در دنیای امروز، تقریبا هر تجارتی باید تصمیم بگیرد چه مقدار هزینه را صرف بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو) می‌کند؟

این سوال برای همه مطرح است و تمامی افراد باید به آن پاسخ بدهند.

هر فرد حرفه‌ای در هر تجارتی باید این سوال را از خود بپرسد "ما چه مقدار هزینه صرف بهینه‌سازی می‌کنیم؟" برای دریافت جزئیات پاسخ به چنین سوالی، ادامه مطلب را مطالعه کنید. 

همین طور چندین نکته مفید در مورد نحوه عملکرد آژانس‌های سئو نیز فرا خواهید گرفت. چنین نکاتی می‌توانند در تشکیل یک شراکت حساس با یک شرکت بازاریابی اینترنتی و در نتیجه موفقیت آن، حیاتی باشند.

 

مدل‌های پرداخت سئو به صورت پروژه ای

برای درک میزان هزینه‌‌هایی که در بخش زیر بیان می‌شود، شما باید روش‌های پرداختی که این شرکت‌ها دریافت می‌کنند را متوجه شوید. شرکت دیجیتال مارکتینگ و بهینه‌سازی سایت معمولا چهار مدل خدمات و شیوه پرداخت را پیشنهاد می‌کنند.

قیمت ماهانه پروژه سئو چقدر است؟

در این مدل، مشتری مقداری هزینه را هر ماه در ازای خدماتی پرداخت می‌کند که شرح آن طی یک قرارداد مشخص شده است. 

فروش ماهانه رایج‌ترین مدل پرداخت است، زیرا بهترین و شفاف‌ترین حالت به ازای هزینه صرف شده است. 

در این مدل، قراردادهای یک ماهه معمولا شامل گزارش تحلیلی نتایج، بهبود محتوای سایت، انتشار محتوا، لینک‌سازی، مستند تحقیق عبارات کلیدی، و گزارش بهینه سازی فنی می‌شوند.

قرارداد خدمات سئو با هزینه ثابت

تقریبا اکثر شرکت‌های فعال در حوزه بهینه‌سازی سایت، خدمات مبتنی بر قرارداد ثابت با هزینه ثابت می‌فروشند. معمولا، قبل از این که مشتری آماده بستن قرارداد فروش ماهانه شود، این نوع از خدمات را سفارش می‌دهد که بیشترین همخوانی با نیازهای خود را دارد. 

نمونه رایج این نوع خدمات، بررسی سئوی سایت است که می‌تواند به وجود نقاط ضعف و قوت حضور اینترنتی فعلی مشتری، تحلیل رقابتی، و کلید واژه‌های دارای بیشترین سود به ازای سرمایه گذاری را مشخص کند.  

حتما بخوانید: ۵ راه برای حفظ رتبه سایت در نتایج جستجو گوگل

 

 

قیمت گذاری بر اساس پروژه

قیمت هر پروژه شبیه قیمت خدمات رسانی است، اما پروژه با توجه به نیازهای هر مشتری طراحی شده و مخصوص آن شرکت است. 

بدیهی است که قیمت‌ هر پروژه متفاوت است. برای مثال، یک کمپانی مبلمان محلی از آژانس سئو درخواست می‌کند تا به افزایش ترافیک ارگانیک وب سایت آنها کمک کند. 

یا مشتری دیگری تصمیم می‌گیرد که تنها درخواست بهبود سرعت بارگذاری سایت را داشته باشد.

مشاوره ساعتی

در این مدل مشاوره، به ازای هر ساعت ارائه خدمات یا اطلاعات، هزینه دریافت می‌شود.

اکثر متخصصان سئو از این مدل پرداخت استفاده می‌کنند. 

در این مدل از همکاری معمولا متخصص یا همان مشاور فقط ارائه دهنده راهکارها و دانش‌ها می‌باشد.

این مدل از همکاری می‌تواند به ۲ حالت مشاوره ساعتی بلند مدت و کوتاه مدت که حتی بعضا به ۱ ساعت هم می‌رسد.

 

هزینه‌های معمول

اما شما پس از پرداخت هزینه، باید انتظار دریافت چه نوع خدماتی را داشته باشید؟ 

در بخش زیر طیف قیمت‌ها بسته به مدل پرداخت توضیح داده شده است:

فروش ماهانه

این قسمت در خارج از ایران به طور معمول حدود ۷۵۰ تا ۵۰۰۰ دلار در ماه می‌باشد اما در کشور ما حدود این قیمت از حدود ۳ الی ۲۵ میلیون می‌تواند متفاوت باشد. 

در این طیف، میزان هزینه بسته به اندازه تجارت و خدمات ارائه شده متغیر خواهد بود. در پایین طیف، شرکت‌های کوچکی هستند که تنها خدمات محدودی را نیاز دارند و در بالای طیف، کسب و کارهایی هستند که به تمامی خدمات نیاز دارند.

قرارداد خدمات با هزینه ثابت

کسب و کارهایی که به تازگی با سئو آشنا شده‌اند، معمولا این روش را به عنوان نقطه شروع انتخاب می‌کنند. 

این نوع قرارداد معمولا شامل تولید و ویرایش متن به حالت سئو فرندلی (۰.۱ تا ۰.۲ دلار به ازای هر کلمه و در ایران از ۸۰ الی ۱۵۰ تومان به ازای هر کلمه می‌باشد)، بررسی محتوای سایت، بررسی لینک‌ها، و تنظیم حساب شبکه‌های اجتماعی می‌شوند.

به دنبال ارتقای ترافیک و رتبه سایت وردپرسی خود هستید؟

تیم دیجیتال مارکتینگ گرندیما شما را برای رسیدن به این هدف همراهی میکند. برای بررسی پلن ها از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید.

سئو وردپرس

قیمت گذاری بر اساس پروژه

از آنجا که انواع بسیار متفاوت اجرای پروژه وجود دارد، قیمت‌ها نیز بسیار متفاوت هستند. اکثر پروژه‌ها، قیمتی بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در خارج از ایران و در داخل کشور بین ۲ میلیون تومان تا ۱.۵ میلیارد تومان دارند.

مشاوره ساعتی

مشاوران سئو، چه شخص و چه شرکت، در کشور آمریکا معمولا بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ساعت هزینه دریافت می‌کنند. و در داخل ایران این قیمت از حدود ۲۰۰ هزار تومان الی ۲ میلیون تومان متغیر است.

(بعضی از ارقام بالا بر اساس مطالعه سایت MOZ در سال ۲۰۱۱ بر روی ۵۰۰ مشاور و شرکت بیان شده‌اند)

 

مواردی که باید به آنها شک کنید

هرگونه بحث در مورد قیمت این خدمات آنها، بدون در نظر گرفتن موارد زیر ناقص خواهد بود. 

برای تشخیص هرچه بهتر عملکردهای غیر اخلاقی در این حوزه توسط متخصصین آن، ادامه مطلب رو مطالعه کنید.

در صورت شنیدن قول‌های زیر، مواظب باشید:

ضمانت‌ها

توجه کنید که کسی نمی‌تواند هیچ نوع ضمانتی در مورد کنترل ذات همیشه در حال تغییر این صنعت ارائه بدهند.

نتایج فوری

درست است که بعضی از روش‌های سئو می‌توانند از طریق بازی دادن سیستم، "نتایج فوری" داشته باشند. اما حواستان باشد که چنین روش‌هایی در طولانی مدت به شما صدمه خواهند زد. 

نتایج فوری معمولا در روش‌هایی بوجود می‌آید که بر خلاف دستورالعمل موتورهای جستجو عمل می‌کنند. 

همین طور، گوگل همیشه به دنبال کشف این افراد بوده و آنها را جریمه می‌کند. در نتیجه چنین سایت‌هایی دچار چنان افت رتبه‌بندی و در نتایج می‌شوند که بیرون آمدن از آنها به زمان زیادی نیاز دارد.

رتبه اول در گوگل

شنیدن چنین وعده‌ای واقعا خوشایند است. رسیدن به رتبه اول گوگل نیز غیرممکن نیست. اما هیچ شرکتی نمی‌تواند رسیدن به این رتبه را برای شما تضمین کند.

هزینه کمتر از ۵ میلیون در ماه

وقتی مسئله سئو در میان باشد، شما نمی‌توانید ارزانترین کالا را خریداری کنید. شما به دنبال بهترین و پرسودترین کانال تبلیغاتی و بازاریابی این روزهای دنیا هستید. ‌پس  مواظب "قراردادهای غیر قابل باور" باشید.

لینک سازی نامعتبر

لینک سازی بخش حیاتی این حوزه محسوب می‌‌شود. شما نمی‌توانید بدون لینک‌های ورودی، رتبه بالا در موتورهای جستجو داشته باشید. 

اما لینک سازی یک جنبه تاریک نیز دارد. اعتبار لینک اهمیت و نقش زیادی در کسب رتبه دارد. قبل از بستن قرارداد لینک سازی با هر شرکتی، مطمئن شوید که خدمات لینک سازی آنها اخلاقی بوده و در واقع از روش کلاه سفید استفاده می‌کنند. شاید بهتر باشد از آنها بپرسید که بک لینک سایت شما را از کجا فراهم خواهند کرد.

 

مواردی که باید به یاد داشته باشید

اگر برای اولین بار به دنبال دریافت این نوع خدمات هستید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

بهینه‌سازی سایت به زمان نیاز دارد

همانطور که قبلا نیز گفتیم، قرارداد خدمات ماهانه بهترین گزینه است پس سئو را به عنوان یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت در نظر بگیرید. 

کمپین های تهاجمی و تأکید بیش از حد اگرچه می‌تواند با نتیجه همراه باشد، اما نتایج آنها قوی و پایدار نخواهد بود. 

حتما بخوانید: سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه: تفاوت آن ها در چیست؟

 

 

ارزش اصلی فعالیت‌های سئو معمولا تا ماه‌های اول قابل تشخیص نیست. این مسئله بسیار مهم است که متخصصان این کار عصای جادویی برای رسیدن به نتایج فوری ندارند. بلکه، آنها از روش‌های طولانی مدت استفاده می‌کنند که تا چندین ماه اثربخشی آنها قابل تشخیص نخواهد بود.

نمیتوان رتبه را در قرارداد سئو تضمین کرد

این صنعت مملو از رقیب بوده و با تغییر الگوریتم یا ورود یک رقیب بزرگ، رتبه بندی تغییر خواهد کرد. روش‌های هک رشد که به صورت موقت رتبه شما را بالا می‌برند، در طولانی مدت بی‌فایده خواهند بود.

برای حفظ رتبه سایت شما باید به طور مداوم وضعیت را تحت نظارت گرفته و از بهترین راه‌کارها استفاده کنید.

تمام سئوکارها خدمات یکسان ارائه نمی‌کنند

دوباره تکرار می‌کنم، شما نمی‌توانید در زمان سفارش خدمات سئو به دنبال کمترین‌ قیمت موجود باشید. شما باید بهترین متخصص ممکن را استخدام کنید. به دنبال کسی یا آژانسی باشید که خدمات مشخص ارائه کرده و زمان کافی را صرف ارائه اطلاعات و آموزش دادن به شما می‌کند.

سئو یک مسئله ضروری است

هدف از سایت افزایش و یا بهبود کسب و کار است. تا زمانی که افراد نتوانند سایت شما را پیدا کنند، سایت شما ارزشی نخواهد داشت. هوشمندانه‌ترین کار این است که هزینه لازم را پرداخت کرده و سایت را به کسانی معرفی کنید که به دنبال خدمات یا محصولات آن هستند.

مشاوره و استفاده از خدمات یک آژانس سئو بهترین کار خواهد بود

شاید فکر کنید، "آیا نمی‌توانم خود این کار را انجام دهم؟" درصد کمی از مالکان یا کارشناسان حرفه‌ای یک کسب و کار مهارت و تجربه کافی برای انجام این فعالیت‌ها را خود دارند. 

حتی اگر این طور باشد، انجام فعالیت‌های بهینه سازی سایت به صورت موثر و کامل، به چنان زمانی نیاز دارد که احتمالا مالک سایت زمان کافی برای انجام سایر کارهای خود را نخواهد داشت. 

حتی اگر یک کارمند "اطلاعات زیادی در مورد سایت داشته باشد"، به سختی می‌‌تواند خدمات سطح بالایی همانند یک آژانس را ارائه کند. 

شما به ندرت می‌توانید به تنهایی موفق شوید و هرگز میزان سود به ازای سرمایه‌گذاری (ROI) که همکاری با یک آژانس همراه دارد را بدست نخواهید آورد.

تصمیم با شماست

سئو برای اکثر تجارت‌های امروزی بیشترین سود در ازای سرمایه‌گذاری که انجام داده‌اند (ROI) را ایجاد می‌کند.

امروزه تمامی شرکت‌ها می‌دانند که به این خدمات نیاز دارند. بنابراین حالا این سوال پیش می‌آید که هر شرکتی باید چه مقدار هزینه پرداخت کند. 

شرکت‌ها زمانی بیشترین درآمد را کسب خواهند که آژانس سئویی با بهترین خدمات را استخدام کنند.

شما خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید که این مسئله چقدر برای شما ارزش دارد.

 

 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید