طراحی سایت شرکتی و اصول آن

همه ما از سایت هایی استفاده می کنیم که مربوط به یک شرکت هستند! حال ممکن است از خدمات آن ها استفاده کنیم یا اطلاعاتی با آن شرکت رد و بدل کنیم. شرکت های زیادی هستند که برای آن که بتوانند مشتریان بیشتری داشته باشند، یک سایت شرکتی راه اندازی می کنند. برخی از شرکت ها از راه اندازی سایت خود بهترین نتیجه را می گیرند اما برخی دیگر خیلی موفق نمی شوند! دلیل موفقیت شرکت ها این است که اصول طراحی سایت شرکتی را کاملاً رعایت می کنند و همین مسئله به موفقیت آن ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

در این مقاله می خواهیم ببینیم که طراحی سایت شرکتی چیست و اصول طراحی سایت شرکتی کدام هستند! اگر این سوال برای شما پیش آمده است یا قصد طراحی سایت شرکتی دارید، در این مقاله همراه ما باشید.

طراحی سایت شرکتی چیست؟

 

کسب و کارهای آنلاین زیادی در فضای آنلاین حضور دارند و طراحی سایت برای آن، اولین قدم برای حضور در دنیای کسب و کارهای آنلاین و حرفه ای است. شرکت های مختلفی هم وجود دارند که می خواهند با داشتن یک سایت، مشتریان بیشتری داشته باشند و به جای ارائه خدمات به افراد یک شهر، به افراد تمام شهرها خدمات ارائه کنند. چنین شرکت هایی برای ارائه خدمات به تمام کاربران، نیاز به طراحی سایت شرکتی دارند. در واقع سایت شرکتی سایتی است که اطلاعات یک شرکت در آن قرار گرفته است و می توانید خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه کنید.

شرکت محصولات و خدماتی برای ارائه دارند که کاربران از آن استفاده می کنند. همین مسئله باعث می شود تا کاربران برای دسترسی به آن، نیاز به سایت آن شرکت داشته باشند. اگر آن شرکت بتواند محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین و از طریق سایت ارائه کند، به راحتی می تواند فروش خود را افزایش دهد. در واقع شرکت ها با طراحی سایت شرکتی دیگر نیازی به هماهنگی از طریق نیروی انسانی ندارند و همه کارها از طریق سایت انجام می شود. همین مسئله روی افزایش فروش، مشتریان و در نهایت درآمد آن کسب و کار تاثیر زیادی دارد.

برای آن که بتوانید یک سایت موفق داشته باشید، باید اصول طراحی سایت شرکتی را یاد بگیرید. اما این اصول کدام هستند؟ در بخش بعدی به بررسی کامل این بحث می پردازیم.

اصول طراحی سایت شرکتی کدام هستند؟

اگر قصد دارید شرکت خود را وارد میدان رقابت کسب و کارهای آنلاین کنید، باید اصول طراحی سایت شرکتی را رعایت کنید. در این بخش از مقاله قصد داریم 10 مورد از مهم ترین اصولی که هر سایت شرکتی باید رعایت کند را بررسی کنیم. شما می توانید این موارد را به عنوان چک لیست در نظر بگیرید و برای داشتن یک سایت شرکتی موفق از آن استفاده کنید. این موارد عبارتند از:

  • مشخص کردن هدف طراحی سایت شرکتی

اولین اصلی که برای طراحی سایت شرکتی باید در نظر بگیرید، این است که هدف شما از داشتن یک سایت چیست! سایت های شرکتی اهداف مختلفی را دنبال می کنند و تا زمانی که ندانید شرکت شما چه هدفی از راه اندازی سایت دارد، نمی توانید یک سایت موفق داشته باشید. البته ممکن است یک سایت شرکتی چندین هدف را دنبال کند.

یکی از مهم ترین اهداف سایت های شرکتی که خدمات ارائه می کنند، این است که اطلاعات کامل شرکت و خدمات خود را در سایت قرار دهند. کاربران هم با آن خدمات آشنا می شوند و در صورت نیاز سفارش می دهند. یکی دیگر از اهداف سایت های شرکت می تواند فروش محصول به صورت آنلاین باشد. بنابراین شما باید هدف خود را از طراحی سایت شرکتی بدانید تا یکی از مهم ترین اصول طراحی سایت شرکتی را رعایت کرده باشید.

  • طراحی سایت به صورت واکنش گرا

چند سالی است که کاربران موبایل زیاد شده اند و همین مسئله باعث شده تا تمام کارهای خود را در اینترنت با استفاده از موبایل انجام دهند. حال فرض کنید کاربر وارد سایتی شود که برای موبایل بهینه سازی نشده باشد! در این صورت از سایت خارج می شود و وارد سایت رقیب می شود. واکنش گرایی سایت همان چیزی است که باعث می شود تا سایت برای کاربران موبایل به خوبی باز شود و بهترین نتیجه را بگیرید.

یکی از مهم ترین اصول طراحی سایت شرکتی این است که سایت شما واکنش گرا باشد تا کاربران به راحتی بتوانند بخش های مختلف سایت شما را مشاهده کنند. البته نباید فراموش کنید علاوه بر موبایل، باید برای دستگاه های دیگر نظیر تبلت ها هم به خوبی بهینه سازی انجام دهید تا برای تمام کاربران سایت به خوبی نمایش داده شود. ابزارهای مختلفی برای تست واکنش گرایی سایت وجود دارند که در کمتر از چند ثانیه می توانید سایت خود را تست کنید.

  • رعایت اصول تایپوگرافی

تایپوگرافی همان سایز و نوع فونت مورد استفاده در سایت است! یکی از مشکلاتی که برخی سایت ها با آن روبرو هستند، این است که تایپوگرافی خوبی ندارند و همین مسئله باعث می شود تا کاربرانی که وارد سایت می شوند، نتوانند محتوای سایت را به خوبی مشاهده کنند. یکی از اصول طراحی سایت شرکتی این است که اصول تایپوگرافی را به خوبی رعایت کرده باشید تا کاربران خیلی راحت بتوانند محتوای شما را بخوانند.

گاهی اوقات سایت ها از فونت درستی استفاده نمی کنند یا سایز فونت به قدری کوچک است که کاربر هنگام خواندن محتوا با مشکل مواجه می شود. همین مسئله باعث می شود تا سایت شما را ترک کند و وارد سایت رقیبان شود. این مسئله به معنی از دست دادن مشتریان است که هیچ کسب و کاری دوست ندارد مشتریان خود را از دست بدهد. بنابراین در قدم اول یک فونت خوانا انتخاب کنید و در قدم بعدی، سایز فونت را به نحوی انتخاب کنید که برای کاربران کاملاً قابل خواندن باشد.

  • بهینه سازی سرعت بارگذاری سایت

کاربرانی که وارد سایت می شوند، کمتر حوصله منتظر ماندن برای بارگذاری سایت را دارند! به همین دلیل مدت زمانی که کاربر باید برای بارگذاری سایت صبر کند بسیار مهم است. اگر این زمان طولانی باشد، کاربر سایت را بسته و به سراغ سایت دیگری می رود اما اگر این زمان مناسب باشد، کاربر در سایت می ماند.

اگر کاربر سایت را ببنندد، به این معنی است که مشتریان خود را از دست خواهید داشت! به همین دلیل یکی از اصول طراحی سایت شرکتی این است که سرعت بارگذاری آن را بهینه سازی کنید. بهینه سازی سایت به این معنی است که کدنویسی سایت بهینه و استاندارد باشد و همچنین تصاویر شما به قدری بهینه شده باشند که در کمترین زمان ممکن بارگذاری شوند. برای بهینه سازی سایت می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید تا ببینید که چه بخش هایی از سایت شما نیاز به بهینه سازی دارند.

  • معرفی خدمات و محصولات

یکی دیگر از مسائلی که باید به عنوان اصول طراحی سایت شرکتی باید رعایت کنید، این است که خدمات و محصولات خود را به خوبی معرفی کنید. در واقع چیزی که منجر به فروش سایت شما می شود، محصولات و خدمات است که اگر به خوبی معرفی شود می تواند منجر به فروش شود. اما اگر به خوبی معرفی نشود، کاربر نمی تواند برای خرید آن تصمیم بگیرد و همین مسئله باعث می شود تا کسب و کار شما رشد زیادی نکند. برای هر یک از خدمات خود صفحه ای در سایت ایجاد کنید و آن را به صورت کامل معرفی کنید.

همچنین برای محصولات خود هم یک صفحه در بخش فروشگاه ایجاد کنید تا بتوانید مشخصات آن را به خوبی به کاربران معرفی کنید. این مسئله می تواند فروش شما را تضمین کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

  • طراحی سایت به صورت کاربرپسند بر اساس مخاطبان هدف

کاربرپسند بودن سایت یکی از اصول طراحی سایت شرکتی است! اگر کاربران وارد سایت شما شوند اما سایت شما به نوعی نباشد که کاربر از آن خوشش بیاید و با آن راحت باشد، ممکن است سایت را ترک کند. به همین دلیل است که طراحی سایت کاربرپسند به خصوص در سایت های شرکتی اهمیت زیادی دارد. برای آن که یک سایت اصولی و کاربرپسند طراحی کنید، باید مخاطبان هدف خود را بشناسید.

تا زمانی که مخاطبان هدف خود را نشناسید، نمی توانید بفهمید که چه ویژگی ها و سلایقی دارند تا بر اساس آن طراحی کنید. مثلاً اگر مخاطبان هدف شما افراد مسن هستند، باید همه بخش های سایت ساده و تایپوگرافی آن با سایز بزرگ باشد تا در آن راحت باشند. در غیر این صورت یک سایت کاربرپسند ندارید و کاربر در سایت نخواهد ماند.

  • استفاده از داستان سرایی

داستان سرایی یکی از تکنیک های بازاریابی محتوا است که با استفاده از آن می توانید نظر مخاطبان را جلب کنید. به عنوان مثال فرض کنید که می خواهید کسب و کار خود را به کاربران معرفی کنید. اگر خیلی کتابی و ساده آن را معرفی کنید بهتر است یا این که داستانی در مورد شروع کسب و کارتان بگویید؟ قطعاً مورد دوم. بنابراین داستان سرایی کمک زیادی به شما می کند تا بتوانید بهترین نتیجه را از آن بگیرید. البته نباید فراموش کنید که داستان سرایی باید متناسب با مخاطبان هدف شما باشد. مثلاً اگر مخاطبان هدف شما سن و سال دار هستند، نباید از داستان های بچه گانه استفاده کنید. در هر صورت داستان سرایی کمک زیادی به رشد کسب و کارتان می کند و فرقی هم ندارد که چه کسب و کاری دارید.

تنها مسئله ای که باید رعایت کنید، این است که داستانی بر اساس مخاطبان هدف خود مطرح کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

  • سئو و بهینه سازی سایت

موتورهای جستجو بهترین منبع برای جذب ترافیک هستند! شاید رسیدن به صفحه اول گوگل کار ساده ای نباشد اما هنگامی که به آن برسید، بهترین نتیجه را می گیرید. زیرا شما پس از رسیدن به صفحه اول گوگل ممکن است هزینه ای برای آن نکنید و تنها ترافیک جذب کنید. همین مسئله باعث می شود تا کسب و کارهای بزرگ روی سئو تمرکز ویژه ای داشته باشند. مزیت سئو این است که یک بار که به رتبه های اول برسید، برای نگه داشتن آن نیازی به هزینه نخواهید داشت. در حالی که در تبلیغات اینترنتی سایت شما تا زمانی نمایش داده می شود که هزینه کنید.

  • استفاده از رنگ سازمانی مربوط به برند.

هر برند ممکن است رنگ سازمانی خاص خود را داشته باشد که تمام بخش های سایت و شبکه های اجتماعی بر اساس آن طراحی شده باشد! حتی ممکن است لوگوی شما هم بر اساس رنگ سازمانی طراحی شده باشد و این مسئله کمک زیادی به برندسازی می کند. یکی از اصول طراحی سایت شرکتی این است که رنگ سازمانی خاص خود را داشته باشید تا با استفاده از آن بتوانید سایت خود را طراحی کنید. همچنین علاوه بر سایت، بخش های مختلف آن را نظیر شبکه های اجتماعی، طراحی گرافیک، تبلیغات و. را هم بر اساس آن طراحی کنید.

  • معرفی کامل شرکت در بخش درباره ما

بخش درباره ما یکی از بخش های مهم هر سایتی است! به خصوص که در سایت های شرکتی معمولاً کاربران به دنبال این هستند که این شرکت از کجا شروع کرده است و در حال حاضر چه افتخاراتی دارد. یکی از اصول طراحی سایت شرکتی این است که صفحات مهم سایت را ایجاد کرده باشید که درباره ما یکی از مهم ترین بخش های آن است. در بخش درباره ما داستان شروع کسب و کارتان را بگویید.

حتی بهتر است افتخارات و مدال های خود را هم قرار دهید تا منجر به اعتماد بیشتر کاربران شود. درباره ما را به صورت داستان سرایی بنویسید تا بهترین نتیجه را بگیرید. این صفحه به قدری مهم است که می تواند در تصمیم کاربران برای استفاده از محصولات و خدمات شرکت شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

نتیجه گیری

 

طراحی هر نوع سایتی اصول خاص خود را دارد و هنگام طراحی سایت شرکتی هم باید اصول طراحی سایت شرکتی را رعایت کنید. اصول طراحی سایت شرکتی مسائل سختی نیستند اما رعایت کردن آن ها می تواند به رشد کسب وکارتان کمک بسیار زیادی کند. اگر در حال طراحی سایت شرکتی هستید، 10 موردی که در بالا بررسی کردیم را حتماً در آن لحاظ کنید. اگر سوالی هم دارید، از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید