امروزه سرعت صفحه عاملی اساسی در بازاریابی دیجیتال است.
چه مدت بازدید‌کنندگان، صفحه شما را مشاهده می‌کنند.
چندتا از آن‌ها تبدیل به مشتریان خریدار می‌شوند.
چه مقدار برای جستجوی مبتنی بر کلیک هزینه می‌کنید.
در جستجوی ارگانیک صفحه شما در کجا قرار می‌گیرد.
متاسفانه، در مقوله سرعت صفحه بسیاری از وبسایت‌ها بد عمل می‌کنند و این مسئله بر روی سئو درآمد آن‌ها تاثیر مستقیم و منفی دارد.
تعداد نامحدودی از کارها وجود دارد که ما به عنوان بازاریابان دیجیتالی می‌توانیم وقتمان را صرف آن‌ها کنیم و هیچ وقت زمان کافی برای انجام تمام آن‌ها وجود ندارد. در نتیجه برخی از آن‌ها به تعویق می‌افتند.
یکی از این موارد که به نظر می‌رسد اغلب ماها آن را به تعویق می‌اندازیم، بهینه‌سازی سرعت صفحه است.
فهم این مسئله آسان است زیرا بیشتر افراد به درستی اهمیت این مسئله جزئی نادیده‌گرفته‌شده را درک نمی‌کنند، بنابراین آن‌ها ارزش سرمایه‌گذاری زمان و پول را برای بهبود این مسئله در زمان کم، نمی‌بینند.
بیابید تا کار سریع‌تر کردن وبسایت شما را شروع کنیم!

از هاست ارزان دوری کنید

امروزه همه ما در تلاش برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها هستیم، گذشته از همه این‌ها، اشتراک‌های ما در Raven، SEMrush، Moz و تمام ابزارهایی که به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم در حال افزایش هزینه‌ها هستند.
یکی از روش‌هایی که بسیاری از افراد به منظور ذخیره پول انجام می‌دهند استفاده از نوعی میزبانی اشتراکی ارزان است که وبسایت‌های زیادی را در یک سرور قرار می‌دهند.
مطمئنا وبسایت شما همانند حالتی که در بیشتر میزبان‌های وب اتفاق می‌افتد، بیشتر اوقات در دسترس خواهد بود اما لود شدن وبسایت شما بسیار به کندی صورت خواهد گرفت به طوری که بازدیدکنندگان شما بدون این که تبدیل به خریدار شوند ناامیدانه وب‌سایتتان را ترک خواهند کرد.
اما این کاسبان این حوزه اصرار دارند که “این حالت، مسئله آنچنان قابل‌توجهی نیست”.
مسئله این است – آیا ممکن است که این مسئله آنچنان برای شما قابل توجه نباشد زیرا این وبسایت مثل فرزند شماست و شما آن را دوست دارید؟
مردم می‌خواهند در وبسایت شما آن ‌اندازه زمان صرف کنند که بتوانند کاری را که می‌خواهند انجام دهند، که این می‌تواند به معنای پاسخشان را یافتن، خرید کردن یک محصول یا اهداف خاصی دیگری باشد.
اگر شما باعث شوید تا حتی کمی ‌سرعت آن‌ها کم شود، آن‌ها احتمالا از تجربیاتشان متنفر شده و بدون تبدیل شدن به مشتری وب سایتتان را ترک خواهند کرد.

نگاه به مسئله سرعت در سئو سایت

بیشتر مردم فرزندشان را بدون هیچ گونه قید‌و‌شرطی دوست دارند. اما اگر فرزند فرد دیگری فریاد بکشد، چیزی را پرتاب کند، شبِ آن‌ها را در یک رستوران خراب کند چه؟ آن‌ها از آن بچه بدشان خواهد آمد. این مسئله دقیقا برای وبسایت شما نیز صادق خواهد بود.

در واقع چه مقدار تفاوت ایجاد خواهد کرد؟

بر طبق مطالعه‌ای که آمازون انجام داده است، تفاوتی در حد ۱۰۰ میلی ثانیه – واحدی از زمان که یک انسان حتی قادر به درک آن نیست، کافی است تا آن‌ها ۱٪ از خرید خود را کاهش دهند.
اگر آن زمانِ بسیار کوچک، آن مقدار تاثیر مستقیم بر روی فروش دارد، فکر می‌کنید یک ثانیه یا بیشتر چه اندازه تاثیری خواهد داشت؟
اما این مسئله به اینجا ختم نمی‌شود زیرا هرچه سریع‌تر وبسایت شما بالا بیاید، تاثیر بر روی رتبه‌بندی نتایج جستجوی ارگانیک دارد.
به بیان دیگر، اگر وبسایت شما آهسته‌تر بالا بیاید، باید توقع داشته باشید تا رقیبان شما که در این حوزه اساسی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بازار شما را در اختیار بگیرند.
حرف آخر: هاست ارزان را فراموش کنید. اکثر هاست فروشان، میزبانی وب را مثل یک کالا به فروش می‌رسانند و در نتیجه با مشتریان خود نیز مثل یک کالا برخورد خواهند کرد.
میزبانی‌های وب بسیاری وجود دارند که برای سرعت بویژه وبسایت‌های وردپرس بهینه شده‌اند و برخی از آن‌ها مشابه گزینه‌های ارزان، قیمت‌گذاری شده‌اند.
پس پرس‌و‌جو کرده، تست کنید و در میزبان وبی که هم برای بازدیدکنندگان و هم گوگل راضی‌کننده است، سرمایه‌گذاری کنید.

تعداد فراخوانی‌های HTTP را کاهش دهید

تمام فایل‌ها برای نمایش درون صفحات سایت به یک درخواست از پروتکل وب نیاز دارند تا رندر شده و عمل کنند.
فایل‌هایی همانند HTML، CSS، JavaScript، تصاویر و فونت‌ها هر یک درخواست HTTP جداگانه‌ای نیاز دارند. هر چه تعداد درخواست‌ها بیشتر باشد، وبسایت کندتر خواهد شد.
اگر شما نیز مانند بیشتر افرادی باشید که ما با آن‌ها حرف می‌زنیم، به احتمال زیاد فکر می‌کنید که “من نیاز ندارم تا در مورد این مسئله نگران باشم. من می‌دانم که دارم چه کاری انجام می‌دهم و من هیچ وقت آت‌آشغال‌های حجیم را به وب سایتم اضافه نمی‌کنم.”
این قضیه ممکن است به طور نسبی صحیح باشد و ممکن است شما آت‌آشغال‌های حجیم را به وبسایتتان اضافه نکنید اما در مورد بیش از ۹۰٪ وبسایت‌هایی که ما با آن‌ها مواجه می‌شوم این مسئله صادق نیست.
آنها هستند زیرا بیشتر طراحان وب (بدون توجه به مهارت یا تجربه‌شان)، سرعت صفحه را اولویت خود قرار نمی‌دهند. واقعیت تلخ این است که بیشتر آن‌ها حتی نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند.


این جایی است که مشکل شروع می‌شود:
بیشتر سایت‌ها یک یا چند فایل CSS و چندین فایل جاوا اسکریپت بارگذاری می‌کنند. برخی طراحی‌ها، فایل‌هایی مانند Jquery یا FontAwesome را از سرور دیگری بارگذاری می‌کنند که به طور چشمگیری زمان لود‌شدن صفحه را افزایش می‌دهد.
مسئله، زمانی است که از CMSهای آماده استفاده می‌شود. فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت اضافه شده بوسیله پلاگین‌ها را در نظر بگیرید، این فایل‌ها به سادگی می‌توانند بیش از ۶ عدد درخواست HTTP ایجاد کنند.
زمانی که تمام تصاویر موجود در یک صفحه را نیز در نظر بگیرید، که هر کدام نیازمند یک درخواست HTTP جداگانه‌ای هستند، قضیه بسیار سریع از کنترل خارج می‌شود.

  • فایل‌های جاوا اسکریپت را در یک فایل ادغام کنید.
  • فایل‌های CSS را در یک فایل ادغام کنید.
  • پلاگین‌هایی که فایل‌های جاوا اسکریپت یا CSS مخصوص به خود را بارگذاری می‌کنند، کم کرده یا حذف کنید.
  • از تکنیک CSS Sprite استفاده نمایید.
  • در جایی که امکان دارد از فونت‌هایی مثل FontAwesome یا Ionic Icons به جای فایل‌های تصاویر استفاده کنید زیرا در این حالت تنها یک فایل نیاز به بارگذاری دارد.

علامت اسلش (forward slash/ Trailing Slash) را وارد کنید

حذف اسلش از روی لینک‌هایی که به سمت وبسایت شما هدایت می‌شوند، چه از پیوندهای خارجی یا از درون وب سایت خودتان، تاثیری معکوس بر روی سرعت دارد.
زمانی که شما URL ای را بدون علامت اسلش باز می‌کنید، وب سرور به دنبال فایلی با آن نام خواهد گشت. اگر وب سرور فایلی با آن نام پیدا نکند، با آن به عنوان یک دایرکتوری برخورد کرده و به دنبال فایل پیش‌فرض در آن دایرکتوری خواهد بود.
به عبارت دیگر، با حذف اسلش، سرور را مجبور می‌کنید تا تغییر مسیر ۳۰۱ غیر ضروری را اجرا کند. شاید این مسئله امری آنی به نظر برسد، اما کمی‌بیشتر طول کشیده و همانطور که پیش‌تر گفتیم هر چیز کوچکی زمان را زیادتر می‌کند.
https://example.com (این بد است)
یا
https://example.com/services (این نیز بد است)
در حالی که
https://example.com/ (این خوب است)
یا
https://example.com/services/ (این نیز خوب است)

فشرده‌سازی را فعال کنید

فعال‌سازی فشرده‌سازی GZIP می‌تواند زمان دانلود فایل‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت را کاهش دهد زیرا این فایل‌ها به صورت فایل‌های فشرده‌شده کوچک دانلود شده و سپس زمانی که به دست مرورگر رسیدند عمل عکس فشرده‌سازی بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد.
نگران نباشید، بازدیدکنندگان وبسایت شما نیازی به انجام کار اضافی‌ای ندارند زیرا تمام مرورگرهای جدید از GZIP پشتیبانی می‌کنند و به طور خودکار این را برای تمام درخواست‌های HTTP پردازش می‌کنند.

حافظه پنهان مرورگر را فعال کنید

با فعال‌سازی حافظه پنهان مرورگر، عناصر یک وب سایت در مرورگر بازدید کننده ذخیره می‌شوند بنابراین دفعه بعدی که آن‌ها از وبسایت شما بازدید می‌کنند، مرورگر آن‌ها می‌تواند بدون ارسال درخواست HTTP به سرور برای هر کدام از عناصر ذخیره‌شده در حافظه پنهان، صفحه را بارگذاری کند.
زمانی که اولین صفحه بارگذاری شد و عناصر آن در حافظه پنهان کاربر ذخیره شدند، فقط عناصر جدید نیاز دارند تا در صفحات بعدی دانلود شوند. این می‌تواند تعداد فایل‌هایی که نیاز است تا در خلال یک عمل وب‌گردی عادی دانلود شوند، به طور چشمگیری کاهش دهد.

کوچک کردن منابع (Minify)

در کوچک کردن فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت فضاهای غیرضروری خالی (کاراکتر اسپیس) و کامنت‌های برنامه‌نویسی را حذف کرده و‌اندازه فایل را کاهش می‌دهد، و در نتیجه، زمان دانلود آن‌ها را کاهش می‌دهد.
خوشبختانه، نیازی نیست تا این کار به صورت دستی انجام شود زیرا چندین ابزار به صورت آنلاین برای تبدیل یک فایل به نسخه‌ای کوچکتر از آن فایل در دسترس است.
همچنین چندین پلاگین برای وردپرس در دسترس است که لینک‌ها را در وب سایت شما برای فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت با نسخه کوچک‌شده آن‌ها بدون تغییر فایل‌های اصلی شما تعویض می‌کند، که شامل پلاگین‌های معروف حافظه پنهان مانند:

  • W3 Total Cache
  • WP Super Cache
  • WP Rocket

است.
تنظیم صحیح این قابلیت ممکن است کمی ‌زحمت داشته باشد. زیرا کوچک‌سازی معمولا می‌تواند باعث خراب شدن فایل‌های CSS و جاوا اسکریپت شود، از این رو زمانی که تمام آن‌ها را کوچک کردید، مطمئن شوید که وب سایت خود را کاملا تست کرده‌اید.

محتوای Above-the-Fold را اولویت قرار دهید

وبسایت شما می‌تواند از نظر بازدیدکننده سریع‌تر به نظر برسد اگر وب‌سایتتان برای اولویت‌بندی محتوای اولیه (Above-the-Fold) - به بیان دیگر محتوایی که پس از اسکرول کردن بازدیدکننده قابل رویت است - کدنویسی شده باشد.
این بدین معنی است که هر عنصری که در قسمت اولیه ظاهر می‌شود، نزدیک قسمت‌های اولیه کد HTML است بنابراین مرورگر می‌تواند آن‌ها را پیش از بقیه دانلود و رندر کند.
همچنین وارد کردن کدهای CSS و جاوا اسکریپت مورد نیاز برای رندر آن محدوده بصورت کد Inline، به جای وارد کردن آن‌ها در یک فایل CSS خارجی، ضروری است.

فایل‌های رسانه‌ای را بهینه‌سازی کنید

بدین دلیل که امروزه تلفن‌های همراه با دوربین‌های با کیفیت بالا رایج هستند و سیستم‌های مدیریت محتوای جدید مانند وردپرس آپلود تصاویر را آسان کرده‌اند، بسیاری از افراد اغلب عکسی گرفته و بدون در نظر گرفتن این که آن تصویر حداقل چهار برابر بزرگ‌تر از تصویر موردنیاز است، آن را آپلود می‌کنند.
این کار به طور قابل توجهی باعث کاهش سرعت وب سایت شما – علی‌الخصوص برای کاربران تلفن همراه – می‌شود.
بهینه‌سازی فایل‌های رسانه‌ای در وبسایتتان قابلیت و پتانسیل این را دارد تا سرعت صفحه شما را به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش دهد و انجام این کار نسبتا ساده است و می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای زمانتان باشد.

بهینه‌سازی تصاویر

فرمت (پسوند) ایده‌آل را انتخاب کنید. JPG برای تصاویر عکاسی بسیار خوب است در حالی که GIF یا PNG برای تصاویری با پس زمینه شفاف بهترین هستند.
فایل‌های PNG 8-بیتی برای تصاویر بدون کانال آلفا (پس زمینه شفاف) و فایل‌های 24-بیتی برای تصاویر با کانال آلفا مناسب هستند.
اطمینان حاصل کنید که تصاویر ‌اندازه مناسبی دارند. Adobe Photoshop علاوه بر این که یکی از بهترین برنامه‌های ویرایش تصویر است، دارای قابلیت‌های فشرده‌سازی بی‌نظیری است.
همچنین می‌توانید از پلاگین‌های رایگان وردپرس مثل WWW Image Optimizer، Imsanity و TinyJPG که به طور خودکار تصاویر آپلود شده را فشرده می‌کنند، استفاده کنید.

بهینه‌سازی ویدئو

فرمت ایده‌آل را انتخاب کنید. MP4 در بیشتر موارد بهترین فرمت است زیرا کوچکترین ‌اندازه فایل را دارد. بهینه‌ترین ‌اندازه (ابعاد) را بر اساس ‌اندازه صفحه بازدیدکننده انتخاب کنید.
اگر از ویدئو در پس‌زمینه به عنوان عنصر طراحی استفاده کرده‌اید، فایل صوتی را حذف کنید.
فایل ویدئو را فشرده کنید. ما بیشتر اوقات از Adobe Premiere استفاده می‌کنم، اما Camtasia نیز انتخاب خوبی است.
آپلود ویدیوها در یوتیوب یا آپارات را به جای آپلود آن‌ها در سرور را بهترین گزینه در نظر گرفته و از کدهای تعبیه‌شده آن‌ها استفاده کنید.

از Cache server و CDN استفاده کنید

ذخیره‌سازی در حافظه پنهان سرور، وب سرور را قادر می‌سازد تا کپی‌ای ایستا از وب‌سایت شما را ذخیره کند بنابراین آن‌ها می‌توانند سریع‌تر به دست مرورگر بازدیدکننده برسند، در حالی که CDN به آن کپی‌ها اجازه می‌دهد تا به سرورها در تمام دنیا پخش شوند بنابراین مرورگر بازدیدکننده می‌تواند آن‌ها را از نزدیک‌ترین سرور به محل خود دانلود کند. این کار سرعت سایت را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.نظرات کاربران

نظر تازه ای ثبت کنید