محتوا چیست؟

 برای پاسخ به مسئله اصلی یعنی شناختن انواع روش های تولید محتوا، ابتدا باید بدانیم محتوا چیست؟!

امروزه محتوا یکی از مهمترین جزء های دنیای کسب و کار انلاین شده است. پس اگر رتبه بهتری در گوگل می خواهید، باید محتوای بهتری نیز ارائه دهید. سئو کاران محتوا را به اصطلاح "پادشاه" یاد می کنند.

بازاریابی محتوا، از پر قدرت ترین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال است. هر کسب و کار به دنبال این است که محتوا های غنی تری را ارائه کرده و همه سوالات کاربر را در سایت خود پاسخگو باشد!

برای اینکه بتوانیم نیاز های کاربر را پوشش بدهیم، لازم است با انواع روش های تولید محتوا اشنا شده و به صورت ماهرانه ای از همه ابعاد آن برای تولید محتوای کامل استفاده کنیم.

دسته‌بندی های متنوعی از تولید انواع روش های تولید محتوا وجود دارد. درادامه توضیح خواهیم داد که در واقع تمام انواع محتوا کمکل یکدیگرند و فقط هریک کاربرد های متنوعی دارند.

 محتوا چیست

1. محتوای متنی

 یکی از رایج‌ترین نوع از انواع محتوا، محتوای متنی و مکتوب است.

شما اگر در محتوای خود صرفا فقط فیلم و یا عکس هم استفاده کنید، بالاخره از محتوای متنی برای توضیحات و یا زیر نویس فیلم استفاده می کنید. نوشته متنی باعث می شود تا ابهام از محتوای شما دور بماند و مخاطب منظور شما را کامل درک کند.

در صورت فهم کاربر، ماندگاری وی در سایت شما نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه جایگاه شما در سئو نیز بهبود خواهد یافت.

پس داشتن نوشته متنی برای سایت شما تقریبا از ضروریات خواهد بود. محتوای متنی جزء اصلی سایت بوده و باقی  انواع روش های تولید محتوا به نرخ کلیک و بهتر دیده شدن سایت شما کمک می کند.

محتوای متنی تعامل شما با مخاطب را ارتقا می بخشد. هر زمان که تعامل شما با مخاطبتان افزایش یابد، کاربر احساس نزدیکی بیشتری با شما کرده و حتی تبدیل به یک مشتری وفا دار می شود.

راه های زیادی برای تولید این نوع مختوا وجود دارد. برای مثال فریلنسر هایی که به صورت پروژه ای کار محتوا نویسی کی کنند، شرکت هایی که از اساس برای توسعه کسب و کار ها تاسیس شده اند، سایت هایی که سفارش تولید محتوای شما را قبول می کنند.

بررسی اینکه کدام یک از راه های پیشنهادی بالا به درد شما و کسب و کارتان می خورد بستگی به نوع بودجه و نوع کسب و کارتان خواهد داشت.

 انواع محتوای متنی کدامند؟

بلاگ پست ها

بلاگ پست ها؛ محتواهایی هستند که اکثرا برای معرفی و توسعه یک محصول یا خدمت مورد استفاده قرار می گیرند. این محتوا ها علاوه بر بهبود بخشیدن رتبه شما در موتور های جستجو، به برندینگ شما نیز کمک می کند. محتواهای بلاگ پست نشان می دهند دغدغه شما برای ارزش وقت کاربر چقدر است. بلاگ پست ها می توانند شامل اخبار ها، رضایت مشتریان، اموزش های گلم به گام و. باشد.

کتاب های الکترونیکی (ebooks)

کتاب های‌ الکترونیکی بیشتر در قالب pdf در سایت بارگذاری می شوند و می تواند به دو صورت غیر رایگان و رایگان قابلیت دانلود داشته باشد. سایت های آموزشی از پر مخاطب ترین های این نوع محتوا هستند. کاربر این سایت ها می تواند به صورت مفصل درباره موضوع مورد نظرش بخواند و اموزش ببیند.

چک لیست ها

یکی از بهترین و مختصر ترین نمونه محتوا متنی برای بازاریابان و یا کاربران،چک لیست ها و محتوا های لیست شده است.

اگر محتوا را به صورت لیست چکیده شده به ترتیب نام ببرید و در صورت امکان هر مورد را توضیح دهید، مخاطب خیلی سریع منظور اجمالی شما را درک خواهد کرد. یاد تان باشد، چک لیست ها یکی از موثرترین انواع محتوا های متنی هستند.

نقل قول ها

هنگامی که از گفته ها و سخنان یک فرد معتبر در نوشته هایتان استفاده می کنید، برای اعتبار بیشتر بخشیدن به محتوای خود می توانید قسمتی از گفته های وی را به صورت نقل قول مستقیم وارد نوشته کنید. تاثیر نقل قول در ذهن مخاطب بسیار زیاد بوده و اعتمادش را جلب می کند.

2. محتوای تصویری

یکی از بهترین موارد برای بیشتر دیده شدن محتوا استفاده از عکس است.مخصوصا اگر محتوا مد نظر مربوط به فضای اجتماعی مثل اینستاگرام باشد، تاثیرش چندین برابر می شود.

محتوای متنی مهم و ضروری است، اما از محتواهای تصویری مرتبط برای تکمیل و اثر بخشی آن استفاده می کنیم. برای بهینه سازی آن هم باید نکات مربوط به محتوای تصویری مثل سایز و کیفیت و … را رعایت کنید تا هم کاربر از آن رضایت داشته باشد و هم موتور های جستجو.

انواع محتوای تصویری کدامند؟

عکس ها

تصاویر از متدوال ترین پر کاربرد ترین نوع از انواع محتوا تصویری هستند. تصاویر می توانند توجه مخاطب را جلب کرده و به جذابیت متن اضافه کنند. اکثر کاربران ابتدا به تصویر مربوطه و سپس به محتوای متنی آن توجه می کنند.

برای پیدا کردن تصاویر با کیفیت و خوب می توانید از سایت های متنوع و رایگانی مانند pintrest، flicker و استفاده کنید. 

فیلم ها

فیلم های متنوع، از کوتاه تا بلند می تواند به فهم کاربر بسیار کمک کند. موضوعات متنوعی را می توانید  با استفاده از فیلم ها به مخاطب به صورت تصویری و تعاملی اموزش دهید. و یا مخاطب را از مراحل ساخت و تولید، روش مصرف و اگاه ساخته و ابهامات را از بین ببرید.

اینفوگرافی ها

می توانید در تصاویر ارائه شده در محتوا های متنی خود، امار و ارقام و اطلاعات مختصر شده را نیز نشان دهید.

مخاطب در حین ارتباط گرفتن با تصاویر اطلاعات خلاصه شده ای نیز به دست می آورد که این کار باعث ماندگاری بیشتر اطلاعات در ذهن مخاطب می شود.

3. محتوای تعاملی

محتوا هایی که به صورتی نوشته می شوند  که خود کاربر باعث ایجاد آن شود.

برگزاری مسابقات و اهدای جوایز که در نهایت مخاطبان زیادی جذب محتوای کلی شما شوند و کاربر خود باعث رونق بخشیدن به آن شود.

ایجاد انواع محتوا از طریق در نظر گرفتن قسمتی جهت پیشنهادات و انتقادات که در واقع ساخت محتوا به وسیله مخاطب خواهد بود. این روش هم بسیار تاثیر گذار بر جذب مخاطب است.

همان طور که قبل تر هم گفتیم، محتوا وظیفه ایجاد تعامل با مخاطب را دارد. پس اگر بتواند تعامل خوبی با مخاطب برقرار کند، مخاطبان  و کاربران بیشتری را در راستای کسب و کار شما جذب می کند.

پرسش و پاسخ و نظرسنجی از کاربران، از انواع محتوای تعاملی می باشد.

  محتوای تعاملی

 

4. پادکست ها

پادکست یک فایل صوتی است که از انواع محتوا شمارده می شود.امروزه استفاده از پادکست ها در محتوا های متنی شما باعث به دست آوردن جایگاه های بهتر در موتور های جستجو می شود.

این نوع محتوا برای افرادی هستند که زمان کافی برای مطالعه محتوا های متنی را ندارند.و یا موضوعاتی که به آن علاقه‌ دارند، به صورت متنی وحود ندارد.مخاطب پادکست های صوتی بیشتر افرادی هستند که در حین رانندگی و یا در حین کار دوست دارند در زمینه مورد علاقه اشون ازلاعات بیشتری را کسب کنند.

دسترسی به پادکست ها هم آسان هستند، فقط کافی است کاربر پادکست مورد نظر را دانلود کند و در زمانی که مشغول به کار دیگری است به آن گوش دهد.

پادکست‌ها در موضوعات متنوعی تولید می‌شوند. از انواع آن می توان به مصاحبه افراد، اخبار، آموزش، شعر و داستان و اشاره کرد.

پادکست هانظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید