بازاریابی دیجیتال چیست؟

دقیق‌ترین تعریف ارائه شده از بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال شامل تمامی فعالیت‌های بازاریابی با استفاده از دستگاه‌های الکترونیک یا اینترنت می‌شود. تجارت‌ها از کانال‌های دیجیتال مانند موتورهای جست‌جو، شبکه‌های اجتماعی، پست الکترونیک، و وب‌سایت‌های خود برای ارتباط گرفتن با مشتریان فعلی و احتمالی خود بهره می‌برند زیر مجموعه بازاریابی دیجیتال هستند. با توجه به در دسترس بودن فراگیر اینترنت در حال حاضر، باور می‌کنید هنوز تعداد کاربران اینترنت رو به افزایش است؟

در واقع، بر اساس Pew research استفاده “مداوم” از اینترنت در بین افراد بالغ تنها طی سه سال گذشته ۵% افزایش پیدا کرده است. و اگرچه بارها تکرار شده است، نحوه خرید مردم نیز در همین راستا تغییر پیدا کرده است یعنی بازاریابی آفلاین دیگر اثربخشی سابق خود را از دست داده است. بازاریابی دیجیتال همیشه با ارتباط در مکان مناسب و زمان مناسب با مخاطب همراه است. امروزه، چنین امری بدین معناست که شما باید با مخاطبین در مکانی روبرو شوید که از قبل در آن زمان خود را طی می‌کنند: اینترنت!

به بازاریابی دیجیتال وارد شوید؛ به عبارت دیگر، هر شکل از بازاریابی که به صورت آنلاین رخ می‌دهد.

در HubSpot صحبت‌های زیادی در مورد بازاریابی درونی به عنوان راهی واقعا موثر برای جذب، تعامل، و ایجاد انگیزه در مشتریان اینترنتی شده است. اما هنوز سوالات زیادی در مورد بازاریابی اینترنتی وچود دارد. یک بازاریاب درونی حرفه‌ای می‌تواند ادعا کند که بازاریابی درونی و بازایابی دیجیتال، یک مفهوم تقریبا یکسان با چند تفاوت جزئی هستند. و پس از صحبت‌های بسیار با بازاریاب‌ها و مالکین تجارت در آمریکا، انگلستان، آسیا، استرالیا، و نیوزیلند به این نکته می‌رسیدد که این تفاوت‌های کوچک در نقاط متفاوت جهان چطور در نظر گرفته می‌شود.

تعریف بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال به معنای استفاده از تاکتیک‌ها و کانال‌های دیجیتال متفاوت برای ارتباط گرفتن با مشتریان در مکان‌هایی است که مشتریان زمان خود را در آنها صرف می‌کنند: اینترنت. از وب‌سایت گرفته تا دارایی‌های برندسازی تجارت‌های آنلاین – تبلیغات دیجیتال، بازاریابی پست اینترنتی، بروشورهای آنلاین، و غیره – انواع تاکتیک‌های متفاوت در شاخه بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرند.

تاکتیک ها و نمونه‌هایی از بازاریابی دیجیتال

بازاریاب‌های دیجیتال خبره تصویر واضحی از نحوه حمایت کردن کمپین بازاریابی دیجیتال در رسیدن به اهداف، در ذهن خود دارند. و بازاریاب‌ها با توجه به اهداف استراتژی بازاریابی خود می‌توانند از طریق کانال‌های رایگان و تجاری، کمپین‌های بزرگتر را حمایت کنند.

برای مثال یک بازاریاب محتوایی می‌تواند چندین مقاله در بلاگ تولید کند که هدف آنها تولید سرنخ فروش از طریق کتاب‌های الکترونیک جدید باشد که تجارتشان به تازگی منتشر کرده است. سپس بازاریاب شبکه‌های اجتماعی شرکت می‌تواند به ارتقای این مقالات بلاگ از طریق پست‌های ارگانیک و تبلیغاتی در حساب‌های شرکت در شبکه‌های اجتماعی کمک کند. شاید بازاریاب ایمیل یک کمپین ایمیل طراحی کرده تا اطلاعات بیشتری را در مورد شرکت به کسانی ارسال کند که کتاب الکترونیک را دانلود کرده‌اند. در ادامه این بازاریاب‌های دیجیتال خاص را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

بهینه سازی موتورهای جست‌جو (سئو)

سئو به معنای بهینه سازی وب‌سایت برای کسب “رتبه” بالاتر در صفحه نتایج موتورهای جست‌جو است. بدین ترتیب میزان ترافیک ارگانیک (رایگان) افزایش پیدا می‌کند. کانال‌های زیر از سئو بهره می‌برند:

 • وب‌سایت‌ها
 • بلاگ‌ها
 • اینفوگرافیک‌ها

بازاریابی محتوایی

این عبارت به معنای ایجاد و ارتقای دارایی محتوایی است که با هدف ایجاد آگاهی از برند، افزایش ترافیک، تولید سر نخ فروش، و کسب مشتری صورت می‌گیرد. کانال‌های زیر در استراتژی بازاریابی محتوایی شما دخیل هستند:

 • مقالات بلاگ
 • کتاب‌های الکترونیک و مقالات سفید
 • اینفوگرافیک‌ها
 • بروشورهای آنلاین

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

این مفهوم باعث ارتقای برند و محتوای شما در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی می‌شود. هدف افزایش آگاهی از برند، افزایش ترافیک، و ایجاد سر نخ فروش برای تجارت شماست. از کانال‌های زیر می‌توانید برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید:

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Snapchat
 • Pinterest
 • Google+

Pay-Per-Click / PPC یا همان پرداخت به ازای کلیک

PPC شامل پرداخت هزینه به ازای هر بار کلیک خوردن تبلیغ شما در سایت منتشر کننده می‌شود. هدف افزایش ترافیک ورودی به سایت است. یکی از رایج‌ترین اشکال PCC برنامه Google AdWords است که به شما این توانایی را می‌دهد که بتوانید برای قرار گرفتن در بخش‌های تبلیغات بالای صفحات موتور جست‌جوی گوگل هزینه “به ازای هر کلیک” برای لینک به مکان خود پرداخت کنید. سایر کانال‌های PPC شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تبلیغات Paid ads در Facebook
 • تویت‌های ارتقا یافته در Twitter
 • پیام‌هایا اسپانسر شده در LinkedIn

بازاریابی رابطه‌ای

در این نوع تبلیغات مبتنی بر عملکرد شما حق مزدی برای ارتقای محصولات یا خدمات دیگران در وب‌سایت دریافت می‌کنید. کانال‌های بازاریابی رابطه‌ای شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قرار دادن فیلم‌های تبلیغاتی از طریق برنامه شراکت YouTube.
 • منتشر کردن پست‌های رابطه‌ای در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خودتان.

تبلیغات بومی

تبلیغات بومی همان تبلیغات مبتنی بر محتوا هستند و همراه با سایر محتوای غیر تجاری در سکو قرار داده می‌شوند. مقالات اسپاسنر شده BuzzFeed از نمونه‌های این نوع تبلیغات است، اما بسیاری از افراد تبلیغات شبکه‌های اجتماعی را نوعی تبلیغ “بومی” در نظر می‌گیرند—تبلیغات Facebook و Instagram از این موارد هستند.

بازاریابی مکانیزه

بازاریابی مکانیزه به نرم افزاری گفته می‌شود که نقش مکانیزه کردن عملکردهای بازاریابی پایه را بازی می‌یکند. بسیاری از بخش‌های بازاریابی می‌توانند وظیاف تکراری که در حالت معمول باید به صورت دستی انجام شوند را مکانیزم کنند، مانند:

 • خبرنامه‌های ایمیل
 • برنامه‌ریزی انتشار مقاله در شبکه‌های اجتماعی
 • به روز رسانی لیست تماس
 • فعالیت تغذیه کننده سر نخ فروش
 • پیگیری و گزارش دادن از کمپین

ایمیل مارکتینگ

شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با مخاطبین خود استفاده می‌کنند. ایمیل معمولا در ارتقای محتوا، بیان تخفیف‌ها و رویدادها، و همین طور هدایت افراد به سمت وب‌سایت تجارت نقش دارد. انواع ایمیل در کمپین‌های بازاریابی ایمیل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خبرنامه ثبت نام در بلاگ
 • پست‌های الکترونیک پیگیری برای کسانی که به سایت مراجعه کرده و فایلی را دانلود کرده‌اند.
 • پست‌های الکترونیک خوشامدگویی به مشتریان
 • پست‌های الکترونیک ارتقای تخفیف‌های تعطیلات به اعضای برنامه تعهد.
 • نکات یا مجموعه پست‌های الکترونیک برای تغذیه مشتری

روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین شامل اطمینان از پوشش اینترنتی ایمن از طریق انتشار مقالات دیجیتال، بلاگ‌ها، و سایر وب سایت‌های مبتنی بر محتوا می‌شود. روابط عمومی آنلاین شبیه روابط عمومی سنتی است، اما در فضای آنلاین صورت می‌گیرد. شما می‌توانید از کانال‌های زیر برای افزایش اثربخشی فعالیت‌های روابط عمومی خود استفاده کنید:

 • تماس با گزارشگران از طریق شبکه‌های اجتماعی
 • تعامل از طریق بازنگری‌های اینترنت انجام شده در مورد شرکت شما
 • تعامل از طریق نظرات در وب‌سایت یا بلاگ شخصی شما

بازاریابی درونی

بازاریابی درونی به رویکرد قیف کامل برای جذب، تعامل، و ایجاد انگیزه در مشتریانی گفته می‌شود که از محتوای اینترنتی شما استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از هر تاکتیک بازاریابی دیجیتال که در بخش‌های بالا گفته شد برای استراتژی بازاریابی درونی خود بهره ببرید.

بازاریاب دیجیتال چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد؟

بازاریاب دیجیتال معمولا بر شاخص کلیدی عملکرد(KPI) در هر کانال تمرکز می‌کند تا بتواند به درستی عملکرد شرکت را در هر کدام از آنها اندازه‌گیری کند. برای مثال بازاریاب دیجیتال که مسئولیت سئو را به عهده دارد، “ترافیک ارگانیک” وب‌سایت – یعنی ترافیک ورودی از بازدید کنندگان وب‌سایت که از طریق وب‌سایت تجارت در جست‌جوی Google جذب شده‌اند – را اندازه‌گیری می‌کند.

بازاریابی دیجیتال نقش‌های زیادی در بازاریابی امروزی دارد. یک بازاریاب دیجیتال غیر تخصصی در شرکت‌های کوچک انواع متفاوت تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال که در بخش بالا بیان شده‌اند را به صورت همزمان در اختیار خود دارد. در شرکت‌های بزرگتر، این تاکتیک‌ها متخصص‌های خود را دارند که هر کدام تنها بر یک یا دو کانال برندسازی دیجیتال تمرکز می‌کنند.

متخصصان زیر را به عنوان مثال در نظر بگیرید:

 • مدیر سئو
 • شاخص کلیدی عملکرد اصلی: ترافیک ارگانیک

به طور خلاصه، کار مدیرسئو کسب رتبه در گوگل است. وی با استفاده از انواع رویکردهای بهینه سازی موتور جست‌جو می‌تواند مستقیم با تولید کنندگان محتوا همکاری کرده تا مطمئن شود که محتوای تولیدی عملکرد خوبی در گوگل دارد – حتی اگرشرکت بخواهد این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کند.

متخصص بازاریابی محتوایی

شاخص‌های کلیدی عملکرد: زمان باقی ماندن در صفحه، ترافیک کلی بلاگ، دنبال کنندگان کانال‌های سوشال.

متخصصان بازاریابی محتوایی تولید کنندگان محتوای دیجیتال هستند.این افراد معمولا برنامه بلاگ نویسی شرکت را دنبال کرده، و استراتژی محتوایی را طراحی می‌کنند که شامل فیلم نیز می‌شود. این متخصصان معمولا با کادر سایر بخش‌ها همکاری دارند تا مطمئن شوند محصولات و کمپین‌های تجارت از طریق محتوای ارتقا دهنده در هر کانال دیجیتال حمایت می‌شوند.

مدیر شبکه‌های اجتماعی

شاخص‌های کلیدی عملکرد: دنبال کنندگان، تأثیرگذاری ها، اشتراک گذاری‌ها

عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی به خوبی بازگو کننده نقش وی است، اما مدیریت کدام شبکه اجتماعی به صنعتی که شرکت در آن فعالیت دارد بستگی خواهد داشت. از همه چیز مهم‌تر، مدیران شبکه اجتماعی برنامه‌ای برای انتشار محتوای کتبی و تصویری مشخص می‌کنند. این کارمندان با سایر متخصصان بازاریابی محتوایی همکاری کرده تا استراتژی انتشار انواع محتوا در شبکه‌های اجتماعی متفاوت را مشخص کنند. در مورد شاخص کلیدی عملکرد “تأثیر گذاری‌ها” به تعداد دفعاتی گفته می‌شود که مقالات تجارت در اخبار یک کاربر ظاهر می‌شوند.

هماهنگ کننده مکانیزه کردن بازاریابی

شاخص‌های کلیدی عملکرد اصلی: آمار باز شدن پست الکترونیک، آمار کلیک‌های میانی کمپین، آمار تولید سر نخ فروش (تبدیل)

هماهنگ کننده مکانیزه کردن بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم‌افزاری کمک می‌کند که باعث افزایش توانایی درک رفتار مشتری توسط تیم بازاریابی می‌شود. همین طور این برنامه در اندازه‌گیری میزان رشد تجارت دخیل است. با توجه به این که اکثر عملیات بازاریابی که در بخش‌های بالا بیان شد باید مجزا از یکدیگر انجام شوند، مهم است که فردی مسئول یکپارچه کردن این فعالیت‌های دیجیتال به صورت کمپین‌های متفاوت شده و عملکرد هر کمپین را اندازه‌گیری کند.

بازاریابی درونی در مقایسه با بازاریابی دیجیتال

اگر به صورت سطحی نگاه کنیم، بازایابی درونی و بازاریابی دیجیتال دو مفهوم یکسان هستند: هر دو بیشتر در اینترنت رخ می‌دهند، و هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتال برای افراد تمرکز دارند که آماده مصرف هستند. اما تفاوت این دو چیست؟ عبارت “بازاریابی دیجیتال” تفاوتی با تاکتیک‌های بازاریابی جذب و اجبار نیست (یا چیزی که ما امروزه به نام روش‌های بازاریابی “درونی” و “بیرونی” می‌شناسیم). هر دو می‌توانند در شاخه بازاریابی دیجیتال قرار بگیرند. هدف از تاکتیک‌های بیرونی دیجیتال قرار دادن پیام بازاریابی در روبروی چشمان هر تعداد افراد بیشتر در فضای اینترنتی است؛ بدون توجه به این که مرتبط بوده و یا حتی خوشایند باشد. برای مثال، تبلیغاتی که در بالای صفحه بسیار از وب‌سایت‌ها قرار گرفته‌اند سعی دارند ارتقای محصول را به اجبار برای افرادی اعمال کنند که الزاما از قبل آماده دریافت پیام بازاریابی نیستند.

از طرف دیگر، بازاریاب‌هایی که از تاکتیک‌های دیجیتال درونی استفاده می‌کنند، محتوا را برای جذب مشتریان هدف خود منتشر می‌کنند. بدین ترتیب مشتریان هدف با استفاده از ارائه دارایی‌هایی که برای آنها مفید است به وب‌سایت وارد می‌شوند. بلاگ یکی از ساده‌ترین اما قوی‌ترین دارایی‌های بازاریابی دیجیتال درونی است. بلاگ به وب‌سایت شما اجازه می‌دهد تا از عباراتی بهره ببرید که مشتری ایده‌آل شما آنها را جست‌جو می‌کند. در نهایت، بازاریابی درونی روشی است که از دارایی های بازاریابی دیجیتال برای جذب، تعامل، و ایجاد انگیزه در مشتریان اینترنتی کمک می‌کند. از طرف دیگر، بازاریابی دیجیتال به سادگی یک عبارت عمومی برای توضیح تمامی انواع تاکتیک‌های بازاریابی اینترنتی محسوب می‌شود، بدون توجه به این که تعریف آنها درونی یا بیرونی باشد.

آیا بازاریابی دیجیتال برای تمامی تجارت‌ها مفید است؟

بازاریابی دیجیتال می‌تواند برای تمامی تجارت‌ها در صنایع متفاوت مفید باشد. بازاریابی دیجیتال بدون توجه به چیزی که شرکت شما به فروش می‌رساند، توانایی تعریف مشخصات خریداران شما را به همراه خواهد داشت. در نتیجه شما می‌توانید نیازهای مخاطبین خود را مشخص کرده و محتوای اینترنتی ارزشمند تولید کنید. در هر صورت، نباید ادعا کرد که تمامی تجارت‌ها باید استراتژی بازاریابی دیجیتال یکسان داشته باشند.

بازاریابی دیجیتال تجارت به تجارت یا B2B

اگر شرکت شما فعالیت تجارت به تجارت (B2B) دارد، فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال احتمال بر محور تولید سر نخ فروش اینترنتی قرار داشته، و هدف نهایی شما صحبت کردن با فروشنده دیگر است. به همین دلیل، استراتژی بازاریابی شما نقش جذب و تبدیل سر نخ‌های فروش دارای بالاترین کیفیت به یک فروشنده را بازی می‌کند. این امر از طریق وب‌سایت و کانال‌های دیجیتال حامی آن صورت می‌گیرد. علاوه بر وب‌سایت، احتمال شما بر فعالیت در کانال‌های مبتنی بر تجارت مانند LinkedIn تمرکز می‌کنید،‌ یعنی محلی که گروه هدف شما زمان آنلاین خود را در آن صرف می‌کنند.

بازاریابی دیجیتال تجارت به مصرف کننده یا B2C

اگر شرکت شما به مصرف کنندگان خدمات رسانی می‌کند (B2C)، با توجه به طیف قیمت محصول، احتمالا هدف از فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال شما جذب افراد به وب‌سایت و تبدیل آنها به مشتری بدون نیاز به تماس گرفتن با فروشنده خواهد بود. به همین دلیل، احتمالا شما تمرکز کمتری بر “سر نخ‌های فروش” با تعریف سنتی داشته و بیشتر به تسریع مسیر خریدار می‌پردازید: از زمانی که به وب‌سایت شما وارد می‌شود تا زمانی که خرید می‌کند. این امر معمولا بدین معناست که خصوصیات محصول شما در نقاط بالاتری نسبت به تجارت‌های B2B در قیف بازاریابی قرار می‌گیرند، و احتمالا شما نیاز دارید از کلیدهای هدایت کننده CTA قوی‌تری استفاده کنید. کانال‌هایی مانند Instagram و Pinterest برای شرکت‌های B2C اثربخشی بیشتری نسبت به سکوهای مبتنی بر تجارت مانند LinkedIn دارند.

فواید بازاریابی دیجیتال

بر خلاف اکثر فعالیت‌های بازاریابی آفلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریاب‌ها این توانایی را می‌دهد که نتایج صحیح را به صورت همزمان مشاهده کنند. اگر شما یک تبلیغ در روزنامه منتشر کرده باشید، می‌دانید که تخمین تعداد افرادی که واقعا به آن صفحه رفته و به تبلیغ توجه کرده‌اند تا چه میزان سخت است. به هیچ عنوان نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که فروش از طریق تبلیغ صورت گرفته است. از طرف دیگر، در بازاریابی دیجیتال می‌توان بازده سرمایه گذاری را در تمامی جنبه‌های فعالیت‌های بازاریابی اندازه‌گیری کرد.

به مثال‌های زیر توجه کنید:

ترافیک وب‌سایت

شما در بازاریابی دیجیتال می‌توانید تعداد دقیق افرادی را مشاهده کنید که در واقعیت از صفحه اصلی وب‌سایت بازدید کرده‌اند. ابزارهایی مانند نرم‌افزار آنالیتیک که در سکوهای بازاریابی مانند HubSpot قرار داده شده‌اند چنین امری را امکان پذیر می‌کنند. همین طور شما می‌توانید مشاهده کنید چه تعداد از صفحات مورد بازدید قرار گرفته‌اند، با کدام دستگاه این صفحات مشاهده شده‌اند، و ترافیک از چه محلی وارد شده است. داده‌های آنالیتیک دیجیتال دیگر نیز در اختیار خواهید داشت.

چنین اطلاعاتی به شما در تعیین اولویت کانال‌های بازاریابی کمک می‌کند. تعداد افرادی که کانال‌ها به وب‌سایت شما هدایت می‌کنند از عوامل مهم در تعیین اولویت مشخص می‌شود. برای مثال، اگر تنها ۱۰% ترافیک شما از جست‌جوی ارگانیک ناشی می‌شود، مشخص است که احتمالا باید زمان بیشتری را صرف سئو کرده تا این آمار افزایش پیدا کند. در زمان استفاده از بازاریابی آفلاین به سختی می‌توان مشخص کرد که تعامل افراد با برند قبل از زمان تعامل با فروشنده بوده یا در زمان خرید صورت گرفته است. اما در بازاریابی دیجیتال می‌توانید روندها و الگوهای رفتار افراد را قبل از رسیدن به مرحله نهاییی در مسیر خرید مشخص کنید. این بدین معناست که شما می‌توانید تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد نحوه جذب افراد به وب‌سایت‌ها را حتی در بالای قیف بازاریابی بگیرید.

عملکرد محتوا و تولید سر نخ فروش

تصویر کنید بروشور محصول را طراحی کرده و آن را از طریق پست به دیگران ارسال کرده‌اید. این بروشور نوعی محتوای آفلاین است. مشکل این است که شما هیچ آگاهی ندارید چند نفر بروشور شما را باز کرده و چند نفر بدون باز کردن آن را کنار گذاشته‌اند. حالا فرض کنید که این بروشور در سایت قرار دارد. شما می‌توانید دقیقا اندازه‌گیری کنید چند نفر صفحه را مشاهده کرده و همین طور اطلاعات تماس کسانی که از طریق تکمیل فرم بروشور را دانلود کرده‌اند نیز در اختیار شما قرار دارد. نه تنها می‌توانید تعداد نفرات در حال تعامل با محتوای خود را مشخص کنید، بلکه می‌توانید سر نخ‌های فروش با کیفیت نیز در زمان دانلود بروشور تولید کنید.

مدل‌سازی مرتبط

یک استراتژی موثر بازاریابی دیجیتال همراه با ابزار و فن‌آوری‌های مناسب به شما توانایی دنبال کردن تمامی فروش‌ها را به اولین نقطه تماس مشتری با تجارتتان می‌دهد. ما چنین امری را مدل سازی مرتبط می‌نامیم. در نتیجه شما می‌توانید روندهای موجود در نحوه جست‌جوی افراد و خرید محصولات شما توسط افراد را مشخص کنید. متعاقبا شما تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد بخش‌هایی از استراتژی بازاریابی می‌گیرید که نیازمند توجه بیشتر هستند. همین طور پی می‌برید کدام بخش‌ها از چرخه فروش به اصلاح نیاز دارند.

تعیین رابطه بین بازاریابی و فروش اهمیت بسزایی دارد. بر اساس گفته‌های گروه Aberdeen، شرکت‌هایی که بازاریابی و فروش آنها همخوانی بیشتری دارد، سالانه ۲۰% رشد بیشتری را تجربه می‌کنند. در حالی که شرکت‌های دارای همخوانی کمتر با کاهش ۴% رشد روبرو می‌شوند. اگر بتوانید مسیر مشتری را از طریق فن‌آوری‌های دیجیتال در چرخه خرید بهبود بخشید، احتمالا با تأثیرات مثبت در خط نهایی تجارت همراه می‌شود.

تولید کدام نوع محتوای دیجیتال الزامی است؟

نوع محتوای تولیدی شما به نیازهای مخاطبین شما در مراحل متفاوت مسیر خرید بستگی دارد. شما باید اول مشخصات مخاطب را تعیین کنید تا بتوانید به اهداف و چالش‌های وی در زمان تجارت با خودتان پی ببرید. در سطح پایه، محتوای اینترنتی شما باید با هدف کمک به مخاطبین در رسیدن به اهداف، و غلبه بر چالشها کمک کند.

سپس شما باید مشخص کنید مخاطبین چه زمانی بیشترین آمادگی برای صرف این محتوا را با توجه به مرحله خود در مسیر خرید دارند. چنین امری نقشه برداری محتوا نامیده می‌شود.

نقشه برداری محتوا با توجه به موارد زیر صورت می‌گیرد:

 1. مشخصات فرد مصرف کننده
 2. فاصله فرد تا انجام خرید (یعنی مرحله فرد در چرخه)

شما انتخاب‌های زیادی از نظر فرمت محتوا دارید. انتخاب‌های زیر را برای استفاده کردن در هر مرحله از سفر خریدار پیشنهاد می‌کنیم:

مرحله آگاهی

 • مقالات بلاگ. در زمان همراهی با سئو و استراتژی کلیدواژه قوی باعث افزایش قابل توجه ترافیک ارگانیک خواهد شد.
 • اینفوگرافیک‌ها. قابلیت بالای اشتراک گذاری بدین معناست که فرصت‌های شما برای پیدا شدن در شبکه‌های اجتماعی از طریق اشتراک گذاشته شدن محتوای شما توسط دیگران بسیار بالا خواهد رفت.
 • فیلم‌های کوتاه. این انتخاب نیز قابلیت اشتراک بسیار بالایی داشته و می‌تواند به پیدا شدن برند شما توسط مخاطبین جدید از سکوهایی مانند YouTube کمک کند.

مرحله ملاحظه

 • کتاب‌های الکترونیک. ابزاری عالی برای تولید سر نخ فروش زیرا نسبت به اینفوگرافیک و مقالات بلاگ بیشتر مبتنی بر درک هستند. یعنی فرد به احتمال بیشتر حاضر است اطلاعات تماس خود را به ازای دریافت فایل ارائه کند.
 • گزارش از تحقیقات. این محتوا ارزش بالایی در تولید سر نخ فروش دارد. گزارش از تحقیقات و بیان داده‌های جدید در صنعت می‌تواند در مرحله آگاهی نیز اثربخشی داشته باشد زیرا احتمال انتشار آن توسط رسانه‌ها یا اخبار صنعت بسیار زیاد است.
 • وبینارها. وبینارها محتوای تصویری مبتنی بر تعامل بیشتر هستند که جزئیات بیشتری نسبت به سایر انواع محتوا دارند. با توجه به این که وبینارها محتوای قابل درک‌تری را از مقالات بلاگ یا فیلم کوتاه ارائه می‌کنند، اثربخشی بیشتری نیز در مرحله ملاحظه دارند.

مرحله تصمیم‌گیری

 • مطالعات موردی. بیان مطالعات دقیق در وب‌سایت شما می‌تواند شکلی موثر از محتوا برای افرادی باشد که آمادگی تصمیم گرفتن برای خرید را پیدا کرده‌اند. چنین محتوایی می‌تواند تأثیرات مثبت بر تصمیمات آنها داشته باشد.
 • ضمانت‌ها. اگر مطالعات موردی برای تجارت شما مناسب نیستند، می‌توانید ضمانت‌ها و نظرات مثبت خریداران خود را در سایت قرار دهید. تجارت‌های B2C انعطاف پذیری بیشتری دارند. اگر شما برند لباس دارید، می‌توانید عکس‌هایی از لباس‌های خود را به صورت مد در سایت قرار داده و از مردم بخواهید با # نظرات خود را بنویسند.

مشاهده نتایج انتشار محتوا چه زمانی طول می‌کشد؟

به علت توانایی بهتر در اندازه گیری بازده سرمایه‌گذاری، نتایج بازاریابی دیجیتال سریع‌تر از بازاریابی آفلاین قابل مشاهده هستند. اما، در نهایت به اثربخشی و وسعت استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی دارد. اگر شما زمان مناسبی را صرف تعیین مشخصات خریداران خود کرده و نیازهای مخاطب خود را بشناسید، می‌توانید با تولید محتوای اینترنتی با کیفیت آنها را جذب خود کرده و به خریدار تبدیل کنید. در صورت صرف زمان و انرژی کافی می‌توانید طی ۶ ماه نتیجه فعالیت خود را مشاهده کنید. اگر از تبلیغات تجاری استفاده می‌کنید، نتایج سریع‌تر نمایان خواهند شد. اما پیشنهاد می‌شود که بر کسب پوشش ارگانیک (یا “مجانی”) با استفاده از محتوا، سئو، و رسانه‌های اجتماعی تمرکز کنید. بدین ترتیب موفقیت طولانی مدت و پایایی خواهید داشت.

آیا بودجه بازاریابی دیجیتال سنگین است؟

مانند هر چیز دیگری، بودجه به عناصر بازاریابی دیجیتال بستگی دارد که شما می‌خواهید از آنها استفاده کنید. اگر شما بر تکنیک‌های درونی مانند سئو، رسانه‌های اجتماعی، و تولید محتوا در سایت‌هایی تمرکز دارید که از قبل راه‌اندازی شده‌اند، شما به بودجه بسیار کمی نیاز خواهید داشت. تمرکز اصلی در بازاریابی درونی بر ایجاد محتوای با کیفیت است که مخاطبین شما نیازمند مصرف آن هستند. تبلیغات اینترنتی و خرید لیست‌های ایمیل در زمان استفاده از تکنیک‌های بیرونی با افزایش هزینه همراه خواهد بود. هزینه به میزان قابلیت مشاهده بستگی دارد که شما از تبلیغات خریداری کرده انتظار دارید. برای مثال، در زمان خرید PPC با استفاده از Google AdWords، شما با سایر شرکت‌های صنعت برای ظاهر شدن در نتایج جست‌جوی گوگل با استفاده از کلیدواژه‌های مرتبط با تجارت خود رقابت خواهید کرد. با توجه به میزان رقابت بر سر کلیدواژه، ممکن است هزینه شما بسیار کم یا بسیار سنگین باشد. در نتیجه بهتر است شما بر ایجاد پوشش ارگانیک خود نیز تمرکز کرده تا موفقیت بیشتری داشته باشید.

بازاریابی تلفن همراه چه جایگاهی در استراتژی بازاریابی دیجیتال دارد؟

بازاریابی تلفن همراه از اجزای کلیدی بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود. در واقع، مردم آمریکا ۶۹% از زمان خود را با استفاده از تلفن‌های هوشمند به اینترنت متصل هستند، در حالی که رسانه‌های مبتنی بر کامپیوتر نصف این آمار را به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که آمریکا هنوز بزرگترین طرفدار تلفن‌های هوشمند محسوب نمی‌شود. این بدین معناست که بهینه‌سازی تبلیغات دیجیتال، صفحات وب، تصاویر شبکه‌های اجتماعی، و سایر دارایی‌های دیجیتال برای تلفن‌های هوشمند یک امر الزامی خواهد بود. اگر شرکت شما برنامه تلفن همراه داشته باشد که توانایی تعامل کاربران را با برند شما بوجود آورده یا کاربران توانایی خرید محصولات شما را داشته باشند، این برنامه نیز در حیطه بازاریابی دیجیتال قرار خواهد گرفت.

افرادی که از طریق تلفن‌های هوشمند با شرکت شما در اینترنت تعامل دارند باید تجربه مثبت یکسانی را در زمان استفاده از کامپیوتر برای تعامل به شما داشته باشند. یعنی شما باید طراحی مناسب با تلفن هوشمند و یا طراحی پاسخ‌گو در وب‌سایت خود داشته باشید. بدین ترتیب گشت زدن در وب‌سایت شما توسط کاربران تلفن هوشمند نیز کاربرپسند خواهد بود. همین طور شما باید از فرم‌های کوتاه طراحی برای تولید سر نخ فروش استفاده کرده تا تجربه بدون آزار برای افرادی ایجاد کنید که می‌خواهند محتوا را دانلود کنند. بسیار مهم است که در بررسی عکس‌های شبکه‌های اجتماعی همیشه کاربران تلفن هوشمند را نیز در نظر داشته باشید. عکس‌ها با اندازه کمتری در تلفن‌های هوشمند نشان داده می‌شوند و امکان حذف بخشی از متن وجود دارد. روش‌های زیادی در بهینه‌سازی دارایی‌های بازاریابی دیجیتال برای کاربران تلفن همراه وجود دارد. بسیار مهم است که در زمان اجرای استراتژی بازاریابی دیجیتال، تجربه افراد را در تلفن‌های هوشمند نیز به یاد داشته باشید. با در نظر گرفتن این کاربران، شما تجربه‌ای را تولید خواهید کرد که برای تمامی مخاطبانتان جذاب بوده و به نتایج مورد نظر دست پیدا خواهید کرد.

 1. Search engine optimization (SEO)
 2. Affiliate Advertising
 3. YouTube Partner Program
 4. Full-Funnel
 5. Key Performance Indicator
 6. Business to business
 7. Business to consumer
 8. Call to Action
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *