اصول طراحی سایت خبری

دراین مقاله قصد داریم در مورد اصول طراحی سایت خبری صحبت کنیم. ابتدا باید بدانید که سبک طراحی سایت خبری عمدتاً برای روزنامه‌ها و مجلات آنلاین استفاده می‌شد اما امروزه این سبک طراحی برای هر وبسایت مناسبی که قالب وبلاگی دارد، مناسب است. وبسایت‌هایی که به سبک طراحی سایت خبری ساخته شده‌اند، به راحتی در میان بسیاری دیگر وبسایت‌های دیگر با طرح ‌بندی سرشار از محتوا، ساختار چند ستونی، رنگ‌های ساده و متضاد قابل تشخیص هستند. برای درک بهتر اصول طراحی سایت خبری با ما همراه باشید.

اصول طراحی سایت خبری و ویژگی‌های آن

در طراحی سایت خبری باید از مهمترین ویژگی‌ها و مشخصات برای ارائه یک طرح با تجربه کاربری مثبت استفاده کرد. این اصول به شرح زیر هستند:

 

1- مشکی روی سفید

روزنامه‌ها با پس‌زمینه سفید و خطوط مشکی چاپ می‌شوند. این ترکیب رنگی برای چشمان ما عالی است. تضاد رنگ‌ها خوانایی را تسهیل می‌کند و به همین دلیل است که این طرح رنگی برای وبسایت‌هایی به سبک طراحی خبری که معمولاً پر از محتوا هستند، مناسب است.

هرگز از رنگ زرد روی مشکی، سبز روی آبی، صورتی روی آبی و سایر استفاده نکنید. سعی کنید خودتان وبسایت را بخوانید، اگر بعد از آن چشمانتان احساس خوبی داشت، می‌توانید رنگ‌های انتخاب شده را در پروژه طراحی خود انتخاب کنید.

رنگ خنثی و تیره جزء رنگ‌های اصلی هستند اما می‌توان از رنگ‌های بیشتری نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، رنگ آبی برای سرفصل‌ها مناسب است و قرمز برای دکمه‌ها انتخابی عالی خواهد بود. باز شدن منوی سایت را می‌توان با سایه روشن یا تیره‌ تر از رنگ اصلی تزیین کرد. بنابراین، منو در هدر سایت برجسته خواهد شد و یک تجربه بصری عالی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

2- گرافیک حداقل

وبسایت با صفحه آرایی خبری دارای ظاهری تمیز، آموزنده، ساختاری و دارای عناصر گرافیکی دقیق و مینیمالیست است. عناصر گرافیکی عبارتند از:

·       خطوط

·       شکل‌ها

·       رنگ‌ها

·       تایپوگرافی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پالت رنگ در چنین وبسایت‌هایی همیشه ساده است. بافت‌ها متنوع به ندرت در طراحی‌های وب خبری استفاده می‌شوند زیرا پس زمینه‌ای از متن با تصاویر روی یک بافت طرح‌دار توجه بازدیدکنندگان شما را پرت می‌کند و خوانایی محتوا را کاهش می‌دهد. می‌توانند در پس زمینه دکمه‌ها باشند یا فقط برای قسمت‌های هدر یا فوتر استفاده شوند. طراحی منظم مبتنی بر شبکه یا چیدمان چند ستونی، استفاده از اشکال و خطوط را کاهش می‌دهد و لازم است از آن در طراحی سایت خبری استفاده شود.

3- طراحی مبتنی بر شبکه یا طرح چند ستونی

شبکه یا ستون‌ها مفیدترین انواع چیدمان محتوا هستند. پس درست است که سیستم‌های شبکه‌ای می‌توانند طرح‌های شما را نه تنها زیباتر و خواناتر بلکه قابل استفاده‌‌تر نیز کنند. طرح ‌بندی مبتنی بر شبکه، به شما این امکان را می‌دهد تا محتوا را به بلوک‌های مختلف تقسیم کنید. از این طریق کاربران را به خواندن وبسایت خود ترغیب خواهید کرد.

طرح چند ستونی نیز مشابه این است، اما یکسان نیست! این طرح باید چند ستون با ارتفاع مناسب اما نه لزوماً با عرض یکسان باشند. هرچه عرض ستون‌ها بیشتر باشد، متن خواناتر است. دو ستون می‌توانند جلوه‌ای عالی داشته باشند، اگرچه سه ستون و بیشتر قطعاً بهتر هستند. ستون‌ها به عنوان شبکه به تمایز محتوا کمک کرده و یافتن بخش‌های مختلف را برای کاربران آسان‌‌تر می‌کنند.

4- محتوای اولیه و ثانویه

بین قسمت‌های محتوای خود یک مرز بکشید. مشخص کنید که چه چیزی مهم‌ترین است و کدام بخش از باید ابتدا خوانده شود. به عنوان مثال، می‌توانید صفحه اول خود را با یک بخش هدر بزرگ برای پست‌های جدید (یک یا چند پست) طراحی کنید. این یک منطقه برجسته با تصاویر و گرافیک‌های بزرگ است. محتوای دیگر کوچک‌تر و بر اساس شبکه خواهد بود. این مهم باعث می‌شود تمرکز زیادی بر آخرین مقالات داشته باشیم.

5- ناوبری بصری و سازگار

طرح ‌بندی وبسایت خبری،برای محتوا طراحی شده است و این محتوا باید به راحتی قابل پیمایش باشد. در نتیجه، منوی ناوبری با سادگی و موقعیت مناسبی مشخص می‌شود. بهترین موقعیت بالای صفحه است. ما از راست به چپ می‌خوانیم و نه برعکس، بنابراین عناصر سمت راست زودتر از سمت چپ به چشم می‌آیند. وبسایت‌های سبک خبری متن‌های زیادی را به اشتراک می‌گذارند و باید برای کاربران قابل دسترسی باشند.

6- فضایی برای تبلیغات

چگونه می‌خواهید قبل از محبوب شدن وبسایت خود درآمد کسب کنید؟ بنرهای تبلیغاتی باید در جایی در سایت قرار گیرند، این موقعیت باید دقیقاً تعریف شود. مکان‌های سمت راست و چپ نوار کناری، سرصفحه یا پاورقی را می‌توان برای تبلیغات در نظر گرفت. بنرهای تبلیغاتی اغلب درست در وسط مقالات متنی نیز دیده می‌شوند اما این نکته بحث برانگیز است زیرا ممکن است کاربران را آزار دهد.

9- نوار کناری عملکردی

نوار کناری نه تنها می‌تواند تبلیغات بلکه دسته ‌بندی محتوا، محتواهای اخیر، کادر جستجو، نوار خبرنامه ایمیل، پیمایش، دکمه‌های اشتراک ‌گذاری اجتماعی، تخفیف‌ها و پیشنهادهای ویژه و سایر را داشته باشد. نوار کناری از اصول طراحی سایت خبری است زیرا به کاربر برای پیمایش بهتر محتوا کمک می‌کند.

چند عنصر برای طراحی موفق نوار کناری وجود دارند که عبارتند از:

  • اندازه
  • رنگ
  • فونت
  • تعیین سطح

یک نوار کناری باید کوچک‌تر یا برابر با ستون معمولی در طرح شما باشد. باید در رنگ‌های خنثی اما با تایپوگرافی قابل مشاهده‌ای طراحی شود. محل قرارگیری می‌تواند هم چپ و هم راست باشد اما همانطور که قبلاً گفتیم، همه چیز در سمت راست به سرعت قابل مشاهده است.

10- حداکثر سازی فضای سفید

فضای سفید یک جزء ضروری حتی برای طراحی به سبک روزنامه است. اجازه دهید فاصله بین ستون‌ها، بخش‌های خالی از طرفین یا در پایین به صورت فضای سفید وجود داشته باشند. کاربران باید این فرصت را داشته باشند که چشمان خود را از متن دور کرده و به فضای سفید خیره شوند. به طور کلی فضای سفید قسمتی است که در آن عنصری وجود ندارد. فضای سفید وبسایت شما را خواناتر و ساده‌تر می‌کند و به کاربران کمک می‌کند تا زمان بیشتری را در داخل سایت بگذرانند.

11- به روز رسانی مکرر محتوا

چیدمان وبسایت خبری، شما را ملزم می‌کند که دائماً روی پروژه خود کار کنید. وبسایتی با تعداد زیادی ستون و بخش‌های خالی از محتوا، ناخوشآیند است. شما باید وبسایت را به طور کامل پر کنید و به صورت روزانه مقاله منتشر کنید. علاوه بر ظاهر وبسایت، انتشار مکرر محتوا بر نتایج شما در موتورهای جستجو تأثیر می‌گذارد. اگر محتوای شما قدیمی باشد، افراد به ندرت از وبسایتتان بازدید می‌کنند و گوگل هم آن را نمی‌بیند. بنابراین، محتوای شما امتیازات پایینی در نتایج جستجو کسب می‌کند.

کلام آخر

اصول طراحی سایت خبری را در بالا شرح دادیم، حالا می‌توانید ساختار طراحی چنین سایت‌هایی را به خوبی درک و بررسی کنید. در یک وبسایت خبری مهمترین چیز محتوای متنی است. شما اگر بتوانید مقالات و اخبار را در یک ساختار مسنجم در طراحی وبسایت اعمال کنید، عملاً تأثیر شگفتی بر ذهن کاربر گذاشته‌اید. انتظار کاربر از وبسایت شما، ارائه اخبار جدید و مطالعه مقالات است. پس اگر اصول طراحی وبسایت خبری به درستی پیاده سازی شود، شما نیمی از راه با موفقیت را طی کرده‌اید.

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید