مهلک‌ترین اشتباهات رایج در بازاریابی که کسب و کارشما را ازپادرمی‌آورند!

اگر شما نیز صاحب کسب و کار خاصی هستید و رویای رسیدن به سود بیشتر را درذهن‌تان می‌پرورانید به مسیرهای بازاریابی اصولی و درست، نیاز دارید تا بتوانید با کمک تکنیک‌های مختلف و استفاده از مدل‌های بازاریابی متنوع، مشتریانتان را عاشق خدمات یا محصولات‌ خودتان کنید و به پول بیشتر برسید.

اما این نکته را فراموش نکنید که کوچک‌ترین اشتباه در مسیر بازاریابی، می‌تواند ضربه‌ای مهلک به جان کسب و کار شما وارد کند و آن را به نابودی بکشاند، پس اگر مایل هستید که مسیر بازاریابی درستی را پیش بگیرید باید پیش از ضرر کردن با رایج‌ترین اشتباهات در بازاریابی آشنا شوید.

در این مطلب، اشتباهات رایج در بازاریابی که در گذشته کسب و کارهای مختلف را به نابودی کشانده است، خدمت شما ارائه می‌شود، با گرندیما همراه باشید و با مطالعه تجربه دیگران، هشدارهای مسیر بازاریابی کسب و کارتان را بشناسید. پیش از شروع پیشنهاد میکنیم مطلب بازاریابی چیست را مطالعه کنید.

مهلک‌ترین اشتباهات رایج در بازاریابی که کسب و کارشما را ازپادرمی‌آورند!

8 تا از مهم‌ترین اشتباهات رایج در بازاریابی

اگر شما نیز خواهان موفقیت، در دنیای کسب و کارتان هستید، بهتر است اشتباهات رایج در بازاریابی را بشناسید و از انجام آن‌ها در مسیر کسب و کارتان، حذر کنید، در ادامه با رایج‌ترین اشتباهات در بازاریابی کسب و کارهای بزرگ، در سال‌های اخیر، آشنا شوید.

1.   عدم شناسایی درست کسب و کار

تصور کنید یک جعبه با هویت نامعلوم به شما داده‌اند و مسئولیت فروش آن را بر عهده شما گذاشته‌اند، آیا در چنین شرایطی که شناخت کافی از نوع محصول یا خدمات، نیاز مشتریان، عملکرد رقبا و ندارید، می‌توانید اقدام درستی برای فروش محصولی که در دست دارید انجام دهید؟ خب قطعا پاسخ این سوال منفی است!

بهترین روش برای اینکه بدانید جنس کسب و کار شما چیست و کدام نوع از مدل‌های بازاریابی برای شما مناسب‌ است، تحلیل و بررسی رقبای فعلی‌تان است، به عنوان مثل اگر 90% رقبای شما هزینه‌های گزافی صرف خدمات سئو برای جذب مشتری از طریق گوگل، کرده‌اند، مشخص است که استفاده از سئو می‌تواند مشتریان زیادی برای شما به همراه آورد.

2.   شناخت نداشتن از بازار هدف

هر محصول یا خدماتی، یک بازار هدف مشخص دارد که باید بازاریابی محصولش را برای بازار هدف خود، اعمال کند و اگر رفتاری در غیر این‌صورت داشته باشد، منجر به اتلاف وقت و هزینه‌های بازاریابی خواهد شد.

عدم شناخت درست بازار هدف و مشتریان، یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی است که خیلی از کسب و کارها گرفتار آن می‌شوند، شما باید بدانید که مشتریان هدف‌تان چه خصوصیاتی دارند، به کدام نوع محصول یا خدمات، علاقه بیشتری دارند؟ در چه رنج سنی قرار دارند و وجود کدام ویژگی در خدمات شما می‌تواند آن‌ها را سرشوق بیاورد؟

با این‌کار، شما ذهنیت و مسیر مشخص‌تری برای قدم برداشتن در مسیر بازاریابی محصولات و خدمات‌تان، خواهید داشت و قدرت تاثیر گذاری برند شما برای نفوذ در ذهن مشتری و تبدیل شدن آن به پول‌بیشتر می‌شود؛ پس سعی کنید بهتر و دقیق‌تر مشتریان هدف‌تان را بشناسید و استراتژی‌های بازاریابی خودتان را بر اساس نوع نیاز و رفتار آن‌ها برنامه ریزی کنید.  

چطور شناخت ‌بهتری از مشتریان هدف، به دست آوریم؟

1.    استفاده از ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس

2.    آنالیز رفتار مشتریان فعلی

3.    محصول شما مشکل چه کسی را حل می‌کند؟

4.    مشتریان شما کجا هستند؟

5.    بازار هدف رقبای شما چه کسانی هستند؟

3.بی‌سلیقه بودن در انتخاب نام برند!

شاید تعجب کنید که انتخاب برند نامناسب، یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی است که امروزه بسیاری از کسب و کارها درگیر آن هستند! نام برند، همچون تابلوی ورود مغازه شما در دنیای بیزینس و تجارت است که هویت خدمات و محصول شمارا معرفی می‌کند، پس باید برای انتخاب آن، زمان زیادی صرف کنید تا تاثیر گذارترین اسم برند را انتخاب کنید.

چگونه بهترین نام برند را برای بیزینس‌مان انتخاب کنیم؟

  •  دربرداشتن پیامی از محصول یا خدمات
  •  متفاوت بودن را فراموش نکنید
  •  کوتاه و به یاد ماندنی باشد
  •  از تکنیک طوفان فکری استفاده کنید
  •  داشتن تلفظ آسان و سریع و .

 4. تولید محتوای بدون استراتژی

یکی از اشتباهات رایج در بازاریابی کسب و کارهای نوپا حضور و تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی مختلف، به صورت همزمان، بدون داشتن استراتژی و نظم دقیق است، حضور در شبکه‌های اجتماعی مختلف و تولید محتوای بی‌کیفیت انبوه، اصلا ایده هوشمندانه‌ای نیست!

پیشنهاد می‌شود ابتدا پلتفرم‌های مختلف را بررسی کنید و اول این نکته را متوجه شوید که مشتریان هدف شما در کدام شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، توئیتر، فیسبوک، لینکدین و. حضور دارند، سپس یک یا دو شبکه اجتماعی را انتخاب کنید و با چیدن استراتژی محتوا، به صورت منظم، تولید محتوا جهت بازاریابی خدمات یا محصول‌تان داشته باشید.

5.ناامیدی در یک قدمی رسیدن به مقصد

مسیر بازاریابی برای رسیدن به نقطه مقصد در دنیای کسب و کار، نیازمند صبر و حوصله است و اگر انتظار طی کردن ره صد ساله در یک شب را دارید بهتر است برنامه بازاریابی محصولات یا خدمات‌تان را از همین حالا کنسل کنید و به فکر ایجاد یک روش کسب درآمد جدید باشید!

فراموش نکنید که مقایسه کردن ممنوع است! اکثر کسب وکارهای نوپا، وضعیت فعلی خود را با رقبایی مقایسه می‌کنند که ممکن است سال‌های طولانی، سابقه فعالیت دارند و همین موضوع موجب ناامیدی در مسیر بازاریابی می‌شود؛ اگر شما نیز در زمینه بازاریابی، فعالیت دارید مقایسه کردن را فراموش کنید و تنها بر افزایش کیفیت مسیر بازاریابی خودتان، تمرکز کنید.

ناامیدی در یک قدمی رسیدن به مقصد

6.وعده‌های پوچ و فروش نداشته‌ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازاریابی که می‌تواند به قیمت از دست دادن مشتریان فعلی شما و عدم جذب مشتری جدید، تمام شود، فروش وعده‌های پوچ و توخالی است که در حقیقت هیچکدام از آن‌هارا ندارید، بسیاری از سازمان‌ها با پیاده سازی این روش، ضرر بسیار بالایی به سازمان خود وارد کرده‌اند.

بهتر است به جای انجام این کار، روی کیفیت محصولات و خدمات‌تان کارکنید و با ایجاد تفاوت در نوع ارائه محصولات‌تان، یک خاطره به یادماندنی در ذهن مشتریان‌تان ثبت کنید تا علاوه بر تبدیل شدن آن‌ها به مشتری بازگشتی، فرایند بازاریابی دهان به دهان نیز برای شما توسط مشتریان وفادارتان، ایجاد شود.

7.  گرفتن تصمیمات هیجانی

گرفتن تصمیمات هیجانی با تاثیر پذیری از عملکرد رقبا، یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازاریابی است که امروزه کسب و کارهای زیادی با آن درگیر هستند، بسیاری از گروه‌ها پس از دیدن نتیجه مثبتی در روش‌بازاریابی جدید رقیب‌شان، برنامه فعلی خود را رها می‌کنند و دست به اقدام جدید می‌زنند تا به نتیجه فعلی رقیب‌شان، برسند.

این‌کار موجب‌ خلق تصمیمات و اقدامات نیمه تمام در فرایند بازاریابی می‌شود و در نهایت نتیجه موثر و مفیدی را نیز برای شما ایجاد نخواهد کرد، بهتر است به جای گرفتن تصمیمات هیجانی، به استراتژی‌های فعلی بازاریابی‌تان وفادار بمانید و تمرکز بیشتری برای بهتر اجرایی کردن برنامه‌های فعلی‌تان صرف کنید.

 8. خداحافظی با خلاقیت و نوآوری

کپی کاری از روش‌های بازاریابی رقبا برای جذب مشتری هدف و افزایش فروش، یکی دیگر از اشتباهات رایج در بازاریابی است که ممکن است شما نیز به آن دچار شوید.

برای اینکه نزد مشتریانتان، دیده شوید و آن‌ها به محصول وخدمات شما وفادار شوند، باید استفاده از روش‌های کپی و بدون خلاقیت را برای همیشه فراموش کنید؛ عدم وجود نوآوری و ایده‌های تازه درون کسب و کار شما موجب می‌شود که مشتریان جدیدی جذب نکنید و به ندرت، مرگ کسب وکارتان را با دستان خودتان رقم بزنید.

 چطور از شر اشتباهات رایج در بازاریابی خلاص شویم؟

شما می‌توانید با کمک گرفتن از روش‌های مختلف، ماهیچه‌های بازاریابی‌تان را در دنیای کسب و کار، تقویت کنید و در نهایت کم‌تر درگیر اشتباهات رایج در بازاریابی شوید، در ادامه با 3 راهکار مفید برای خلاص شدن از درگیری با اشتباهات رایج در بازاریابی، آشنا شوید.

چطور از شر اشتباهات رایج در بازاریابی خلاص شویم؟

 مطالعه کنید

افزایش دانش‌تان در حوزه بازاریابی به شما کمک می‌کند که پیش از مرتکب خطا شدن، خطر را شناسایی کنید و وارد تله اشتباهات رایج در بازاریابی نشوید، یکی از بهترین روش‌ها برای این‌کار، مطالعه است؛ در ادامه مفید‌ترین کتاب‌ها با موضوع آموزش بازاریابی که به شما کمک می‌کند بهتر و ساده‌تر اشتباهات رایج در بازاریابی را بشناسید، معرفی ‌می‌شود.

1.    جنگ بازاریابی نوشته آل ریس و جک تروتن

2.    استراتژی اقیانوس آبی نوشته چان کیم و رنه مابورنیا

3.    تحقیقات بازاریابی نوشته  نارش کی مالهوترا

4.    بازاریابی چریکی نوشته جی کن راد لوینسون

5.    مدیریت بازاریابی فیلیپ کاتلر

 

فیلم سینمایی ببینید!

تماشای فیلم‌های سینمایی مفید با موضوع آموزش بازاریابی، می‌تواند به طرز شگفت آوری به شما برای کم‌تر مرتکب خطا شدن در دنیای بازاریابی، کمک کند، پیشنها‌د می‌شود اگر شما نیز در دنیای کسب و کار، فعالیت دارید و می‌خواهید تجربیات دیگران در دنیای بازاریابی و فروش را به صورت رایگان، در اختیار داشته باشید، تماشای فیلم‌های زیر را از دست ندهید.

1.    Pirates of the Silicon Valley

2.    Inside Job

3.    Thank You for Smoking

4.    Up in the Air

5.    Wall Street

مشورت کردن را جدی بگیرید

اگر تصور می‌کنید که در مسیر بازاریابی خدمات و محصول‌تان سردرگم هستید، مشورت گرفتن از متخصصین و افراد با تجربه در حیط کاری شما می‌تواند راه نجات‌تان در دنیای بازاریابی و حرکت به سمت رشد و پیشرفت کسب و کار شما باشد.

البته دقت کنید که مشورت کردن، تنها باید با افرادی باشد که تخصص بالا در دنیای بازاریابی و بیزینس دارند و در غیر این‌صورت، ممکن است نتیجه منفی برای کسب و کار شما ایجاد شود، اگر به دنبال دریافت مشورت از متخصصین، برای رشد کسب و کارتان و رسیدن به سود هستید، استفاده از خدماتی مثل بیزینس تراپی  گرندیما می‌تواند چاره کار شما باشد.

سخن پایانی: از تابلوهشدارهای مسیر بازاریابی، حذر کنید!

برای چشیدن طعم شیرین موفقیت در دنیای کسب و کار، باید به خوبی با مسیر بازاریابی کسب و کارتان، آشنا باشید و بدانید که از کدام مسیر می‌توانید در مدت‌زمان کوتاه‌تر و بدون ایجاد خسارت و ضرر، به بیشترین سود و جذب مشتری، دست پیدا کنید.

بازاریابی، همچون شمشیری دولبه است اگر درست از آن استفاده نکنید و قدم در مسیر اشتباهی بردارید حکم شکست کسب و کارتان را با دست خودتان امضا کرده‌اید.

در این مطلب، سعی کردیم، رایج‌ترین اشتباهات بازاریابی که ممکن است شما نیز آن‌هارا مرتکب شوید همراه 3راه حل کاربردی خدمت شما ارائه شد؛ اگر دوست دارید که مسیر بازاریابی کم‌خطری داشته باشید، نکات گفته شده در این مقاله را به خاطر بسپارید و تلاش کنید که در دام اشتباهات رایج در بازاریابی گرفتار نشوید.نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید