راهنمای قدم به قدم سئوی وردپرس

seo-wordpresss

فرض کنید که شما یک کافه با غذاهای خوشمزه بدون گلوتن در یک شهر دارید. اگر کسی عبارت کافه بدون گلوتن نزدیک در شهر شما را در Google جست‌جو کند، می‌توان فرض کرد که شما می‌خواهید وب‌سایت وردپرس شما در بالاترین نتایج نمایش داده شود. به این ترتیب، افرادی که به دنبال کافه‌های بدون گلوتن در تهران هستند، سایت شما را با احتمال بیشتری مشاهده می‌کنند و بر روی اطلاعات شما کلیک خواهند کرد. در واقع شما انتظار دارید این افراد به مشتریان اینترنتی یا فیزیکی شما تبدیل شوند.

ظاهر شدن وب‌سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جست‌جو (SERP) تنها زمانی رخ می‌دهد که شما زمان لازم را برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌جو یا سئو صرف کنید.

سئو چیست؟

سئو فرآیند افزایش ترافیک ارگانیک وب‌سایت از طریق بهبود رتبه‌بندی و قابلیت مشاهده در موتورهای جست‌جو مانند Google است. با توجه به ورودی‌های جست‌جو که شما بر اساس آنها بهینه سازی کرده‌اید، احتمال نشان داده شدن نتایج شما در بالای صفحات نتایج موتورهای جست‌جو افزایش پیدا می‌کند.

پس از درک مفهوم سئو، نوبت آن می‌رسد که اهمیت بالای آن را توضیح دهیم.

چرا سئو اهمیت دارد؟

تگ‌ها و دسته‌بندی‌ها به ترتیب این قابلیت را برای شما ایجاد می‌کنند تا صفحات وب‌سایت و مقالات  وبلاگ خود را به گروه‌های خاص و وسیع مجزا کنید. چنین امری باعث بهبود سئو می‌شود زیرا موتورهای جست‌جو توانایی درک ساختار وب سایت و محتویات محتوای شما را پیدا می‌کنند.

فایده دیگر: تگ‌ها و دسته‌بندی‌ها باعث می‌شوند بازدید کنندگان بتوانند با سرعت بیشتری محتوای خود را پیدا کرده و شما نیز می‌توانید راحت‌تر محتوای سایت خود را مدیریت کنید، در نتیجه تجربه کاربری نیز بهبود پیدا می‌کند.

وقتی شما وب‌سایت وردپرس و محتوای خود را بهینه سازی می‌کنید، احتمال پیدا شدن توسط افرادی که به دنبال اطلاعات مرتبط با خدمات و محصولات شما هستند را افزایش می‌دهید. چنین کاری به صورت ارگانیک انجام می‌شود، یعنی شما به Google یا سایر موتورهای جست‌جو هیچ هزینه‌ای برای قرار دادن محتوایتان در بالای صفحات نتایج پرداخت نمی‌کنید.

تولید محتوای ارگانیک یا همان محتوای کسب رتبه بندی برای شما بسیار مفید است زیرا وب‌سایت و اطلاعات شما به احتمال بیشتر معتبر و قابل اطمینان در نظر گرفته خواهند شد. در حالی که در زمان تبلیغات پولی، چنین امری رخ نمی‌دهد. تمامی مالکین تجارت یا وب‌سایت باید بهبود سئو خود را به عنوان روشی ساده و موثر برای افزایش ترافیک و قابلیت مشاهده در نظر داشته باشند. همین طور سئو باعث افزایش سر نخ‌های فروش، آمار تبدیل و موارد دیگر نیز می‌شود.

دستورالعملی برای سئو وردپرس: ۱۲ راه برای بهبود

دستورالعمل زیر ۱۲ روش را بازگو می‌کند که با استفاده از آنها می‌توانید سئو وب‌سایت وردپرس خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشید. در نتیجه ترافیک ارگانیک شما بهبود پیدا کرده و در موتورهای جست‌جو اقتدار کسب می‌کنید. در نهایت شما می‌توانید بازدید کنندگان و مشتریان بیشتری را جذب کنید.

تنظیمات قابلیت مشاهده وردپرس خود را چک کنید

تنظیمات قابلیت مشاهده را در وردپرس چک کنید. نرم‌افزار معمولا تنظیماتی دارد که به شما اجازه می‌دهد وب‌سایت خود را از موتورهای جست‌جو مخفی کنید. این قابلیت زمانی مفید است که شما در حال ساخت یا بازسازی سایت خود بوده و نمی‌خواهید بازدید کنندگان وب‌سایت ناقص شما را مشاهده کنند.

این قابلیت در بخش “Settings>Reading” پیدا می‌شود.

seo-wordpress-guide-1
seo-wordpress-guide-1

قبل و پس از پایان کار بررسی کنید که تنظیمات درست را اعمال کرده‌اید. در غیر این صورت، سئو برای سایت شما فایده‌ای نخواهد داشت.

پرمالینک های خود را تغییر دهید

پرمالینک یک URL یا لینک دائمی به مقاله، صفحه، و یا بلاگ خاص در وب‌سایت شما است. پرمالینک‌ها بازگو می‌کنند که مقاله، صفحه، یا بلاگ چه چیزی است تا بازدید کنندگان درک داشته باشند بر روی چه لینکی کلیک می‌کنند. علاوه بر بهبود تجربه کاربری، تغییر پرمالینک‌ها باعث بهبود سئو نیز می‌شود. موتورهای جست‌جو این پرمالینک‌ها را خوانده و مشخص می‌کنند که وب‌سایت شما پاسخگوی عبارت‌های جست‌جوی خاص است یا نه.

برای مثال، در مثال کافه بدون گلوتن، اگر شما صفحه‌ای مخصوص دستور تهیه محصولات بدون گلوتن دارید، پرمالینک شما باید شبیه این مثال باشد: www.mysite.com/gluten-free-recipes

برای اینکه پرمالینک‌های شما حاوی توضیحی دقیق باشد، به منوی وردپرس مراجعه کرده و مسیر زیر را اجرا کنید: “Settings>Permalinks”.

seo-wordpress-guide-2

در انتها “Save Changes” را انتخاب کنید.

از تگ‌ها و دسته‌بندی‌ها استفاده کنید

تگ‌ها مانند کلیدوا‍ژه‌هایی هستند که شما برای توضیح صفحه یا مقاله خاص استفاده کرده و. آن را توضیح می‌دهید. در مثال کافه بدون گلوتن، تگ‌های صفحات شما می‌تواند شامل “مافین”، “چای”، یا “کوکی” باشند.

برای اضافه کردن تگ یا مشاهده تگ قبلی، به منوی وردپرس رفته و مسیر “Posts>Tags” را دنبال کنید.

seo-wordpress-guide-3

در این قسمت می‌توانید تگ‌های قدیمی را مشاهده کرده و یا از گزینه “Add new Tag” برای اضافه کردن تگ جدید استفاده کنید.

دسته‌بندی‌ها

دسته‌بندی‌ها برای تقسیم کردن تعداد زیادی از مقالات یا صفحات مفید است. در مورد کافه با محصولات بدون گلوتن، دسته‌بندی‌ها می‌توانند شامل “بدون گلوتن”، “کافه” یا “گالری” باشند.

مسیر “Settings>Writing” برای ایجاد دسته‌بندی مصرف می‌شود. در این بخش می‌توانید دسته‌بندی‌های فعلی را مشاهده کرده و یا از گزینه “Add New Category” برای ایجاد دسته‌بندی جدید استفاده کنید.

seo-wordpress-guide-4

از یک افزونه سئو استفاده کنید

افزونه‌های وردپرس باعث افزایش قابلیت عملکردی وب‌سایت می‌شوند. چنین امری از طریق اضافه کردن قابلیت‌هایی صورت می‌گیرد که در نرم‌آفزار استاندارد تعبیه نشده‌اند. هزاران افزونه موجود هستند که بسیاری از آنها به بهبود سئو کمک می‌کنند. اگر شما نمی‌دانید کدام افزونه برای سایت شما مفید است، کتابخانه افزونه وردپرس را بررسی و مشخص کنید کدام گزینه با نیازهای شما همخوانی دارد.

افزونه‌های سئو مانند  Yoast SEO، All In One SEO Pack، و The SEO Framework قابلیت‌های ایجاد نقشه سایت XML، اجرای تگ‌ها و دسته‌بندی‌ها، بهینه سازی عناوین و محتوا با استفاده از عبارات کلیدی و کلیدواژه‌ها، کنترل [۳]Breadcrumbs، و استفاده از Google Analytics را به همراه دارند. 

شما می‌توانید به سادگی افزونه وردپرس خود را دانلود و نصب کنید تا بتوانید سئوی خود را فورا بهبود بخشید.

از نقشه سایت XML استفاده کنید

نقشه سایت XML یک فایل حاوی کد در سرور وب‌سایت شماست که تمامی صفحات وب‌سایت شما را شامل می‌شود. نقشه‌های سایت XML به موتورهای جست‌جو کمک می‌کنند تا محتوای سایت شما را پیدا، ارزیابی و رتبه بندی کنند.

تا زمانی که دانش قوی از کدگذاری و تمایل به طراحی دستی آن را نداشته باشد، ساده‌ترین گزینه نصب افزونه سئو محسوب خواهد شد. افزونه‌هایی مثل Yoast SEO، یا موارد مخصوص طراحی نقش سایت مانند Google XML Stiemaps خواهند بود. افزونه آخری به صورت خودکار نقشه سایت شما را طراحی می‌کند.

seo-wordpress-guide-5

لینک درونی در سایت قرار دهید

یکی از الزامات سئو ارتقای اقتدار وب‌سایت شماست. موتورهای جست‌جو اقتدار سایت شما را با شمارش لینک‌های درونی به صفحات، مقالات، بلاگ‌ها و سایر محتوا مشخص می‌کند.

برای لینک کردن کلمات به محتوای دیگر، شما می‌توانید کلمات صفحه خود را انتخاب کرده وبر روی کلید لینک در منوی ابزار وردپرس کلیک کنید. سپس URL مورد نظر را کپی کنید. پس از لینک کردن کلمه مورد نظر به رنگ آبی در آمده و حاوی URL‌ لینکی خواهد بود که می‌خواهید بازدیدد کنندگان به آن هدایت شوند.

seo-wordpress-guide-6

تصاویر خود را بهینه سازی کنید

شما می‌توانید تقریبا هر چیزی را شامل تصاویر در وب‌سایت وردپرس بهینه سازی کنید. شما از متن Alt‌ یا همان Image-Alt-Text برای بهینه سازی تصاویر استفاده کنید. موتورهای جست‌جو Image-Alt-Text را می‌خوانند که حاوی توضیحات تصویر است. بدین ترتیب موتورهای جست‌جو سایت شما را رتبه بندی کرده و مشخص می‌کنند که آیا عکس‌های شما حاوی اطلاعاتی است که کاربران آنها را جست‌جو می‌کنند یا خیر.

ساده‌ترین روش برای اجرای Image-Alt-Text در عکس‌ها استفاده از افزونه سئو مانند SEO Optimized Images است. همین طور شما می‌توانید افزونه‌های دیگر چنین قابلیتی دارند را نیز بررسی کنید.

بدون توجه به افزونه‌ای که استفاده می‌کنید، منطقه‌ای که Image-Alt-Text را وارد می‌کنید، به شکل زیر خواهد بود:

seo-wordpress-guide-7

شما باید توضیح خود را در بخش “Alt Text” وارد کنید. در زمان اضافه کردن Image-Alt-Text و وارد کردن توضیحات که شامل چند کلمه می‌شوند، از “-” برای جدا کردن کلمات استفاده کنید. چنین کاری به موتور جست‌جو نشان می‌دهد که شما از چندین کلمه متفاوت استفاده کرده‌اید.

برای مثال، اگر شما عکس Hubspot را در افزونه WordPress Contact Form Builder توضیح می‌دهید،  Image-Alt-Text شما باید مشابه زیر باشد: ” WordPress-Contact-Form-Builde” و نه ” WordPressContactFormBuilder” یا ” WordPress_Contact_Form_Builder”. در صورت وارد کردن اشتباه متن Alt، وردپرس توضیح شما را تنها یک کلمه در نظر خواهد گرفت.

از SSL استفاده کنید

SSL یا Secure Sockects Layer یک فن‌آوری استاندارد امنیتی است که لینک‌های کدگذاری شده را بین سرور و مرورگر مدیریت می‌کند. SSL مسئولیت اشتراک گذاری ایمن اطلاعات بین وب‌سایت شما و مرورگر بازدید کننده را به عهده دارد.

برای مثال، اگر کسی فرم سفارش شما را تکمیل و اطلاعات کارت اعتباری خود وارد کند، SSL اطمینان می‌دهد که این اطلاعات توسط هکر در میانه راه استخراج نشوند.

SSL باعث بهبود سئو می‌شود زیرا موتورهای جست‌جو مانند Google به دنبال ارتباطات “ایمن و کدگذاری” شده هستند. امنیت یکی از عوامل رتبه‌بندی محسوب می‌شود. بنابراین، اگر دو سایت مشابه وجود داشته و تنها یکی از آنها SSL داشته باشد، Google رتبه بهتری برای این سایت در نظر خواهد گرفت.

امروزه WordPress.com به صورت خودکار SSL را به سایت شما اضافه می‌کند، بنابراین شما نیازی به انجام تنظیمات دستی ندارید. اگر حساب متفاوت مانند WordPress.org دارید، باید شخصا امنیت سایت را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از افزونه SSL یا Real Simple SSL استفاده کنید.

از لینک‌های خارجی Nofollow استفاده کنید

با ایجاد لینک درونی در صفحات، اقتدار وب‌سایت خود را افزایش می‌دهید. اما لینک‌های بیرونی به منابع یا محتوای دیگر که فکر می‌کنید بازدید کنندگان باید آنها را مطالعه و یا تجربه کنند نیز به افزایش اقتدار کمک می‌کنند. در واقع شما “Link Juice” را به سایت آنها اضافه می‌کنید. در واقع می‌توان گفت که لینک بیرونی علاوه بر بهبود سئو شما، باعث بهبود صفحاتی که در وب‌سایت خود بیان کرده‌اید نیز می‌شود.

لینک‌های Nofollow

چنین لینک‌هایی نه تنها از اسپم محتوایی در وب‌سایت وردپرس شما جلوگیری می‌کنند، بلکه موتورهای جست‌جو نمی‌توانند این URL به سایتی که لینک کرده‌اید را دنبال کرده و در نتیجه تنها اقتدار و رتبه‌بندی خود شما بهبود پیدا خواهد کرد.

شما می‌توانید به طور دستی لینک Nofollow را به وب‌سایت وردپرس خود افزوده و یا از گزینه ” Nofollow” یا “Link Relationship” در زمان اضافه کردن هایپرلینک به عبارات یا کلیدواژه‌ها استفاده کنید.

seo-wordpress-guide-8

همین طور افزونه‌های Nofollow متفاوتی موجود هستند که می‌توانید از کتابخانه افزونه‌های وردپرس برای خود نصب کنید.

امنیت خود را مدیریت کنید

همان طور که در مورد SSL بیان شد، موتورهای جست‌جو عاشق وب‌سایت‌های امن هستند. یعنی اقتدار و رتبه‌بندی شما با افزایش امنیت بهبود پیدا خواهند کرد.

با توجه به برنامه وردپرس شما، ممکن است امنیت را نادیده گرفته باشید. بدون توجه به برنامه، شما همیشه می‌توانید افزونه‌هایی مانند Wordfence Security یا iTheme Security را نصب کرده تا حفاظت بیشتری از سایت داشته باشید.

بخش نظرات خود را بهینه سازی کنید

بخش نظرات در مقالات راهی عالی برای ارتقای تعامل در وب‌سایت شما محسوب می‌شود. تعامل معمولا به معنای ترافیک، اشتراک لینک، و برخورد بیشتر با بازدید کنندگان است، بنابراین سئو بهبود پیدا خواهد کرد. اما مسئله اسپم در نظرات می‌تواند باعث تخریب سئو و رتبه‌بندی شما شود. برای همین است که باید مطمئن شوید که نظرات را تنها از افراد واقعی دریافت می‌کنید.

افزونه‌های وردپرس مانند All In One WordPress Security & Firewall و Spam Protection, Anti Spam, Firewall by CleanTalk نظرات حاوی اسپم را بلوک کرده و سایر اشکال اسپم مانند سفارشات، ثبت‌ها، و سایر موارد تقلبی را از بین می‌برند.  بسیاری از این افزونه‌ها شامل قابلیت‌هایی می‌شوند که اسپمرهای شناخته شده را نیز بلوک می‌کنند. در نتیجه احتمال بازگشت اسپمر به سایت شما وجود نخواهد داشت.

عکس

بین WWW و non-WWW انتخاب کنید

دو راه اصلی برای دسترسی به وب‌سایت از طریق URL وجود دارد: شما می‌توانید “www” (مانند www.mysite.com) یا بدون “www” (مانند mysite.com) را جست‌جو کنید.

موتورهای جست‌جو نیز دو URL متفاوت یا نام دامنه را متفاوت در نظر می‌گیرند. برای همین است که ما باید بین یکی از این دو گزینه انتخاب کنیم. گزینه‌ها هیچ تفاوتی نداشته و انتخاب شما هیچ تأثیری بر سئو ندارد. تنها مسئله نظر شخصی شماست.

وقتی هیچ گزینه‌ای را انتخاب نکنید، نمی‌توانید مراحل آغازین سئو را شروع کنید. شما باید نام دامنه اصلی را به صورت درونی و بیرونی به شبکه اجتماعی و پست الکترونیک خود لینک بدهید. وقتی فعالیت شما از نظر دامنه و لینک انسجام داشته باشد، موتورهای جست‌جو اقتدار بیشتری برای شما در نظر می‌گیرند، و بنابراین رتبه بندی شما افزایش پیدا می‌کند. شایان ذکر است که چنین امری باعث راحتی بیشتر بازدید کنندگان شما نیز می‌شود.

برای انتخاب یک گزینه، به منوی وردپرس رفته و مسیر “Settings>General Settings” را دنبال کرده تا به بخش URL وارد شوید.

باقی کار با خودتان است

هر کسی می‌تواند سئو وب‌سایت خود را بهبود بخشد. با اجرای تعدادی یا تمامی نکات ساده که در بالا گفته شد، توانایی کسب اقتدار و رتبه بندی بالا را در تمامی موتورهای جست‌جو خواهید داشت. بهبود سئو به معنای افزایش بازدیدکنندگان وب‌سایت، سرنخ‌های فروش، و آمار تبدیل می‌شود.

ترجمه شده از www.hubspot.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *