اگر یک بازاریابی دیجیتال هستید، حتماً می دانید که برای اجرای هر کمپین تبلیغاتی هدفی در سر دارید. فرقی هم ندارد که هدف شما افزایش کلیک است یا فروش! تنها چیزی که اهمیت دارد، این است که شما هدفی دارید و می خواهید به آن هدف برسید. گاهی اوقات شما به چیزی که می خواهید نمی رسید که در این صورت، کمپین شما شکست خورده خواهد بود. در واقع شما زمان و بودجه خود را صرف چیزی کرده اید که شما را به هدفتان نرسانده است.

سر فصل ‌ها

حال فرض کنید شما از یک روش بازاریابی استفاده کنید که تنها برای کمپین های موفق پول پرداخت می کنید! چنین چیزی عالی نیست؟ البته این مسئله ممکن نیست و برای اجرای هر کمپینی برای هزینه پرداخت کنید. اما می توانید با کمک پرفورمنس مارکتینگ استراتژی خوبی داشته باشید تا حتماً به اهداف خود در اجرای کمپین ها برسید. اما پرفورمنس مارکتینگ چیست و کسب و کارها چگونه می توانند از آن استفاده کنند؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی کامل این موضوع بپردازیم تا به درستی بتوانید از آن استفاده کنید.

پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

در هر کسب و کاری روش های مختلف بازاریابی وجود دارد که هر یک از آن ها، ارزش و اهمیت خاص خود را دارند. یکی از انواع بازاریابی که ارزش زیادی دارد، پرفورمنس مارکتینگ است. پرفورمنس مارکتینگ روشی مبتنی بر نتایج است! در واقع به جای آن که شما به صورت ماهانه یا سالانه هزینه پرداخت کنید، تنها زمانی هزینه پرداخت می کنید که به نتیجه رسیده باشید. اما منظور ما از نتایج چیست؟ هر چیزی مانند مواردی زیر که قابل اندازه گیری است، می تواند یک نتیجه باشد:

·  تعداد نصب

· تعداد بازدید تبلیغات

· تعداد کلیک ها

· تعداد دانلود دمو

· تعامل شبکه های اجتماعی

· فروش

بازاریابان با کمک این نتایج می توانند تصمیم گیری کنند که استراتژی بازاریابی خود را بر چه اساسی تنظیم کنند. همین مسئله باعث به وجود آمدن پرفورمنس مارکتینگ در دنیای بازاریابی شده است. پیش از آن که بخواهیم به بررسی چیزی بپردازیم، بهتر است یک نکته را همین ابتدا بیان کنیم. پرفورمنس مارکتینگ یک روش بازاریابی برای رسیدن به یک هدف بلندمدت نیست! دلیل آن هم این است که معیار خوبی برای اندازه گیری اهداف بلند مدت وجود ندارد. در حالی که پرفورمنس مارکتینگ برای کمپین هایی با اهداف کوتاه مدت بسیار مناسب است.

یکی از نمونه های بسیار رایج از پرفورمنس مارکتینگ که در ایران هم اجرا می شود، همکاری در فروش است! در این روش بازاریابی، کسب و کارها تنها به ازای ایجاد سرنخ یا فروش پورسانت پرداخت می کنند. در پرفورمنس مارکتینگ دو طرف دیگر کمپین می شوند؛ شرکت و تبلیغ کننده. این دو با هم کار می کنند تا هدف شرکت را محقق سازند. هدف هم زمانی محقق می شود که هیچ شکی در آن وجود نداشته باشد و به صورت صد درصدی به آن دست پیدا کرده باشید.

 

مزایای پرفورمنس مارکتینگ کدام هستند؟

پیش از آن که بخواهیم به استفاده از پرفورمنس مارکتینگ بپردازید، ابتدا باید ببینید که این روش بازاریابی چه مزایای دارد. اگر مزایای آن برای کسب و کار شما مفید است، می توانید از آن استفاده کنید. در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی 4 مورد از مهم ترین مزایای پرفورمنس مارکتینگ بپردازیم:

 

مزایای پرفورمنس مارکتینگ

 

· اندازه گیری ساده و آسان

یکی از مواردی که باعث شده تا پرفورمنس مارکتینگ به یکی از بهترین روش های بازاریابی تبدیل شود، این است که اندازه گیری آن ساده است. در واقع کارشناس بازاریابی دیجیتال به راحتی می تواند میزان موفقیت کمپین را با معیارهای کلیدی خود بسنجد. همچنین می تواند استراتژی خود را با توجه به نتایج به دست آمده، بهینه سازی کند. البته این موضوع زمانی امکان پذیر است که بتوانید داده های بدست آمده را به درستی تحلیل کنید. اگر شما بتوانید داده های بدست آمده را هم و به صورت منظم آنالیز کنید، به راحتی می توانید کمپین های پرفورمنس مارکتینگ موفقی برگزار کرده و به اهداف ارزشمند خود دست پیدا کنید.

· درک بهتر برای بازاریابی بهتر

پرفورمنس مارکتینگ دید بسیار خوبی از عملکرد استراتژی بازاریابی شما می دهد و این مسئله می تواند به رشد شما کمک کند. پیشرفت قیف بازاریابی و فروش، عملکرد تبلیغات در شبکه های اجتماعی و تعامل کال تو اکشن (CTA) از مهم ترین مواردی است که باعث می شود تا پرفورمنس مارکتینگ به شما کمک کند. هر چقدر اطللاعاتی که می توانید از طریق پرفورمنس مارکتینگ بدست آورید بیشتر باشد، تصمیم گیری برای کسب و کارها راحت تر می شود تا بتوانید در دراز مدت رشد بسیار خوبی را تجربه کنید. همچنین اگر از پلتفرم های بازاریابی دیجیتال استفاده می کنید، می توانید همه داده ها را در یک داشبورد داشته باشید و کمپین های خود را نظارت کنید.

· ریسک کمتر

از نظر تجارت اینترنتی و بازاریابی، پرفورمنس مارکتینگ ریسک بسیار کمتری نسبت به سایر مدل ها دارد. دلیل آن هم این است که شما در پرفورمنس مارکتینگ بر اساس داده ها تصمیم گیری می کنید و این مسئله شانس شما را برای موفقیت چند برابر می کند. از طرف دیگر، هزینه پرداخت شده بابت یک کمپین شکست خورده نیست؛ بلکه به گذشت زمان ROI شما افزایش پیدا می کند و می توانید سود بسیار خوبی کسب کنید.

· شفافیت پرداخت

یکی از مسائلی که در بازاریابی اهمیت بسیار زیادی دارد، شفافیت پرداخت هزینه کمپین ها است. در پرفورمنس مارکتینگ پرداخت هزینه پس از دریافت نتیجه است؛ بنابراین همه چیز شفاف است. اگر بازاریابی هستید، هدف خود از اجرای کمپین را می دانید و هنگام جذب مشتریان جدید که در راستای اهداف شما هستند، احتمالاً انتظارات او را برآورده می کنید. پس با پرفورمنس مارکتینگ شما می توانید از شفافیت پرداخت بهره مند شوید و بهترین نتایج را بگیرید. دلیل آن هم این است که تا زمان رسیدن به نتایج دلخواه، حتی هزار تومان هزینه نخواهید کرد.

 

معایب پرفورمنس مارکتینگ کدام هستند؟

اکنون که با مزایای پرفورمنس مارکتینگ آشنا شدید، وقت آن رسیده است که معایب آن را هم بشناسید. در واقع برای استفاده از یک روش بازاریابی علاوه بر مزایای آن، باید معایب آن را هم بشناسید تا راحت تر در مورد استفاده از آن، تصمیم بگیرید. 3 مورد از مهم ترین معایب پرفورمنس مارکتینگ عبارتند از:

· امکان فراموشی اولویت ها

اولین عیبی که پرفورمنس مارکتینگ دارد، این است که عملکرد آن آن بر اساس نتایج سریع است. در واقع اگر پرفورمنس مارکتینگ را استفاده کنید، به این معنی است که می خواهید به اهداف کوتاه مدت خود برسید. حال فرض کنید بخواهید همیشه از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید! در این صورت همیشه روی اهداف کوتاه مدت تمرکز می کنید و اهداف بلند مدت را که همان اهداف کلی کسب و کارتان هستند فراموش خواهید کرد.

اگر یک کمپین پرفورمنس مارکتینگ را اجرا کنید، مقداری بازگشت سرمایه خواهید داشت! با این وجود، این بازگشت سرمایه رسیدن به اهداف بزرگ نیست. مگر آن که روی اهداف بزرگ و بلند مدت خود تمرکز کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

· امکان کلاه برداری وجود دارد!

گاهی اوقات شما یک کمپین تبلیغاتی اجرا می کنید اما متوجه می شوید که برخی از آمارها تقلبی هستند؛ مثلاً ممکن است بازدید از طریق ربات ها به سایت شما اضافه شده باشد. در پرفورمنس مارکتینگ هم چنین احتمالی وجود دارد و ممکن است نتایج بدست آمده تقلبی باشند. به خصوص که اگر شما از تبلیغات کلیکی استفاده می کنید، باید حواستان باشد تا بازدیدها توسط ربات انجام نشود.

در بسیاری از مواقع هم کشف چنین تقلب هایی ساده نیست و همین مسئله باعث می شود تا آسیب جدی به شما وارد شود. دلیل آن هم این است که شما برای نتایج تقلبی که شما را به اهداف خود نمی رساند، هزینه می کنید! این مسئله نه تنها باعث می شود به اهدافتان نرسید، بلکه بودجه و زمان شما را هم هدر می دهد.

· امکان بروز مشکل هنگام تاخیر در نتایج

در پرفورمنس مارکتینگ هدف ایجاد نتیجه است! حال اگر هنگامی اجرای کمپین اطلاعات موردنیاز خود را دریافت نکنید، استراتژی کلی بازاریابی شما آسیب می بیند. در چنین شرایطی ممکن است برای نتایجی که در آن زمان در دسترس نیست، هزینه پرداخت کنید که در واقع در حال هدر دادن بودجه خود هستید. برای رفع این مشکل می توانید از پلتفرم های مطمئن و حرفه ای استفاده کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

 

پرفورمنس مارکتینگ از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

برای آن که بتوانید به بهترین شکل ممکن از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید، باید عناصر مختلف آن را بشناسید! در واقع برای درک بهتر از پرفورمنس مارکتینگ باید عناصر کلیدی را بشناسید تا فرآیند آن را به درستی طی کنید. درا ین بخش به بررسی کامل بخش های مختلف پرفورمنس مارکتینگ می پردازیم:

 

پرفورمنس

 

· برند: اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، برند است. برند در واقع همان شرکت یا کسب و کاری است که کالا و خدمات می فروشد. برند قصد دارد به هدف خاصی برسد که مثلاً افزایش فروش یا ایجاد سرنخ فروش از مهم ترین آن ها است.

· ناشر تبلیغات: ناشر در واقع همان شرکتی است که کار تبلیغات شما را انجام می دهد! از ناشر به عنوان شریک تبلیغاتی هم یاد می شود که بسیار مهم است. این شخص استراتژی و تکنیک های مختلفی برای تبلیغات یاد دارد و شما را به هدفتان می رساند. ناشر تبلیغاتی سایت ها، پلتفرم ها، صفحات اجتماعی و. هستند.

· شبکه و پلتفرم ها: شبکه و پلتفرم های تبلیغاتی در واقع شخص ثالثی هستند که برند و ناشر تبلیغاتی را به هم وصل می کند. مثلاً کمپین ها و پرداخت های مربوط به آن را مدیریت می کند و می تواند پرفورمنس مارکتینگ را ردیابی کند. برندها لزوماً نیازی به استفاده از پلتفرم ها ندارند اما با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند، بهتر است از آن استفاده کنند.

· برون سپاری مدیران برنامه: شرکت ها و آژانس ها، نمی خواهند پرفورمنس مارکتینگ را خودشان اجرا کنند. برون سپاری کارها به چنین شرکت هایی کمک می کند تا بتوانند استراتژی بازاریابی، پیدا کردن ناشر، طراحی کمپین و. را به راحتی انجام دهند. همچنین برون سپاری کمک می کند تا کمپین های اجرا شده را مدیریت و بهینه سازی کنند.

اکنون که این موارد را به خوبی شناختید، زمان آن رسیده است که با مفاهیم پرفورمنس مارکتینگ هم آشنا شوید. در بخش بعدی به بررسی این موضوع می پردازیم.

مفاهیم مربوط به پرفورمنس مارکتینگ

برای اجرای هر نوع کمپین تبلیغاتی شما باید مفاهیم آن روش را یاد داشته باشید. در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی مهم ترین مفاهیمی که برای پرفورمنس مارکتینگ نیاز دارید، بپردازیم:

· هزینه به ازای نمایش (CPM): هزینه ای که بابت هر هزار بار نمایش به ناشر پرداخت می کنید.

· هزینه به ازای هر کلیک (CPC): هزینه ای که به ازای هر بار کلیک روی بنر به ناشر پرداخت می کنید.

· هزینه به ازای هر فروش (CPS): هزینه ای که به ازای هر بار فروش محصول پرداخت می کنید.

· هزینه به ازای هر سرنخ (CPL): هزینه ای که به ازای هر ثبت نام کاربران پرداخت می کنید.

· هزینه به ازای هر خرید (CPA): هزینه ای که به ازای یک اقدام خاص و مشخص توسط کاربران به ناشر پرداخت می کنید.

این موارد، از مهم ترین مفاهیمی هستند که برای اجرای کمپین  پرفورمنس مارکتینگ باید از آن استفاده کنید.

 

پرفورمنس مارکتینگ چگونه کار می کند؟

یکی از مسائلی که برای پرفورمنس مارکتینگ باید یاد بگیرید، این است که چگونه کار می کند! هر رسانه ای که شما بخواهید تبلیغات خود را در آن منتشر کنید، مخاطبان خاص خود را دارد و در بسترهای مختلفی تبلیغات شما را نمایش می دهد. بنابراین شما نمی توانید هر تبلیغاتی را در هر رسانه ای که دوست دارید، منتشر کنید. پس چگونه می توان بهترین نتیجه را از پرفورمنس مارکتینگ گرفت؟ در این بخش از مقاله به بررسی 4 مسئله مهم که در مورد چگونه کار کردن پرفورمنس مارکتینگ است، می پردازیم:

·  شناخت مخاطبان هدف و تقسیم بندی: هر پلتفرم تبلیغاتی به شما راهی پیشنهاد می کند تا بتوانید مخاطبان هدف خود را در دسته های مختلفی تقسیم بندی کنید.

· قیمت پیشنهادی: در پلتفرم های تبلیغاتی شما می توانید از قابلیت قیمت گذاری استفاده کنید و مبلغ پیشنهادی خود برای نمایش آگهی در مکان و زمان دلخواه خود به مخاطبان هدف را ارائه دهید.

· کیفیت و ارتباط: بزرگ ترین مشکلی که مردم با هر نوع تبالیغاتی دارند، کیفیت و ارتباط است که این مسئله شامل پرفورمنس مارکتینگ می شود.

· تبدیل: پرفورمنس مارکتینگ بر پایه مشتریان و مصرف کنندگان است! هنگامی که مشتریان اقدامی انجام ندهند، پلتفرم تبلیغاتی هم پولی از شما دریافت نمی کند. بنابراین تبلیغات شما بیشتر دیده می شود! مثلاً اگر شما در اجازه کلیک هزینه پرداخت می کنید، اگر کاربران روی بنر شما کلیک نکنند هزینه ای از شما کسر نخواهد شد و تنها هزینه کلیک های انجام شده را خواهید پرداخت.

 

کانال های مختلف پرفورمنس مارکتینگ کدام هستند؟

اگر بخواهید از پرفورمنس مارکتینگ به بهترین شکل ممکن استفاده کنید، باید ابتدا کانال های مختلف آن را به درستی بشناسید! در واقع کانال های مختلفی برای اجرای پرفورمنس مارکتینگ وجود دارد که هر یک، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی مهم ترین کانال های پرفورمنس مارکتینگ بپردازیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از آن ها استفاده کنید:

· تبلیغات نیتیو

اولین کانال تبلیغاتی برای اجرای پرفورمنس مارکتینگ این است که تبلیغات نیتیو است. این نوع تبلیغات در سایت های دیگر منتشر می شود و به عنوان یک محتوای جذاب معرفی خواهد شد. همین مسئله باعث می شود تا بازخوردهای بسیار خوبی از این روش تبلیغاتی دریافت کنید و بتوانید به اهداف خود دست یابید. این روش تبلیغاتی برای کسب و کارهایی که نمی توانند از طریق سئو و شبکه های اجتماعی به اهداف خود دست پیدا کنند بسیار مناسب است.

· محتوای حمایت شده

یکی دیگر از روش های اجرای پرفورمنس مارکتینگ محتوای حمایت شده است. در محتوای حمایت شده که خودش نوعی از تبلیغات نیتیو است، محتوا در رسانه های دیگر منتشر می شود. البته بسیاری از افراد برای این کار، روی ترافیک مستقیم حساب باز نمی کنند! بلکه روی موارد دیگری حساب باز می کنند. به عنوان مثال محتوای حمایت شده با شما در دریافت بک لینک کمک زیادی می کند! بک لینک باعث می شود تا رتبه شما در موتورهای جستجو بهبود پیدا کند. حال اگر به همین صورت بک لینک های قوی زیادی دریافت کنید، به لینک یک گوگل می رسید که ترافیک بسیار زیادی دریافت می کنید. همچنین این موضوع به تقویت رسانه های متعلق به یک برند کمک زیادی می کند.

 

· تبلیغات در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از روش های اجرای کمپین پرفورمنس مارکتینگ این است شما در صفحات مختلف شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید. بهترین برنامه های تبلیغاتی مربوط به فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین و. است. این کانال ها به شما اجازه می دهد تا با دقت بیشتری بتوانید مشتریان بالقوه خود را پیدا کنید و با تولید محتوای جذاب، بتوانید مخاطبان جذب شده را برای همیشه در صفحه خود نگه دارید و به مشتریان کسب و کارتان تبدیل کنید.

· بازاریابی موتورهای جستجو

یکی دیگر از روش های بسیار حرفه ای و کاربردی، تبلیغات به ازای کلیک است! این روش تبلیغاتی کاملاً مخاطبان هدف را وارد سایت شما می کند و قطعاً ارزش زیادی دارد. کافی است هنگام اجرای کمپین پرفورمنس مارکتینگ کلمات کلیدی پرجستجو و با هدف جستجوی خود را پیدا کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. این روش تحت عنوان SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو شناخته می شود که ارزش بسیار زیادی دارد.

· همکاری در فروش

یکی دیگر از روش هایی که برخی کسب و کارها از آن استفاده می کنند، همکاری در فروش است. حتی برندهای بزرگی نظیر آمازون و دیجی کالا هم امروزه از چنین روشی استفاده می کنند و نتایج بسیار خوبی می گیرند. این روش بازاریابی، نرخ کلیک و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بسیار بالایی دارد و شما به ازای هر فروش هزینه پرداخت می کنید. بنابراین احتمال شکست آن بسیار پایین است و به راحتی می توانید از آن برای اجرای کمپین های پرفورمنس مارکتینگ خود استفاده کنید.

ممکن است کانال های بازاریابی دیگری هم وجود داشته باشد که در این زمینه به شما کمک کند. ما تنها سعی کردیم بخشی از مهم ترین و معروف ترین کانال های اجرای کمپین پرفورمنس مارکتینگ را بررسی کنیم تا بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید.

استفاده از پرفورمنس مارکتینگ برای کسب و کارمان مفید است؟

اکنون که اطلاعات بسیار خوبی در مورد پرفورمنس مارکتینگ بدست آورده اید، زمان آن می رسد که ببینیم آیا استفاده از پرفورمنس مارکتینگ می تواند مفید باشد؟ در این بخش از مقاله به بررسی چند مورد از مهم ترین دلایلی که باید از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید، می پردازیم. چند راه برای تشخیص این که پرفورمنس مارکتینگ برای کسب و کارتان مفید است یا خیر، عبارتند از:

 

پرفورمنس مرکتینگ

 

· بودجه خود را پیش از اجرای کمپین پرفورمنس مارکتینگ بررسی کنید!

اولین قدم که پیش از شروع کمپین پرفورمنس مارکتینگ است، سنجیدن میزان بودجه پیش از اجرای پرفورمنس مارکتینگ خواهد بود. در واقع شما باید بودجه بازاریابی و محدودیت های آن را بسنجید و ببینید که آیا واقعاً به درد شما می خورد؟ با وجود آن که شما تنها برای نتایج هزینه می کنید، اما باز هم ریسک اقتصادی وجود دارد. به خصوص که اگر شما یک شرکت جدید باشید، شاید بهتر باشد از تکنیک های رایگان و کم هزینه بازاریابی استفاده کنید تا نگرانی بابت بودجه وجود نداشته باشد. حتی ممکمن است استفاده از استراتژی دیجیتال مارکتینگ و روش های مختلف بازاریابی که باید بابت آن هزینه ماهانه و سالانه پرداخت کنید، بهتر باشد.

· حضور دیجیتال سایت کسب و کارتان

اگر شما در حال ایجاد یک برند آنلاین هستید، ممکن است پرفورمنس مارکتینگ برای شما مناسب نباشد! چرا؟ دلیل آن، این است که شما وابسته به افرادی هستید که اقدامات خاصی انجام می دهند. در حال حاضر می خواهید حضور قدرتمندی داشته باشید اما ممکن است از چنین اقداماتی استفاده نکنید. مثلاً ممکن است افراد کافی برای دانلود اپلیکیشن یا هر اقدام دیگری که جزء نتایج هستند، استفاده نکنید. در این مرحله شما باید آگاهی از برند را نسبت به کمپین پرفورمنس مارکتینگ اولویت قرار دهید تا بتوانید کمپین های موفقی داشته باشید.

· درک تکنیک های موجود

باز هم می گوییم که پرداخت هزینه توسط شما تنها برای نتایج است! این موضوع کاملاً ساده است. بنابراین شما باید نکات فنی که مربوط به کسب نتایج است را به درستی درک کنید. تا زمانی که ندانید چگونه داده های خود را از منابع مختلف نظیر اینفلوئنسر مارکتینگ، تبلیغات پولی و ترافیک وب سایت تحلیل کنید، نمی توانید به نتایج موثر دست پیدا کنید. مطمئن شوید که تفسیر داده های بدست آمده را یاد دارید و پیش از اینفلوئنسر مارکتینگ آن را امتحان کنید، سپس استراتژی مربوط به آن را بچینید.

· شرکت شما به نتایج سریع نیاز دارد!

اگر کسب و کاری دارید که به نتایج سریع و البته قابل اندازه گیری نیاز دارد، پرفورمنس مارکتینگ گزینه مناسبی است! در این روش بازاریابی شما باید ببینید که عملکرد آن برای شرکت مناسب و کاربردی است یا خیر! برای مثال فرض کنید در حال اجرای یک کمپین بازاریابی ویروسی هستید و می خواهید چند نسخه از آن را تبلیغ کنید. پرفورمنس مارکتینگ اطلاعات دقیق و بسیار سریعی در اختیار شما قرار می دهد تا راحت تر بتوانید در مورد کارآمد بودن روش بازاریابی موردنظر خود تصمیم بگیرید.

 

چند نکته مهم برای استفاده حداکثری از پرفورمنس مارکتینگ

اگر می خواهید از پرفورمنس مارکتینگ استفاده کنید و بهترین نتایج را بگیرید، اولین چیزی که باید بدانید این است که مانند هر روش بازاریابی دیگری اول باید یک برنامه دقیق و محکم داشته باشید. برای این کار، بهتر است 4 نکته زیر را که به شما در مورد پرفورمنس مارکتینگ کمک زیادی می کند، خواهیم پرداخت تا بهترین عملکرد را داشته باشید:

· مشخص کردن اهداف

اولین چیزی که پیش از شروع کمپین پرفورمنس مارکتینگ خود باید در نظر بگیرید، این است که باید اهداف محکمی داشته باشید! با شناخت اهداف خود، می توانید یک برنامه منظم ایجاد کنید تا کارهای خود را در همان موقع انجام دهید. همچنین یک برنامه زمان برای انجام کارهای خود می تواند کمک بسیار زیادی در انجام پرفورمنس مارکتینگ به شما کند. در غیر این صورت، ممکن است هزینه را برای نتایجی پرداخت که در واقع اهداف شما را محقق نمی سازد. پرفورمنس مارکتینگ باید بخشی از استراتژی کلی شما باشد! البته توجه داشته باشید که این مسئله جایگزینی برای استراتژی جامع بازاریابی نیست. مطمئن شوید که نتایج بدست آمده در کوتاه مدت می تواند شما را به اهداف بزرگ نزدیک تر کند.

· مهم ترین کلمات کلیدی خود را تعریف کنید!

در پرفورمنس مارکتینگ شما اهداف خود را می دانید و زمان آن رسیده است که مهم ترین کلمات کلیدی را برای خود پیدا کنید. پیدا کردن کلمات کلیدی محبوب کاربران کمک زیادی در رشد پرفورمنس مارکتینگ می کند و نباید آن را دست کم بگیرید. برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب، ابزارهای مختلفی وجود دارند که به شما کمک خواهد کرد. یکی از این ابزارها، Ubersuggest است که در پیدا کردن عبارت های کلیدی جذاب و پرجستجو به شما کمک می کند. ابزارهای دیگری نظیر SEMrush و Moz هم به شما کمک می کنند تا کلمات کلیدی موردنظر خود را تحلیل کنید و بتوانید در کمپین های بعدی از آن استفاده کنید.

یکی از نکاتی که وجود دارد، این است که ممکن است بار اول از کلمات کلیدی غیربهینه استفاده کنید که جای نگرانی نیست! در کمپین های بعدی می توانید تحقیقات درستی انجام دهید و کلمات کلیدی جایگزین را پیدا کنید. در نهایت و پس از چند کمپین، شما می توانید بهترین کلمات حوزه کاری خود را بشناسید و از آن بیشترین استفاده را ببرید.

· بر نتایج خود نظارت کامل داشته باشید!

برای اجرای پرفورمنس مارکتینگ و بررسی رسیدن به اهداف خود، معیارهایی دارید. شما باید این معیارها را به صورت مداول پیگیری کنید و چند دلیل مهم برای این کار وجود دارد:

o با رصد نتایج کمپین پرفورمنس مارکتینگ، می توانید نقاط ضعف و قوت کمپین خود را شناسایی کنید.

o عوامل موفقیت کمپین خود را می شناسید و از این عوامل در کمپین های بعدی خود برای رشد استفاده می کنید.

o با این کار می توانید یک کمپین عقب مانده را پیش از آن که کاملاً شکست بخورد، به یک کمپین موفق تبدیل کنید.

 

برای نظارت روی نتایج کافی است از ابزارهای تحلیل دیجیتال مارکتینگ نظیر هاب اسپات، گوگل آنالیتیکس و. استفاده کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

· یک شریک بازاریابی قابل اعتماد پیدا کنید!

اگر قصد اجرای کمپین پرفورمنس مارکتینگ را داشته باشید، قطعاً دوست ندارید از روش های کلاه سیاه و تقلبی استفاده کنید. در حالی که بسیاری از کسب و کارها هنگام اجرای کمپین خود با چنین مشکلی روبرو هستند. در چنین شرایطی پیشنهاد می کنیم یک شریک بازاریابی قابل اعتماد داشته باشید تا هیچگونه تقلبی صورت نگیرد. برای پیدا کردن شریک بازاریابی قابل اعتماد بهتر است موارد زیر را طی کنید:

o در قدم اول، هدف خود را مشخص کنید و به دنبال شریکی باشید که بتواند نیازها و اهداف استراتژی بازاریابی شما را رفع کند.

o در قدم بعد، از سوال کردن نپرسید و اطلاعات لازم را برای پیدا کردن شریک بازاریابی خود کسب کنید.

o در قدم آخر، در مورد آن تحقیق کنید و ببینید که سایر کسب و کارها در مورد آن چه می گویند! اگر نظرات همگی خوب باشد، نیازی نیست نگران چیزی باشید اما اگر نظرات منفی زیاد است بهتر است کمی بیشتر تحقیق کنید تا به مشکل نخورید.

شریک بازاریابی شما به قدری مهم است که می تواند باعث شکست یا موفقیت پرفورمنس مارکتینگ شما شود. پس در انتخاب شریک بازاریابی اصلاً عجله نکنید تا بتوانید بهترین تصمیم ها را بگیرید.

 

سوالات پرتکرار در مورد پرفورمنس مارکتینگ

اکنون که همه چیز را در مورد پرفورمنس مارکتینگ می دانید، زمان آن رسیده است که سوالات پرتکرار شما را هم بررسی کنیم! برخی سوالات توسط کاربران زیادی پرسیده می شود که ممکن است سوال شما هم باشد. در این بخش از مقاله به بررسی 4 مورد از مهم ترین سوالاتی که شما کاربران در مورد پرفورمنس مارکتینگ می پرسید، خواهیم پرداخت:

 

سوال اول) پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

در پرفورمنس مارکتینگ یک کسب و کار وجود دارد و یک پلتفرم یا تیم تخصصی بازاریابی. کسب و کار برای آن که به نتایج دلخواه خود برسد، پول پرداخت می کند. البته این پول پس از تحقق نتایج است و نیازی به پرداخت هزینه پیش از رسیدن به نتایج ندارید. در واقع تا زمانی که کمپین شما به هدف بازاریابی‌تان نرسیده است، نیازی نیست هیچگونه هزینه‌ای پرداخت کنید.

 

سوم دوم) آیا پرفورمنس مارکتینگ نوعی کلاه برداری است؟

قطعاً خیر. پرفورمنس مارکتینگ کلاه برداری نیست و این مسئله که ممکن است یک پلتفرم کلاه برداری کند، مسئله متفاوتی است. در واقع اگر شما یک پلتفرم درست و قابل اعتماد را انتخاب کنید، چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. در حال حاضر شرکت های زیادی از پرفورمنس مارکتینگ استفاده می کنند اما به دلیل آن که پلتفرم درستی را انتخاب کرده اند، باعث رشد آن ها شده است. پس پرفورمنس مارکتینگ نوعی کلاه برداری نیست و تنها نیاز به دقت در شریک تجاری قابل اعتماد و پلتفرم بازاریابی مناسب دارد.

 

سوم سوم) بازاریابان چه زمانی از پرفورمنس مارکتینگ استفاده می کنند؟

شما از پرفورمنس مارکتینگ برای بررسی عملکرد کمپین های تبلیغاتی پولی استفاده کنید! همچنین می توانید از پرفورمنس مارکتینگ به عنوان یک روش بازاریابی اصلی استفاده کنید و بخواهید نتایج قابل اندازه گیری داشته باشید. بنابراین استفاده از پرفورمنس مارکتینگ محدود نیست و در هر زمانی به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. البته مهم ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که پرفورمنس مارکتینگ یک روش برای رسیدن به نتایج سریع است! پس تنها در شرایطی که نتایج سریع نیاز دارید به درد شما می خورد و برای اهداف بلند مدت به صورت مستقیم مناسب نخواهد بود.

 

سوال چهارم) مهم تریم مزیت پرفورمنس مارکتینگ چیست؟

در بخش های قبلی مهم ترین مزایای پرفورمنس مارکتینگ را بررسی کردیم اما اگر بخواهیم مهم ترین مزیت آن را بیان کنیم، باید بگوییم شما پولی را برای چیزی که به نتیجه نرسیده پرداخت نمی کنید. بنابراین احتمال شکست برای کمپین های پرفورمنس مارکتینگ بسیار پایین است. همچنین در همان لحظه نتایج را بررسی می کنید و اگر ببینید که کمپین شما در حال مواجه شدن با شکست است، به سرعت می توانید استراتژی خود را تغییر دهید تا نتایج بهتری کسب کنید.

نتیجه گیری

پرفورمنس مارکتینگ یک روش عالی برای بازاریابی کسب و کارها است اما لازم است بدانید که برای همه مناسب نیست! تنها زمانی کسب و کارها می توانند از آن استفاده کنند که حضور خوبی در فضای آنلاین داشته باشند و کاربران زیادی آن ها را بشناسند. بنابراین کمپین های آگاهی از برند به کمک روش های دیگر بازاریابی نسبت به پرفورمنس مارکتینگ ارجحیت دارد. برای شروع هم نیازی نیست کار سخت انجام دهید! فقط باید هدف خود را مشخص کنید، مخاطب هدف خود را بشناسید  و سپس کمپین خود را راه اندازی کنید. سپس معیارهای خود را با توجه به نتایج بسنجید تا اگر ایرادی وجود داشته باشد، ان را تغییر دهید.

همچنین در اجرای پرفورمنس مارکتینگ باید اهداف بلند مدت خود را فراموش نکنید! پرفورمنس مارکتینگ مزایای خود را دارد اما نباید بیش از حد درگیر موفقیت های کوتاه مدت خود شوید. در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل پرفورمنس مارکتینگ بپردازیم تا ببینید این روش بازاریابی برای شما مناسب است یا خیر. تقریباً هر چیزی که نیاز داشتید تا بدانید را بررسی کردیم. باز هم اگر سوالی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید