بودن را تجربه کنند.

اگر منبع ارجاعی (Direct Links) اصلی شما یک وب سایت خارجی می باشد، ممکن است بخواهید با آن وب سایت همکاری کنید (مبادله پست مهمان و یا هر چیز دیگری).

حتما بخوانید: بهینه سازی موتور جستجو و سئو چیست؟ 

 

 

تعامل مردم با محتوای شما چگونه است؟

Google analytics نحوه تعامل کاربران با محتوای سایتتان را نشان می دهد. این موضوع آشکار می سازد که چند درصد کاربران روی کدام لینک در سایت شما کلیک کرده اند و موارد دیگر.

می توانید برای بررسی و آزمایش محتواهای سایتتان، A/B تست (A/B split test) اجرا کنید تا درک کنید که برای رسیدن به اهدافتان چه کارهایی بهتر که انجام شود.

با دیدن تعامل کاربر، می توانید محتوا خود را مناسب با کاربران خود آماده کنید. با دیدن پاسخ سوالات بالا، می توانید روی استراتژی هایی که برای سایت شما مفید است تمرکز کرده و از راهکارهایی که بیهود و بی نتیجه هستند، خودداری کنید.

به زبان ساده، حدس زدن را از بین ببرید و روی آمارهایی که مهم هستند تمرکز کنید. در این حالت می توانید تصمیمات خود را براساس داده انجام دهید.

 

نحوه اتصال گوگل آنالیتیکس

ثبت نام در گوگل آنالیتیکس

Google Analytics به صورت رایگان در دسترس است و همه آنچه برای ثبت نام نیاز دارید یک حساب Google و یا Gmail است. مراحل ثبت نام بسیار ساده است. برای ایجاد حساب Google Analytics دستورالعمل های زیر را گام به گام دنبال کنید.

مرحله 1: ابتدا باید وارد بخش ثبت نام Google Analytics بشوید.

از شما خواسته می شود با حساب Google خود وارد شوید. اگر از قبل یک حساب Gmail دارید، می توانید از آن برای ورود به سیستم استفاده کنید. در غیر این صورت، باید یک اکانت جیمیل برای خود ایجاد کنید.

ایجاد اکانت در گوگل

مرحله 2: هنگامی که با حساب Gmail خود وارد سیستم می شوید، به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد. اینجاست که با حساب Gmail خود می توانید در Google Analytics ثبت نام می کنید.

ایجاد اکانت در گوگل آنالیتیکس

پس از آن، از شما خواسته می شود نام حساب را تعیین کنید. این نام در داخل پنل گوگل آنالیتیکس استفاده خواهد شد. بنابراین می توانید از هر چیزی مانند نام کسب و کار خود استفاده کنید.

اسم اکانت را وارد کنید

مرحله 3: در مرجله بعد، به شما این امکان داده می شود که بین وب، اپلیکیشن ها یا اپلیکیشن ها و وب (هر دو با هم) یکی را انتخاب کنید. حتماً "وب" را انتخاب کنید.

وب را انتخاب کنید-نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

پس از آن، باید نام سایت، URL سایت، کشور و منطقه زمانی را وارد کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس - جزییات اطلاعات سایت

پس از وارد کردن این اطلاعات، روی دکمه Next کلیک کنید. قوانین و شرایط Google Analytics به شما نمایش داده می شود که باید موافقت خود با آن ها را اعلام کنید. و روی دکمه "موافقم" (I Agree) کلیک کنید.

مرحله 4: اکنون کد رهگیری Google Analytics به شما داده می شود. می‌توانید این کد رهگیری را کپی کنید و بسته به روشی که می‌خواهید استفاده کنید باید آن را در سایت وردپرس خود وارد کنید.

همچنین شما می توانید این تب مرورگر را به همان شکل باز نگه دارید تا برای کپی کردن کد در صورت لزوم دوباره به آن مراجعه کنید.

Google Analytics tracking code

تا زمان قرار دادن کد در سایت وردپرس خود، پیشنهاد می کنیم که تب مرورگر analytics به منظور مراجعه مجدد، باز نگه داشته شود.

اکنون که حساب گوگل آنالیتیکس را راه اندازی کردید، بیایید نگاهی به نحوه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس بیندازیم.

 

نحوه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

چند روش مختلف برای نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس وجود دارد. ما سه روش را به شما نشان خواهیم داد که گزینه اول ساده ترین و آخرین گزینه سخت ترین می باشد.

شما می توانید یک مورد را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

توجه: برای جلوگیری از ردیابی جندباره بازدیدهای صفحه در حساب Google Analytics خود ، باید فقط از یکی از این روش ها در وب سایت خود استفاده کنید.

حتما بخوانید: 10 روش بهبود تجربه کاربری (UX) در سایت های (E-commerce)

 

 

 

روش 1: نصب گوگل آنالیتیکس برای وردپرس با پلاگین MonsterInsights

MonsterInsights محبوب ترین پلاگین گوگل آنالیتیک برای وردپرس است. بیش از 1 میلیون وب سایت از آن استفاده می کند، از جمله Bloomberg ،PlayStation ، Zillow و ...

این روش ساده ترین و تا حد زیادی بهترین راه برای نصب Google Analytics به وردپرس است (برای همه کاربران مبتدی و متخصص).

MonsterInsightsپلاگین به هر دو صورت پریمیوم و رایگان در دسترس است. در این آموزش ، ما از نسخه رایگان MonsterInsights استفاده خواهیم کرد.

اگر ویژگی های پیشرفته تری مانند ردیابی تجارت الکترونیک (E-commerce tracking، ردیابی تبلیغات (Ads tracking)، ردیابی نویسنده (Author trackingو ... را می خواهید ، می توانید از نسخه MonsterInsights Pro استفاده کنید. روند نصب آنها یکسان است.

بیایید شروع کنیم.

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و فعال سازی پلاگین MonsterInsights است.

پس از فعال شدن، این پلاگین آیتم جدیدی را در منو با عنوان "Insights" به منو ادمین WordPress شما اضافه می کند. با کلیک بر روی آن،  (Setup wizardMonsterInsights فعال می شود.

MonsterInsights setup wizard- نصب گوگل آنالیتیکس

ابتدا از شما خواسته می شود که دسته ای را برای وب سایت خود (وب سایت تجاری، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین) انتخاب کنید. یکی را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه "Save and Continue" کلیک کنید.

در مرحله بعدی ، باید روی دکمه "Connect MonsterInsights" کلیک کنید.

connect MonsterInsights - نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

با این کار یک پاپ آپ (Popup) ظاهر می شود که شما را به حساب های Google منتقل می کند و از شما خواسته می شود که وارد سیستم شوید (Sign in). اگر از قبل حساب ایجاد کرده اید، یک از حساب های خود را انتخاب کنید.

انتخاب اکانت گوگل

در مرحله بعدی، از شما خواسته می شود که به MonsterInsights اجازه دهید به حساب Google Analytics شما دسترسی پیدا کند.

اجازه دسترسی به حساب آنالیتیکس

برای ادامه بر روی دکمه "Allow" کلیک کنید.

مرحله آخر انتخاب پروفایلی است که می خواهید ردیابی کنید. شما باید وب سایت خود را اینجا انتخاب کنید و سپس برای ادامه بر روی دکمه "Complete connection" کلیک کنید.

انتخاب پروفایل سایت برای اتصال

اکنون، MonsterInsights گوگل آنالیتیکس را در وب سایت شما نصب خواهد کرد. پس از آن، از شما خواسته می شود تنظیمات پیشنهادی وب سایت خود را انتخاب کنید.

تنظیمات پیشنهادی برای آنالیتیکس - نصب آنالیتیکس

تنظیمات پیش فرض برای اکثر وب سایت ها مناسب است. اگر از پلاگین Affiliate link (بازاریابی پورسانتی و یا همکاری در فروش) استفاده می کنید، پس باید مسیری که برای پنهان کردن لینک های افیلیت استفاده می کنید را اضافه کنید. با این کار می توانید چنین لینک هایی را درGoogle Analytics ردیابی کنید.

برای ذخیره کردن تنظیمات خود بر روی دکمه Save and Continue کلیک کنید.

در مرحله بعدی، MonsterInsights، افزونه های (Add-ons) پولی را به شما نشان می دهد که در صورت ارتقا به نسخه PRO می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. به راحتی می توانید بر روی دکمه "Save and Continue" کلیک کنید تا از این مرحله صرف نظر شود.

Upgrade to pro

پس از آن از شما خواسته می شود که پلاگین WPForms را نصب کنید که بهترین پلاگین فرم تماس وردپرس (Wordpress contact form) است. می توانید آن را نصب کنید و یا بر روی "Skip this Step" کلیک کنید.

افزونه پیشنهادی

آنچه گفته شد تمام اطلاعات لازم برای نصب موفقیت آمیز Google Analytics در سایت وردپرس می باشد. به یاد داشته باشید که برای نشان دادن آمار شما، مقداری زمان نیاز دارد.

google analytics به MonsterInsightsمتصل شد

بهترین قسمت درباره MonsterInsights این است که می توانید گزارشات Google Analytics خود را در داشبورد وردپرس مشاهده کنید. برای بررسی اجمالی و سریع داده های analytics خود، به سادگی به صفحه Insights >> Reports مراجعه کنید.

دیتاهای آنالیتیکس در داشبورد وردپرس

 

روش 2: نصب google analytics با پلاگین Insert Headers and Footers

این روش نصب گوگل آنالیتیکس به خوبی MonsterInsights نیست زیرا شما قادر به ردیابی پیشرفته پیکربندی نخواهید بود (advanced tracking configuration) و همچنین نمی توانید داده های Google Analytics را در داشبورد وردپرس خود مشاهده کنید.

حتما بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ هرآنچه که باید بدانید (آموزش جامع)

 

 

در ابتدا، هنگام ورود به حساب Google Analytics، باید کد رهگیری Google Analytics خود را که قبلاً در مرحله 4 یک بار کپی کرده اید را کپی کنید.

Google Analytics tracking code

در مرحله بعدی ، باید پلاگین Insert Headers and Footers را نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی، باید به صفحه Settings >> Insert Headers and Footers مراجعه کنید. در اینجا باید کد رهگیری Google Analytics که قبلاً کپی کرده اید را در قسمت «Scripts in headers» جایگذاری کنید.

Adding Google Analytics tracking code using Insert Headers and Footers plugin

فراموش نکنید که برای ذخیره تنظیمات خود ، روی دکمه "ذخیره تغییرات" کلیک کنید.

همین... شما با موفقیت نصب گوکل آنالیتیکس را در سایت خود انجام دادید.

روش 3: گوگل آنالیتیکس را در قالب وردپرس نصب کنید

این روش برای کاربران پیشرفته ای می باشد که با کد آشنا هستند.

این روش تا حدی غیر قابل اعتماد است زیرا در صورت تغییر و یا به روز کردن قالب، کد شما ناپدید می شود.

ما تقریباً هرگز استفاده از این روش را توصیه نمی کنیم.

اگر اولین بار است که کد را به فایل های وردپرس خود اضافه می کنید، بهتر است به دستورالعمل ما در مورد نحوه کپی و سپس جایگذاری کردن اسنیپت های کد (Code snippets) در وردپرس نگاهی بیندازید.

ابتدا، هنگام ورود به حساب Google Analytics، باید کد رهگیری Google Analytics خود را که قبلاً در مرحله 4 کپی کرده اید، کپی کنید.

Google Analytics tracking code

اکنون دو روش معمول برای افزودن این کد در فایل های قالب وردپرس وجود دارد. می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید (نه هر دو).

1- کد را در فایل header.php اضافه کنید

به سادگی فایل header.php را در قالب وردپرس خود ویرایش کنید و کد رهگیری Google Analytics را که قبلاً کپی کرده اید، بلافاصله بعد از تگ <body> جایگذاری کنید.

فراموش نکنید که تغییرات خود را ذخیره کرده و فایل را دوباره به سرور خود بارگذاری کنید.

اضافه کردن از طریق فایل توابع (Functions file)

همچنین می توانید کد رهگیری Google Analytics را به فایل توابع وردپرس اضافه کنید. سپس کد رهگیری مورد نظر به طور خودکار به هر صفحه در سایت وردپرس شما اضافه می شود.

شما باید این کد را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید.

add_action('wp_head', 'wpb_add_googleanalytics');
function wpb_add_googleanalytics() { ?>

// Paste your Google Analytics tracking code from Step 4 here

 

مشاهده گزارشات در Google Analytics

گوگل آنالیتیکس قادر است گنجینه ای از داده های جمع آوری شده از آمار سایت را به شما نشان دهد. با مراجعه به داشبوردGoogle Analytics می توانید این داده ها را مشاهده کنید.

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس- Google Analyticsگزارش

ریپورت های Google Analytics را در ستون سمت چپ مشاهده خواهید کرد. هر بخش به زیر مجموعه های مختلف تقسیم شده است. با کلیک بر روی هر بخش می توان آن را باز کرد تا گزینه های بیشتری نشان داده شود.

 • Real-Time: گزارش این تب، نمایی از ترافیک سایت شما در آن لحظه را نشان می دهد.
 • Audience: این تب گزارشاتی را برای کمک به شما در درک کاربران نشان می دهد.
 • Acquisition: این تب گزارش می دهد که کاربران شما از کجا آمده اند.
 • Behavoir: در این تب می توانید گزارش خلاصه رفتاری که کاربران شما پس از ورود به سایتتان انجام می دهند را بیابید.
 • Conversions: گزارش های این تب نشان می دهند که عملکرد شما در برابر اهداف یا goal چقدر خوب بوده است.

 

کسب بیشترین بهره از گوگل آنالیتیکس

امیدواریم مقاله نصب گوگل آنالیتیکس به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چگونه Google Analytics را در وردپرس نصب کنید.

 

 نظرات کاربران

سارا

دوشنبه, 05 آبان 99


کاملترین مطلبی بود که درباره سئو کلاه سفید و کلاه سیاه خوندم.عالی

نظر تازه ای ثبت کنید