شما از قدرت بازاریابی شبکه های اجتماعی برای رشد کسب و کارتان استفاده می‌کنید؟ شبکه‌های اجتماعی این روزها به جزئی جدا نشدنی از هر کسب و کار اینترنتی یا حتی حضوری تبدیل شده‌اند و دیگر نادیده گرفتن آنها در مسیر رسیدن به موفقیت کار آسانی نیست. شبکه‌هایی که شما را به گستره وسیعی از مخاطبان بالقوه وصل می کند و با کمی هوشمندی و دقت، می‌تواند از آنها مشتریانی وفادار بسازد. آینده بسیاری از کسب و کارها به وجود شبکه‌های اجتماعی گره خورده است و فعالیت درست در آنها به تخصصی به نام بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نیاز دارد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی یا بازاریابی سوشال مدیا (Social Media Marketing) روی شناخت مخاطب و شناخت شبکه‌های اجتماعی و نزدیکی این دو به هم فعالیت دارد و می‌خواهد با کمک برنامه‌ریزی و استراتژی، درهای موفقیت را به روی یک کسب و کار باز کند. همراه‌ شوید تا در این مطلب به سراغ تعریف بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برویم، با بخش‌های اصلی این نوع بازاریابی آشنا شویم و درباره انواع محتوایی که می‌توان در سوشال مدیا تولید کرد، بیشتر بدانیم. 

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست و داستان از کجا شروع شد؟

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی با هدف افزایش ترافیک در وب‌سایت‌ها آغاز شد. صاحبان مشاغل به امید جذب ترافیک بیشتر در سایت‌هایشان، محتوای تولید ‌شده برای وب‌سایت را درشبکه‌های اجتماعی هم منتشر کردند. اما مسئله اینجاست که شبکه‌های اجتماعی چنان رشد و توسعه‌ای داشتند که خود تبدیل به ابزاری قدرتمند در فروش شدند. 

پیشنهاد می‌کنیم پیش از آن که به مفهوم بازاریابی شبکه های اجتماعی بپردازید، نیاز دارید که با مفهوم مارکتینگ (بازاریابی) آشنا شوید تا بتوانید استراتژی درستی در شبکه های اجتماعی اجرا کنید.

امروزه صاحبان بسیاری از شرکت‌ها از شبکه‌های اجتماعی با هدف افزایش فروش استفاده می‌کنند و در جنبه‌های مختلفی از آن بهره می‌برند. مثلا اگر شرکت یا برندی به دنبال آگاهی از نظر مردم دربارۀ شرکت است، بخش نظرات و صحبت‌های مرتبط با برندش را تحت نظر می‌گیرد. شرکتی که می‌خواهد عملکردش را در شبکه‌های اجتماعی تحلیل کند باید سراغ میزان دسترسی، بازخورد و فعالیت مخاطبانش برود. 

کل این فرآیند، یعنی بررسی عملکرد صفحۀ یک شرکت در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی برای آن را مدیریت شبکه‌های اجتماعی می‌نامند.

علاوه بر این یک مدیر شبکه‌های اجتماعی باید بداند از کدام کانال‌های ارتباطی دیجیتال برای اجرای اهداف خود استفاده کند.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی، ساختمانی با پنج ستون

با افزایش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی و تاثیری که بر میزان فروش و سوددهی تجارت‌های مختلف داشت، نیاز برای مدیریت و فعالیت در آنها روز‌به‌روز جدی‌تر شد. به همین دلیل هم کارشناسان بازاریابی به تحلیل این راه‌های نوین پرداختند و تئوری‌های بسیاری در این زمینه مطرح شد. 

هر چند که مانند هر بحث دیگری در زمینۀ بازاریابی، شبکه‌های اجتماعی هم موضوع مفصل و قابل تأملی است که نیاز به مطالعه و آزمون و خطا دارد، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌توانند اولین قدم‌های شما در این مسیر باشند. برای این کار باید پنج مرحله را در نظر داشته باشید و به همین دلیل ما بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)  را ساختمانی با پنج ستون می‌نامیم.

 

ستون اول؛ استراتژی

قبل از اینکه محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید، بد نیست اندکی تامل کرده و به دورنمای کلی کارتان فکر کنید. اولین قدم شما باید تعیین استراتژی باشد. منظور از استراتژی چیست؟ خب اگر ساده به آن نگاه کنیم منظور از استراتژی پیدا کردن اهداف شما و راه‌های رسیدن به آن است. 

به این فکر کنید که شبکه‌های اجتماعی چطور می‌توانند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند؟ شرکت‌هایی هستند که از شبکه‌های اجتماعی برای مطرح کردن هر چه بیشتر نام برندشان استفاده می‌کنند. گروهی هم هستند که به دنبال افزایش ترافیک برای وب‌سایت‌هایشان می‌گردند. شبکه‌های اجتماعی همچنین می‌توانند در واکنش گرفتن از مخاطبان و ساخت انجمن‌ها و گروه‌ها به شما کمک کنند و به نوعی خدمات پشتیبانی مشترکان و خریداران باشند.

 

ستون اول استراتژی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی

وقتی درباره اهداف و راه‌های رسیدن به آن تصمیم گرفتید، باید مشخص کنید که کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی بیشترین فایده را برای شما دارند. امروز شبکه‌های اجتماعیِ فعالِ متعددی وجود دارند مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست، یوتیوب، اسنپ‌چت و تیک‌تاک. 

مهم این است که تشخیص دهید مخاطبان مورد نظر شما بیشتر از کدام یک از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند. وقتی شبکۀ مورد نظر را پیدا کردید، باید انتخاب کنید که چه نوع محتوایی را به نمایش می‌گذارید.

 

انتخاب محتوای شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی از استراتژی صفحه شماست. باید بدانید که مخاطبان شما به چه نوع محتوایی بهتر واکنش نشان می‌‌دهند و جذب می‌شوند. بهتر است از تصاویر استفاده کنید یا سراغ ویدئوها بروید؟ بهتر است محتوای شما جنبه سرگرمی داشته باشد یا آموزشی باشد؟ البته فراموش نکنید که استراتژی بازاریابی شما ثابت و دائمی نیست و هر زمانی که بخواهید می‌توانید با توجه به نیازتان آن را تغییر دهید.

 

ستون دوم؛ برنامه‌ریزی و انتشار

تا این لحظه از مدیریت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، توانسته‌ایم استراتژی مناسب برای برندمان تعیین کنیم. قدم بعدی برنامه‌ریزی برای اجرا و انتشار آن است. برای کسب و کارهای کوچک، این کار با حضور مستمر در شبکه‌های اجتماعی آغاز می‌شود. نزدیک به 3 میلیارد نفر در جهان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند که این نشان دهنده عظمت بازاری است که می‌توانید در آن حضور داشته، رشد کرده و به درآمد برسید.  

بنابراین، حضور در این شبکه‌ها فرصتی است که شرکتتان را در معرض دید این افراد قرار دهید. فعالیت‌ تجاری در این شبکه‌ها فرق چندانی با فعالیت شخصی ندارد. درست همان‌طور که تصاویر و ویدیوهایی را در صفحه شخصی خود قرار می‌دهید، در صفحه تجاری‌تان هم همان کار را می‌کنید. تنها تفاوت، برنامه‌ریزی است.

ما در صفحات شخصی‌مان آنی رفتار می‌کنیم. اگر در موقعیتی هستیم که برایمان جالب است ناگهان تصمیم می‌گیریم که آن‌ را با دیگران به اشتراک بگذاریم. در صفحات تجاری اما نمی‌توانیم اینقدر ناگهانی عمل کنیم و باید طبق برنامه‌ریزی پیش برویم. 

به‌علاوه، شاید در صفحات شخصی توجهی که به محتوا می‌شود یا تعداد افرادی که از آن بازدید کرده‌‌اند خیلی مهم نباشد، اما در صفحات تجاری هدف این است که تا می‌توانیم تعداد افرادی که محتوایمان را دیده‌اند بالا ببریم. برای این کار باید محتوایی تولید کنیم که مخاطبانمان از آن لذت می‌برند یا به آن واکنش نشان می‌دهند.

