سئو پادکست چیست؟ ارتباط این دو عبارت را می‌دانید؟ حتما با شرکت‌هایی کار کرده‌اید که تنها راه بهبود کلمات کلیدی شما را پادکست می‌دانند، اما آیا حق با آنهاست؟آیا می‎‌دانید بیش از دو میلیون پادکست (محتوای صوتی) در وب وجود دارند؟ بی‌جهت نیست که تولید محتوای صوتی تا بدین اندازه محبوب شده است زیرا یک راه ارتباطی قوی با مخاطب هدف است. برای افراد و کسب و کارهایی که صاحب یک وبسایت هستند و می‌خواهند در تولید محتوای صوتی موفق عمل کنند، این پرسش پیش می‌آید که: «آیا پادکست بر سئو تأثیر می‌گذارد؟» برای درک هر چه بیشتر رابطه بین محتوای صوتی و سئو با مقاله دیگری از وبلاگ گرندیما همراه باشید.

آیا تولید محتوای صوتی بر سئو تاثیر می‌گذارد؟

پادکست قطعه‌ای از محتوای صوتی است که از طریق قوه شنوایی درک می‌شود. در ضبط پادکست می‌توان از هر موضوعی از جمله کمدی، آموزنده، سرگرم کننده، داستانی، مصاحبه و هر آنچه به اصطلاح شنیدنی است، استفاده کرد.

اگر تولید محتوای صوتی به درستی انجام شود، می‌تواند اعتبار و هویت برند را بهبود بخشند و فرصت‌های جدیدی را بهبود استراتژی سئو (SEO) فراهم کند. ترافیک ارگانیک ناشی از نتایج موتورهای جستجو (مانند گوگل یا بینگ) می‌تواند بازدیدکنندگان یا بهتر است بگوییم «شنوندگان» بیشتری را جذب سایت کند.

اگر از پادکست به عنوان منبعی برای کسب درآمد استفاده شود، پرداختن به رابطه بین پادکست و سئو بیش از پیش با اهمیت جلوه خواهد کرد. در نهایت، اگر پیوند بین محتوای صوتی و سئو به درست اجرا شود، موفقیت در بلند مدت از طریق ورودی موتورهای جستجو قابل لمس است.

پس می‌توان چنین گفت: «رابطه بین پادکست و سئو مانند یک خیابان دو طرفه است!» بدین معنا که هر چه قدر تولید محتوای صوتی برای سئو بهینه سازی شود، وبسایت مورد نظر بازخورد بیشتری دریافت می‌کند.

 

چرا بهینه سازی پادکست برای سئو مهم است؟

گوگل بیانیه‌ای منتشر کرد مبنی بر اینکه محتوای صوتی را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) به همراه تصاویر، ویدئو و متن نمایش می‌دهد. این بدان معناست که پادکست می‌تواند روش بالقوه‌ای برای بهینه سازی وبسایت جهت دیده شده در صفحه جستجوی گوگل باشد.

seo podcast

گوگل ممکن است بر طبق محتوای داخل پادکست متنی را تولید کند تا تشخیص دهد که آیا پادکست مورد نظر با عبارتی که در گوگل جستجو شده است تطابق دارد یا خیر! این کار برای گوگل از طریق کلمات کلیدی، لینک‌ها و اطلاعات مربوط به پادکست تجزیه و تحلیل می‌شود. گوگل کلمات کلیدی برای پادکست‌ها را مانند کلماتی که برای متن و تصاویر جستجو می‌شود، در نظر می‌گیرد.

 

برای درک این موضوع در زیر یک مثال آورده‌ایم:

شما پادکستی مربوط به بافندگی دارید. شخصی که علاقه‌مند به بافتنی است در گوگل عنوان «پادکست‌های مربوط به بافندگی» را سرچ می‌کند تا محتوای صوتی شما را می‌بیند؛ اما شاید فرد دیگری به دنبال «نحوه بافتن روسری» باشد و نتواند محتوای شما را پیدا کند! ولی اگر یکی از اپیزودهای پادکست شما به نام «نحوه بافتن روسری» باشد، احتمال دارد این اپیزود خاص در نتایج جستجو ظاهر شود.

 

نسبت به گذشته، تأثیر پادکست بر سئو غیر قابل چشم پوشی است. با حمایت گوگل از محتوای صوتی، اکنون دیگر نمی‌توان پادکست‌ها را به عنوان یک منبع محتوایی غنی نادیده گرفت! سئو پادکست روز به روز در حال رشد است زیرا فرصتی عالی برای جذب مخاطب از طریق ترافیک نتایج جستجو است.

 

یک مثال کاربردی از رابطه بین پادکست و سئو

عبارت «پادکست بی پلاس» نه تنها دامنه اصلی سایت (bpluspodcast.com) را نشان می‌دهد بلکه لیستی از آخرین اپیزودهای پادکست مورد نظر را در گوشی همراه به نمایش می‌گذارد. داشتن یک دامنه اختصاصی برای پادکست بی پلاس نشان می‌دهد که کلمات کلیدی برای جستجوی برند به خوبی قابل استفاده هستند. همچنین اپیزودهای پادکست این وبسایت ایرانی فضای زیادی را در صفحه اشغال کرده است.

 

باید توجه داشت که پادکست گوگل تنها برای گوشی‌های اندروید قابل مشاهده است و کاربران آیفون به این ویژگی دسترسی ندارند!

 

  1. سراغ یک مثال خارجی می‌رویم؛ The Message پادکست مختصری است که جنرال الکتریک در سال 2015 تولید کرد که توانست با هشت اپیزود بیش از یک میلیون شنونده را به خود جذب کند.
  2. جنرال الکتریک دامنه‌ای جداگانه برای The Message ایجاد کرد و تولید محتوای صوتی آن را در بیش از هشت هفته اجرا کرد. این شرکت توانسته صفحه ویکی پدیای The Message خود را نیز در صفحه اول گوگل بگیرد.
  3. پس از ویکی پدیا، The Message مورد توجه وبسایت‌های آتلانتیک (theatlantic.com)، اپل (apple.com)، ردیت (reddit.com) و نیمانلب (niemanlab.org) نیز قرار گرفت است. در حقیقت، جنرال الکتریک یک نمایش رادیویی ساده را به یک پدیده جهانی تبدیل کرد.

 

تقریباً هر سایتی که به The Message اشاره کرده است از جنرال الکتریک نیز نام برده است؛ حتی اگر این سایت‌ها فقط به سایت تک صفحه‌ای The Message لینک داده شده باشند، باز هم به این معناست که مخاطبان می‌توانند پادکست جنرال الکتریک را مشاهده کنند.

  • اگر بخواهیم از نمونه‌های موفق پادکست در ایران نام ببریم می‌توانیم به جادی و رادیو گیگ اون اشاره کنیم که توانسته ارتباط عمیق و بسیار خوبی را میان تکنولوژی و حتی اقتصاد و دولوپرها ایجاد کند.

 

شاید یک میلیون نفر زیاد به نظر نرسد! اما اگر وقتی هزینه تولید محتوای صوتی را نزدیک به صفر در نظر بگیریم، جنرال الکتریک یک موفقیت بزرگ کسب کرده است.

 

چگونه برای سئو یک استراتژی تولید محتوای صوتی مؤثر بچینیم؟

حالا که رابطه بین پادکست و سئو را متوجه شدید، وقت آن است که یک استراتژی مناسب ترتیب دهید:

۱- یک سایت ویژه برای پادکست بسازید

برای شروع فرآیند ضبط محتوای صوتی نیاز به یک سایت است. بعد از تولید پادکست می‌توان آن را در یک صفحه مجزا منتشر کرد. این کار روشی عالی برای تولید محتوای صوتی و آسان کردن عملکرد موتورهای جستجو برای انتخاب موضوع و کلمات کلیدی اصلی است.

همچنین، می‌توان هر صفحه از پادکست را به صفحات مربوطه لینک داد تا بتوان تعامل مخاطب با سایت را بهبود بخشید. پیشنهاد می‌شود در دامنه سایت از عبارت «Podcast» استفاده کنید.

 

۲- به کیفیت محتوای صوتی توجه کنید

چیزی که باید به خاطر سپرد این است که کیفیت همچنان باید در اولویت تولید پادکست قرار گیرد. کیفیت صدا و محتوا از عوامل اصلی موفقیت در این حوزه محتوایی است. ارتقاء و پیشرفت در سئو فقط در صورتی عملی خواهد بود که محتوای صوتی در نهایت کیفیت و دقت تولید شود.

برای ضبط محتوای صوتی باید به دنبال یک عنوان خلاقانه و یک موضوع منحصر به فرد بود و پادکست را با بالاترین کیفیت در صدا تولید کرد. کیفیت خوب و ایده محتوا در درجه اول باید مخاطب را هدف قرار دهد و نظر او را جلب کند، سپس می‌توان در انتظار نشست و در بلند مدت شاهد پیشرفت سئو سایت شد.

 

۳- کلمات کلیدی را به اپیزودهای پادکست اضافه کنید

در عنوان محتوای صوتی باید از کلمه کلیدی استفاده کرد. هنگام ضبط پادکست نیاز به یک کلمه کلیدی اصلی است که بتواند درونمایه محتوای صوتی را توصیف کند. همچنین، باید مطمئن شد که هر اپیزود از پادکست دارای کلمه کلیدی اصلی است تا یکپارچگی اپیزودها از نظر محتوای تضمین شوند.

تاثیر پادکست روی سئو

کلمه کلیدی باید از نظر میزان رقابت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا ترافیک ورودی آن تعیین شود. پیشنهاد می‌شود از کلمات کلیدی بلند استفاده کنید، مثلاً «کتاب صوتی پیرمرد و دریا» را به «پیرمرد و دریا» در ارجحیت قرار دهید.

 

۴- در مورد عنوان محتوای صوتی فکر کنید

عناوین پادکست باید حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد اما یک تفاوت وجود دارد! اگر عناوین به اندازه کافی جذاب نباشند، مخاطبان رغبت کمتری برای کلیک کردن خواهند داشت. ضمن در نظر گرفتن محدودیت کاراکترها، عناوین باید واضح بوده و توصیف کننده درونمایه محتوای صوتی باشند.

برای مثال، «چرا باید کتاب صوتی پیرمرد و دریا بخوانیم؟» هم حاوی کلمه کلیدی است و هم عنوان جذابیت دارد. برای هر اپیزود نیز می‌توانید از یک عبارت توصیفی استفاده کنید.

به مثال زیر توجه کنید:

  • عنوان اصلی پست: «کتاب صوتی پیرمرد و دریا؛ یک داستان شگفت انگیز»
  • اپیزود اول: سانتیاگوی پیر دیگر یک ماهیگیر بزرگ نیست!
  • اپیزود دوم: تصمیم برای یک صید بزرگ
  • اپیزود سوم: نبرد سانتیاگو با ماهی
  • اپیزود سوم: خوردن نیزه ماهی توسط کوسه‌ها
  • عنوان بقیه اپیزودها نیز باید محتوای آن بخش را به خوبی توصیف کند.

 

۵- برای پادکست نیاز به نوشتن محتوای متنی دارید

نوشتن محتوا برای هر پست به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا پادکست را با جزئیات بیشتری تحلیل کنند. محتوای متنی می‌تواند از طریق تمرکز مناسب روی کلمات کلیدی و ساختار محتوا بهبود پیدا کند.

اگر محتوای متنی شامل خلاصه، نقد و بررسی و اطلاعات دیگر باشد، مخاطبان را بیشتر تشویق می‌کند تا به اپیزودهای پادکست گوش دهند. به طور کلی، نوشتن محتوای متنی ممکن است زمان‍بَر باشد! ولی اگر هدف بهینه سازی صفحات وبسایت است، این مهم ارزش انجام دادن را دارد.

 

۶- از متادیتا در پادکست استفاده کنید

مانند هر روش دیگری در بهبود سئو سایت، استفاده از متا دیتا ضروری است. این مهم به معنای استفاده از عنوان پست، توضیحات متا، برچسب‌ها و تگ‌های هدینگ است. عنوان پادکست را در بالا معرفی کردیم اما در این بخش به بقیه موارد مربوط به متادیتا اشاره می‌کنیم.

 

توضیحات متا می‌تواند موضوع پادکست را توصیف کند. این قسمت در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود و در جذب مخاطب تأثیرگذار است. برچسب‌ها به افراد اجازه می‌دهند تا با مشاهده دسته‌ها یا ژانرهای مختلف، موضوع مورد نظر خود را پیدا کنند.

 

مثلا می‌توانید برای کتاب صوتی پیرمرد و دریا از برچسب‌هایی مانند «ارنست همینگوی» و «رُمان برنده نوبل» استفاده کنید. تگ‌های هدینگ نیز شامل H1، H2، H3 تا H6 هستند که باید حاوی کلمه کلیدی اصلی و مترادف‌ها باشند. ناگفته نماند، این تگ‌ها در محتوای متنی جهت خوانایی بیشتر و کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر موضوع استفاده می‌شوند.

 

۷- پادکست را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

برای موفقیت پادکست در سئو می‌توان از اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد. مانند هر نوع محتوای دیگری، بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی عامل مهمی در بهبود موفقیت در تولید محتوای صوتی است.

کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک و سایر اشکال تبلیغاتی باید براساس موضوع و مخاطبان هدف انتخاب شوند. به طور کلی، به اشتراک گذاری پادکست روشی عالی برای بهبود سئو سایت و به اصطلاح دهان به دهان چرخیدن برند است!

 

۸- پادکست را به گوگل پادکستز اضافه کنید

با جدی شدن روند کار گوگل در پشتیبانی از محتوای صوتی، پلتفرم گوگل پادکستز (Google Podcasts) اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم شده است. برای استفاده از این قابلیت می‌توان خوراک RSS محتوای صوتی و آدرس سایت را به گوگل پادکستز اضافه کرد. این راه ساده‌ترین شیوه برای بهبود سئو پادکست برای دیده شدن در رتبه بندی موتورهای جستجوی است.

نکته: اشتراک گذاری پادکست در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از پلتفرم گوگل پادکستز به عنوان لینک بیلدینگ (لینک سازی) رایگان شناخته می‌شوند.

 

نتیجه گیری: پادکست یکی از پرطرفدارترین محتواها برای سئو

سئو پادکست به سرعت در حال تبدیل شدن به یک منبع با ارزش محتوایی است. هر فرد یا کسب و کاری که محصولات و خدمات خاصی را ارائه می‌دهد، می‌تواند از تولید محتوای صوتی برای افزایش ترافیک و بهبود سئوی سایت خود استفاده کند.

قطعا اگر صاحب کسب و کاری هستید که می‌تواند به تولید محتوای صوتی بپردازد، ضبط پادکست را به تعویق نیاندازید و حتما در پروسه  زمانی خود بررسی کنید تا در بهترین حالت و با کیفیت خوبی منتشر شود. در این مقاله سعی کردیم درباره مهم‌ترین جنبه‌های سئو برایتان بگوییم، اما انتخاب آن بسته به نوع کسب و کار شما می‌تواند متغیر باشد. قطعا هر کسب و کاری نیازمند راه اندازی پادکست نیست!

قطعا پیش از آنکه پادکستی ضبط شود باید طوفان مغزی درباره آن برگزار شود تا بتواند به انواع و اقسام ایده‌هایی بپردازد که هیچ کسب و کاری به آنها نپرداخته! چرا؟ چون داشتن ایده و نوآوری در تولید محتوی پادکست می‌تواند تاثیر بیشتری در وایرال شدن و موثر واقع شدن آن در میان مخاطبین شما داشته باشد.

پادکست و سئو باید در اولویت کسب و کارهای مختلف قرار گیرد زیرا تعامل و فروش را به ارمغان می‌آورد. پس همین امروز آستین‌ها را بالا بزنید و محتوای صوتی را به بخشی از استراتژی سئو خود اضافه کنید. 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید