رابط کاربری چیست؟

 در بحث طراحی سایت، دو واژه ای که به کرات بین افراد برنامه نویس و افراد طراح سایت مطرح می شود، واژه های UI و UX می باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی UI و UX به شرح جزییات UI و نکات مهم و کاربردی در این زمینه بپردازیم.

UX چیست؟

برای توضیح بهتر UI بهتر است ابتدا به شناسایی UX بپردازیم. UX که مخف کلمه ی User Exprience می باشد، در لغت به معنای تجربه کاربر است. که این تجربه شامل احساسات کاربر در لحظه، حالت و رفتار او در پروسه ی استفاده از یک فضا، محصول و سیستمی خاص می باشد. این تجربه می تواند شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار می باشد که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. UX آنقدر فضای گسترده و پر اهمیتی دارد که شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده، بعد از آن و تصمیم گیری درباره ی این که آیا دوباره به این فضا برخواهد گشت؟ می شود. این اهمیتِ بالا است که بار روی دوش یک طراح وب سایت را سنگین تر می کند و به او وظیفه ای فراتر از طراحی محیط زیبا و دوستانه اعطا می کند. به طور کلی، یک طراح مجرب باید بتواند علاوه بر تمامی نکات استاندار طراحی سایت، هیجان، احساسات و برداشت کاربران را تحلی کند و سایتی طراحی کند که بتواند کاربر را به خود وابسته کند و از لحاظ احساسی با اون ارتباط برقرار کند، مانند دیدن یک فیلم زیبا و یا موسیقی گوش نواز.

UI چیست؟

UI نیز همانند UX از ترکیب دو واژه ساخته شده است و  اصطلاح کامل آن User Interface به معنای رابط کاربری می باشد. در واقع UI زیر مجموعه تجربه کاربری UX است، اما به خودیِ خود و مستقل از UX دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. به هر چیزی که سبب شود تا ارتباط کاربران با یک محصول، فضا و یا سیستم سریع تر و با سهولت بیشتری اتفاق بیافتد، اشاره می کند. یک طراح UI ، باید با جنبه های مختلفی از خصوصیات انسانی از جمله مبانی روانشناسی، ‌طراحی، گرافیک و آی تی آشنا باشد و بر آن ها تسط کامل داشته باشد. UI در یک کلام یعنی اثر متقابل انسان و ماشین و برداشت حسی انسان ها از دیدن یک فرآیند می باشد. در واقع UI می تواند راه استفاده ی انسان از ماشین را سهل و آسان کند. اگر UX را یک فروشگاه بزرگ بدانیم، UI ویترین آن فروشگاه و تابلوهای راهنمای آن می باشد. در صنعت اپلیکیشن نیز، به هر چیزی که در صفحه، نمایش داده می شود UI می گویند. که این نمایش ها می تواند از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها تشکیل شده باشد.

تفاوت بین UI و UX

UX بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر در هنگام استفاده و ارتاباط با محصول شما استفاده می نمایند. به طور خلاصه UX کل یک محصول است و هر جز از آن UI نامیده می شود. UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.

یک طراح UX از صفر تا صد یک محصول را تحلیل می کند و تمام تمرکز خود را بر روی حس کلی کار می گذارد، این در حالی است که یک طراح UI به چگونگی ارائه یک محصول فکر می کند. همانطور که مثال تابلوهای راهنما را بیان کردیم، UI تلاش می کند تا با ایجاد فضایی درست، خلاقانه و دوستانه، کاربر را به سمت اهداف UX سوق دهد. UX می تواند متریال ساخت بدنه ی سایت را فراهم کند، اما UI است که بدنه را طراحی میکند و استایل و دیزاین سایت را می چیند.

 

 

 

UI و رابط کاربری

به عنوان مثال زمانی که می خواهید درباره ی یک اپلیکیشن نظر بدهید، هرچقدر که یک اپلیکیشن، فضای جذاب راحت و زیبایی باشد، و ارتباط کاربران  و مشتریان اپ با خدمات درون برنامه ای سریع تر و آسان تر اتفاق بیافتد، نظر کلی شما درباره ی این اپلیکیشن مثبت خواهد بود. اما اگر UI اپلیکیشنی ، درست و حرفه  ای طراحی نشده باشد، کاربران برای استفاده از خدمات این اپلیکیشن، و گاها، به مشکل خورده و ممکن است به راحتی آن اپلیکیشن را از گوشی خود حذف نصب نموده و یا دیگر هیچوقت به آن برنامه سر نزنند. اما اگر اپلیکیشن شما در وهله ی اول ظاهر مناسبی داشته باشد، شانس دانلود بالاتری خواهد داشت و در نتیجه پیشرفت و درآمد بیشتری به ارمغان می آورد.

UI و SEO

در بحث SEO، یکی از مهم  ترین فاکتورهای قابل بررسی در سایت،  بحث UI است. رنگ متون استفاده شد در سایت، سایز و نوع فونت ها، سبک و دیزاین منو ها همگی در بازخورد و کلیک خوردن سایت شما تاثیر بسزایی دارد. یک طراح UI هرچقدر که سلیقه و نگاه زیبایی شناسانه بهتری داشته باشد، شانس پیشرفت آن و پیروزی در مقابل رقبا در امتیاز گرفتن از گوگل بالاتر خواهد بود. اگر تنها گوگل را در نظر بگیریم، سئو یعنی اینکه از نظر گوگل وب سایت ما عالی باشد. اما گوگل برای بررسی کیفیت سایت ما فاکتورهای پیچیده و مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال اگر شما وارد یک سایت شوید و صفحه مربوطه شما را جذب نکند. فونت های استفاده شده حس خوبی منتقل نکنند و رنگ های استفاده شده دل شما را بزنند، بلافاصله از آن سایت خارج خواهید شد و میزان ماندن شما در این صفحه توسط گوکل بررسی خواهد شد و نام سایت شما در لیست وب سایت های خوب و مورد اعتماد گوگل قرار نخواهد گرفت، اما اگر سایت شما توسط یک طراح UI کاربلد دیزاین شده باشد، کاربران وقت بیشتری در سایت شما خواهند گذراند و بدین ترتیب امتیاز بیشتری از سمت گوگل دریافت خواهید نمود.

اصول مهم در طراحی رابط کاربری-UI

1. اصل ساختار Structure

رابط کاربری در وهله ی اول باید قابل فهم باشد،  یعنی مفهومی را القا کند. پیامی  را انتقال دهد. خلاقیت ویژگی مثبتی است اما این خلاقیت نباید به گونه باشد که کاربر را گیج کند. رابط کاربری باید مرتب، تمیز و هدف مدار بوده و نیاز کنکاشت نداشته باشد. در طراحی رابط کاربری یک اپلیکیشن، ساختار باید به گونه ای باشد که همه المان ها به یکدیگر مرتبط باشند و این ارتباط، معنا دار وقابل فهم باشد. پس وفادار ماندن به اصل ساختار یکی از فاکتورهای مهم یک طراحی UI مناسب است. در طراحی رابط کاربری، به اصل ساختار، معماری سایت نیز می گویند که در این ترکیب، بحث پایبندی به اصول ساخت و چینش سایت اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال، اگر تمام سایت های بررسی شده از یک ساختار مشابه استفاده می کنند و شما برای خلاقیت ، تغییراتی را ایجاد نمایید، حتا اگر آن تغییرات اصولی باشند، ممکن است به رابط کاربری سایت شما ضربه بزند.

 

 

اصل سهولت و سادگی

پیچیده بودن رابط کاربری نه تنها جالب نیست بلکه نکته ی منفی یک وب سایت یا اپلیکیشن محسوب می شود. حتی رابط کاربری باید به گونه ای باشد که افراد تازه کار و نابلد نیز بتوانند با وب سایت یا اپلیکیشن مورد نظر کار کنند. اگر در طراحی UI سادگی در رشته ی کار قرار گیرد، یک مزیت رقابتی را از آن خود نموده است  یکی از اصول معروفی که در بین طراحان رابط کاربری رایج است، این بحث است که بهترین طراحی رابط کاربری به گونه ای است ، افرادی که چه افرادی که سن پایین دارند و چه افرادی که دارای سن بالایی هستند، باید بتوانند از وب سایت یا اپلیکیشن شما استفاده کنند و در حین کار کردن با آن گیج و مبهوت نشوند.

اصل  FLEXIBILITY

زمانی که طراح رابط کاربری به کاربر خود امکان تغییر دادن و شخصی سازی برخی ویژگی ها را می دهد، به عنوان مثال کاربر بتواند تغییراتی در فونت و رنگ و اندازه و رنگ زمینه اعمال کند، کاربر احساس خوبی پیدا کرده و بدین ترتیب  آن طراح UI اصول FLEXIBILITY را به خوبی رعایت کرده است. وفادار ماند به اصل انعطاف پذیری در طراحی UI  می تواند به موفقیت اپلیکیشن شما سرعت ببخشد.

اصل ضروریات

در بحث طراحی رابط کاربری، اصل  ضروریات یک مفهوم ساده را بیان می کند و آن هم به نمایش درآمدن تمام المان هایی است که مورد نیاز کاربر می باشد. به عنوان مثال دسترسی به پروفایل شخصی، بانک اطلاعات و تماس با پشتیبانی از جمله مواردی هستند که کاربر در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن باید به آن ها دسترسی پیدا کند. در اصل ضروریات، رابط کاربری باید به گونه ای باشد که همه چیز برای کاربران در  هر سن و تخصص و جنسیتی، قابل فهم و قابل درک باشد. هیچ چیز مجهول نباید در APP DESIGN موجود باشد.

اصل تحمل

اصل تحمل این گونه می گوید که  که طراحی رابط کاربری باید به شکلی باشد که هزینه‌ی خطاها و اشتباهات را کاهش دهد، این هزینه می تواند زمان، انرژی و حتی پول باشد. تصور کنید که در یک نظر سنجی روانشناسی شرکت کرده اید و بعد از پاسخ دادن به چندین سوال، باید یک سوال را اصلاح کنید، اگر سایت مورد نظر اصل تحمل را رعایت نکرده باشد، شما با بازگشت به صفحه قبل تمام پاسخ هایتان از دست می دهید و مجددا باید به آن همه سوال پاسخ دهید!

اصل پدیداری یا قابلیت دیده شدن

 اصل پایداری به این موضوع اشاره می‌کند که طراحی رابط کاربری باید به گونه‌ای باشد که تمامی اطلاعات و گزینه‌هایی را که یک کاربر برای انجام دادن یک کار به آنها نیاز دارد را در اختیار داشته باشد و از نمایش اطلاعات فرعی و غیر ضروری جلوگیری شود

 اصل بازخورد

اصل بازخورد اینگونه شرح داده می شود که بهتر است در حین انجام کاری، کلیک کردن روی پیغامی و یا طی کردن یک رویه، پیغام ، نشانه و یا تغییراتی در صفحه ببیند تا علاوه بر ایجاد تنوع و بهبود بخشیدن به رابطه ی کاربر با وب سایت یا اپلیکیشن، این اطمینان حاصل می شود که پروسه به درستی در حال انجام است.نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید