اصول طراحی لندینگ پیج

تا به حال برایتان پیش آمده است که در جشنواره فروش کسب و کاری شرکت کنید؟ چنین کسب و کارهایی معمولاً برای ایجاد سرنخ فروش از صفحات خاصی استفاده می کنند. این صفحات با هدف مشخصی ایجاد می شوند که یکی از آن ها فروش است! کسب و کارها می توانند اهداف مختلفی داشته باشند و متناسب با آن، استراتژی خود را جلو ببرند. استفاده از لندینگ پیج به کسب و کارها کمک می کند تا بتوانند اهداف خود را محقق سازند. برای آن که بتوانید به اهداف خود برسید، باید با اصول طراحی لندینگ پیج آشنا باشید. در این مقاله می خواهیم به بررسی لندینگ پیج و اصول طراحی آن بپردازیم تا به خوبی بتوانید از آن استفاده کنید.

 

لندینگ پیج و کاربرد آن

 

لندینگ پیج یا صفحه فرود ابزاری است که کسب و کارهای مختلف برای رسیدن به هدف مشخص از آن استفاده می کنند. همان طور که از نام این صفحه مشخص است، کاربر به این صفحه فرود می آید؛ فرود آمدن به معنای وارد شدن کاربران به چنین صفحاتی است که قرار است اهداف کسب و کارها را محقق سازد. این صفحه از بخش های مختلفی تکشیل شده است اما این مسئله که کاربر به هدف کسب و کار توجه کند یا نه، کاملاً به اصول کپی رایتینگ و اصول طراحی لندینگ پیج بستگی دارد.

گاهی اوقات کسب و کارها فکر می کنند که زیبایی تنها عامل بهینه بودن صفحه فرود است، در حالی که زیبایی تنها یکی از چندین اصول طراحی لندینگ پیج است. صفحات فرود انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها با هدف خاصی طراحی می شود! مثلاً یک کسب و کار با ایجاد لندینگ پیج و معرفی محصولات ارزشمند، به دنبال افزایش فروش است. ممکن است یک کسب و کار دیگر به دنبال دریافت اطلاعات کاربران نظیر شماره موبایل یا ایمیل باشد. بنابراین استفاده از لندینگ پیج با اهداف مختلفی انجام می شود و برای رسیدن به اهداف خود، باید اصول طراحی لندینگ پیج را به خوبی بشناسید.

تفاوت لندینگ پیج و صفحه اصلی سایت چیست؟

 

پیش از آن که بخواهیم به بررسی اصول طراحی لندینگ پیج بپردازیم، بهتر است یک ابهام مهم که بسیاری از کاربران دچار آن هستند را رفع کنیم. در بسیاری از مواقع کاربران فکر می کنند که لندینگ پیج همان صفحه اصلی سایت است. در حالی که این دو کاملاً با هم فرق می کنند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند. هدف کسب و کارها از طراحی صفحه اصلی سایت این است که ارزش های سایت خود را در اختیار کاربران قرار دهند و ممکن است چندین هدف را دنبال کنند. مثلاً ممکن است در صفحه اصلی آخرین مقالات، آخرین محصولات و. نمایش داده شود و این مسئله نشان می دهد که تنها یک هدف دنبال نمی شود.

در حالی که لندینگ پیج تنها یک هدف را دنبال می کنند! مثلاً اگر هدف شما فروش محصول است، چندین محصول ارزشمند خود را نمایش می دهید. یا اگر هدفتان دریافت اطلاعات مشتری است، به آن ها ارزشی ارائه می کنید که اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند. بنابراین لندینگ پیج با صفحه نخست سایت متفاوت است و نباید این را یکی دانست.

 

 

چگونه یک لندینگ پیج با نرخ تبدیل بالا طراحی کنیم؟

اکنون که با مفهوم لندینگ پیج آشنا شدید، زمان آن رسیده است که با اصول طراحی لندینگ پیج آشنا شوید. در این بخش از مقاله می خواهیم به بررسی 10 مورد از مهم ترین اصولی که برای طراحی هر صفحه فرود باید رعایت شود، می پردازیم:

  •     هدف خود را مشخص کنید

اولین مورد از اصول طراحی لندینگ پیج که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، این است که ببینید هدفتان از طراحی لندینگ پیج چیست؟ در واقع باید ببینید که قرار است کاربران چه کاری برای شما انجام دهند. تعیین هدف روی طراحی صفحه فرود تاثیر زیادی دارد و اگر از ابتدای فرآیند طراحی لندینگ پیج مشخص نباشد، ممکن است با مشکل مواجه شوید. فرقی ندارد که هدفتان چیست! زیرا کسب و کارها با اهداف مختلفی صفحه فرود طراحی می کنند. مهم این است که بدانید هدف شما از طراحی لندینگ پیج و بر اساس آن مراحل طراحی صفحه فرود را پیش ببرید.

  •          طراحی ظاهری مناسبی داشته باشید

کاربران هنگامی که وارد صفحه فرود سایت شما می شوند، در نگاه اول باید نظرشان جلب شود. اگر در چند ثانیه نتوانید نظر کاربران خود را جلب کنید، کاربر صفحه فرود را ترک می کند و شما فرصت کافی برای ارائه محتوای خود را نخواهید داشت. بنابراین طراحی ظاهری اهمیت بسیار زیادی دارد و از مهم ترین اصول طراحی لندینگ پیج محسوب می شود. طراحی را می توانید بر اساس شخصیت مخاطبان هدف خود انجام دهید تا کاملاً متناسب با سلیقه آن ها باشد. به عنوان مثال اگر مخاطبان هدف شما جوانان هستند، می توانید از وکتورهای فانتزی استفاده کنید یا اگر افراد مسن هستند، از تصاویر رئال استفاده کنید.

  •       از رنگ مناسب استفاده کنید

در مورد روان شناسی رنگ ها چیزی شنیده یا خوانده اید؟ هر رنگ اثربخش خاص خود را دارد و هنگام طراحی لندینگ پیج باید به آن دقت کنید. گاهی اوقات ممکن است یک کسب و کار، رنگ سازمانی خاص خود را داشته باشد و هنگام طراحی لندینگ پیج بخواهد از آن استفاده کند. گاهی اوقات هم ممکن است انتخاب رنگ بر اساس هدف کسب و کار باشد! در واقع انتخاب رنگ می تواند روی تصمیم گیری کاربر تاثیرگذار باشد و اگر با دقت به هدف انتخاب شود، می تواند تاثیر خوبی روی محقق ساختن هدف شما داشته باشد.

  • تنها از یک لینک خروجی استفاده کنید

می خواهید به هدف خود برسید؟ پس کاربر را سردرگم نکنید. یکی از مشکلاتی که کاربران بدون توجه به اصول طراحی لندینگ پیج انجام می دهند، این است که در صفحه خود چندین لینک خروجی قرار می دهند. اگر هدف شما معرفی چند محصول است این مورد ایرادی ندارد اما اگر تنها یک محصول یا خدمات را معرفی می کنید، دیگر لینک های اضافی قرار ندهید. تنها لینک مربوط به همان صفحه را قرار دهید! البته منظور ما این نیست که تنها یک دکمه برای ورود به آن صفحه قرار دهید، بلکه منظور ما این است که در تمام دکمه ها سایت خود همان لینک و عنوان را قرار دهید تا کاربر سردرگم نشود.

  •                محتوای مناسب برای مخاطبان هدف تعیین کنید

در هر صفحه از سایت محتوا بیشترین اهمیت را دارد! در واقع اگر می خواهید نظر کاربران را جلب کنید، باید محتوای خوبی برای آن ها تولید کنید. اگر محتوای شما مناسب نباشد، کاربر حتی اگر محتوا را بخواند هم کاری انجام نمی دهد. محتوای شما باید بر اساس ویژگی های مخاطبان هدف انجام شود تا تاثیرگذاری خود را داشته باشد. مثلاً اگر مخاطبان هدف شما رسمی هستند، باید محتوای رسمی تولید کنید و اگر افراد نوجوان هستند، می توانید محتوای جوان پسند تولید کنید. همچنین اطلاعاتی ارائه کنید که به درد کاربران بخورد و آن ها را برای انجام هدف شما ترغیب کند.

  •           از کال تو اکشن جذاب استفاده کنید

کال تو اکشن همان دکمه ای است که با استفاده از آن می خواهید کاربران کاری را انجام دهند! مثلاً اگر هدف شما از طراحی صفحه لندینگ پیج این است که کاربران ایمیل و شماره تماس خود را بدهند، فرم مربوط به دریافت ایمیل و شماره تماس همان کال تو اکشن است. در لندینگ پیج معمولاً دکمه ها کال تو اکشن هستند و کاربر با کلیک بر روی آن، وارد صفحه موردنظر شما می شود. برای آن که به هدف خود برسید، باید کال تو اکشن شما جذاب باشد. در واقع باید اولاً طراحی جذابی داشته باشد، دوماً متن جذابی روی آن درج شده باشد.

  •              لینک شبکه های اجتماعی را برای جلب اعتماد کاربران درج کنید

کاربران این روزها با شبکه های اجتماعی نسبت به سایت تعامل بیشتری دارند. برای آن که بتوانید اعتماد کاربران را جلب کنید، باید لینک صفحات اجتماعی را با کمک آیکن آن ها در صفحه لندینگ قرار دهید. این کار باعث می شود تا کاربران وارد صفحات اجتماعی شما شوند و نسبت به شما اعتماد بیشتری پیدا کنند. از مهم ترین اصول طراحی لندینگ پیج این است که سایت و شبکه های اجتماعی خود را به هم وصل کنید تا کاربران علاوه بر سایت، شبکه های اجتماعی شما را هم دنبال کنند.

  •               به ریسپانسیو بودن لندینگ پیج دقت کنید

این روزها کاربران زیادی از موبایل استفاده می کنند! در واقع کاربران زیاد، منظورمان همه کاربران است و همین مسئله باعث شده تا کاربران سایت را با استفاده از موبایل ببینند. اگر سایت شما برای موبایل بهینه سازی شده باشد، محتوای آن به خوبی نمایش داده می شود اما اگر بهینه نباشد، کاربر با مشکل مواجه می شود. حال فرض کنید که بیش از نیمی از کاربران با موبایل از سایت بازدید می کنند. اگر یک لندینگ پیج داشته باشید و نیمی از کاربران آن را نبینند، نمی توانید به هدف خود دست پیدا کنید. بنابراین از ریسپانسیو بودن لندینگ پیج خود اطمینان حاصل کنید که این کار با کمک ابزارهای مختلف امکان پذیر است.

  •         از ویدئوهای واقعی (رئال) استفاده کنید

کاربران ویدئوهای واقعی یا رئال را خیلی دوست دارند و سایت هایی که از آن استفاده می کنند که برای کاربران بسیار مهم هستند. برای بخش های مختلف لندینگ پیج خود از ویدئو استفاده کنید تا بتوانید نظر کاربران را جلب کنید. برای آن که بتوانید اعتماد کاربران را هم جلب کنید، از ویدئوهایی استفاده کنید که تیم شما در آن حضور دارند! در واقع از اصول طراحی لندینگ پیج این است که ویدئوهای خوبی تهیه کنید و کاربران با دیدن آن سرگرم و ترغیب به انجام کاری که می خواهید شوند.

  •              شماره تماس تیم پشتیبانی درج کنید

گاهی اوقات ممکن است برای کاربران سوالات مختلفی پیش بیاید که نیاز به پشتیبانی دارند! با قرار دادن شماره پشتیبانی، نه تنها اعتماد کاربران جلب می شود بلکه می توانند پاسخ سوالات و ابهامات خود را به راحتی با یک تماس ساده، بگیرند. بنابراین شماره تماس پشتیبانی را درج کنید و حتی راه های مختلفی نظیر واتس اپ، تلگرام و. برای پشتیبانی کاربران در نظر بگیرید.

 

نتیجه گیری

 

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل لندینگ پیج و اصول طراحی لندینگ پیج بپردازیم! بنابراین با رعایت این نکات به راحتی می توانید یک لندینگ پیج عالی برای خود طراحی کنید. اگر سوالی دارید، از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم.

 

 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید