اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

اگر از اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی پیروی نکنید، ممکن است آمار فروش‌تان کاهش پیدا کند. برخی از وبسایت‌ها ممکن است ندانند که به دلیل کمبود این موارد در فروش آنلاین با مشکل مواجه هستند. در سال 2020، تخمین زده ‌شد که در سراسر جهان بیش از 2 میلیارد خریدار آنلاین وجود دارد. با این حال بازار همچنان به طور تصاعدی رشد می‌کند و رقابت برای مشتریان شدیدتر خواهد شد.

با افزایش روز افزون انواع مختلف محصولات آنلاین، حتی کسب و کارهای کوچک نیز شروع به استفاده از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک کرده‌اند. این بدین دلیل است که کسب درآمد فقط از یک فروشگاه فیزیکی، به اندازه سابق درآمدزایی ندارد. اکنون مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند به جای پیاده روی، محصولات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کنند. به همین دلیل، فروشگاه‌های اینترنتی باید از اصول و معیارهایی برای طراحی وبسایت خود بهره ببرند. ما در این مقاله در مورد اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی صحبت خواهیم کرد.

 

عکس مربوط به طراحی سایت فروشگاهی می باشد.

 

اهمیت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

همانطور که شروع به طراحی وبسایت خود می‌کنید، ممکن است از خود بپرسید: «چرا طراحی سایت فروشگاه اینترنتی برای سلامت و موفقیت کسب و کارتان اهمیت زیادی دارد؟» برای پاسخ باید به دلایل زیر توجه کنید:

 

 •  اولین برداشت کاربر هدف

در طراحی سایت فروشگاهی، مشتریان باید از ظاهر و عملکرد آن راضی باشند زیرا ظاهر وبسایت این اولین جنبه‌ای است که هر کسی متوجه آن می‌شود. کاربران هدف در چند ثانیه اول پس از دیدن سایت شما، درباره کسب و کارتان قضاوت خواهند کرد. آنچه مردم برای اولین بار در سایت شما می‌بینند و به آن فکر خواهند کرد، بر میزان ماندگاری و حمایت آنها از کسب و کار تأثیر می‌گذارد.

اگر سایت شما غیرجذاب یا قدیمی به نظر می‌رسد، کاربران تصور منفی از کسب و کارتان خواهند داشت و این مشکل باعث می‌شود که آنها به سایت رقیب بروند. تصویری که ظاهر خود به کاربران هدف خود می‌دهید، می‌تواند آنها را وادار کند که در سایت شما بمانند و درباره کسب و کارتان بیشتر بیاموزند یا سایت شما را ترک کنند.

 • استراتژی بهینه سازی موتورهای جستجو

بسیاری از اصول و عناصر طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، بر نحوه قرار دادن محتوا در وب سایتتان مؤثر است. اصول طراحی به نوبۀ خود بر نحوه دیده شدن سایت شما در نتایج گوگل تأثیر خواهند گذاشت. سئو یک جنبه بسیار مهم در طراحی وبسایت شما است زیرا طراحی سایت باید مطابق با اصول سئو باشد. اگر اصول سئوی وبسایت کافی نباشند، در نتایج دیده نخواهید شد. بهترین راه برای اطمینان از بهترین اصول طراحی فروشگاه اینترنتی و سپس دیده شدن در موتورهای جستجو، همکاری با یک آژانس طراحی سایت است.

 •  انتقال مؤثر اطلاعات به کاربران

نحوه طراحی سایت شما، میزان، کیفیت و نوع اطلاعاتی که مشتریانتان دریافت خواهند کرد را تعیین می‌کند. تصمیم برای خرید محصول شما بستگی به اطلاعاتی دارد که مشتری می‌تواند در مورد آن در وبسایتتان به دست آورد. نحوه ارائه شما از اطلاعات تأثیر مستقیم بر رفتار کاربر دارد. اگر سایت شما از بهترین اصول طراحی پیروی کند، کاربران می‌دانند که کجا باید بروند، چگونه خرید کنند و در نهایت از سفارش خود لذت بسیار ببرند.

 •  کمک به بهبود اعتماد و اطمینان

هیچکس به یک سایت با طراحی ضعیف اعتماد نمی‌کند. یک ‌سایت با طراحی ضعیف یا وب‌سایتی که اطلاعاتی دارد که قدیمی به نظر می‌رسد، اعتماد کاربر را جلب نمی‌کند. یک سایت حرفه‌ای اعتماد را به مشتریان منتقل می‌کند. مهم است که در کاربران اعتماد و اطمینان ایجاد کنید تا در سایت شما باقی بمانند. وقتی مشتریان مدت بیشتری در سایت شما باقی می‌مانند، فرصت‌های بیشتری برای گشت و گذار و خرید دارند

 • افزایش سازگاری بین برند و طراحی

 

استفاده از اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی مهم است زیرا به ایجاد سازگاری کمک می‌کند. ایجاد برندی که با سایت شما سازگار نباشد، چالش برانگیز است. برای مثال، ممکن است رنگ برند شما سبز باشد اما شما از آبی برای طراحی سایت خود استفاده می‌کنید. همچنین باعث می‌شود که وبسایت شما غیرحرفه‌ای به نظر برسد. اگر سایتی سازگار نداشته باشید، مشتریان به سایت رقیب که حرفه‌ای به نظر می‌رسد، منتقل می‌شوند. با ایجاد سازگاری، مشتریان خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ خواهید کرد.

 

 

اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی شما فرصتی برای ایجاد یک برداشت اولیه خوب است. این موضوع بر نحوه دید مشتریان از کسب و کار شما تأثیر می‌گذارد زیرا آنها به اندازه کافی باهوش هستند تا بدانند یک سایت با کیفیت بالا چگونه به نظر می‌رسد. همچنین این مهم بر میزان زمانی که کاربران شما قرار است در و‌سایت بگذرانند، خرید یا عدم خرید و بازگشت آنها تأثیر می‌گذارد.

اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی مفاهیم اساسی طراحی هستند که به عنوان پایه‌ای در هنگام طراحی یک وبسایت موفق عمل می‌کنند. هنگام کار بر روی طراحی سایت، بهتر است اصول زیر را در نظر بگیرید:

 •  عناصر طراحی یونیک

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است، طراحی منحصر به فرد است. با توجه به رقابت شدیدی که در بازار وجود دارد، باید طراحی یونیک ارائه دهید. این امر ضروری است زیرا در تأثیر اولیه‌ای که شما بر روی هر بازدید کننده از سایت خود می‌گذارید، نقش دارد. طراحی منحصر به فرد به معنای این است که کاربر سایت شما در هیچ جای دیگر مشاهده نمی‌کند و از زیبایی و جذابیت آن لذت بسیار می‌برد. طراحی یونیک سایت باعث می‌شود تا خریداران بین شما و دیگران تمایز قائل شوند، شما را به خاطر بسپارند و دوباره از سایتتان بازدید کنند.

 • کاربرپسند بودن

تجربه‌ای که مشتریان شما هنگام خرید در سایت شما کسب می‌کنند، باید یکپارچه باشد تا در میانه کار آن را ترک نکنند. این بدان معناست که وبسایت شما باید به راحتی قابل پیمایش باشد زیرا پیچیدگی به تجربه کاربری لطمه می‌زند. سایت شما باید با دقت و استراتژیک فکر شود. محصولات شما الزاماً باید در دسته‌ها و زیرمجموعه‌هایی قرار گیرند که گیج کننده نباشند. ه یک عناصر صفحه سایت باید به راحتی قابل دیدن و پردازش باشند. علاوه بر این، سایت شما باید با جزئیات و تصاویر کافی از محصولات ارائه شود تا نیاز خریداران به کلی برطرف شود.

 • تاکید بر امنیت

امنیت یکی از ستون فقرات اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است. ایجاد وبسایتی که مشتریان نسبت به آن احساس اعتماد کنند، منجر به فروش بیشتر محصولات می‌شود. اکثر خریداران آنلاین نگران حریم خصوصی خود هستند و اینکه آیا سایت با ارائه یک تراکنش ایمن از داده‌های آن‌ا محافظت می‌کند یا خیر! اگر وبسایت شما دیگر قابل اعتماد نیست، آن‌ها مشتریان بالقوه ترجیح می‌دهند از جای دیگری خرید کنند.

برای تأکید بر امنیت، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

·       به جزئیاتی مانند لینک‌های شکسته و خطاهای 404 توجه کنید.

·       از یک سرور امن استفاده کنید.

·       از نمادهای مختلف تجارت الکترونیک در فوتر سایت خود استفاده کنید.

 •  ریسپانسیو بودن سایت

تنها چند ثانیه طول می‌کشد تا مشتری خود را از دست بدهید. این مهم اغلب بدین دلیل است که اکثر مردم دوست دارند از طریق دستگاه‌های مختلف مانند موبایل یا تبلت اقدام به خرید کنند. داشتن یک وبسایت غیر ریسپانسیو، مطمئناً بر تجارت شما تأثیر می‌گذارد و باعث از دست دادن مشتریان بالقوه‌تان می‌شود. امروزه، بیشتر کاربران از گوشی همراه برای خرید محصولات مختلف استفاده می‌کنند. به همین دلیل، داشتن یک سایت با قابلیت نسخه موبایل می‌تواند تجربه خرید موفقی را برای کاربران رقم بزند.

 • دانش بازار هدف

چه کسی می‌خواهد محصولات شما را مصرف کند؟ آیا بخش احتمالی بازار که ممکن است به افزایش درآمد کمک کنند را از دست داده‌اید؟ این بخش بزارا را به درستی شناسایی کرده و بدانید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند. این مهم گام اولیه در ایجاد اعتماد با مشتریان است. برخلاف فروش حضوری، هیچ فروشنده‌ای وجود نخواهد داشت که مشتری را از طریق قیف فروش راهنمایی کند. به همین دلیل بسیار مهم است که دامنه بازار هدف خود را درک کرده و از طریق اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خود، قابلیت اعتماد را افزایش دهید.

 • ویژگی ستون جستجو

حتما یک ویژگی جستجو را در سایت خود قرار دهید. برخی از افراد با دانستن اینکه دقیقاً چه چیزی را می‌خواهند بخرند، به سراغ شما می‌آیند و اگر در عرض چند ثانیه آن را پیدا نکنند، احتمالاً سایت شما را رها خواهند کرد. گذر از دسته‌های مختلف و جستجوی یک محصول متمایز ممکن است به یک کار خسته کننده تبدیل شود. شما باید ویژگی جستجوی محصولات خود را برای کسب موارد زیر ارتقا دهید:

·       قابلیت تکمیل خودکار: این قابلیتی است که گوگل برای تکمیل عبارت شما قبل از اینکه حتی تایپ آن را تمام کنید، استفاده می‌کند. ممکن است در نوار جستجو عبارت «خرید تردم» را بزنید، گوگل عبارت «خرید تردمیل را پیشنهاد می‌دهد.»

·       جستجوی همه جانبه: کادر جستجوی شما باید در هر صفحه سایت وجود داشته باشد و به سرعت قابل مشاهده و تشخیص باشد.

 • توضیحات محصول

توضیحات محصولات شما به شدت بر تصمیمات خرید تاثیر می‌گذارند. هرچه کیفیت متن، تصاویر و حتی ویدیوهای توصیفی بالاتر باشد، کاربر رابطه بهتری با سایت برقرار می‌کند. توضیحات محصول یکی از عناصر طراحی نیست اما توجه دقیق به جزئیات آن می‌تواند بر تجربه کاربر تأثیر شگفت بگذارد. هر چه شک و تردیدهای بیشتر در مورد یک محصول برطرف شوند، احتمال خرید آن محصول بیشتر خواهد شد.

 •  چیدمان مینیمال

داشتن یک رویکرد مینیمالیستی در طراحی سایت، عناصر غیر ضروری را از صفحه حذف می‌کند. این مهم یکی از اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است زیرا به نوبه خود باعث می‌شود تا سایت سریع‌تر توسعه یابد، از منابع کمتری استفاده شود و بسیار سریع‌تر از سایت فروشگاهی شلوغ لود شود. بازدیدکنندگان خود را با اطلاعات و محتوا زیاد غرق نکنید زیرا فضای سفید مناسب خوانایی را بهبود می‌بخشد و به محتوای شما اجازه داده تا بهتر دیده شود.

 •  توجه به برندینگ

برندسازی در سرتاسر سایت به مشتریان کمک می‌کند که برند شما را برای مدت طولانی‌تری در ذهن داشته باشند. همچنین به کاربران کمک می‌کند تا ارزش‌ها و پیشنهادات منحصر به فرد سایت شما را از سایر رقبا متمایز ببینند. بسیاری از عناصر طراحی و زیبایی شناسی باید در هر صفحه سایت شما از جمله هدر، پاورقی و محصولات یکسان باشند. به عنوان مثال، متن برند باید از اصول تایپوگرافی عالی پیروی کند. پالت رنگ برند باید در سرتاسر سایت وجود داشته باشد. لحن عکاسی و همچنین متن و توضیحات باید مطابق با لحن هویت برند شما باشند.

 • طراحی صفحه پرداخت و اطلاعات تماس

صفحه پرداخت و اطلاعات تماس باید از موارد زیر تبعیت کند:

 • گزینه‌های مختلف پرداخت را ارائه دهید: خریداران مختلف ترجیحات متفاوتی در هنگام پرداخت دارند. تا حد امکان گزینه‌های مختلف پرداخت را ارائه دهید.
 • ساده نگه دارید: تعداد فیلدها و فرآیندها را برای تکمیل خرید به حداقل برسانید.
 • ثبت نام را اختیاری کنید: هرگز خریداران را مجبور نکنید که قبل از خرید یک حساب کاربری ایجاد کنند زیرا این کار خریداران را از سایت دور می‌کند. به آنها حق انتخاب بدهید تا پس از پایان خرید ثبت نام کنند و هنگام درخواست ثبت نام، سود ثبت نام را برجسته کنید.
 • از نشانه‌های خطای واضح استفاده کنید: وقتی خریدی بی‌اثر است و نمی‌توانید دلیل آن را تعیین کنید، این کار بسیار خسته‌ کننده خواهد بود. به جای نمایش خطاها پس از ارسال فرم، اعلان‌های خطا را مستقیماً در بالا یا در کنار موردی که نیاز به اصلاح دارد، نمایش دهید تا خریداران متوجه آنها شوند.
 • اطلاعات تماس: مطمئن شوید که یک چت آنلاین یا شماره تماس در طول فرآیند پرداخت و همچنین در کل سایت وجود دارد. بنابراین وقتی خریداران سؤالی دارند، به‌ جای ترک ‌سایت و رفتن به جای دیگر، به سرعت پاسخ‌ها را دریافت می‌کنند.

 

کلام آخر

 

هیچ وبسایت موفقی، بدون برنامه ریزی به سرانجام نمی‌رسد. خریدارانی که از سایت شما بازدید می‌کنند، بدون قید و شرط انتظار تجربه‌های ساده و لذت بخش دارند. هنگام بازدید از یک سایت فروشگاهی، مشتری فقط با نگاه کردن به آن تصمیم می‌گیرد که بماند یا فوراً آن را ترک کنند. بنابراین، حتی با یک استراتژی بازاریابی بسیار خوب، طراحی نامناسب می‌تواند مشتریان را از سایت دور کند. در یک زمینه بسیار رقابتی، اگر اصول طراحی سایت فروشگاه اینترنتی را رعایت کنید، شما رسانه‌ای می‌شوید که مشتریان را به تعامل بیشتر وا می‌دارد و به فروش بالا منجر می‌شود.

 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید