اگر عبارت کمپین دیجیتال مارکتینگ را در مرورگر جستجو کرده‌اید، به احتمال زیاد یا مدیر یک کسب و کار آنلاین هستید یا دیجیتال مارکتری که در جستجوی کمپین بازاریابی آنلاین است. مسلما تمایل دارید که به بهترین نحو ممکن برای پیشبرد اهداف خود تلاش کنید. اگر تا کنون نمی‌دانستید برای مدیریت کمپین دیجیتال مارکتینگ خود چگونه عمل کنید، به شما اطمینان می‌دهیم که با مطالعه این مقاله یک استراتژی عالی برای این کار خواهید آموخت.

در ادامه این متن با بلاگ گرندیما همراه باشید تا پاسخ سوالات زیر را دریابید:

 • کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟
 • طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ چگونه است؟
 • چگونه می‌توان به بهترین شکل ممکن یک کمپین دیجیتالی را مدیریت کرد؟
 • هنگام طراحی کمپین بازاریابی دیجیتال چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در واقع می‌توان گفت هدف از نگارش این مقاله ارائه یک ساختار آزمایش شده به افرادی است که وظیفه تدوین یک برنامه منسجم برای بازاریابی دیجیتال را بر عهده دارند.

 

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در یک تعریف کلی می‌توان گفت تدوین یک برنامه سازمان یافته و دقیق برای دستیابی به اهداف تجاری و بازاریابی یک کسب و کار آنلاین، اصلی ترین مرحله ایجاد یک کمپین دیجیتال مارکتینگ است. معمولاً این کمپین‌ها یکی از موفق‌ترین راه‌ها برای دستیابی به مشتریان بالقوه در مقیاس گسترده هستند.

کمپین‌ها در واقع مجموعه‌ای از استراتژی بازاریابی آنلاین هستند که هدف آن‌ها ارتقاء محصولات و خدمات یک کسب و کار می‌باشد. اما آیا سرمایه گذاری در بخش بازاریابی دیجیتال واقعا موثر خواهد بود؟ شک نکنید که همین طور است. 

کمپین دیجیتال مارکتینگ

مطابق آمارها انتظار می‌رود که در سال جاری شرکت‌ها بیش از ۵۰ درصد از کل بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی دیجیتال اختصاص دهند. افزایش سیستم عامل‌های رایگان بازاریابی دیجیتال ارتباط با مخاطب هدف را (حتی بدون نیاز به ملاقات حضوری) به شدت آسان کرده است. حتی یک فرد معمولی نیز می‌تواند در بازاریابی دیجیتال به شدت تاثیرگذار باشد.

طراحی و اجرای یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه همین باید به آن اشاره خواهیم کرد.

 

اهداف راه اندازی کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شما به عنوان مدیر یک کسب و کار با چه اهدافی کار خود را شروع کردید؟ اگر با وجود آغاز کردن و قرار گرفتن در مسیر یک کسب و کار خاص، درک واضحی از آنچه که می‌خواهید ندارید، سریعاً متوقف شوید. لازمه موفقیت در هر فرایندی، داشتن یک چشم انداز دقیق از آنچه که در پایان می‌خواهید است. همین حالا تمامی اهداف تجاری و بازاریابی خود را در نظر بگیرید. طراحی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ به پیشبرد اهداف کسب و کار شما کمک می‌کند.

کسب و کاری را در نظر بگیرید که به جای افزایش فروش و کسب درآمد بر روی برندینگ تمرکز کرده است. در مقابل رقبای او افزایش فروش و کسب درآمد را به عنوان هدف اصلی خود انتخاب کرده‌اند.

به نظر شما مسیر یکسانی پیش روی مدیران این کسب و کارها خواهد بود؟

در یک بیان کلی:

تفاوت اهداف، به تفاوت مسیرها منجر می‌شود و تجزیه و تحلیل دقیق آنچه که می‌خواهید به یافتن مسیر درست کمک می‌کند. کمپین دیجیتال مارکتینگ این مسیر را برای شما هموار خواهد کرد.

اما تفاوت کمپین دیجیتال مارکتینگ و یک استراتژی بازاریابی دیجیتال در چیست؟

 

تفاوت کمپین دیجیتال و استراتژی دیجیتال مارکتینگ

یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق، اهداف بلند مدت کسب و کارها را در نظر می‌گیرد. به عبارت دیگر استراتژیست دیجیتال مارکتینگ باید نکات بسیار زیادی را مد نظر داشته باشد. تبلیغات، راهکارهای جذب مشتری پایدار و انتخاب کانال ارتباطی مناسب برای تعامل با آنان، ارائه معیارهایی برای ارزیابی موفقیت و یا عدم موفقیت استراتژی، نرخ لید جنریشن و نرخ تبدیل در بلند مدت و ده‌ها مورد دیگر در استراتژی بازاریابی دیجیتال بررسی می‌شوند. در کمپین دیجیتال مارکتینگ اما، مدیران معمولا اهداف کوتاه‌مدت کسب و کار را در نظر می‌گیرند.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و کمپین دیجیتال

کمپین دیجیتال مارکتینگ برای مخاطبان خاص و در مدت زمان مشخص با یک بودجه از پیش تعیین شده انجام می‌شود. این کمپین‌ها معمولا اهداف مشخصی دارند و برای رسیدن به نتیجه خاصی برنامه‌‌ریزی می‌شوند. در یک بیان کلی می‌توان گفت کمپین دیجیتال مارکتینگ به عنوان بخشی از استراتژی، تامین کننده اهداف آن خواهد بود. 

 

۵ گام موثر در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

فرآیند ایجاد کمپین دیجیتال مارکتینگ مراحل خاصی را دنبال می‌کند. این فرآیند به عنوان یک تلاش برای بازاریابی آنلاین توسط شرکت‌ها برای ایجاد مشارکت افزایش نرخ تبدیل افزایش ترافیک و درآمد انجام می شود. شما نیز به عنوان مدیر کسب و کار باید مراحل ایجاد کمپین بازاریابی دیجیتال را بدانید و از منافع آن برای رشد خود استفاده کنید. این مراحل عبارتند از:

 

۱- در جستجوی اهداف خود باشید

اهداف مانند قطب‌نماهایی هستند که مسیر موفقیت را به شما نشان می‌دهند و کمپین ها در این مسیر راهکارهای رسیدن به آن را برای شما مشخص می‌کند. کمپین‌ها معمولاً با اهدافی مانند برندینگ، افزایش فروش و جذب مشتری پایدار توسط کسب و کار ایجاد می شود.

digital campaings

شما نیز به عنوان مدیر یک کسب و کار نیاز دارید که اهداف مشخص و واضحی را برای خودتان ایجاد کنید.

 

۲- مخاطب هدف خود را بشناسید

تصور کنید یک تولیدی لباس زنانه دارید. به نظر شما آیا سرمایه گذاری بر روی مردان و برنامه ریزی برای افزایش فروش به آنان کار درستی است؟ قطعا اینطور نیست. هر بازاری مخاطب خاص خود را دارد. فروشندگان ابزار های کامپیوتری انتظار ندارند سالمندان، خریدار محصولات آنان باشند. این مثال به درستی اهمیت شناختن مخاطب هدف را بیان می‌کند.

اگر این مرحله را در ایجاد کمپین بازاریابی در نظر نگیرید، علاوه بر اینکه زمان خود را بدون رسیدن به نتیجه خاصی از دست داده‌اید، بودجه زیادی را نیز نادیده خواهید گرفت. در این صورت نه تنها منفعت کسب و کار شما تامین نخواهد شد، بلکه ضرر هم خواهید کرد.

کمپین دیجیتال مارکتینگ

 

۳- کانال ارتباطی مناسب خود را انتخاب کنید

برای تعامل با مخاطبین و رقبا چه راهکاری بهتر از انتخاب یک کانال ارتباطی دیجیتال که اغلب مخاطبان شما در آن فعالیت دارند می‌شناسید؟ با بررسی آمارها، می‌توانید به راحتی متوجه شوید که چه قشری بیشتر از چه شبکه‌هایی استفاده می‌کنند. برای مثال بیشتر کاربران اینستاگرام را بانوان تشکیل داده و بیشتر کاربران فیسبوک را نیز آقایان تشکیل داده‌اند، پس در انتخاب کانال ارتباطی خود باید دقت کافی به کار ببرید. بخصوص زمانی که می‌خواهید کمپین دیجیتالی را شروع کنید که نیاز به تعامل با مخاطبین بیشتری دارید. برای انتخاب کانال ارتباطی مناسب عوامل مختلفی را باید در نظر بگیرید.

digital channels

برای مثال:

 • جنسیت مخاطبین هدف
 • فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی
 • بررسی وضعیت استفاده از این شبکه‌ها در ایران
 • بررسی دسترسی مخاطبین به کانال‌های ارتباطی
 • تحلیل کانال‌های ارتباطی رقبا

آیا شما راهکار دیگری برای انتخاب بهتر شبکه مناسب برای افزایش تعامل با مخاطبین و رقبای خود دارید؟

 

۴- بودجه بندی دقیقی داشته باشید

پیش از شروع فرایند کمپین دیجیتال مارکتینگ، هر آنچه که به آن نیاز دارید را بررسی کنید. تبلیغات و هزینه‌های آن، هزینه‌های بهبود فضای سایت و هزاران هزینه دیگر‌ جزء مواردی است که باید در هنگام بودجه‌بندی به آن توجه کنید.

با توجه به محدودیت زمان و تعداد مخاطبین هدف در ایجاد کمپین، با داشتن یک برنامه دقیق درباره منابع مالی پروژه، از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد شد.

 

 

۵- معیارها و KPIهای مشخصی برای ارزیابی نتایج داشته باشید

در نهایت با پایان یافتن کمپین، شما باید میزان موفقیت و عدم موفقیت تیم‌تان را ارزیابی کنید. سنجش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)، مهمترین عامل در سنجش این مسئله است. علاوه بر این افزایش تعامل مخاطبین با شما و بهبود جایگاه و رتبه شما با رعایت کردن KPIهای سئو در نتایج جستجو پس از پایان کمپین از دیگر عواملی است که باید سنجیده شود.

KPI for marketing

مطالعه مقالات زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- نحوه مدیریت بودجه تبلیغات آنلاین

۲- بهترین کانال ارتباطی دیجیتال برای کسب و کارهای آنلاین

۳- نحوه اجرا و مدیریت استراتژی دیجیتال مارکتینگ

 

کمپین دیجیتال مارکتینگ شما خاص خواهد بود

به نظر شما این راهکارها برای تمامی کسب و کارها مفید خواهد بود؟ هر مدیر باید برای موفقیت خود و همچنین پیشبرد اهداف بازاریابی و تجاری خود، پس از در نظر گرفتن یک استراتژی کلی، به تدریج برای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ آماده شود.  

در نهایت اگر بخواهیم به صورت کلی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق را راه‌اندازی کنیم، باید بتوانیم مراحل زیر را با موفقیت پشت سر بگذاریم:

 1. تعیین اهداف
 2. تدوین بودجه مناسب
 3. شناخت مخاطبین هدف
 4. ارزیابی عملکرد رقبا
 5. انتخاب کانال ارتباطی مناسب
 6. ارزیابی موفقیت‌آمیز بودن کمپین دیجیتالی در پایان فرآیند

شما کدام یک از این راهکارها را مهم‌تر می‌دانید؟ برای ایجاد کمپین دیجیتالی خود چه برنامه‌ای دارید؟ آیا راهکارهای ارائه شده در این مطلب برای شما مفید بود؟ در این صورت نظرات خود را با ما در میان بگذارید. علاوه بر این اگر تجربه مفیدی در زمینه بهبود کسب و کار خود با ایجاد یک کمپین دیجیتالی داشته‌اید می‌توانید تجربیات خود را برای مخاطبین ما به اشتراک بگذارید. 

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید