سئو کپی رایتینگ دو مفهوم مهم که در کنار هم باعث افزایش ترافیک سایت، فروش و همچنین رتبه سایت شما در صفحه نتایج گوگل می‌شود. دانستن سئو در کنار کپی رایتینگ به شما کمک می‌کند که بیشتر و بهتر محتوای هدفمند بنویسید تا بتوانید به طرزی کاملا خارق العاده روی مخاطبین خود تاثیر بگذارید. چند سالی است که استفاده از بازاریابی محتوا برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو رواج پیدا کرده است و کسب‌وکارهای زیادی از آن استفاده می‌کنند.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کسب‌وکارها برای سئو سایت، تولید محتوای سئو شده یا سئو کپی رایتینگ است. دلیل آن هم این است که اگر سئو کپی رایتینگ به خوبی انجام نشود، گوگل اجازه قرار گرفتن محتوای شما در صفحه اول نتایج جستجو را نمی‌دهد که در این صورت نمی‌توانید کاربران را به صورت خود هدایت کنید. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی سئو کپی رایتینگ و مراحل انجام آن بپردازیم تا شانس ورود محتوای خود به صفحه اول گوگل را افزایش دهید.

 

 

سئو کپی رایتینگ چیست؟

هر کاربر برای رسیدن به محتوای موردنظر، کلمه کلیدی مربوط به آن را در گوگل جستجو می‌کنند. همین مسئله باعث شده تا در حال حاضر گوگل به بزرگ‌ترین موتور جستجوی جهان و همچنین بهترین منبع برای هدایت کاربران با سایت تبدیل شود. گوگل بر اساس الگوریتم‌های خود سایت‌ها را رتبه‌بندی کرده و سعی می‌کند بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار دهد. سئو کپی رایتینگ مفهومی است که سعی دارد تا محتوای شما را به لینک‌های اول گوگل برسانید. بنابراین اگر می‌خواهید به صفحه اول گوگل راه پیدا کنید، باید محتوای سئو شده بنویسید و همچنین سئو کپی رایتینگ را به خوبی رعایت کنید.

مفهوم سئو کپی رایتینگ در محتوای جامع کاربرد بسیار زیادی دارد! کسب‌وکارها برای تولید محتوای جامع باید حتماً اصول سئو را هم رعایت کنند و به عبارت ساده‌تر، محتوای سئوشده تولید کنند تا آن محتوا به صفحه اول گوگل راه پیدا کند. بنابراین به تمام کارهایی که شما برای تولید محتوای سئو شده باید انجام دهید، سئو کپی رایتینگ گفته می‌شود و رعایت آن در تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

مراحل سئو کپی رایتینگ - برای تبدیل شدن به یک سئو کپی رایتر چه باید کرد؟

تولید محتوای سئو شده نسبت به محتوایی که اصول سئو در آن رعایت نشده است، زمان بیشتری می‌گیرد اما حقیقت این است که محتوا بدون سئو کپی رایتینگ ارزش زیادی ندارد! بنابراین اگر قصد تولید محتوا برای کسب‌وکار اینترنتی خود را دارید، حتماً باید اصول سئو را به خوبی در آن رعایت کنید. در این بخش از مقاله می‌خواهیم به بررسی مراحل سئو کپی رایتینگ در 7 مرحله بپردازیم تا شانس ورود محتوای خود به صفحه اول گوگل را داشته باشید.

seo copywriting

این مراحل عبارتند از:

 

    ۱. تحقیق کلمات کلیدی

اولین چیزی که پیش از تولید محتوا باید انجام دهید، تحقیق کلمات کلیدی است! کلمات کلیدی تعیین‌کننده این موضوع هستند که محتوای شما با کدام کلمات کلیدی جستجو شده در گوگل ظاهر شوند. بنابراین پیش از آن که بخواهید هر کاری انجام دهید، به دنبال لیستی از کلمات کلیدی باشید که توسط کاربران در گوگل جستجو می‌شوند. تحقیق کلمات کلیدی در 3 مرحله انجام می‌شود:

 

مرحله اول) هدف خود از تولید یک محتوا را مشخص کنید!

پیش از تحقیق کلمات کلیدی، ابتدا باید ببینید که هدف شما از تولید یک مقاله چیست و قرار است چه دستاوردی برای شما داشته باشد! به عنوان مثال ممکن است در سایت خود محصولی داشته باشید که می‌خواهید آن را بفروشید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید در صفحه اول گوگل ظاهر شوید، این است که در مورد آن محصول نقد و بررسی بنویسید. پس از نقد و بررسی محصول، می‌توانید با استفاده از کال تو اکشن از کاربران بخواهید که اگر به آن محصول نیاز دارند می‌توانند از سایت شما خریداری کنند.

 

مرحله دوم) لیستی از کلمات کلیدی مرتبط تهیه کنید!

پس از تعیین هدف تولید محتوا، باید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط پیدا کنید و از آن‌ها در محتوای خود استفاده کنید. تهیه لیست کلمات کلیدی بخش مهمی از سئو کپی رایتینگ است که با استفاده از ابزارهای مختلف قابل انجام است. شما می‌توانید در ابزارهای مختلف کلمه کلیدی اصلی را وارد کنید تا کلمات کلیدی مرتبط را به شما بدهد. همچنین هنگامی که کلمات کلیدی اصلی را جستجو می‌کنید، گوگل لیست پیشنهادی از کلمات کلیدی ارائه می‌کند که توسط کاربران جستجو می‌شوند؛ شما می‌توانید از این لیست هم به عنوان لیست کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید. کلمات کلیدی اصلی باید بیشترین استفاده را در متن داشته باشند و کلمات کلیدی مرتبط (فرعی) باید به نسبت میزان جستجو کمتر استفاده شوند.

 

مرحله سوم) به جستجوی افراد توجه کنید!

در حال حاضر هدف موتورهای جستجو پاسخ دادن به سوالات کاربران است! در واقع محتوایی شانس قرار گرفتن در لینک‌های اول گوگل را دارد که به کاربران پاسخ داده باشد.

 

جستجوی افراد

به صورت کلی افراد موارد زیر را جستجو می‌کنند:

  1.    جستجوی اطلاعاتی: در این مورد افراد به دنبال پیدا کردن اطلاعات درباره یک موضوع خاص هستند.
  2.    جستجو برای دسترسی: در این مورد افراد به دنبال دسترسی به وب‌سایت خاص نظیر وب‌سایت یک شرکت یا استارت‌آپ هستند.
  3.    جستجو برای خرید: در این مورد افراد به دنبال جستجوی یک محصول یا خدمات برای خرید هستند.
  4.    جستجو برای انجام معاملات تجاری: در این مورد افراد با هدف انجام یک معامله تجاری جستجو انجام می‌دهند.

شما باید با توجه به محصول یا خدماتی که ارائه می‌کنید، ببینید که در کدام دسته قرار می‌گیرید و افراد با کدام کلمات کلیدی به دنبال پیدا کردن سایتی مانند سایت شما هستند.

 

مرحله چهارم) ایجاد صفحه فرود برای افراد جستجوگر

مرحله آخر تحقیق کلمات کلیدی مربوط به صفحه فرود است! شما باید ببینید که می‌خواهید کدام صفحه از سایت شما با کلمات کلیدی موردنظر بالا باشد؛ سپس کپی رایتینگ خود را با کلمات کلیدی تحقیق شده در همان صفحه قرار دهید. مطمئن شوید که برای هر صفحه یک کلمه کلیدی خاص استفاده کرده‌اید تا هر صفحه با همان کلمات کلیدی در صفحات اول گوگل بالا باشد.

یکی از موضوعاتی که باید در نظر بگیرید، این است که تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند محتوای شما را در راستای اهداف پیش ببرد! به عنوان مثال فرض کنید در حال تولید یک محتوا با اصول سئو کپی رایتینگ هستید؛ در این صورت ممکن است ندانید که کاربران به دنبال چه محتوایی هستند. با تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید این موضوع را متوجه شوید و حول آن موضوع کپی رایتینگ را انجام دهید.

 

    ۲. تعیین هدف از تولید محتوا

پس از تحقیق کلمات کلیدی، شما یک لیست کلمه کلیدی دارید که کاربرد زیادی دارد. مرحله دوم این است که هدف خود را از تولید محتوا مشخص کنید؛ تولید محتوا می‌تواند با اهداف مختلفی انجام شود که بازاریابی برای محصول و برندسازی از مهم‌ترین آن‌هاست. در این مرحله باید هدف شما مشخص باشد تا بتوانید جهت‌گیری محتوای خود را مشخص کنید. هنگامی که شما هدف مقاله را مشخص می‌کنید، به خوبی می‌توانید چیزی بنویسید که واقعاً برای کاربران متناسب با هدف شما مفید است.

تعیین مخاطبین هدف

همچنین هدف کاربران از جستجوی آن کلمه کلیدی بسیار مهم است؛ به عنوان مثال فرض کنید کاربران قصد خرید یک محصول را دارند، در این صورت مستقیم نام محصول را جستجو می‌کنند و هدف آن‌ها خرید است. در این صورت باید در صفحه مربوط به آن محتوا در مورد مشخصات آن محصول بنویسید و مستقیم سر اصل مطلب بروید. هر چقدر اطلاعات شما کامل‌تر باشد، کاربر برای خرید محصول شما مصمم‌تر خواهد شد.

 

    ۳. ایجاد ساختار مناسب برای محتوا

ساختار محتوا بخش مهمی از سئو کپی رایتینگ است! اگر بخواهیم مفهوم ساختار محتوا را خیلی ساده بررسی کنیم، می‌توانیم بگوییم ساختار نحوه قرار گرفتن اجزاء محتوا در کنار هم است. در واقع اگر شما می‌خواهید یک محتوای ارزشمند داشته باشید، حتماً باید ساختار محتوا را مشخص کنید و ببینید که کدام عناصر باید در کدام بخش قرار بگیرند. این مسئله علاوه بر گوگل، برای کاربران هم اهمیت زیادی دارد؛ دلیل آن هم این است که کاربر راحت‌تر می‌تواند بخش‌های مختلف محتوای شما را به صورت سازمان‌دهی‌شده مشاهده کند.

 

 آموزش بهینه سازی ساختار محتوا برای سئو

هنگامی که کاربر وارد صفحه‌ای از سایت شما می‌شود، اگر اجزاء آن صفحه منظم باشند کاربر راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند! حال فرض کنید اجزاء سایت شما پیچیده باشد و ذهن کاربر از دیدن چنین صفحه‌ای خسته شود؛ به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد؟ کاربر سایت را بسته و وارد سایت رقیب شما می‌شود. بنابراین هر چقدر ساختار محتوای سایت شما بهینه‌تر باشد، نرخ تبدیل هم افزایش پیدا می‌کند و این مسئله روی آینده کسب‌وکار اینترنتی شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

 

    ۴. نوشتن محتوا

در این مرحله شما باید محتوای خود را بنویسید! جالب است بدانید که روند تولید محتوا اگر به صورت اصولی انجام شود، نوشتن محتوا تنها 20 درصد از زمانی که برای تولید محتوا انجام می‌دهید را تشکیل می‌دهد. در این مرحله فقط باید بنویسید؛ نیازی نیست که حتماً محتوای شما بهینه باشد، بلکه هدف نوشتن است. بهینه‌سازی محتوا را به مرحله آخر بسپارید و در این مرحله اهمیت زیادی برای شما نداشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم پاراگراف اول محتوای خود که همان مقدمه است را ننویسید و آن را برای پایان کار قرار دهید.

گاهی اوقات ممکن است حس کنید که محتوای شما از نظر دستوری صحیح نیست و مشکلات نگارشی دارد؛ باز هم ایرادی ندارد و باید به نوشتن ادامه دهید. پس از آن که محتوای خود را به صورت کامل نوشتید، اکنون برگردید و محتوای خود را از نظر خوانایی، نگارشی و قواعد ویرایش کنید تا یک محتوای بهینه داشته باشید؛ بهتر است این کار را چندین بار انجام دهید تا تمام اشکالات محتوای شما از تصحیح شود. حتی ممکن است برخی جملات تکراری بوده و لازم باشد تا از محتوا حذف شوند.

 

 تولید محتوا با رعایت اصول سئو کپی رایتینگ

پس از ویرایش محتوا، اکنون زمان بهینه‌سازی ساختار محتوا است؛ به عنوان مثال اگر پاراگراف‌ها بهینه نیستند، آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. پس از آن که محتوای شما از نظر ساختار و نگارشی بهینه‌سازی شد، اکنون به ابتدای مقاله برگشته و مقدمه جذاب و مناسبی برای آن بنویسید. پس از مدتی که تمرین کنید، تولید محتوا برای شما روز به روز راحت‌تر شده و نیاز به ویرایش محتوا کمتر می‌شود. برای این کار، سه تکنیک وجود دارد:

 

  • اگر می‌خواهید نگارش جذاب و روانی داشته باشید، زیاد بخوانید! تفاوتی ندارد که چه چیزی می‌خوانید، هر چیزی که به خواندن آن علاقه دارید، می‌تواند مفید باشد؛ رمان، وبلاگ‌ها، مجلات و...! این موارد علاوه بر این که سبک نگارش شما را بهبود می‌بخشد، باعث می‌شود تا دایره لغات شما برای استفاده در تولید محتوا افزایش پیدا کند و سطح کیفیت محتوای شما را بهبود ببخشد.
  • استفاده از سبک هرم وارونه: هرم وارونه یک سبک نوشتاری در روزنامه‌نگاری است؛ در این سبک، شما ابتدا اطلاعات مهم را می‌نویسید و سپس در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهید. این باعث می‌شود تا جهت‌گیری محتوای شما مشخص شود و بتوانید توضیحات بیشتری را در محتوای خود درج کنید.
  • یکی دیگر از روش‌های بهبود تولید محتوا این است که بیشتر بنویسید! روزانه زمانی را برای نوشتن اختصاص دهید تا دست به قلم شما بهتر شود. در این مورد هم تفاوتی ندارد که چه چیزی می‌نویسید، مهم نوشتن است! پس بهتر است در مورد موضوعاتی که علاقه‌مند هستید محتوا بنویسید.

با انجام این ۳ تکنیک به راحتی می‌توانید روز به روز مهارت کپی رایتینگ خود را افزایش دهید و این مسئله یکی از مهم‌ترین اصول سئو کپی رایتینگ محسوب می‌شود.

 

    ۵. استفاده از تکنیک داستان‌سرایی

همه افراد به صورت ذاتی داستان و قصه را دوست دارند و معمولاً محتوایی که به صورت داستانی تولید شده باشد را بیشتر می‌خوانند. داستان‌سرایی یکی از بخش‌های مهم سئو کپی رایتینگ است و دلیل آن هم علاقه بیشتر کاربر به خواندن چنین محتوایی است. هر چقدر یک محتوا توسط کاربران بیشتر و کامل‌تر خوانده شود، از نظر گوگل آن محتوا کاربرپسند و بهینه است.

شما می‌توانید محتوای خود را به صورت داستانی تعریف کنید؛ برای این کار می‌توانید یک کاراکتر داستانی برای محتوای خود در نظر بگیرید و در مورد آن داستان بگویید. داستان‌سرایی به اندازه‌ای قدرتمند است که می‌تواند نرخ تبدیل شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد و این مسئله منجر به رشد کسب‌وکارهای اینترنتی می‌شود.

 

 اهمیت داستان سرایی در سئوی محتوا

البته گاهی اوقات کسب‌وکارها لحن رسمی دارند و بهتر است از زبان رسمی استفاده کنند؛ به عنوان مثال در سایت‌های خبری بهتر است اخبار رسمی باشند اما با این حال در این سایت‌ها داستان‌سرایی هم استفاده می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که در مورد خلاف انجام شده توسط یک فرد از زبان خودش محتوا ارائه می‌شود، به نوعی داستان‌سرایی صورت گرفته است و این مسئله جذابیت آن محتوا را دو چندان می‌کند.

 

مطالعه این مقالات پیشنهاد می‌شود:

۱- ۱۴ ایده محتوای حلاقانه برای کسب و کار شما

۲- تحلیل محتوا مراحل آنالیز تحلیل محتوا گام به گام

۳- تقویم محتوایی یک کسب و کار خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ مراحل ایجاد تقویم محتوا

 

    ۶. اطمینان از خوانایی کامل محتوا

یکی دیگر از مسائلی که هنگام رعایت سئو کپی رایتینگ باید توجه کنید، خوانایی متن است. متن شما باید به صورت کاملاً روان و ساده نگارش شود تا کاربر نیازی به چند بار خواندن آن متن نداشته باشد! در مرحله ویرایش متن، خوانایی باید به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد و اگر کپی رایتینگ خوانایی کامل را ندارد، حتماً جملات ویرایش شوند. سعی کنید از جملات کوتاه و خلاصه استفاده کنید؛ دلیل آن هم این است که کاربران امروزی کمتر حوصله خواندن محتوا دارند و بهتر است متن به صورت خلاصه شده اما جامع ارائه شود.

برای آن که ببینید محتوای شما از نظر خوانایی بهینه است یا نه، می‌توانید متن خود را یک بار با صدای بلند بخوانید و تمرکز خود را روی جملات و پاراگراف‌ها قرار دهید. اگر محتوای شما از نظر خوانایی بهینه باشد، خیلی راحت آن را می‌خوانید و مفهوم محتوا را درک می‌کند؛ در صورتی که اگر محتوای شما از نظر خوانایی بهینه نباشد، ممکن است یک جمله را چندین بار بخوانید.

 

در صورت بروز چنین مسئله‌ای، باید حتماً آن را ویرایش کنید. ساختار متن هم روی خوانایی تاثیر زیادی دارد؛ به عنوان مثال اگر پاراگراف‌های شما بیشتر از 10 خط باشد، ساختار بهینه‌ای ایجاد نکرده‌اید و باید حتماً آن را برای خوانایی بهتر ویرایش کنید.

 

    ۷. بررسی بازخوردها

گاهی اوقات از نظر شما محتوا با رعایت سئو کپی رایتینگ انجام شده است اما واقعیت چیز دیگری است! برای آن که متوجه این موضوع شوید، بهتر است از ابزارهای مختلف استفاده کنید تا در مورد میزان بهینه بودن محتوای شما نظر بدهد. مثلاً در وردپرس ابزار Yoast Seo کمک زیادی به بهینه‌سازی محتوا می‌کند. همچنین ابزارهای آنلاین دیگری هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا در سیستم‌های مدیریت محتوای دیگر بتوانید به بهینه‌سازی محتوای خود بپردازید.

 

بازخوردها در سئو کپی رایتینگ

 

شما می‌توانید هر چند وقت یک‌بار، نظر کاربران را در مورد محتوای خود بپرسید! همچنین در پایان مقالات خود می‌توانید از آن‌ها بخواهید که در مورد محتوا نظر بدهند و اگر جایی نیاز به ویرایش دارد، آن را به عنوان بازخورد برای شما ارسال کنند. این کار باعث می‌شود تا به مرور زمان، محتوای درجه یک داشته باشید. محتوای درجه یک، محتوایی است که از نظر سئو کپی رایتینگ بهینه است و همچنین کاربران نسبت به آن علاقه‌مند هستند.

با رعایت این 7 مرحله به راحتی می‌توانید سئو کپی رایتینگ را هنگام تولید محتوا رعایت کنید و شانس خود را برای رسیدن به لینک‌های اول گوگل افزایش دهید.

 

۱۰ نکته مهم در سئو کپی رایتینگ: یک سئو کپی رایتر باید چه مواردی را رعایت کند؟

تا اینجای مقاله سعی کردیم مفهوم سئو کپی رایتینگ و همچنین مراحل آن را به صورت کامل توضیح دهیم! با وجود آنکه مراحل بالا ضروری است، اما ممکن است کافی نباشد. نکاتی وجود دارند که باید در سئو کپی رایتینگ آن‌ها را رعایت کنید تا کپی رایتینگ بهتری انجام دهید و محتوای شما در صفحات اول گوگل قرار بگیرد. 10 مورد از مهم‌ترین نکاتی که رعایت آن‌ها کمک زیادی به تولید محتوای سئو شده می‌کند، عبارتند از:

 

یک) مفهوم کلمه کلیدی را درک کنید

اگر بخش بالا را به خوبی خوانده باشید، حتماً یادتان هست که گفتیم مرحله اول کپی رایتینگ تحقیق کلمات کلیدی است! کلمات کلیدی تنها کلماتی نیستند که چندین بار در محتوا تکرار شوند، بلکه باید به بهترین شکل ممکن در بخش‌های مختلف محتوای شما مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل پس از تحقیق کلمات کلیدی باید حتماً مفهوم آن را درک کنید! گاهی اوقات کلماتی را می‌بینید که اطلاعاتی در مورد آن ندارید؛ بنابراین باید تحقیق کافی انجام دهید و اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید محتوای ارزشمندی تولید کنید و تنها زمان و هزینه خود را هدر داده‌اید.

 

دو) به اصل مطلب بپردازید

سئو کپی رایتینگ به این دلیل است که محتوای شما در رتبه‌های اول گوگل قرار بگیرد! بنابراین هدف شما از انجام سئو کپی رایتینگ این است که در منبع بزرگی مثل گوگل ترافیک جذب کنید. یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید، این است که معمولاً کاربرانی که از طریق گوگل وارد سایت شما می‌شوند معمولاً حوصله خواندن کامل محتوا را ندارند و می‌خواهند هر چه سریع‌تر، پاسخ سوال خود را بگیرند.

نباید حاشیه بروید و باید اصل مطلب را بیان کنید. به عبارت ساده‌تر، محتوای تولید شده باید به دور از حاشیه و نکاتی باشد که به اصل مطلب ارتباطی ندارد. برای دسترسی راحت‌تر کاربران، می‌توانید فهرستی در ابتدا مطلب قرار دهید و در آن تیترهای مربوط به آن محتوا را درج کنید. در این صورت کاربر خیلی سریع و ساده می‌تواند به بخشی که نیاز دارد منتقل شود.

 

سه) از کیورد استافینگ اجتناب ورزید

یکی از تفکرات اشتباه و رایج در میان کاربران، این است که هر چقدر کلمات کلیدی بیشتر در متن استفاده شود برای سئو بهتر است! این تفکر اشتباه در گذشته درست بود اما در حال حاضر تنها باعث جریمه شدن توسط گوگل می‌شود. در گذشته الگوریتم‌های گوگل به اندازه امروز قوی نبودد و هر چقدر از کلمات کلیدی بیشتر استفاده می‌شد، آن سایت رتبه بهتری پیدا می‌کرد. متخصصان سئو این کار را تحت عنوان کیورد استافینگ می‌شناسند.

در حال حاضر الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند هستند و این کار می‌تواند منجر به آسیب زدن به رتبه سایت شما شود. بیشتر از آن که بخواهید به کلمات کلیدی دقت کنید، به ارزشمند بودن محتوا و ساختار آن دقت کنید تا رتبه خوبی در گوگل کسب کنید.

 

keyword stuffing

 

چهار)  با زبان مخاطبان با آنها صحبت کنید

هر فرد دوست دارد که با زبان خودش صحبت‌های دیگران را بشنود! رسانه یا سایت شما هم دقیقاً مانند فردی است که در حال صحبت با کاربران خود است. بنابراین لحن صحبت کردن شما در کپی رایتینگ اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بدانید که مخاطبان شما دوست دارند با کدام زبان با آن‌ها صحبت شود. این موضوع را می‌توانید با بررسی مخاطبان هدف پیدا کنید و لحن مناسب برای کاربران خود را بدانید. به عنوان مثال در سایت‌های خبری بهتر است از نگارش رسمی و در سایت‌های سرگرمی بهتر است از لحن صمیمی استفاده شود.

 

پنج) روی نقاط قوت خود متمرکز شوید

یکی از دلایلی که کسب‌وکارهای اینترنتی از کپی رایتینگ استفاده می‌کنند، این است که نقاط قوت خود را نشان دهند! هر چقدر یک کسب‌وکار نقاط قوت بیشتری داشته باشد و آن‌ را با استفاده از کپی رایتینگ به کاربران نشان دهند، موفق‌تر خواهد بود. یکی از تکنیک‌های بسیار مفید این است که مزایای رقابتی خود نسبت به سایر کسب‌وکارها را در بخشی از سایت نشان دهید. به عنوان مثال، در فروشگاه‌های اینترنتی ارسال رایگان یا ارسال هدیه می‌تواند یکی از نقاط قوت باشد که باید در صفحه محصول خود بیان کنید.

 

شش) در مورد انتخاب تیتر مناسب تامل کنید

تیتر مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد! اگر یک بخش از محتوای تیتر جذابی داشته باشد، هر کاربری ممکن است آن را بخواند اما اگر تیتر جذابی نداشته باشد، تعداد کمی از کاربران که واقعاً به آن نیاز دارند حاضر به خواندن می‌شوند. بنابراین یکی از اصول و تکنیک‌های بسیار مهم در سئو کپی رایتینگ این است که تیترهای جذاب انتخاب کنید؛ البته باید توجه کنید که برای بحث سئو، باید تیترهایی انتخاب کنید که در گوگل هم جستجو می‌شود و در صورت جستوی کاربر، سایت شما نمایش داده شود.

 

هفت) متاتگ‌ها را به خوبی بهینه سازی کنید

با متاتگ‌ها آشنا هستید؟ متاتگ‌ها ابزاری در هر سایتی هستند که با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات مفیدی به گوگل بدهید! به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از متاتگ عنوان، عنوان صفحه خود را به گوگل بدهید تا هنگام نمایش در گوگل با همان عنوان نمایش داده شوید. در بخش متاتگ‌ها هم باید حتماً از کلمات کلیدی پرجستجو استفاده کنید تا شانس شما برای نمایش در صفحه اول گوگل افزایش پیدا کند. بنابراین بهینه‌سازی متاتگ‌ها هم یکی از اصول سئو کپی رایتینگ است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.

 

هشت) کلمات کلیدی فرعی را نیز هدف قرار دهید

کلمات کلیدی اصلی اهمیت بسیار زیادی دارند اما رقابت هم در آن‌ها بیشتر است! در حالی که کلمات کلیدی فرعی با وجود آن که جستجو می‌شوند اما رقابت کمتری دارند. بنابراین شما باید حتماً از کلمات کلیدی فرعی هم استفاده کنید. به خصوص اگر یک سایت تازه تاسیس دارید، باید زمان و انرژی زیادی برای رسیدن به صفحه اول گوگل با کلمات کلیدی اصلی بگذارید اما با استفاده از کلمات کلیدی فرعی که رقابت بسیار کمتری دارند، به راحتی می‌توانید وارد صفحه اول گوگل شوید. جالب است بدانید هر چقدر کلمات کلیدی فرعی بالاتر باشند، کلمات کلیدی اصلی هم شانس زیادی برای رسیدن به صحفه گوگل خواهند داشت.

 

نه) به جستجوی صوتی توجه کنید

یکی از قابلیت‌های بسیار کاربردی در گوگل، جستجوی صوتی است! گاهی اوقات کاربران به جای جستجوی متنی، از جستجوی صوتی استفاده می‌کنند تا راحت‌تر سایت موردنظر را پیدا کنند. بنابراین سعی کنید همیشه از لحنی استفاده کنید که شانس پیدا شدن در جستجوی صوتی گوگل را از دست ندهید! البته در حال حاضر جستجوی صوتی با زبان فارسی انجام نمی‌شود و دقیق نیست. اما بهتر است این موضوع را در نظر بگیرید تا اگر در آینده این موضوع بهبود پیدا کرد، سایت شما در جستجو صوتی در رتبه‌های اول قرار بگیرد.

اگر می‌خواهید در جستجوی صوتی نیز در صفحه نتایج ظاهر شوید پیشنهاد می‌کنیم توصیه‌های مقاله سئو پادکست گرندیما را مطالعه کنید.

 

ده) استفاده درست از تگ‌های هدلاین (H)

یکی دیگر از مواردی که در سئو کپی رایتینگ اهمیت بسیار زیادی دارد، استفاده درست از تگ‌های H است. این تگ‌ها نشان‌دهنده اهمیت و زیرمجموعه بودن تیترها هستند! تگ‌های هدلاین از H1 تا H6 وجود دارند که تگ H1 مهم‌ترین آن است. بنابراین یکی از مواردی که سئو کپی رایتینگ و همچنین ساختار محتوای شما تاثیر بسیار زیادی دارد و وجود آن ضروری است، این مورد است.

 

هنگام استفاده از تگ‌های اچ باید در نظر داشته باشید که اگر قرار است از تگ H2 استفاده کنید، حتماً قبل از آن تگ H1 استفاده شده باشد. همچنین تگ اچ یک تنها یک بار در هر صفحه از سایت باید وجود داشته باشد و باید عنوان اصلی محتوای شما را شامل شود.

 

سئو کپی رایتینگ برای سایت‌های بین‌المللی

اگر یکی کسب‌وکار اینترنتی بین‌المللی دارید و می‌خواهید در چندین زبان به رتبه‌های اول گوگل راه پیدا کنید، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که باید چه‌کار کنیم؟ تولید محتوا کار ساده‌ای نیست و به خصوص که اگر بخواهید سئو کپی رایتینگ را هم رعایت کنید. بهترین راه این است که محتوای تولید شده را به زبان دیگری هم ترجمه کنید که البته در آن هم باید اصول سئوی محتوا رعایت شود.

سئو کپی رایتینگ برای سایت‌های بین‌المللی

یکی از مشکلاتی که در این مورد پیش می‌آید، این است که گاهی اوقات در زبان‌های مختلف دو کلمه مشابه هم هستند اما معنی متفاوتی دارند. این مسئله باعث می‌شود تا اگر به خوبی روی زبان موردنظر تسط نداشته باشید، نتوانید محتوا را به درستی ترجمه کنید و با مفهوم دیگری در صفحات اول گوگل ظاهر شوید. در حالت کلی 3 روش برای تولید محتوا به زبان‌های دیگر وجود دارد:

 

  1. ترجمه محتوا: در این روش شما بدون توجه به اصول نگارش محتوای خود را ترجمه می‌کنید، بدون آن که توجهی به اصول سئو یا اصول نگارشی داشته باشید.
  2. تولید محتوای جدید به زبان موردنظر: یکی دیگر از راه‌های تولید محتوا به زبان دیگر این است که محتوای موردنظر را دوباره تولید کنید! در واقع در این روش بدون ترجمه محتوا، یک محتوای دیگر می‌نویسید که از لحاظ نگارشی و سئو بهینه است.
  3. خلق محتوا: در این روش علاوه بر این که شما محتوای ترجمه شده تولید می‌کنید، محتوا را تولید می‌کنید! در واقع شما مفهوم محتوا را با کمک ترجمه محتوا درک کرده و سپس دست به تولید آن می‌زنید.

 

بهترین روش برای تولید محتوا با رعایت اصول سئو کپی رایتینگ خلق محتوا است که می‌تواند کمک زیادی به رشد کسب‌وکارتان کند.

 

نتیجه‌گیری: به کپی رایتر خود سئو بیاموزید!

تا اینجا به اهمیت کپی رایتینگ پی بردید و درباره آن و نجوه نوشتن آن آشنا شدید، اما آنچه که نیاز است در کسب  کارتان تقویت دهید سئو کپی رایتینگ است یعنی فردی که با مهارت کافی بتواند محتوایی خلق کند که با رعایت اصول سئو منجر به افزایش فروش و تغییر روند سازمان شما شود. اگر تا الان چنین فردی را نداشتید و کسب و کارتان در سراشینی قرار دارد، شاید بهتر باشد که روند تولید محتوای خود را تغییر دهید، چه بهتر که نیرویی ماهر در کپی رایتینگ را آموزش دهید که سئو هم بیاموزد یا حتی متخصص سئویی که دستی در نوشتن محتوا داشته باشد.

پس به طور خلاصه، اگر برای کسب‌وکار خود از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید و می‌خواهید در گوگل رتبه خوبی داشته باشید، سئو کپی رایتینگ را به خوبی یاد بگیرید! هر چیزی که برای تولید محتوای سئو شده نیاز دارید، در این مقاله بررسی کردیم. اگر سوالی در مورد اصول سئو کپی رایتینگ دارید، در بخش نظرات مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید