یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که کسب‌وکارهای آنلاین به آن روبرو هستند، مشکل بودجه بازاریابی است! در واقع کسب‌وکارها در برخی موارد هزینه‌ای که بابت بازاریابی درونگرا صرف می‌کنند زیاد است و نرخ بازگشت آن هم نمی‌تواند آن‌ها را راضی کند. دلیل آن، این است که چنین کسب‌وکارهایی از روش‌های بازاریابی نادرستی نظیر تبلیغات مستقیم استفاده می‌کنند که با توجه به اینکه کسب‌وکارهای زیاد دیگر هم از آن استفاده می‌کنند، نمی‌توانند اعتماد کاربران را جلب کنند. بازاریابی درونگرا یکی از روش‌های بازاریابی است که نرخ بازگشت بسیار زیادی دارد؛ دلیل آن هم این است که در این نوع بازاریابی، کاربر حس می‌کند خودش به سمت شما آمده است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کامل بازاریابی درونگرا بپردازیم و هر آنچه را که لازم است در مورد آن بدانید بررسی کنیم.

 

بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ چیست؟

بازاریابی درونگرا یکی از روش‌های بسیار موفق بازاریابی به شمار می‌رود که در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند. در بازاریابی درونگرا شما مخاطبان را جذب می‌کنید اما مخاطبان این حس را دارند که خودشان به سراغ شما آمده‌اند. بازاریابی درونگرا با نام بازاریابی ربایشی هم شناخته می‌شود و می‌تواند یک استراتژی کامل برای ایجاد سرنخ و تبدیل کاربران به مشتری برای کسب‌وکارتان باشد. در این استراتژی بازاریابی شما اطلاعات ارزشمند و مفید به کاربران ارائه کرده و افرادی که به حوزه کاری شما علاقه‌مند هستند را جذب می‌کنید. بنابراین اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید و می‌خواهید کاربران علاقه‌مند و مخاطبان هدف خود را جذب کنید، بازاریابی درونگرا بهترین گزینه است.

 

یکی از مسائلی که توسط بسیاری از کسب‌وکارها هنگام بازاریابی درونگرا نادیده گرفته می‌شود، این است که در این نوع بازاریابی شما باید به دنبال شناخت نیازها و مشکلات کاربران خود باشید! کاربران هر حوزه کاری، مشکلات و نیازهایی دارند که باید رفع شود. حال اگر کسب‌وکار شما بتواند به سوالات یا نیاز آن‌ها پاسخ دهد، به راحتی می‌توانید آن‌ها را به مشتریان کسب‌وکار خود تبدیل کنید. در واقع پیش از آن که شما فروشنده محصول یا خدمات باشید، باید پشتیبان کاربران خود باشید و به آن‌ها کمک کنید.

 

چرا بازاریابی درونگرا مهم است؟

اگر یک کسب‌وکار اینترنتی داشته باشید، حتماً می‌دانید که استفاده از روش‌های بازاریابی که نیاز به بودجه کمتر دارند و می‌توانند بازدهی بیشتری برای شما ایجاد کنند، اهمیت زیادی دارد. البته نباید فراموش کنید که استفاده از بازاریابی درونگرا به دلیل آن که مخاطبان حس تبلیغات ندارند و خودشان به دنبال شما هستند، نرخ تبدیل بسیار بالاتری داد.

در واقع مخاطب هیچ‌گاه حس نمی‌کند که شما در حال تبلیغات هستید؛ بلکه همیشه این فکر به ذهن آن‌ها خطور می‌کند که خودشان به دنبال شما بوده‌اند و شما را پیدا کرده‌اند.

به عنوان مثال، سئو یکی از روش‌های بازاریابی درونگرا است که با استفاده از آن می‌توانید سایت خود را در رتبه‌های اول گوگل قرار دهید. در این صورت اگر کاربران عبارت کلیدی موردنظر خود را جستجو کنند و سایت شما در رتبه‌های اول نمایش داده شود، بر روی سایت شما کلیک می‌کنند و وارد سایت می‌شوند. درست است که شما برای رسیدن به این رتبه زحمت زیادی کشیده‌اید، اما کاربران حس می‌کنند که خودشان شما را پیدا کرده‌اند. این به معنای بازاریابی درونگرا است و ارزش بسیار زیادی برای کسب‌وکارها دارد.

 

در کسب‌وکارهای آنلاین روش‌های مختلفی برای اینباند مارکتینگ وجود دارد که هر یک از آن‌ها مزایای خاص خود را دارند. به عنوان مثال، در حال حاضر یکی از روش‌های بازاریابی درونگرا که کسب‌وکارهای زیادی از آن استفاده می‌کنند، وبلاگ‌نویسی است.

جالب است بدانید 79 درصد کسب‌وکارهایی که از اینباند مارکتینگ استفاده می‌کنند، نرخ بازگشت (ROI) بالاتری نسبت به میانگین کسب‌وکارها دارند. از طرف دیگر، هر کسب‌وکار برای آن که سرنخ فروش ایجاد کند باید کارهایی انجام دهد که این کارها نیازمند هزینه است! با استفاده از اینباند مارکتینگ شما می‌توانید تا 62 درصد در هزینه‌های تبلیغاتی خود صرفه‌جویی کنید.

 

مزایای استفاده از بازاریابی درونگرا کدام است؟

تا اینجای مقاله با مفهوم بازاریابی درونگرا و اهمیت آن آشنا شدید! اما اگر یک کسب‌وکار آنلاین داشته باشید، شاید به دنبال دلیل باشید که چرا باید از اینباند مارکتینگ استفاده کنید. در واقع شما چند دلیل منطقی می‌خواهید تا بودجه بازاریابی خود را صرف بازاریابی درونگرا کنید! در این بخش می‌خواهیم به بررسی 3 دلیل مهم برای استفاده از بازاریابی درونگرا بپردازیم تا به راحتی بتوانید از آن در کسب‌وکار اینترنتی خود استفاده کنید؛ این دلایل عبارتند از:

 

۱) صرفه‌جویی در هزینه‌های بازاریابی

یکی از مهم‌ترین مزایایی که کسب‌وکار آنلاین دارد، این است که شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می‌توانید محصولات یا خدمات خود را به کاربران بفروشید. در واقع اگر سایت شما همیشه بالا باشد و مشکلی برای آن پیش نیاید، همیشه می‌توانید محصولات خود را به فروش برسانید اما اگر یک فروشگاه سنتی داشته باشید، فقط زمان‌هایی که در فروشگاه حاضر هستید قادر به فروش محصولات یا خدمات خود خواهید بود. یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی درونگرا این است که همیشه در اختیار شما است و می‌تواند به صورت 24 ساعته برای شما مشتری جذب کند.

از مزایای هزینه در بازاریابی درونگرا در تعیین بودجه تبلیغات آنلاین کم هزینه‌تر و در دسترس بودن است به این معنا که راهکارهای آن سبب می‌شود که مشتری در هر ساعت از شبانه روز جذب شما شود.

همچنین برخلاف بسیاری دیگر از روش‌های بازاریابی نظیر تماس تلفنی، تبلیغات محیطی و بیلیبوردها همیشه می‌تواند کاربران را به سایت شما بیاورد. در حال حاضر یکی از کم هزینه‌ترین و راحت‌ترین روش‌های جذب ترافیک و کاربران، استفاده از وبلاگ‌نویسی است! در واقع می‌توانید در وبلاگ خود به سوالات و نیازهای مشتریان پاسخ دهید. جالب است بدانید که این روش‌ بازاریابی تا 62 درصد هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد، در حالی که نتایج آن موفق‌تر است.

 

۲) امکان داشتن محتوای همیشه سبز

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای استفاده از بازاریابی درونگرا این است که باید محتوای همیشه سبز تولید کنید! محتوای همیشه سبز به محتوایی گفته می‌شود که همیشه توسط کاربران جستجو می‌شود و همیشه می‌تواند برای شما ترافیک خوبی ایجاد کند. در هر حوزه کاری، همیشه محتوایی وجود دارد که توسط کاربران جستجو شود!

 

ساده‌ترین محتوایی که می‌توانید تولید کنید و به عنوان محتوای همیشه سبز توسط کاربران جستجو شود، مفاهیم اساسی و اولیه حوزه کاری خودتان است. به عنوان مثال، شاید روش‌های بازاریابی درونگرا بروز شوند و تغییر کنند اما مفهوم آن همیشه یک چیز است!

 

بنابراین کلمه کلیدی بازاریابی درونگرا برای همیشه در گوگل جستجو می‌شود و می‌تواند ترافیک بسیار خوبی ایجاد کند. گاهی اوقات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها، پستی تولید می‌شود که پس از مدت کوتاهی توسط کاربران نادیده گرفته می‌شود؛ این محتوا همیشه سبز نیست. از طرف دیگر، گاهی اوقات محتوایی تولید می‌شود که ماهانه توسط هزاران کاربر جستجو می‌شود و در صورتی که لینک اول گوگل باشید، می‌توانید ترافیک بسیار خوبی جذب کنید.

 

۳)  جذب افراد علاقه‌مند به حوزه کاری خود

در یک کسب‌وکار اینترنتی هیچ چیز ارزشمندتر از این نیست که بتوانید کاربران علاقه‌مند به حوزه کاری خودتان را با هزینه پایین جذب کنید! زیرا احتمال آن که چنین افرادی به مشتریان کسب‌وکارتان تبدیل شوند، بسیار زیاد است. حال چه چیزی بهتر از آن که افراد علاقه‌مند خودشان از طریق گوگل یا شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال کنند؟ قطعاً زمانی که کاربران خودشان به سراغ شما می‌آیند نسبت به زمانی که از طریق تبلیغات با شما آشنا می‌شوند، راحت‌تر می‌توانید نظر و اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

 

جذب افراد علاقه‌مند به حوزه کاری خود

 

بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایای اینباند مارکتینگ این است که می‌توانید افراد علاقه‌مند به حوزه کاری خود را جذب کنید و با بازاریابی درست، آن‌ها را به مشتری کسب‌وکار خود تبدیل کنید. البته یادتان باشد که برای این مسئله، باید بهترین روش را پیدا کنید. گاهی اوقات مخاطبان هدف از طریق گوگل شما را پیدا می‌کنند اما گاهی اوقات بهتر است در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید. این ۳ مورد، از مهم‌ترین مزایای استفاده از بازاریابی درونگرا است که در صورت استفاده می‌توانید بهترین نتایج را برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید.

 

بازاریابی درونگرا چه معایبی دارد؟

هر روش بازاریابی در کنار تمام مزایایی که دارد، معایبی هم دارد! حتی گاهی اوقات معایب آن بیشتر از مزایای آن هستند. بنابراین پیش از تصمیم‌گیری برای استفاده از یک روش‌ بازاریابی، باید ابتدا به خوبی با مزایا و معایب آن آشنا شوید تا بتوانید بهترین روش بازاریابی را برای خود انتخاب کنید. در این بخش از مقاله اینباند مارکتینگ می‌خواهیم به بررسی مهم‌ترین معایب بازاریابی درونگرا بپردازیم تا راحت‌تر در مورد استفاده از آن تصمیم بگیرید.

 

نیاز داشتن به متخصص وب

اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، حتماً یک وبسایت هم برای آن طراحی کرده‌اید و محصولات خود را در آن ارائه می‌کنید. بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی به دلیل آن که برای طراحی سایت نیازمند متخصص هستند از آن دست برمی‌دارند. یکی از بزرگ‌ترین معایب بازاریابی درونگرا این است که همه کارها در سایت شما انجام می‌شود و برای این کار نیازمند متخصص وب هستید. حتی شرکت‌های بزرگ یک تیم بزرگ و چند نفره برای مدیریت بخش‌های مختلف سایت خود دارند اما با توجه به سودی که برای شما ایجاد می‌کند، قطعاً ارزش زیادی خواهد داشت.

حال اگر به تازگی قصد راه‌اندازی سایتی را دارید، باید بدانید که بخش‌های مختلفی نظیر سئو، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، توسعه وب، استراتژی‌های مختلف و. وجود دارند که همه آن‌ها در داشتن سایتی موفق به شما کمک می‌کنند. البته این کار باید به کمک یک مشاور و متخصص انجام شود تا بتوانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید! در غیر این صورت ممکن است هزینه آن حتی از تبلیغات سنتی هم بیشتر شود و در نهایت منجر به ضرر کسب‌وکار و از بین رفتن بودجه شما شود.

 

زمان‌بر بودن بازاریابی درونگرا

دومین مشکلی که بازاریابی درونگرا دارد، این است که نیازمند زمان زیادی است! در واقع اگر شما به دنبال روشی برای افزایش سریع ورودی هستید، این روش مناسب شما نیست؛ زیرا باید زمان طولانی برای آن صرف کنید. اما اگر شما به دنبال روشی هستید که در طولانی مدت بتواند کاربران زیادی برای شما جذب کند، این روش تقریباً بهترین و کم هزینه‌ترین روشی است که می‌توانید استفاده کنید.

 

به عنوان مثال سئو یکی از روش‌های اینباند مارکتینگ است که برای رسیدن به رتبه‌های بالا بین چند هفته تا چند ماه زمان نیاز است! حتی گاهی اوقات برای کلمات کلیدی بسیار پر رقابت ممکن است چندین سال طول بکشد تا بتوانید به رتبه اول برسید. در این مدت هم همیشه باید فعالیت کنید، انرژی و هزینه مصرف کنید، استراتژی خوبی داشته باشید و در نهایت به رتبه دلخواه خود برسید. بنابراین نباید فراموش کنید که این روش بازاریابی نیازمند زمان زیادی است و برای زمانی که بخواهید در کوتاه مدت به نتیجه برسید، اصلاً مناسب نیست.

 

این 2 مورد، از مهم‌ترین مشکلاتی هستند که روش بازاریابی درونگرا دارد! بنابراین نباید فراموش کنید که این روش هم با تمام مزایایی که دارد، مشکلات و معایب خاص خود را هم دارد که حتماً باید هنگام استفاده از آن در نظر بگیرید. البته فراموش نکنید که بهترین استراتژی، این است که از چندین روش بازاریابی استفاده کنید تا معایب هم را بپوشانند و بتواند بیشترین سود را به کسب‌وکارتان ببخشد.

 

بازاریابی درونگرا در مقایسه با بازاریابی برونگرا

تا اینجا حتماً با مفهوم بازاریابی درونگرا آشنا شده‌اید و نکات زیادی راجع به آن یاد گرفته‌اید! اما بازاریابی برونگرا چیست و چه تفاوتی با بازاریابی درونگرا دارد؟ بازاریابی برونگرا در واقع همان تبلیغاتی است که در تمام دنیا وجود دارد. از مهم‌ترین انواع بازاریابی برونگرا می‌توان به تبلیغات محیطی، رادیو و تلوزیون، تبلیغات پیامکی و تبلیغاتی که در روزنامه‌ها می‌بینیم، اشاره کرد. برای آن که بتوانید بهتر بازاریابی درونگرا و برونگرا را با هم مقایسه کنید، در این بخش به بررسی آمار و ارقامی از بازاریابی برونگرا می‌پردازیم که ارزش بازاریابی درونگرا را بهتر نشان می‌دهد:

 

  •   86 درصد از مردم، تبلیغات تلوزیون را نمی‌بینند.
  •   44 درصد از ایمیل‌ها اصلاً توسط کاربران باز نمی‌شوند.
  •   200 میلیون نفر از افراد ساکن در آمریکا، تماس‌های تبلیغاتی خود را غیرفعال کرده‌اند.
  •   91 درصد از کاربران، اشتراک تبلیغاتی ایمیل خود در شرکت‌ها و سایت‌های مختلف را لغو کرده‌اند.
  •   84 درصد از افراد بین 25 تا 34 سال، به دلیل تبلیغات بیش از حد سایت مورد علاقه خود را ترک کرده‌اند.

از طرف دیگر، بازاریابی درونگرا روز به روز در حال پیشرفت است و باعث افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) شده است. آمار و ارقامی هم از بازاریابی درونگرا را با هم بررسی کنیم:

  •   هزینه بازاریابی جذب کاربران از طریق بازاریابی درونگرا، 62 درصد کمتر از بازاریابی سنتی و برونگرا است.
  •   میزان بودجه در نظر گرفته شده توسط شرکت‌ها برای مدیریت سایت و شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر دو برابر شده است.
  •  57 درصد کسب‌وکارها از طریق وبلاگ و 42 درصد آن‌ها از طریق توییتر مشتری جذب کرده‌اند.

بر اساس این آمار و ارقام، استفاده از بازاریابی درونگرا نه تنها می‌تواند به افزایش ترافیک و کاربران کمک کند، بلکه هزینه‌های شما را هم کاهش می‌دهد. همچنین نرخ بازگشت سرمایه در بازاریابی درونگرا بسیار بیشتر از روش‌های سنتی است و به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده کنید! اما استفاده از بازاریابی درونگرا برای کدام کسب‌وکارها مناسب است؟ در بخش بعدی به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم.

 

بازاریابی درونگرا مناسب کدام کسب‌وکارها است؟

پیش از آن که بخواهیم  به بررسی این سوال بپردازیم، ابتدا بهتر است یک موضوع مهم را بررسی کنیم! حتماً می‌دانید که کسب‌وکارهای کوچک بودجه زیادی ندارند و همین مسئله باعث می‌شود تا به دنبال بهترین استراتژی باشند. به خصوص زمانی که آن کسب‌وکار نوپا باشد و تجربه زیادی در این زمینه نداشته باشد. بازاریابی درونگرا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند تا بتوانند با بودجه کمتر، نرخ بازگشت سرمایه بیشتری را تجربه کنند. همچنین استفاده از این روش برای کسب‌وکارهای محلی مناسب نیست؛ در واقع این روش برای کسب‌وکارهایی مناسب است که بتوانند خدمات خود را بدون نیاز به حضور ارائه کنند. بنابراین کسب‌وکارهای محلی بهتر است از بازاریابی برونگرا استفاده کرده تا نتیجه بهتری را تجربه کنند.

 

بازاریابی درونگرا مناسب کدام کسب‌وکارها است؟

 

البته در حال حاضر کسب‌وکارهای محلی هم می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنند و مخاطبان هدف همان شهر یا موقعیت جغرافیایی را جذب کنند. همچنین گوگل هم امکانی به اسم جستجوی محلی در نظر گرفته است که کسب‌وکارهای محلی را در ابتدای لیست نتایج نشان می‌دهد اما در حال حاضر امکان استفاده از این مورد در ایران وجود ندارد. بنابراین کسب‌وکارهای محلی بهتر است از روش بازاریابی برونگرا و کسب‌وکارهای کوچکی که امکان ارائه خدمات بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی کاربران را دارند، از روش بازاریابی درونگرا استفاده کنند.

 

روش‌های مختلف بازاریابی درونگرا

حتماً تا اینجای مقاله متوجه ارزش بسیار زیادی بازاریابی درونگرا و سودی که می‌تواند به کسب‌وکارها برساند، شده‌اید! حال اگر قصد استفاده از اینباند مارکتینگ را دارید، باید روش‌های مختلف آن که به کمک سایت و شبکه‌های اجتماعی قابل اجرا است آشنا شوید. در این بخش به بررسی 7 مورد از روش‌های بازاریابی درونگرا می‌پردازیم تا متناسب با استراتژی خود، از آن‌ها استفاده کنید. این روش‌ها عبارتند از:

 

یک) راه‌اندازی بلاگ و ارائه محتوای همیشه سبز

اولین روش بازاریابی درونگرا، راه اندازی بلاگ و ارائه محتوای همیشه سبز است! در هر حوزه کاری، کاربران سوالاتی یا نیازهایی دارند که باید پاسخ داده شود. حال اگر کاربران آن سوال را در گوگل جستجو کنند و ببینند که سایت شما در ابتدا لیست نتایج جستجو دیده می‌شود، وارد سایت شما می‌شوند و اگر محتوای شما ارزشمند باشد، به طوری که بتواند پاسخ سوال کاربران را به صورت کامل بدهد، کاربران به شما اعتماد می‌کنند. همچنین هنگامی که می‌بینند تخصص خوبی در زمینه کاری خود را دارید، شما را به رقیبان ترجیح می‌دهند و از محصولات شما استفاده می‌کنند.

 

دو) طراحی اینفوگرافیک‌های کاربردی

یکی دیگر از روش‌های بازاریابی درونگرا، طراحی اینفوگرافیک است. اینفوگرافیک نوعی محتوا است که به صورت بصری ارائه می‌شود و اطلاعات بسیار مهم و ارزشمندی را در خود جای داده است. هنگامی که شما یک اینفوگرافیک جذاب و ارزشمند طراحی می‌کنید، به طوری که کاربران محتوای آن را کاربردی می‌دانند، به راحتی می‌توانید نظر کاربران را جلب کنید. همچنین اگر کاربران بینند که اینفوگرافیک ارزشمند است، آن را برای دوستان و همکاران خود هم ارسال می‌کنند و آن‌ها هم با کسب‌وکار شما آشنا می‌شوند. البته نکته مهمی که در ارائه اینفوگرافیک وجود دارد، این است که آن را به خوبی منتشر کنید تا توسط کاربران زیادی دیده شود.

 

سه) ارائه ای‌بوک‌های کاربردی

برای همه ما بارها و بارها پیش آمده است که برای یاد گرفتن یک موضوع خاص، از ای‌بوک‌ها استفاده کنیم! ای‌بوک‌ها در واقع کتاب‌های الکترونیکی هستند که با فرمت PDF ارائه می‌شوند و محتوای ارزشمندی به کاربران ارائه می‌کند. اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، می‌توانید در مورد یک موضوع مرتبط، ای‌بوک جامعی تهیه کنید و آن را در اختیار کاربران قرار دهید. البته اگر هدف شما بازاریابی درونگرا است، این ای‌بوک باید به صورت رایگان (نه به صورت محصول) ارائه شود تا کاربران زیادی آن را بخوانند و نام برند شما در ذهن آن‌ها باقی بماند.

 

چهار) برگزاری وبینار مرتبط با کسب‌وکارتان

وبینار نوعی محتوای ویدئویی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود و در آن کاربران به حرف‌های سخنران یا متخصص گوش می‌دهند. در وبینار شما قابلیت ارائه محتوای تصویری، ویدئویی، صوتی و حتی گفتگوی ویدئویی آنلاین را خواهید داشت. بنابراین با استفاده از وبینار می‌توانید اقدام به اینباند مارکتینگ کرده و بهترین نتیجه را از آن بگیرید. البته فراموش نکنید که کاربران برای شرکت در وبینار وقت می‌گذارند؛ بنابراین باید محتوای ارزشمند ارائه کنید تا به ازای وقت گذاشتن محتوای ارزشمند یاد بگیرند.

 

پنج) انتشار پادکست‌های جذاب، سرگرم‌کننده و حرفه‌ای

پادکست یکی دیگر از انواع محتوا است که برای بسیاری از کاربران جذابیت زیادی دارد! مهم‌ترین مزیت پادکست این است که در کنار انجام هر کار دیگری، به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. کافی است یک موبایل در کنار خود داشته باشید تا به پادکست گوش کنید! در پادکست هم می‌توانید محتوای ارزشمند ارائه کنید؛ به عنوان مثال می‌توانید یک گفتگوی دو نفره با یک فرد متخصص در حوزه کاری خود داشته باشید و کاربران را سرگرم کنید. البته سرگرم کردن کاربران باید در کنار آموزنده بودن آن پادکست باشد تا کاربر حس نکند که تنها وقت خود را هدر داده است. 

سئو پادکست خود یکی دیگر از روش‌هایی است که در نظر گرفتن آن می‌تواند سرگرمی زیادی برای کاربر ایجاد کند و همچنین زمانی که کاربر روی آن می‌گذارد را دوچندان می‌کند.

 

شش) سئو و رسیدن به رتبه‌های اول گوگل

اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، حتماً باید سئو آشنا هستید! سئو به فرآیند توسعه و رشد سایت برای رسیدن به صفحه اول گوگل گفته می‌شود. یکی از راه‌های بازاریابی درونگرا این است که شما سایت خود را سئو کنید تا در گوگل به رتبه‌های اول برسید. در این صورت هنگامی که کاربران عبارت کلیدی موردنظر را جستجو می‌کنند، اگر در لینک‌های اول صفحه اول آن عبارت حضور داشته باشید کاربران روی آن کلیک کرده و وارد سایت شما می‌شوند. پس از خواندن محتوای موردنظر، اگر محتوای شما ارزشمند باشد و بتواند به کاربر کمک کند، کاربران به شما اعتماد می‌کنند و با یک بازاریابی درست به راحتی می‌توانید آن‌ها را به مشتری کسب‌وکار خود تبدیل کنید.

 

بازاریابی درونگرا مناسب کدام کسب‌وکارها است؟

 

این 6 راه مهم‌ترین راه‌های بازاریابی درونگرا است که اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند نتایج بسیار خوبی در پی داشته باشد. البته نباید فراموش کنید که در بازاریابی درونگرا مهم‌ترین چیزی که وجود دارد، ارائه ارزش به کاربران است! اگر بتوانید به کاربران محتوای ارزشمند و کاربردی بدهید، کاربران به مشتری شما تبدیل می‌شوند. بنابراین هر کاری که بتواند برای کاربران ارزش ایجاد کند و باعث جلب اعتماد کاربران و همچنین اشتراک‌گذاری محتوای با کاربران دیگر شود، نوعی بازاریابی درونگرا است و می‌تواند منجر به رشد کسب‌وکارتان شود.

 

مراحل انجام بازاریابی درونگرا کدام است؟

بازاریابی درونگرا هم مانند دیگر بازاریابی های دیجیتال مراحل خاص خود را دارد که باید به ترتیب انجام شود! بازاریابی درونگرا هم در 6 مرحله خلاصه می‌شود که عبارتند از:

 

۱.     ارائه استراتژی بازاریابی موفق

اولین مرحله بازاریابی درونگرا، ارائه استراتژی بازاریابی است! استراتژی مهم‌ترین مسئله در بازاریابی است که بدانید در چه مسیری باید حرکت کنید. در استراتژی بازاریابی باید اهداف شما کاملاً مشخص باشد تا بدانید قرار است با اینباند مارکتینگ به چه چیزی برسید. همچنین پرسونای مخاطب خود را باید مشخص کنید و ویژگی‌های آن را بنویسید تا ببینید که مشتری شما چه کسی است. از طرف دیگر، در ادامه مسیر ممکن است چالش‌هایی به وجود بیاید که بهتر است چالش‌های احتمالی هم در استراتژی بازاریابی شما جایی داشته باشد. در نهایت، باید بخشی از استراتژی را به آنالیز و بررسی نرخ بازگشت سرمایه اختصاص دهید تا ببینید چقدر به اهداف خود نزدیک شده‌اید.

 

۲.     طراحی و توسعه یک وبسایت حرفه‌ای

آیا برای کسب‌وکار خود وبسایت دارید؟ اگر سایت دارید، باید آن را توسعه دهید؛ تا جایی که مناسب بازاریابی درونگرا باشد. بازاریابی درونگرا حول وبسایت اجرا می‌شود و اگر سایت قدرتمندی نداشته باشید، کاربران سایت شما را ترک می‌کنند و هر چقدر هم که محتوای شما ارزشمند باشد، باز هم برای کاربران مناسب نیست. همچنین بهینه‌سازی بخش فنی سایت خود را فراموش نکنید؛ به عنوان مثال کاربران حوصله صبر کردن برای بارگذاری سایتی که خیلی طول می‌کشد را ندارند! بنابراین سرعت بارگذاری سایت شما باید بالا باشد تا در مدت زمان بسیار کوتاهی بارگذاری شود.

 

۳.     جذب ترافیک بیشتر برای سایت

مرحله سوم بازاریابی درونگر، جذب ترافیک از طریق منابع مختلف است! در واقع هنگامی که شما محتوای ارزشمند تهیه می‌کنید، نیاز به بازدید دارید تا کاربران بیشتری آن را ببینند. منابع مختلفی برای جذب ترافیک وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سئو برای افزایش ترافیک در دراز مدت و شبکه‌های اجتماعی برای افزایش ترافیک در زمان متوسط و تبلیغات همسان در زمان کوتاه اشاره کرد. بنابراین در بازاریابی درونگرا فراموش نکنید که حتماً از منابع مختلفی برای افزایش ترافیک سایت خود استفاده کنید که هر یک از این منابع نیازمند بودجه است و پیش از اجرای کمپین‌های مختلف حتماً باید بودجه خود را در نظر داشته باشید.

 

جذب ترافیک بیشتر

۴.     ارائه سرنخ به بازدیدکنندگان سایت

در مرحله چهارم شما بازدیدکنندگان زیادی جذب کرده‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که به آن‌ها سرنخ بدهید. در واقع شما قرار است کاربران سایت خود را به مشتری تبدیل کنید تا بتوانید از آن کسب درآمد کنید! البته یادتان نرود که نباید تنها هدف شما کسب درآمد باشد؛ بلکه ارائه ارزش به کاربران هم باید جزء اهداف شما باشد تا کاربران به راحتی به شما اعتماد کنند. بنابراین در این مرحله باید به کاربران سرنخ بدهید یا همان لید جنریشن کنید؛ مثلاً می‌توانید محصولات مرتبط با پست‌های بلاگ را در پایان همان پست معرفی کنید تا اگر کاربران به آن نیاز داشتند که احتمال آن زیاد است، آن را خریداری کنند.

 

۵.     تبدیل سرنخ به فروش در سایت

در این مرحله شما سرنخ فروش داده‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که محصول را بفروشید! کاربران با دیدن سرنخ وارد صفحه محصول یا خدمات شما می‌شوند و اکنون زمان آن رسیده است که با استفاده از بازاریابی محتوای درست بتوانید محصولات یا خدمات خود را به درستی معرفی کنید. بنابراین باید به کمک بازاریابی محتوای درست، بتوانید به راحتی در کاربران احساس نیاز ایجاد کنید و سپس محصولات یا خدمات خود را به آن‌ها بفروشید. بنابراین فراموش نکنید که سرنخ فروش به معنای فروش نیست و باید با استفاده از بازاریابی محتوا نظیر محتوای ویدئویی آن‌ها را به مشتری تبدیل کرده و محصول خود را به آن‌ها بفروشید.

 

۶.     اندازه‌گیری و ارائه گزارش‌های نهایی

مرحله نهایی بازاریابی درونگرا، اندازه‌گیری و ارائه گزارش است! در واقع شما باید ببینید که چقدر توانسته‌اید به اهداف خود نزدیک شوید. اگر اهداف شما محقق شده باشد که کمپین با موفقیت به اجرا رسیده است اما اگر هدف شما محقق نشده باشد، باید به دنبال مشکل باشید تا در کمپین‌های بعدی خود آن را رفع کنید و بتوانید اهداف خود را محقق سازید. توجه داشته باشید که اندازه‌گیری و ارائه گزارش‌های نهایی در استراتژی بازاریابی بعدی تاثیر زیادی دارد، بنابراین حتماً این مرحله را با دقت انجام دهید و نسخه نهایی آن را به تیم بازاریابی ارائه کنید.

در 6 مرحله شما می‌توانید بازاریابی درونگرای خود را به خوبی اجرا کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

 

ابزارهای بازاریابی درونگرا

اگر قصد استفاده از بازاریابی درونگرا را دارید، لازم است بدانید که شما به ابزارهایی نیاز دارید تا بتوانید کمپین خود را با موفقیت به اجرا برسانید! ما در این بخش به بررسی 6 مورد از ابزارهایی که برای بازاریابی درونگرا به آن نیاز دارید می‌پردازیم:

 

یک)  ابزار HubSpot؛ مناسب برای تولید سرنخ فروش

هاب اسپات یکی از نرم‌افزارهای تحت وب برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، مدیریت محتوا، تحلیل سئو و در نهایت بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. با ستفاده از این ابزار شما به راحتی می‌توانید تیم محتوای خود را مدیریت کنید و محتوایی که قرار است در یک روز خاص منتشر شود را انتشار دهید. این ابزار در بازاریابی درونگرا به شما کمک می‌کند تا محتوای شما دقیقاً بر اساس استراتژی کمپین منتشر شود و این مسئله به رشد کسب‌وکارتان کمک می‌کند. در حال حاضر این ابزار به شما امکان استفاده رایگان و تجاری از امکاناتش را می‌دهد که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از پکیج‌ها را انتخاب کنید.

 

دو) ابزار گوگل آنالیتیکس؛ مناسب برای سئو و آنالیز ترافیک سایت

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای آنالیز ترافیک کسب‌وکار است که توسط شرکت گوگل ارائه شده است. این ابزار کاربردی به شما کمک می‌کند تا ببینید سایت شما در زمان‌های مختلف چقدر ترافیک داشته است و در کدام ساعت شبانه روز کاربران بیشتری در سایت حضور داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین امکانات این ابزار، این است که به شما اجازه می‌دهد تا منبع ورود کاربران را مشاهده کنید. این مسئله برای مرحله سوم انجام بازاریابی درونگرا بسیار موثر است و می‌توانید استراتژی کمپین و همچنین بودجه اختصاص یافته به هر بخش را بهینه‌سازی کنید. این ابزار کاملاً رایگان است و می‌توانید برای سایت یا اپلیکیشن خود از آن استفاده کنید.

 

سه)  ابزار Hotjar؛ مناسب برای A/B تست

اگر کسب‌وکار آنلاین دارید و کمپین‌های بازاریابی مختلفی را اجرا کرده‌اید، حتماً با اهمیت A/B تست آشنا هستید. در واقع در این تست شما می‌توانید دو طراحی، متن، کپشن، صفحه فرود یا هر چیز دیگری را انتخاب کنید و به کمک این تست ببینید که کدام می‌تواند نرخ تبدیل بهتری برای شما ایجاد کند. Hotjar یکی از ابزارهای کاربردی و حرفه‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید رفتار کاربران را روی سایت بررسی کرده و بهبود ببخشید. همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا ببینید در تست A/B کدام موفق‌تر بوده است تا بتوانید کمپین خود را بهینه‌سازی کنید و کمپین‌های بعدی خود را موفق‌تر اجرا کنید.

 

چهار)  ابزار Buffer؛ مناسب برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی

اگر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت منظم داشته باشید، حتماً تا کنون به ابزاری که بتواند محتوای شما را مدیریت کند نیاز پیدا کرده‌اید! ابزار Buffer یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و حرفه‌ای است که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید شبکه‌های اجتماعی خود را با هزینه رایگان یا بسیار مناسب مدیریت کنید. در نسخه رایگان این ابزار که به منظور بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید 3 مورد از شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کنید و 10 پست را به صورت هم‌زمان مدیریت کنید. البته اگر فعالیت شما زیاد است یا باید چندین نفر به اکانت دسترسی پیدا کنند، این نسخه مناسب نیست و بهتر است از نسخه‌های تجاری که البته هزینه مناسبی دارند، استفاده کنید.

 

پنج)  ابزار MailChimp؛ مناسب برای ایمیل مارکتینگ

حتی اگر کسب‌وکار آنلاین نداشته باشید، حتماً بازاریابی ایمیلی را می‌شناسید! حتی اگر اسم آن را ندانید، بارها و بارهای برای شما ایمیل از سمت کسب‌وکارهای مختلف آمده است که در آن محصول یا خدماتی به شما معرفی شده است. یکی از بخش‌های بسیار مهم بازاریابی درونگرا، ایمیل مارکتینگ است که اگر به درستی انجام شود، نرخ تبدیل بسیار بالایی برای شما خواهد داشت. ابزار MailChimp یکی از ابزارهای بسیار عالی برای مدیریت ایمیل مارکتینگ است در دو نسخه رایگان و تجاری ارائه شده است. کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند از نسخه رایگان استفاده کنند اما کسب‌وکارهای بزرگ‌تر باید با هزینه مناسب، از بسته‌های تجاری آن استفاده کنند.

ایمیل مارکتینگ

 

شش)  ابزار گوگل فرم؛ مناسب برای تولید فرم‌های دلخواه

یکی دیگر از ابزارهای بسیار ضروری که در بازاریابی درونگرا به آن نیاز دارید، فرم‌ها هستند! گاهی اوقات نیاز است که کاربران با شما ارتباط برقرار کنند؛ به عنوان مثال اگر قرار است محصول یا خدماتی معرفی شود و نیاز به پیش ثبت‌نام است، فرم‌ها به شما کمک می‌کنند. گاهی اوقات سایت‌سازها محدودیت‌های زیادی در ایجاد فرم دارند که بهتر است ابزارهای دیگری استفاده شود. ابزار گوگل فرم یکی از ابزارهای بسیار عالی و کاربردی است که با استفاده از آن می‌توانید انواع فرم‌ها را ایجاد کنید و پل ارتباطی کاربران با خود را ایجاد کنید. گوگل فرم کاملاً رایگان است و می‌توانید بی‌نهایت فرم توسط کاربران دریافت کنید.

با استفاده از این ابزارها به راحتی می‌توانید کمپین بازاریابی درونگرای خود را اجرا کنید و بهترین نتایج را بگیرید. البته ابزارهای زیاد دیگری هم وجود دارند که می‌توانند کاربردی باشند اما ابزارهای معرفی شده کامل‌ترین و بهترین ابزارهای حوزه کاری خود هستند که هر کسب‌وکاری ممکن است به آن نیاز پیدا کند.

 

دیجی کالا؛ مثال ساده از بازاریابی درونگرا

فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا را که می‌شناسید؟ این فروشگاه اینترنتی چند سالی است که از روش بازاریابی درونگرا استفاده می‌کند. دیجی‌کالا با راه‌اندازی بخش مجله توانست محتوای ارزشمند و مفیدی را تولید کند و در حال حاضر در بسیاری از جستجوهای گوگل صفحه اول قرار دارد. این مسئله باعث می‌شود تا کاربران با هر جستجو، وارد بخش مجله دیجی کالا شوند و با یک بازاریابی محتوا و اقدام به عمل CTA درست وارد صفحه محصولات یا خدمات آن شند.

این مسئله نه تنها توانست فروش دیجی کالا را افزایش دهد، بلکه توانست اعتماد کاربران بیشتری را هم جلب کند و در حال حاضر به فروشگاه اینترنتی شماره یک ایران تبدیل شده است. البته فراموش نکنید که سابقه طولانی مدت دیجی کالا هم در اعتماد آن بی تاثیر نیست اما افزایش ترافیک کاملاً وابسته به این بخش از دیجی‌کالا بود.

همچنین دیجی‌کالا هر از گاهی مسابقاتی برگزار کرده که در آن کاربران را دعوت به شرکت می‌کند! به عنوان مثال از کاربران می‌خواهد که از خودشان فیلم بگیرند و محصولی را نقد و بررسی یا جعبه‌گشایی کنند. سپس از آن محتوا استفاده می‌کند و جایزه‌ای هم به کاربر برنده می‌دهد. بنابراین نباید فراموش کرد که حتی کسب‌وکارهای بزرگ هم از اینباند مارکتینگ استفاده می‌کنند!

 

نتیجه گیری

یکی از بهترین و موثرترین روش‌های بازاریابی اینترنتی، بازاریابی درونگرا است. بازاریابی درونگرا کاری می‌کند که کاربران خودشان به سراغ شما بیایند و هیچ حس تبلیغاتی به آن‌ها دست ندهد! بنابراین این روش بازاریابی می‌تواند اعتماد کاربران زیادی را جلب کند و به راحتی می‌توانید فروش محصولات یا خدمات خود را چندین برابر کنید. البته این روش عیب خاص خود را هم دارد؛ مهم‌ترین عیب این روش این است که بر پایه وب‌سایت است و حتماً باید یک سایت برای استفاده از این روش داشته باشید. در این مقاله به بررسی کامل بازاریابی درونگرا و هر چیزی که باید در مورد آن بدانید، پرداختیم! اگر سوالی دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنیم و پاسخگوی سوالات شما باشیم.

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید