داشتن یک ایده محتوا خلاقانه یکی از دغدغه های مهم محتوانویس هاست. داشتن ایده برای تولید محتوا نقطه اول شروع تولیدمحتوا است. بازاریابی محتوا چالش های مختلفی را برای مشاغل مختلف در هر اندازه ایجاد می کند که یکی از آنها تولید محتوای کافی است.

در واقع، حدود 64 درصد از مشاغل کوچک و 53 درصد از مشاغل سازمانی متصور هستند که تولید محتوا برای بازاریابی محتوا آنها چالشی است که در حال حاضر با آن روبرو هستند. آیا همگی ما کامل بر این مسلط هستیم که چگونه تولید محتوا کنیم؟ غالباً مشاغل قادر به تولید محتوای «کافی» نیستند زیرا معتقدند هیچ ایده جدیدی برای پروژه های بازاریابی محتوایی خود ندارند.

سرفصل های این مطلب

 

چگونه دست به تولید محتوای خلاقانه بزنیم؟

تولید محتوا چیست؟ چطور بهترین ایده برای تولید محتوا را بیابیم؟ در این نوشتار به این مبحث می پردازیم که چگونه محتوای جذاب بسازیم، ایده یابی برای تولید محتوا اولین قدم شما برای یک محتوای موثر و جذاب است. در درجه اول لازم است که بدانید موضوعات جذاب برای مردم چیست. یک ایده خارق العاده برای یک محتوا، در حقیقت بخش اصلی هر کمپین یا پروژه محتوایی است.

وقت و انرژی برای یک ایده بد، به نوعی اتلاف وقت و انرژی شما است و حتی ممکن است باعث دل زدگی مخاطبان شما شود. بعلاوه، همه اینها باعث می شود ایده محتوا به نوعی ترسناک باشد؛ اما یافتن ایده مناسب کار دشواری نیست. و نتیجه یک ایده واقعا عالی می تواند منجر به ترافیک سایت، تبدیل به مشتری و افزایش نرخ تبدیل شود و تحسین شما را بر می انگیزاند. 

اگرچه ایجاد محتوا دلهره آور به نظر می رسد، اما برای سهولت روند بازاریابی محتوا روشهای زیادی وجود دارد که از آن میان می توان گفت که نه تنها ابزارهای متنوعی برای کمک به الهام گرفتن برای دسترسی به مفاهیم تازه وجود دارد، بلکه روش های بی دردسری هم وجود دارد که مشاغل مختلف در هر صنعتی می توانند از آنها استفاده کنند و می توانید به سادگی از اعتبار برخی وب سایت ها بهره ببرید.

 

۱- از طریق گوگل جذب ایده های بزرگ شوید

گوگل بزرگترین و بهترین فضایی است که می توانید موضوع جذاب برای تولید محتوا پیدا کنید که البته راه های دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازد. مشاغل می توانند با وارد کردن یک عبارت کلیدی در موتور جستجو، رفتار مخاطب را رصد کرده و از آن برای تولید محتوای جدید استفاده کنند.

به عنوان مثال، یکی از پرطرفدارترین وب سایت های جهان را جذب خود کنید: گوگل. یک عبارت کلمه کلیدی متناسب با کسب و کار خود تایپ کنید و منتظر بمانید تا نتایج پیشنهادی گوگل Google Suggest درج شود.

در مثال زیر، ما در صنعت گردشگری متمرکز شدیم و «بازدید از تخت جمشید» را به عنوان عبارت کلمه کلیدی خود انتخاب کردیم. توجه کنید که چگونه، وقتی شروع به تایپ «تخت جمشید» کردیم، گوگل به طور خودکار برخی از پیشنهادات را بر اساس اصطلاحات معمول جستجو شده ارائه داد.

ایده محتوا

این اصطلاحات پر کاربردترین توصیه ها برای ایده های محتوا هستند، زیرا کاربران گوگل هنگام جستجوی اطلاعات در مورد سفر احتمالی به شیراز نتایج بسیار مشابهی را مشاهده می کنند. 

در مرحله بعد، به پیشنهادهای «جستجوی مرتبط» که گوگل در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) ارائه می دهد نگاهی بیندازید. در این مثال، گزینه های ارائه شده را می توان در دو موضوع واضح طبقه بندی کرد.

اولی ساعت بازدید از آن است و دیگری در کدام شهر واقع شده است. با توجه به این نتایج، هتل ها، رستوران ها یا سایر مشاغل مرتبط با آن منطقه ممکن است نظر مخاطبان شما را به خود جذب کند. از آنجا که این نتایج به عنوان یک جستجوی پیشنهادی در گوگل ظاهر می شوند، می توانید فرض کنید که مشتری های شما احتمالاً در جستجوی اطلاعاتی از این دست هستند.

 

۲- ایده محتوای خود را از یوتیوب (YouTube) پیدا کنید

پس از بحث در مورد گوگل، به جستجوی مخاطبان خود با استفاده از YouTube به روش مشابه برای به دست آوردن ایده محتوا بپردازید. در تصویر زیر، به هدف جستجوها توجه کنید و توجه داشته باشید که پیشنهادهای بدست آمده در یوتیوب با پیشنهادهای ارائه شده در گوگل متفاوت است.

ایده محتوا

از این مثال می توانیم نتیجه بگیریم که مردم در مورد بازدید از تخت جمشید و شیراز قبل از ویرانی کنجکاو هستند. اگر شما یک کسب و کار مبوط به تخت جمشید دارید، ممکن است ساده ترین کار برای شما، ایجاد محتوای بهینه شده برای چنین جستجوهایی و تعبیه یک ویدئوی مربوطه در یوتیوب باشد (با فرض اینکه ویدئویی که انتخاب کرده اید توسط رقبایتان ایجاد نشده است یا برند آنها روی آن درج نشده باشد).

اگر منابع مناسبی داشته باشید، می توانید یک ویدئوی منحصر به فرد ایجاد کنید که تخت جمشید را با جزئیات توصیف کند، یا می توانید با راهنماهای محلی تخت جمشید مصاحبه و فیلمبرداری کنید.

 

۳- منابع مهم و عالی را گردآوری کنید

داشتن منابع برای تولید محتوا از ارکان اصلی تولیدمحتوا به حساب می آید، اینکه بدانید چه محتوایی را باید از کدام منبع استفاده کنید تقریبا مسئله ای است که اغلب چندان به آن توجه نمی کنند و هر آنچه جذاب هستند را می نویسند. اگر در حال حاضر منبعی از ایده ها، تصاویر، رویکردها و فن آوری هایی جمع آوری کرده اید که الهام دهنده هستند و یا دوست دارید از آنها بیاموزید؛ بهتر است همین حالا به توسعه و تقویت این منبع بپردازید و هر زمان که نیاز به ایده دارید به آن مراجعه کنید.

ایده های قبلی تان را که به شما الهام بخشیدند مرور کنید زیرا می تواند یک روش عالی برای پیشرفت شما منتها پیش از جلسه طوفان مغزی (برین استورمینگ) باشد.

 

۴- برین استورمینگ موفق داشته باشید

خلاقیت در تولید محتوا از کجا ناشی می شود؟  برای آنکه در بازاریابی محتوا موفق باشید به چه مواردی احتیاج دارد؟ در این نوشتار به بررسی این سوال می پردازیم.در حقیقت همه برین استورمینگ انجام می دهند، اما تعداد کمی هستند که آن را به خوبی انجام می دهند. برای اینکه در این مسیر موفق باشید و از تفکر گروهی پرهیز کنید، باید مجموعه ای از دستورالعمل ها را دنبال کنید.

همه ایده ها ایده های خوبی هستند، زیرا حتی یک نفر هم اصرار داشته باشد که ایده ها را زیر سوال ببرد یا در طول زمان طوفان مغزی به کارهای عملی بپردازد، می تواند خلاقیت کل تیم را از بین ببرد.

یک طوفان مغزی خوب، دارای دو یا چند مغز با یک هدف مشترک است. می توانید هر تعداد که می خواهید را درگیر کنید، فقط گروه های بزرگتر (پنج یا بیشتر) را به تیم های کوچکتر تقسیم کنید و سپس گزارش تهیه کنید.

خوب است که افرادی را که هیچ آشنایی با پروژه شما ندارند در یک جلسه طوفان فکری دعوت کنید زیرا آنها بدون تصورات قبلی وارد میدان می شوند. همچنین اعضای تیم های دیگر را نیز درگیر طوفان مغزی کنید چرا که ایده های جذابی در دل آنها ایجاد می شود. چند پارامتر مهم را در ابتدای طوفان فکری خود در نظر بگیرید. هنگامی که فکر می کنید ایده خوبی دارید، تمام مطالب موجود در آن موضوع خاص را جمع آوری  کنید.

 

۵- از پاسخ های یاهو برای یک ایده محتوا استفاده کنید

سومین توصیه ما برای ایده تولید محتوا تمرکز بر روی Yahoo Answers می باشد که یک سایت پرسش و پاسخ مورد علاقه کاربران است. در اینجا، ما «تخت جمشید» را جستجو کردیم و حدود چند سوال مربوط به جستجو در این عبارت همچنین در انتهای کلمات مرتبطی را یافتیم.

ایده محتوا

به انواع سوالات پرسیده شده توجه کنید و سعی کنید به آنها در حین نوشتن محتوایتان بپردازید! البته که ممکن است به فارسی خیلی اطلاعات خوبی پیدا نشود یا نتوانید کلمات فارسی بیشتری را کشف کنید؛ اما اینها موضوعات بسیار خوبی برای محتوای شما هستند، زیرا هر یک از آنها کاملاً منحصر به فرد هستند و بدیهی است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرند.

مشاغل محلی در منطقه تخت جمشید نیز می توانند پاسخ ها را در بلاگ خود قرار دهند و از سوالات خود به عنوان پست استفاده کنند. انجام این کار در کسب و کار شما این مزیت را دارد که رتبه بندی برای این جستجوهای دم دراز (long-tail searches) صورت می گیرد و همچنین موجب می شود که ترافیک زیادی به وبلاگ شما سرازیر شود.

 

چرا شما نتیجه اول گوگل نباشید؟

شاید متوجه شوید که پاسخ سوالات یاهو با جستجوی پیشنهادی گوگل که در مثال قبلی پیدا شد مشترکاتی داشته باشد؛ پس به نظر می رسد که مردم به «بازدید از شیراز» بسیار علاقه مند هستند.

با این حال، وقتی آن عبارت را در گوگل جستجو کردیم، فقط چند محتوای معدود وجود دارد که مستقیماً پاسخگوی آن سوال است، اما در نتیجه اول قرار دارد! چرا شما نتیجه اول گوگل نباشید! اگر کسب و کار شما مربوط به تخت جمشید و شیراز است یا در مجاورت آن واقع شده است، چرا محتوایی دقیقا با آن عنوان نداشته باشید؟ که البته شاید تعجب کنید که همان محتوا چقدر سریع به بالاترین رتبه در صفحه جستجو می رسد!

با گذراندن این مراحل، یافتن ایده هایی برای ایجاد محتوای کاملاً جذاب چندان هم سخت و پیچیده نیست؛ اهمیتی ندارد که در کدام صنعت هستید، فقط با چند جستجوی سریع، بیش از 15 مورد ایده های محتوایی پیدا کنید. اگرچه این روش ها یک نقطه شروع عالی برای تولید محتوا هستند، اما چندین ابزار مفید دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای الهام بخشیدن به ایده های تولید محتوا از آنها استفاده کنید که در ادامه به معرفی چند مورد دیگر می پردازیم.

اینفوگرافیک ایده محتوا

 

از آنالیز رقبایتان غافل نشوید

قطعا شما مطالب رقبای خود را می خوانید و به تماشای آنچه می نشینید که مفید باشد، اگر تا الان این کار را انجام نمی دادید از حالا به بعد باید تا حدودی انجام دهید. اما روش هایی نیز وجود دارد که می توانید بدون اینکه رقیبان متوجه شما شود آنها را رصد کنید. قبل از اینکه در مورد رقبایتان تحقیق کنید، احتمالاً دو نوع رقیب دارید.

این امر می تواند برای بسیاری از مشاغل گیج کننده باشد، خصوصاً وقتی که می خواهیم سئو را هم وارد بازاریابی محتوایی خود کنیم. شما باید همزمان در حین آنالیز رقبایتان به تحلیل محتوا هم بپردازید. شما رقبای سنتی خود را دارید؛ به عنوان مثال، اگر در محله سعادت آباد قهوه می فروشید، آن کافه آن طرف خیابان محله شما هم رقیب شماست.

اما شما در صفحات نتایج موتور جستجو با کلمه کلیدی «بهترین قهوه در سعادت آباد» رقابت می کنید. بین این دو گروه از رقبا معمولا همپوشانی هایی وجود دارد ، اما هیچ کدام از دو رقیب (رقیب سنتی و رقیب آنلاین) را کنار نگذارید زیرا می توانید از هر دو چیزهای زیادی یاد بگیرید. آنچه باید در تحقیقات خود بدانید به شرح زیر خلاصه شده است:

همیشه بدانید که چه چیزی ترند است

برای کسب اطمینان از اینکه جهت ایده خود بر روی کلمات کلیدی مناسبی تمرکز کرده اید، تغییرات آن کلمات کلیدی را در Google Trends جستجو کنید؛ مثلا بازاریابی دیجیتال با بازار یابی دیجیتال میزان سرچ متفاوتی دارد. تا به حال فکر کرده اید که چرا این ترفند بیش از آنکه به استراتژی محتوا مربوط باشد به بازاریابی محتوا مرتبط است؟

چه چیزی در محتوای شما باعث جذب لینک می شود؟

از Open Site Explorer استفاده کنید تا ببینید کدام صفحات در سایت رقبای شما بیشترین لینک را دارند و این بک لینک ها مربوط به چه سایت هایی هستند. این روش می تواند یک دیدگاه از موضوعات و نیز انواع محتوا در مخاطبان شما ایجاد کند.

همچنین می توانید از ابزارهای دیگری در دیجیتال مارکتینگ برای یافتن سایت هایی استفاده کنید که به رقبای شما لینک داده اند، اما لینک شما را در صفحه خود قرار نداده اند.

چه کلمات کلیدی ترافیک بالا به دست می آورند؟

رقبای خود را در Similar Web جستجو کنید تا ببینید برای چه کلمات کلیدی جلب توجه می کنند و سایت های برتر ارجاعی (referring sites) آنها چیست. یا مستقیماً به Ahrefs مراجعه کنید تا ببینید محتوای برتر آنها چیست. شاید فقط بتوانید از چند مفهوم آنها استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر صاحب یک کافه هستید و «دستورالعمل اسپرسو دوبل» کلمه کلیدی برتر رقیب شماست، شاید خوب باشد تصمیم بگیرید که برخی از دستور العمل های خوشمزه خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید.

برندهای برتر چه نوع محتوایی را می نویسند؟

ابزاری مانند Fresh Web Explorer یا Google Alerts به شما کمک می کند برندها را در سطح وب پیدا کنید که به نوبه خود به شما کمک می کند ببینید چه نوع محتوایی مورد توجه رقبای شما قرار گرفته است. این روش برای یافتن لینک ها و نیز مشاهده صحبت های مردم در مورد برند شما استفاده می شود.

 

۶- برای جستجوی ایده محتوا از ابزار کلمات کلیدی Google AdWords هم استفاده کنید

تمام تحقیقات آنلاین با کلمات کلیدی آغاز می شوند و همین باعث می شود که تحقیقات کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ به اولین قدم اساسی در توسعه محتوا تبدیل شود. ابزار کمه کلیدی گوگل ادوردز یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است که در حال حاضر رایگان است، زیرا مستقیماً به گوگل ادوردز گره خورده است.

اگرچه که این ابزار هم از داده های فرکانس جستجوی گوگل استفاده می کند، اما اعداد در آن تخمین زده می شوند، بنابراین بهتر است از این ابزار برای تأیید یافته های کلمات کلیدی دیگر خود استفاده کنید نه به عنوان تنها روش کیورد ریسرچ! 

ایده محتوا

ابزار Google AdWords می تواند به شما بگوید که کدام کلمات کلیدی بیشتر (یا کمتر) از سایر موارد سرچ شده و کلماتی هایی که ارائه می دهد بر اساس حجم جستجو، دقیق یا مطابقت با عبارت جستجو شده همچین بسته به تنظیماتی که وارد کرده اید جستجو می شوند. علاوه بر این، می توانید داده های محلی (ایران) یا در سطح جهانی را انتخاب کنید که این قابلیت برای مشاغل خاصی مهم می شود که محدوده جغرافیایی برای آنها از اهمیت خاص برخوردار است.

ایده محتوای جذاب و درست را بشناسید

اکنون وقت آن است که ایده های خارق العاده را بدست آورده و برخی از مدعیان برتر را انتخاب کنید. یادتان باشد هر چیزی که باعث خستگی شما شود را خط بزنید. هر چیزی را که در دستورالعمل های سازمانی شما نمی گنجد، کنار بگذارید (مثلاً اگر زمان یا بودجه زیادی نیاز دارد). اگر دوست داشته باشید برخی از ایده ها بعداً حفظ کنید، موقع جمع آوری ایده چیزی را دور نیندازید.

از ایده هایی که شما را صدا می کنند، لیستی جداگانه تهیه کنید. نیازی نیست که بدانید در این مرحله چرا آنها را دوست دارید، وقتی صاحب این پروژه هستید و نیاز دارید که آن هیجان مضاعف را به مدت طولانی داشته باشید. به این فکر کنید که آیا این ایده برای یک محتوا مفید است یا می توانید آن را به یک مجموعه تبدیل کنید؟ به دنبال ایده هایی باشید که هم تأثیرگذار و هم مرتبط باشند. این نکته به برجسته سازی ایده های شما کمک می کند.

مخاطب را هدف قرار دهید و ارزش بیافرینید

اگر قبلاً در استراتژی محتوایی خود، درباره مخاطبان خود تحقیق نکرده اید، می توانید آن را در هر مرحله ای شروع کنید و به ایده پردازی بپردازید. برخی افراد دوست دارند از این اطلاعات برای ایجاد شخصیت ها یا پرسوناهایی استفاده کنند که از همان ابتدا ایده های آنها را ایجاد کند.

دیگران دوست دارند ابتدا ایده ها جریان یابند تا ببینند چقدر آن ایده ها می توانند دیوانه کننده باشند و سپس با استفاده از اطلاعات مخاطبان انتخاب هایشان را محدود کنند. پس از این مرحله شما به مشخصات خاصی نیاز پیدا می کنید، زیرا شما برای اینکه در محتواهای خود برنده باشید باید اطلاعات بیشتری در مورد شرکت و مشتریان خود داشته باشید.

پرسونای خود را بسازید

شما می توانید این کار را با یک سری اطلاعات اولیه و چند حدس در مورد اهداف مخاطبان خود شروع کنید، اما برای ایجاد یک مجموعه گسترده حاصل از تحقیقات کمَی و کیفی می توانید یک شخصیت یا پرسونا خلق کنید.

پرسونای خود را بسازید

برای این که شخصیت های جزئی تری ایجاد کنید یا طرح اولیه ای از پرسونای خود داشته باشید، هر کاری که می توانید برای درک مخاطب خود انجام دهید که بهترین کار برای برنامه ریزی و اجرای محتوای شماست. در ادامه چند روش دیگر برای دستیابی به ایده های محتوایی معرفی کرده ایم که ممکن است مخاطبان شما مجذوب خود کند.

نیازهای مخاطب خود را درک کنید

هنگامی که به دنبال اطلاعات برای نیازهای مخاطبانتان هستید به خاطر بسپارید که هدف مخاطب بخش مهمی از روند شماست، زیرا دانستن اینکه مخاطب شما به چه موضوعی علاقه مند است کافی نیست. شما باید متوجه شوید که آنها از اطلاعات آن موضوع چه می خواهند (آیا آنها در حال تحقیق هستند؟ خرید؟ فروش مجدد؟) تا بازاریابی محتوایی شما واقعاً قابل تبدیل باشد.

فراموش نکنید که به مواردی باشید که مخاطبان شما قبلا با شما صحبت کرده اند. نظرسنجی خدمات مشتری، تعاملات اجتماعی و پرسش و پاسخ همگی منابع شگفت انگیزی برای خلق یک ایده محتوا هستند.

 

۷- سوالات کوئرا منبع ارزشمندی است

کوئرا یک سایت پرسش و پاسخ مشابه Yahoo Answers است. اگرچه به بزرگی پلتفرم یاهو نیست، اما به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر با جامعه تعامل زیادی ایجاد کرده است. سایت کوئرا نسبت به سایر سایتهای پرسش و پاسخ سوالات عمیق تری دارد و همچنین پاسخهای ارائه شده در آن با کیفیت تر به نظر می رسد.

این مزایا، کوئرا را به عنوان یک منبع عالی و مفید برای تحقیق در مورد موضوعات محتوایی تبدیل کرده است و موضوعاتی را به شما ارائه می دهد که براساس سوالات مورد بحث در صنعت شما هستند.

پیدا کردن موضوع برای محتوا

 

۸- برای یافتن ایده محتوا در گروه های لینکدین عضو شوید

لینکدین بیشتر به عنوان یک سایت حرفه ای رسانه اجتماعی شناخته می شود که در آن افراد می توانند با همکاران خود ارتباط برقرار کنند، محتوا را به اشتراک بگذارند و حتی به دنبال فرصت های شغلی باشند. علاوه بر این، کاربران در لینکدین می توانند در بحث های گروهی، به اشتراک گذاری اطلاعات و ایده ها در مورد صنعت خود، علایق شخصی و موارد دیگر شرکت کنند.

مکالمه ها و تعاملات جذاب گروه های لینکدین را به یک سایت با ارزش برای تحقیق در مورد توسعه محتوا تبدیل کرده است.

بحث های گروهی در لینکدین دیدگاه یک صنعت را نشان می دهد که ممکن است در جاهای دیگر وجود نداشته باشد. با خواندن این بحث ها در گروه های صنعتی، شما می توانید سوالات متداول را جمع آوری کنید، ترندهای صنعت را کشف کنید و حتی احساس افراد نسبت به محصولات یا خدمات خاص را شناسایی کنید. این اطلاعات برای تولید کنندگان محتوا که به دنبال ایده های جذاب محتوا هستند بسیار ارزشمند است.

 

۹- در یافتن ایده محتوا از مشتریان خودتان سوال کنید

صحبت از مشتریان که به میان می آید، مقداری کار را پیچیده تر می کند. اگر قبلاً از مشتریان خود نمی پرسیدید که می خواهند از شما چه چیزی بیاموزند یا اینکه آیا می خواهند در مورد کسب و کار شما بدانند، اکنون این کار را آغاز کنید. با آنها مصاحبه کنید تا بدانید که آنها درباره محتوای ارائه شده شما چه نظری دارند.

ترجیح آنها کدام موضوعات و قالب های محتوایی است؟

آنها وقتشان را بیشتر در کدام شبکه های اجتماعی می گذرانند؟

نظرات آنها را درباره مطالبی که در محتوای خود به خوبی به آن پرداخته اید و مطالبی که از نظر آنها شما به خوبی به آنها نپرداخته اید بپرسید. نظرسنجی هایی مانند اینها را هر چند ماه یک بار برای مشتریان خود راه اندازی کنید تا ایده های توسعه محتوایی شما به روز و مورد پسند مشتریانتان باشد.

در یافتن ایده محتوا از مشتریان خودتان سوال کنید

این جاست که محتوای شما می تواند واقعاً بدرخشد. با ارائه محتوایی که مشتریان فعلی شما به آن تمایل دارند، می توانید تصور کنید که مشتریان احتمالی شما نیز محتوایتان را دریافت می کنند. همچنین، وقتی می دانید مخاطبان شما از چه نوع محتوایی (بلاگ پست، تصویر، فیلم، اینفوگرافیک و غیره) لذت می برند، می توانید اطمینان حاصل کنید که مطالب خود را به جذاب ترین روش ممکن ارائه خواهید داد.

 

۱۰- کتاب تعریف صنعت بخوانید تا در تولید محتوا متفاوت باشید

گاهی اوقات برای ایجاد یک ایده جدید برای محتواهایتان نیاز است که نوع تفکرتان را عوض کنید و به همه چیز به گونه ای دیگر نگاه کنید. کتاب درباره تولید محتوا بخوانید، حتی کتاب های صنعت های دیگر را نیز ورق بزنید. پیشنهاد ما به شما این است که یک کتاب تعریف صنعت بخوانید تا به شما کمک کند به روش دیگری فکر کنید و برای موضوع تخصصی خود ایده های جدید و منحصر به فردی پیدا کنید.

به این فکر کنید  هر کس دیگری در صنعت شما احتمالاً همان محتوا را می خواند، همان وبینارها را تماشا می کند و با همان ایده های قدیمی قبلی بازی می کند. اما شما متفاوت باشید! به دنبال زوایای جدید باشید و به تحقیقات و مطالعات موردی بپردازید.

خوانندگان شما از تلاش شما قدردانی می کنند و متوجه غنای عمیق محتوای شما می شوند، مطمين باشید که اگر به این شیوه عمل کنید مخاطبان صنعت شما هرگز مانند محتوای شما را نخواهند دید.

 

برای ایده گرفتن تولید محتوا تا می توانید کتاب بخوانید

یک کتاب شناخته شده را بردارید و برای پست بعدی وبلاگ خود فقط با کلمات بازی کنید. به عنوان مثال در گذشته عناوینی مانند «چگونه می توان طرفداران را جذب کرد و مردم را از طریق رسانه های اجتماعی تحت تأثیر قرار داد» یا «7 عادت موثر بازاریاب دیجیتال» را امتحان کردیم که از نظر اشتراک و بازدید وبلاگ عملکرد بسیار خوبی داشتند. پس شما نیز در این حوزه بی حرکت نباشید و برای خلق ایده محتوا از کتاب های موثر و مفید در حوزه خود شروع کنید.

 

۱۱- برای ایده یابی تولید محتوا از BuzzSumo استفاده کنید

کم کم نیاز پیدا می کنید که محبوب ترین انواع محتوا را پیدا کنید. Buzzsumo بهترین ابزار برای بازاریابی محتواست. چند روش وجود دارد که می توانید از آن برای تهیه موضوعات محتوایی استفاده کنید که در ادامه پست به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.

Trending Now: همانطور که در قسمت ترند چیست بیان کردیم، ترند به تنهایی می تواند موضوعی برای محتوای شما باشد. برای کشف محبوب ترین پست های وبلاگ برای موضوعات مختلف از جمله سرگرمی، فناوری، تجارت، بهداشت، سیاست و موارد دیگر روی بخش Trending Now کلیک کنید.

بیشترین اشتراک گذاری: مشابه قسمت قبل، می توانید از این قسمت برای شناسایی محبوب ترین پست های نوشته شده در مورد یک موضوع خاص از نظر اشتراک گذاری استفاده کنید. خیلی ساده است، کلمه کلیدی خود را در کادر وارد کنید و روی جستجو کلیک کنید.

 

۱۲- تیم فروش شما با ارزش ترین تیم شما هستند 

تیم فروش شما یکی از با ارزش ترین افرادی هستند که می توانند برای ایده محتوا به شما کمک کنند. آنها کسانی هستند که مستقیماً با مشتریان شما صحبت می کنند پس می توانند مملو از اطلاعات مفیدی باشند که مخاطبان شما به دنبال آنها هستند. شغل آنها در حقیقت با درک چالش ها و نیازهای مشتریان شما گره خورده است.

بنابراین مدتی را برای مصاحبه با تیم خود اختصاص دهید و از آنها چند سوال خوب بپرسید که بتواند به شما کمک کند تا مخاطبان خود را بهتر بشناسید و ایده های جدیدی خلق کنید. این کار موجب می شود که محتوای شما افراد را سرگرم کند چه بسا میزان به اشتراک گذاری آن نیز بیشتر شود. برای به دست آوردن ایده های جدید نمونه سوالات زیر را از تیم فروش خود بپرسید:

 • چالش های مشتریان ما چیست؟
 • مشتریان ما می خواهند چه مشکلاتی را حل کنند؟
 • مشتریان ما به دنبال چه اطلاعاتی هستند؟
 • آیا تاکنون بازخورد مثبتی دریافت کرده اید؟\

 

برای درک رفتار کاربر از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) استفاده کنید

یک ابزار بسیار قدرتمند برای اندازه گیری رفتار کاربران شما Google Analytics است که به درک شما از رفتار آنلاین و عادت های مطالعه کاربران شما کمک بسیاری می کند. اما با توجه به اینکه گوگل آنالیتیکس مملو از داده های مختص کاربران شماست باید هدفمند و هوشمند رفتار کنید و دقیقا بدانید که به دنبال چه چیزی هستید تا به شما کمک کند ایده های جدیدی را پیدا کنید.

آیا می توانید الگویی را برای محبوب ترین انواع پست خود مشخص کنید؟

یا مثلا، آیا موضوع خاصی در محتواهای شما وجود دارد که عملکرد بسیار خوبی داشته باشد؟

چه نوع محتواهایی ترافیک بیشتری ایجاد می کنند؟

به عنوان نمونه، عناوین دارای شماره یا عناوینی که شامل نام شناخته شده هستند بیشتر تأثیرگذار هستند و ممکن است محبوبیت ویژه ای برای مخاطبان شما داشته باشند. اینها سوالاتی است که می تواند در ابتدا در جستجوی محتوای محبوبتان بسیار کمک کننده باشد.

راهنمای نصب گوکل آنالیتیکس برای سایت وردپرس به شما در نصب و راه اندازی آن کمک می کند.

 

۱۳- به چالش های صنعت خود بپردازید 

یکی از راه های مورد علاقه ما برای دستیابی به ایده محتوای مربوطه این است که گزارش های مربوط به صنعت را که مشکلات خاصی را برجسته می کند شامل شده باشد. مثلا یک موردی که شما هم می شناسید اما سال به سال مطرح می شود و کسی برای آن راه حلی ارائه نمی دهد، همین ایده می تواند بهترین ایده محتوا باشد اما سعی کنید از طریق محتوای خود این مشکل را حل کنید؛ حتی اگر به معنای مصاحبه با یک متخصص در آن زمینه شما باشد.

این نشان می دهد که نه تنها مخاطبان شما در جستجوی راه حل های آن مشکل در گوگل هستند، بلکه اگر پست شما در آن رابطه باشد، علاقه آنها را در شبکه های رسانه های اجتماعی جلب می کند و آنها را مجبور به خواندن، کلیک و اشتراک می کند.

 

۱۴- برای ایده یابی محتوا در رویدادها شرکت کنید

یکی دیگر از راه ها برای ارائه ایده های محتوای خلاقانه، شناسایی و حضور در رویدادهای باکیفیت در حوزه صنعت شماست. رویدادها به شما این امکان را می دهد که ایده های جدیدی برای پست ها، ترفندها، مطالعات، آمار و ابزار در پست های وبلاگ خود بگنجانید.

در رویداد بعدی که شرکت می کنید یک دفترچه یادداشت داشته باشید و هر نقل قول و نکته ای را که در این راه می شنوید یا میبینید یادداشت کنید. وقتی به خانه برگشتید آنها را در صفحه گسترده منتقل کنید و هر ایده فوری که به ذهنتان خطور می کند را یادداشت کنید. همچنین اگر برای مخاطبان شما مفید واقع شود، می توانید در مورد خود آن رویداد نیز یک پست بلاگ بنویسید.

چه چیزی محتوای شما را با ارزش می کند

در روند ایده پردازی محتوای خود، آنچه را که مردم ارزشمند می دانند در نظر بگیرید. اگر ایده های شما با این معیارها مطابقت ندارد، به فکر کردن ادامه دهید. اغلب اوقات کاری که می کردید درست است فقط باید کمی اصلاح شود و شاید بعضی اوقات لازم باشد که از ابتدا شروع کنید. همگی این مراحل زمانی ارزشمند می شود که ایده ای پیدا کنید که دنیای خوانندگان شما را بر هم بریزد.

به تولید محتوای خسته کننده و تکراری نپردازید

نکته دیگری که باید هنگام بررسی ایده ها به آن فکر کنید این است که اینترنت به طور فزاینده ای مملو از محتوا است. طبق آمار Worldometers، روزانه بیش از 2.5 میلیون پست بلاگ منتشر می شود. این بدان معناست که ایده شما با یک رقیب جدی رو به رو است تا مورد توجه قرار بگیرد..

اجازه ندهید که یک محتوای خسته کننده شما را ناامید کند، اما بگذارید که شما را به سمت خلق یک محتوای هرچند بهتر سوق دهد.

چه چیزی یک محتوا را به محتوای عالی تبدیل می کند و چرا محتوا شکست می خورد؟

در ادامه می خواهیم به مطالعه ای بپردازیم که دلایلی گردآوری کرده در این مورد که چرا خوانندگان به جای خواندن هر کلمه از محتوای شما، آن را اسکیم می کنند (یعنی بدون اینکه کاملا متوجه آن شوند از روی خواندن آنها رد می شوند). بنابراین چه چیزی یک ایده عالی برای محتوا خلق می کند؟

 • محتوا مرتبط و تازه باشد

درباره چگونگی ایجاد یک ویدئوی عالی ننویسید، درباره این بنویسید که چگونه یک کاندیدای سیاسی می تواند فیلم های تبلیغاتی خود را بهبود بخشد، توصیه خودتان را به یک رویداد فعلی مرتبط کنید.

 • محتوا طولانی و بلند نباشد

خلاصه ای متفاوت از دیگران بنویسید همان خلاصه از مطالبی را که در مورد یک موضوع نوشته شده در محتوای خود نگنجانید.

 • پرسونای خود را هدف محتوایتان قرار دهید

محتوای خود را برای یک بخش کوچک تبدیل به یک محتوای مفید کنید که احتمالاً منجر به وفاداری طرفداران شما می شود. به صفحه تقلب یک دولوپر وب فکر کنید!

 • محتوای همیشه سبز بسازید

اگر روی منابع بیشتری سرمایه گذاری کنید، محتوای شما دوام بیشتری خواهد داشت و به اصطلاح محتوای همیشه سبز است. ما این کار را با به روزرسانی دوره ای یک محتوای خوب انجام می دهیم.

 • به کاربران خود دسترسی تنطیمات دهید

به کاربران خود اجازه دهید بتوانند تجربه کاربری خود را کنترل و شخصی سازی کنند. شاید متن آخرین چیزی باشد که برخی مخاطبان شما بخواهند آن را ببینند.

 • اهداف مشخصی داشته باشید

همه ما چیزهایی را دوست داریم که مخصوص به ما باشند. به عنوان مثال، از آدرس های IP برای هدف قرار دادن محتوا در منطقه خواننده خود استفاده کنید؛ مثلا نیویورک تایمز از بهترین و بدترین مکان برای پیشرفت خود استفاده کرد.

 • از محتوای با الگوی استاندارد خودداری کنید

محتوای ۱۵۰۰ کلمه با چند تصویر که در همه جا پراکنده باشد و یک عنوان با یک شماره و یک مطلب احساسی، درست است؟ میلیون ها نفر از اینچنین الگویی تبعیت می کنند اما شما می توانید بهتر عمل کنید!

حتی بهترین ایده های شما نیز دارای همه این موراد گفته شده نیست، اما برای ایجاد ایده هایی که طنین انداز هستند و به اشتراک گذاشته می شوند شروع بسیار خوبی است.

 

نتیجه گیری: ایده محتوای خودتان را پیدا کنید

همانطور که مشاهده کردید، جهت کمک به شما در راستای به دست آوردن ایده های جدید در پروژه های بازاریابی محتوایی خود منابع زیادی وجود دارد. تصمیم بگیرید و محتوای خود را با روش پیشنهادی گوگل یا یوتیوب، سوالات یاهو یا سایر ابزارهای ذکر شده آغاز کنید. در انتها با مفاهیم محتوایی بسیاری مواجه می شوید.

ما سعی داشتیم در این نوشته به مهم ترین ایده های تولید محتوا پرداختیم اما همانطور که می دانید محتوا در سطح وب چیزی است که روز به روز افزایش پیدا می کند، پس ممکن است فضاهای دیگری هم برای یافتن ایده محتوا پیدا کنید. اگر منبع و روش دیگری هم برای ایده یابی محتوا یافتید در بخش نظرات ما را نیز مطلع کنید تا همگی بتوانید در رشد و توسعه تولید محتوا با یکدیگر همراه باشید.نظرات کاربران

طناز

چهارشنبه, 24 دی 99


ما بازاریابی محتوا رو همون استراتژی محتوا میدونیم. مثلا اینکه چطور بودجه بندی کنیم توی همینجا مهم میشه که زیاد شما بهش نپرداختید ممنون میشم در رابطه با مدیریت بودجه بیشتر مطلب بذارید. من توی این مقوله خیلی مشکل دارم مرسی ازتون

نظر تازه ای ثبت کنید