امروز ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما در برنامه‌ریزی و انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کنند. آنچه که در تعیین یک استراتژی درست برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بسیار مفید است این است که بدانید کدامین کاربرها با کدام رنج سنی به کدام شبکه‌های اجتماعی علاقمندند؟ اگر می‌خواهید قشر زنان را هدف قرار دهید باید شبکه اجتماعی که برای آن انتخاب می‌کنید متفاوت باشد. اگر می‌خواهید روی نوجوانان تاثیر بگذارید هم نوع استراتژی و همچنین شبکه‌ای که انتخاب می‌کنید به همین نسبت متفاوت خواهد بود پس در انتخاب و نوع استراتژی شما بسیار موثر است.

در مطلبی جداگانه به معرفی این ابزارها خواهیم پرداخت.

 

ستون سوم؛ شنیدن مخاطبان

با بیشتر شدن تعداد دنبال‌کنندگان‌ صفحۀ شما، گفت‌وگوها هم درباره برند افزایش می‌یابد. مخاطبان نظراتشان را زیر پست‌های شما می‌نویسند، شما را در پست‌های دیگران تگ می‌کنند یا مستقیم به شما پیغام می‌دهند. شاید حتی دربارۀ شما و برندتان در پست‌های صفحات خودشان مطالبی مطرح کنند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که تمام مطالبی را که با برند شما در ارتباط است به‌دقت مدنظر قرار دهید. اگر نظرات مطرح شده مثبت باشد، واکنش شما می‌تواند مخاطب را به شعف بیاورد و اگر نظر منفی باشد، فرصت دارید تا با نشان دادن اهمیتی که به نظر افراد می‌دهید، مشکل پیش آمده را مرتفع کنید و جلوی بدتر شدن آن را بگیرید.

این کار به روش دستی شدنی است. یعنی یک نفر تمام پست‌ها و مطالبی که با یک برند مرتبط است را پیدا کند و واکنش مناسب به آنها نشان دهد. اما این روش نه تنها کاربردی نیست و زمان بسیار زیادی از فرد می‌گیرد، بلکه فقط شامل صفحۀ تجاری شماست و پروفایل‌های شخصی را پوشش نمی‌دهد. ابزارهایی هستند که در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند، کافیست دنبال ابزارهای بررسی و کنترل شبکه‌های اجتماعی بگردید.

 

ستون چهارم؛ تحلیل

انتخاب رویکرد و استراتژی عمل بسیار اهمیت دارد، اما این رویکرد هرچه که باشد درنهایت باید عملکرد آن تحلیل و بررسی شود. لازم است بدانید رویکردی که اتخاذ کرده‌اید عملکرد مورد نیاز شما را دارد یا اینکه راه‌های بهتری برای رسیدن به هدف دارید. در این مرحله باید بررسی کنید که آیا تعداد افرادی که پست‌های شما را می‌بینند بیشتر شده است؟ در ماه چقدر مورد تمجید مخاطبان قرار می‌گیرید؟ و چقدر از نام تجاری شما در پست‌ها و گفت‌وگوهای دیگر استفاده می‌شود؟

 

شبکه‌های اجتماعی معمولاً قابلیت‌هایی دارند که تا حدی این اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارد. برای اینکه تحلیل‌های دقیق‌تر و جزئی‌تری داشته باشید، مجموعۀ وسیعی از ابزارهای تحلیلی شبکه‌های اجتماعی وجود دارند که می‌توانند اطلاعاتی که به دنبال آن هستید به شما نشان دهند که Buffer Analyze یکی از آنهاست. البته ابزارهای ایرانی و آنلاین زیادی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید بسته به میزان استفاده و کارایی آنها انتخابشان کنید.

 

ستون پنجم؛ تبلیغات

وقتی کسب و کار شما به قدری وسعت پیدا کرد که بودجه کافی برای تبلیغات داشتید، می‌توانید این گزینه را هم مدنظر قرار دهید. شبکه‌های اجتماعی معمولاً این قابلیت را برای کاربران خود قائل هستند و به آنها کمک می‌کنند به تعداد بازدیدکنندگان خود بیفزایند. با تکیه به تحلیل‌های این شبکه‌ها می‌توانید استراتژی‌هایی برای تبلیغات خود تدوین کنید. این قابلیت‌ها به‌قدری پیشرفته شده‌اند که شما حتی می‌توانید تعیین کنید جامعه هدف شما چه کسی است و می‌خواهید پست‌هایتان به چه گروهی بیشتر نشان داده شود.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی جنبه دیگری هم دارد. شما می‌توانید با پیدا کردن صفحاتی که مخاطبان شما آن‌ها را دنبال می‌کنند و تبلیغ در آن صفحات مخاطبان بیشتری را جذب کنید. البته مبحث تبلیغات بحث پیچیده‌ای است که باید مفصل به آن پرداخته شود.

 

چطور بازاریابی سوشال مدیا می‌تواند شما را به اهداف بازاریابی‌تان برساند

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی از طریق روش‌های زیر می‌تواند به شما برای رسیدن به اهداف کسب و کارتان کمک کند: 

  • بالا بردن ترافیک سایت: شبکه‌های اجتماعی از طریق لینک ‌دهی خارجی و جست‌وجوی نام برند شما در موتورهای جست‌وجو می‌توانند مخاطبان بیشتری را به سوی سایت‌تان کشاند و ترافیک ارگانیک سایت شما را بالا ببرند. 
  • بهبود سئو: با یک بازاریابی قوی در شبکه‌های اجتماعی و فرستادن سیگنال‌های مثبت به موتورهای جست‌وجو می‌توانید سئوی سایت‌تان را بهبود ببخشید و رتبه بهتری در صفحه نتایج جست‌وجو به دست بیاورید. 

 

  • گفت‌وگو با مخاطب: با حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با مخاطبان خود گفت‌وگو کنید، از نیازهای آنها باخبر شوید و درباره خواسته‌ها، علایق و سلیقه آنها اطلاعات بسیار مفیدی به دست بیاورید. همچنین می‌توانید با این روش پرسونای مخاطب بهتری از مخاطبان کسب و کارتان ترسیم کنید. سعی کنید در این فرایند گفت‌وگو به شکایات آنها از برند شما گوش فرا دهید، برای حل مشکلات آنها اقدام کنید و این اقدام را از همین طریق به گوش آنها برسانید. 
  • افزایش آگاهی برند: فعالیت مستمر شما در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود افراد بیشتری با برند شما و محصولات‌تان آشنایی پیدا کنند و آگاهی از برند (برندینگ) شما که یکی از KPI های مهم دیجیتال مارکتینگ است، بالاتر برود.

 

  • ایجاد هویت برند و ارتباط مثبت برند: اگر بتوانید در سوشال مدیا تعامل خوبی با کاربران و مخاطبان ایجاد کنید، می‌توانید تصویر مثبتی از کسب و کار خود در ذهن آنها بسازید و از این طریق مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنید. 
  • بهبود ارتباط و تعامل با مخاطبان کلیدی‌: ارتباط و تعامل با مخاطبان کلیدی‌تان را می‌توانید از طریق سوشال مدیاها تقویت کنید، اگر در این راه موفق شوید می‌توانید آنها را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید و سطح درآمدتان را بالا ببرید. 

 

هر اندازه شبکه سوشال مدیای شما بزرگ‌تر باشد و انگیجمنت بیشتری داشته باشد، راحت‌تر می‌توانید به اهداف بازاریابی که برای کسب و کارتان ترسیم کرده‌اید، برسید. 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک روش قدرتمند برای تمام کسب و کارها در هر اندازه‌ای است تا بتوانند با کمک آن به اهداف و مشتریان خود برسند. مشتری شما همین الان نیز با رقبای شما در شبکه‌های احتماعی در ارتباط است و اگر شما نتوانید به طور مستقیم با مخاطبان خود در سوشال مدیاهایی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، آپارات، یوتیوب به طور مستقیم صحبت کنید، کم کم از یاد می‌روید. 

یک بازاریابی خوب در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند موفقیت بی‌شماری برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد، مخاطبان‌تان را به وفاداران برند تبدیل کند و لیدها و فروش‌های بسیاری برای شما به ارمغان بیاورد. به طور کلی بیشتر کسب و کارها می توانند به طریقی از حضور در شبکه‌های اجتماعی بهره ببرند، فقط باید با توجه به نوع کسب و کارشان، سوشال مدیایی که برای آنها مناسب‌تر است را انتخاب کنند و عمده فعالیت‌های بازاریابی‌شان را در آن پلتفرم به پیش ببرند. 

 

قطعا می‌توان پاسخ این سوال را اینگونه بیان کرد که تمامی کسب و کارها نیازمند فعالیت در شبکه‌های اجتماعی هستند و اینکه آنها چطور و چگونه به این فعالیت بپردازند بستگی زیادی به مدیر مارکتینگ آن مجموعه دارد. نوع استراتژی هرکدام از شما می‌تواند کاملا متفاوت جلوه کند همچنین آنچه پر اهمیت است این است که بدانید پرسونا یا مخاطب هدف شما در کدام شبکه‌ها بیشتر فعالیت دارند، میزان زمانی که در آن می‌گذرانند چقدر است؟ تمامی این سوال‌ها به شما کمک می‌کند که راحت‌تر بتوانید یک کمپین دیجیتال مارکتینگ را در شبکه‌های اجتماعی اجرا کنید پس در انتخاب شبکه‌های اجتماعی خود هوشمندانه رفتار کنید.

 

یکی دیگر از مباحثی که باید به خوبی به آن پرداخته شود نوع محتوایی است که در آن شبکه قرار داده می‌شود. قطعا اگر کسب و کار شما در رابطه با فروش کفش فعالیت دارد باید تصاویر و ویدیوها را در پلتفرم‌های مخصوص به خود به نمایش در بیاورد تا ارزش بیشتری پیدا کند. در تجیمع می‌توانیم بگوییم با توجه به اهمیتی که شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اند فعالیت نکردن در آنها می‌تواند در آینده تبعات زیادی را به همراه داشته باشد.

 

انواع محتوای سوشال مدیا 

موفقیت شما در شبکه‌های اجتماعی به طور کامل به محتوایی که در آن تولید و منتشر می‌کنید، وابسته است. تولید محتواهای اثرگذار و کاربردی البته می‌تواند چالش‌هایی برای کسب و کارهای کوچک داشته باشد. تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی زمان بر است و باید بتواند تجربه ارزشمندی برای مخاطب خلق کند. 

برای رسیدن به این هدف استراتژیست‌های محتوا معمولا سعی می‌کنند از چندین نوع محتوا برای تولید در سوشال مدیا استفاده کنند. در ادامه به بررسی تعدادی از مهمترین انواع محتوای تولیدی در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازیم و با مزایا و معایب آنها و بهترین پلتفرمی که می‌توان این محتواها را در آن عرضه کرد، آشنا می‌شویم.

 

محتوای بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

۱- پست‌های متنی، بلاگ‌ها، مقالات، راهنماها و غیره

مزایا: این نوع محتواها دانش و تخصص کسب و کار شما را به نمایش می‌گذارند و می‌توانند برای شما اعتبار و شهرت به همراه بیاورند.

معایب: مقاله‌های زیادی در اینترنت منتشر شده است، به طوری که کار رقابت را برای هر کسب و کاری سخت کرده است. شما باید برای تولید هر مقاله جدید خلاقیت زیادی به خرج بدهید. 

اگر به دنبال ایده محتوای خلاقانه و جذاب هستید مطالعه مقاله ۱۴ ایده خلاقانه محتوا می‌تواند برای شما مفید باشد. 

بهترین پلتفرم‌ها: لینکدین و فیسبوک بهترین شبکه‌های اجتماعی برای انتشار این نوع مقالات هستند. می‌توانید تمام مقاله را در این پلتفرم‌ها منتشر کنید (اگر در حدود 1000 کلمه است) یا اینکه بخشی از مقاله را منتشر کنید و با یک لینک از خوانندگان بخواهید ادامه را در سایت شما بخوانند. از توئیتر نیز می‌توانید برای لینک‌دهی به مقاله‌هایتان استفاده کنید و ترافیک سایت‌تان را بالا ببرید. 

 

۲- لینک دهی به مقاله‌های سایت های دیگر

مزایا: اگر خودتان برای تولید محتوای متنی زمان ندارید یا نویسنده شما در تعطیلات است،‌ می توانید در شبکه‌های اجتماعی مورد نظرتان به مقاله‌هایی که به کسب و کار شما مرتبط هستند، لینک بدهید. 

معایب: وقتی به متن یک سایت دیگر لینک خارجی می‌دهید، در را برای بهبود شبکه‌های اجتماعی یک کسب و کار دیگر باز کرده‌اید. خواننده حتی ممکن است به منابع دیگر بیشتر از مطالب شما توجه نشان دهد. 

بهترین پلتفرم‌ها: لینکداین و فیسبوک بهترین ابزارهای بازاریابی برای هر نوع محتوای متنی هستند، حتی وقتی که می‌خواهید یک لینک را با دیگران به اشتراک بگذارید. توییتر گزینه دوم برای انجام این کار است. 

 

بهترین پلتفرم های سوشال مدیا

 

۳- محتوای تصویری 

تصاویر یا ویدیوهای خوب به میزان زیادی نرخ انگیجمنت شبکه‌های اجتماعی شما را بالا می‌برند و کسب و کارتان را پیش مخاطب عزیز می‌کنند. این نوع محتواها باعث می‌شوند مخاطب توجه بیشتری به پست شما نشان بدهد و به راحتی از کنار آن نگذرد. 

مزایا: محتواهای بصری قابل هضم‌تر و درگیرکننده‌تر از متن‌ها و مقاله‌های بلند هستند. دوربین‌های تلفن‌های هوشمند به اندازه‌ای خوب شده‌اند که بتوانند تصاویر خیره‌کننده‌ای بگیرند و برنامه‌های متعددی نیز وجود دارد که به راحتی این عکس‌ها را ادیت و فیلترگذاری ‌کنند. 

معایب: در پلتفرم‌های مبتنی بر عکس مانند اینستاگرام رقبای زیادی وجود دارند. اگر به دنبال کیفیتی فراتر از گوشی‌های هوشمند باشید و بخواهید کارتان را با دوربین‌های حرفه‌ای و نرم‌افزارهای ادیت پیش ببرید، باید هزینه و زمان زیادی صرف کنید.

بهترین پلتفرم‌ها: عکس‌ها برای استفاده در هر پلتفرمی مناسب هستند اما اینستاگرام و پینترست بهترین شبکه‌هایی هستند که می‌توان با استفاده از محتوای تصویری در آنجا موفق بود. فیسبوک، توییتر و لینکداین گزینه‌های جایگزین بعدی هستند. ضمیمه کردن عکس به مقاله‌ها و بلاگ پست‌ها نیز می‌تواند روی نرخ انگیجمنت و کلیک شما تاثیر خوبی بگذارد.

 

۴- محتوای ویدیویی

با وجود گوشی‌های هوشمند، در هیچ برهه‌ای از تاریخ معاصر ضبط یک فیلم کاری به این آسانی نبوده است. با وجود امکان اجرای لایو از طریق ویدیو، امروزه انتظارات مخاطبان سوشال مدیاها بسیار بالا رفته است. ویدیوهایی که خلاقیت زیادی در تولید آنها به کار رفته است، می‌تواند مخاطبان بیشتری را به سوی خود جذب کند. حتما در استراتژی محتوایی خود از ظرفیت محتوای ویدیویی استفاده کنید. 

مزایا: تولید ویدیو آسان و راحت است و از تصاویر نرخ انگیجمنت بالاتری دارد. ویدیوهای آموزشی، تورها، آپدیت محصولات و نمایش محصولات ایده‌هایی عالی برای تولید محتوای ویدیویی هستند که می‌توانند باعث افزایش ترافیک سایت و فروش شما شوند. 

معایب: شاید تولید ویدیوهای سریع هزینه زیادی نداشته باشد اما تولید یک ویدیو با استانداردهای بالا نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی دارد. 

بهترین پلتفرم‌ها: بهترین پلتفرم برای به اشتراک گذاری ویدیو در دنیا یوتیوب است که به عنوان پادشاه محتوای ویدیویی شناخته می‌شود. اینستاگرام و آپارت گزینه‌های بعدی برای به اشتراک گذاری ویدیو هستند، ویدیوهای کوتاه حتی در اینستاگرام بازخورد بهتری از یوتیوب به دست می‌آورد. 

 

۵- برگزاری ویدیوهای لایو

مزایا: ‌ویدیوهای لایو مدیومی عالی برای شرکت مخاطبان در اتفاق‌هایی هستند که نمی توانند به صورت حضوری در آنجا باشند. 

معایب: ابتدا باید محتوا یا اتفاقی برای عرضه به مخاطب داشته باشید. سپس فردی که بتواند کارهای اجرایی این ویدیو لایو را برعهده بگیرد و مجری باشد. اطمینان از قطع نشدن جریان اینترنت گزینه بعدی است که باید به آن رسیدگی کرد. اگر اینترنت شما ضعیف باشد، ویدیو به طور مداوم قطع می‌شود و کیفیت نهایی کار پایین می‌آید. 

بهترین پلتفرم: در ایران اینستاگرام بهترین گزینه برای اجرای ویدیوهای لایو محسوب می‌شود. البته در حال حاضر لینکدین هم می‌تواند محیط خوبی برای برگزار کردن لایو باشد.

 

۶- محتوای اینفوگرافیک

مزایا: اینفوگرافیک‌ها از تصاویر استفاده می‌کنند تا توضیحات، آمارها و سایر مفاهیم نوشتاری را به شکلی آسان‌تر و بهتر به مخاطب عرضه کنند. 

معایب: برای ایجاد اینفوگرافیک هم به گرافیست نیاز دارید و هم تولیدکننده محتوا؛ به این معنی که ممکن است چندین نفر برای ایجاد یک اینفوگرافیک درگیر کار شوند. 

بهترین پلتفرم‌ها: لینکدین، فیسبوک، اینستاگرام، هر سه گزینه‌هایی عالی برای اینفوگرافی هستند. توییتر یک گزینه جایگزین برای انتشار اینفوگرافیک محسوب می‌شود. 

 

۷- ریویوها و تستیمونیال‌ها (توصیه نامه مشتریان)

مزایا: هر اندازه شما از خوبی‌های خود بگویید، باز هم مردم به نظرات و تجربیات دیگران درباره شما اعتماد بیشتری دارند. به همین دلیل است که ریویوها و تستیمونیال‌ها یا توصیه‌نامه‌ها مشتریان Testimonial (نظراتی که دیگر کاربران و مشتریان درباره همکاری با یک کسب و کار می‌گویند) ارزش بسیاری دارند. 

معایب: تشویق مشتریان برای نوشتن ریویو و تستیمونیال همیشه آسان نیست. همچنین، این تنها نوع محتوایی است که شما واقعا کنترلی روی آن ندارید. با وجود انتشار ریویوها، هیچ تضمینی نیست که مشتریان‌تان حتما از شما تعریف کرده باشند. 

بهترین پلتفرم‌ها: لینکدین و اینستاگرام بهترین پلتفرم‌ها برای انتشار ریویوها و تستیمونیال‌ها محسوب می‌شوند. 

 

۸- برگزاری مسابقه با اهداف متفاوت

مزایا: از آنجایی که مردم برنده شدن را دوست دارند، به مسابقه‌های برگزار شده در سوشال مدیا علاقه و توجه نشان می‌دهند. 

معایب: شما باید برای برنده یا برندگان جایزه تهیه کنید که قاعدتا برای شما هزینه در بر دارد و اگر فرایند ورود به مسابقه سخت باشد، ممکن است میزان استقبال از آن پایین بیاید.  

بهترین پلتفرم‌ها: از این روش می‌توان در تمام پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد اما لینکداین گزینه چندان خوبی برای برگزاری مسابقه به نظر نمی‌رسد. 

 

جمع بندی

حضور در یکی از بسترهای شبکه‌های اجتماعی یک الزام است و یک استراتژی بازاریابی موفق بدون آن کار به جایی نمی‌برد. بنابراین سعی کنید از همین امروز توجه ویژه‌ای به شبکه‌های اجتماعی خود نشان بدهید و برای حضور موفق در آنها برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشید. مطمئن باشید هر میزان هزینه‌ای که برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود انجام می‌دهید، در بلندمدت چندین برابر آن را به دست می‌آورید.

برای موفقیت در سوشال مدیا باید صبر پیشه کنید، آزمون و خطا انجام دهید، با شیوه کار در هر کدام از این پلتفرم‌ها آشنا شوید و در نهایت به نیروهای متخصص خود برای انجام درست کارها اعتماد کنید و خود را در این زمینه به روز نگه دارید. مطمئن باشید با رعایت این قواعد حتما موفق می‌شوید

 

 
 

 

 نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید